Рішення № 137340347, 12.06.2026, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
12.06.2026
Номер справи
641/2814/26
Номер документу
137340347
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження № 2-о/641/113/2026 Справа № 641/2814/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2026 року м. Харків

Слобідський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Чайка І.В.,

секретар судового засідання Шумейко С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові в порядку окремого провадження цивільну справу № 641/2814/26 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Департамент реєстрації Харківської міської ради, Куп`янська міська військова державна адміністрація Куп`янського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Романова Г.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 через систему Електронний суд звернулась до Слобідського районного суду міста Харкова із заявою, в якій, з урахуванням уточнень, просила встановити факт, що квартира АДРЕСА_1 , відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 03.04.1998 року, посвідченого приватним нотаріусом Куп`янського нотаріального округу Харківської області Черняєвою А.О., зареєстрована 20 квітня 1998 року Куп`янським міжміським бюро технічної інвентаризації, про що зроблено запис у реєстрову книгу № 95, за реєстровим № 13230, на праві власності належить ОСОБА_1 .

В обґрунтування заяви зазначила, що ОСОБА_1 придбала квартиру АДРЕСА_1 за договором купівлі-продажу від 03.04.1998 року, посвідченого приватним нотаріусом Куп`янського нотаріального округу Харківської області Черняєвою А.О. Право власності на квартиру зареєстровано 20 квітня 1998 року Куп`янським міжміським бюро технічної інвентаризації записано в реєстрову книгу № 95, за реєстровим № 13230. Відповідно до технічного паспорту квартира АДРЕСА_1 , за реєстровим номером № 4-24, має загальну площу 43,4 кв.м. та житлову площу 24,7 кв.м. У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та поширення у жовтні 2025 року лінії фронту на територію Куп`янського району Харківської області, місто Куп`янськ постійно потерпає від артилерійського та авіаційного обстрілу з боку військ рф, житловий фонд міста постійно знищується. 21 квітня 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 381, якою затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» (надалі - Порядок № 381). Вказаний Порядок № 381 визначає механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, «єВідновлення». 17.12.2025 заявник звернувся до Департаменту реєстрації Харківської міської ради Харківської області із заявою № 70586929 щодо державної реєстрації права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 . Рішенням державного реєстратора Департаменту реєстрації Харківської міської ради Харківської області від 22 грудня 2025 № 82538889 у здійсненні реєстрації права власності заявнику було відмовлено на підставі п. п. 4, 5 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», де зазначено, що державним реєстратором було встановлено наявність обставин, які є підставою для відмови в проведенні реєстраційних дій: подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно, а саме: «На виконання п. 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013 року, стосовно реєстрації речових прав на заявлений об`єкт нерухомого майна. В результаті цього встановлено, що інформація про реєстрацію у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутня. У зв`язку з чим, державним реєстратором було направлено запит до Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області від 18.12.2025 № 14265/0/276-25. Департаментом реєстрації Харківської міської ради отримано відповідь Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області № 3.7/5970 від 19.12.2025 року, відповідно до якого було зазначено, що зберігачем інвентаризаційних справ на об`єкти нерухомого майна, розташовані на території Куп`янської громади, було визначено КП «Куп`янське БТІ». Вказане підприємство здійснювало державну реєстрацію прав на нерухоме майно до 01.01.2013 року. На даний час адміністративне приміщення комунального підприємства «Куп`янське БТІ» внаслідок обстрілів та пожеж знищено повністю, службова документація, комп`ютерна техніка та бази даних також знищені. Працівники на вказаному підприємстві відсутні». Таким чином, реєстрація речового права заявника на квартиру в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно унеможливлена, оскільки державний реєстратор об`єктивно позбавлений можливості отримати від КП «Куп`янське БТІ» інформацію про зареєстровані права на нерухоме майно заявника до 01 січня 2013 року. Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 462525696 від 02.02.2026 року, відомості про заявника (власника) квартири АДРЕСА_1 , - відсутні. Заявник на законних підставах набув право власності на квартиру АДРЕСА_1 , проте зареєструвати право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на даний час не вбачається можливим. Враховуючи зазначені обставини, заявник звернулась до суду з вказаною заявою.

Ухвалою суду від 03.04.2026 року заяву було залишено без руху.

Ухвалою суду від 07.04.2026 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено судовий розгляд за правилами окремого провадження.

В судовому засіданні заявник та її представник заяву про встановлення факту, що має юридичне значення підтримали та просили задовольнити.

Представник заінтересованої особи Департаменту реєстрації Харківської міської ради в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.

Представник заінтересованої особи Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області в судове засідання не з`явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних в матеріалах справи документів згідно з вимогами чинного законодавства.

Суд, заслухавши заявника та її представника, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, прийшов до таких висновків.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. ч. 2, 7 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження. Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).

Перелік фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, міститься у ч. 2 ст. 293 ЦПК України, зокрема встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 03.04.1998 року, який посвідчено приватним нотаріусом Куп`янського нотаріального округу Черняєвою А.О. та зареєстровано в реєстрі за № 1044, ОСОБА_2 продав, а ОСОБА_1 купила квартиру АДРЕСА_1 , розташовану на 3-му поверсі 5-ти поверхового цегляного жилого будинку.

Згідно із реєстраційним написом на вказаному договорі купівлі-продажу, зазначений у цьому документі житловий будинок (домоволодіння) в цілому зареєстровано в Куп`янському міжміському бюро технічної інвентаризації на праві приватної власності за гр. ОСОБА_1 та записано до реєстрової книги № 95 за реєстровим № 13230 від 20.04.1998. Цей напис засвідчено печаткою міського бюро технічної інвентаризації.

В матеріалах справи міститься копія технічної документації на вказану квартиру.

З довідки Управління містобудування, архітектури та земельних відносин Куп`янської міської ради від 26.01.2026 року № 16 вбачається, що рішенням № 808-VII від 20.04.2018 року XLII сесії VII скликання Куп`янської міської ради затверджено словник вулиць м. Куп`янськ та смт. Куп`янськ-Вузловий, відповідно до якого вулиця Леніна перейменована на проспект Конституції без зміни поштових номерів житлових будинків, установ та споруд.

Оригінали договору купівлі-продажу від 03.04.1998 із реєстраційним написом на ньому, технічної документації на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , судом досліджено у судовому засіданні.

Згідно з довідкою від 12.10.2022 № 6328-5002225626, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .

17.12.2025 ОСОБА_1 звернулася до Департаменту реєстрації Харківської міської ради Харківської області із заявою щодо державної реєстрації права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 .

22.12.2025 державним реєстратором прав на нерухоме майно Департаменту реєстрації Харківської міської ради прийнято рішення № 82538889 про відмову у проведенні реєстраційних дій. Зі змісту вказаного рішення вбачається, що на виконання п. 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013 року, стосовно реєстрації речових прав на заявлений об`єкт нерухомого майна. В результаті цього встановлено, що інформація про реєстрацію у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутня. У зв`язку з чим, державним реєстратором було направлено запит до Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області від 18.12.2025 № 14265/0/276-25. Департаментом реєстрації Харківської міської ради отримано відповідь Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області № 3.7/5970 від 19.12.2025 року, відповідно до якого було зазначено, що зберігачем інвентаризаційних справ на об`єкти нерухомого майна, розташовані на території Куп`янської громади, було визначено КП «Куп`янське БТІ». Вказане підприємство здійснювало державну реєстрацію прав на нерухоме майно до 01.01.2013 року. На даний час адміністративне приміщення комунального підприємства «Куп`янське БТІ» внаслідок обстрілів та пожеж знищено повністю, службова документація, комп`ютерна техніка та бази даних також знищені. Працівники на вказаному підприємстві відсутні. Таким чином, реєстрація речового права заявника на квартиру в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно унеможливлена, оскільки державний реєстратор об`єктивно позбавлений можливості отримати від КП «Куп`янське БТІ» інформацію про зареєстровані права на нерухоме майно заявника до 01 січня 2013 року, тобто підтвердити факт такої реєстрації.

Загальновідомим є той факт, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та поширення лінії фронту на територію м. Куп?янськ, Харківської області, значна частина міста була зруйнована.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення». Вказаний Порядок визначає механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення». Підтвердження права власності на пошкоджене або знищене житло є обов`язковою умовою для отримання компенсації в межах електронної публічної послуги «єВідновлення». Таке підтвердження відбувається саме за наявною інформацією про право власності на пошкоджене/знищене житло в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Механізм надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна та її використання визначений Порядком надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600.

Так, пунктом 13 такого Порядку визначено, що отримувач компенсації здійснює відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» дії щодо державної реєстрації припинення права власності на знищений об`єкт нерухомого майна.

Згідно з пунктом 24 вказаного Порядку проведення виплат компенсації здійснюється за умови наявності відомостей щодо державної реєстрації припинення права власності на знищений об`єкт нерухомого майна, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Отже, як для отримання компенсації для відновлення об`єктів нерухомого майна, так і для отримання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна необхідною є наявність інформації про об`єкт нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Так, відповідно до ч. 1, 2, 4 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

03.08.2004 набрав чинності Закон України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», сферою регулювання якого є відносини, пов`язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.

Вказаний Закон №1952-IV надав визначення державній реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень як офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (стаття 2 Закону).

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено принцип обов`язковості державної реєстрації прав, за яким обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєстрація об`єктів нерухомості проводилася комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації до створення єдиної системи органів реєстрації прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Згідно з ч. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.

Пунктом третім частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.

Встановлення факту, про який просить заявниця, має для неї юридичне значення, оскільки встановлення такого факту необхідне заявниці задля отримання компенсації за пошкоджене/знищене житло за програмою «єВідновлення». Між заявником і Куп`янською міською військовою адміністрацією Куп`янського району Харківської області, Департаментом реєстрації Харківської міської ради відсутній цивільно-правовий спір про право власності на нерухоме майно, а тому встановлення факту про реєстрацію прав на нерухоме майно - квартиру в Реєстрі речових прав на нерухоме майно до 01 січня 2013 року не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

У цій справі судом встановлено, що державний реєстратор позбавлений можливості перевірити інформацію щодо факту реєстрації за ОСОБА_1 права власності на нерухоме майно - квартиру, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_2 , набуте останньою у 1998 році на підставі договору купівлі-продажу від 03.04.1998, тобто до 01.01.2013 року.

Водночас, відсутність об`єктивної можливості підтвердити факт реєстрації за ОСОБА_1 права власності на нерухоме майно у зв`язку зі знищенням будівлі, бази даних та документації КП «Куп`янське БТІ», а також відмова державного реєстратора провести реєстрацію права власності на належне заявниці майно призвели до ситуації, за якої заявник позбавлена можливості реалізувати свої права як власника майна, зокрема, щодо розпорядження цим майном, отримання передбаченої законом компенсації за знищення або пошкодження такого майна внаслідок збройної агресії російської федерації проти України тощо.

Стаття 41 Конституції України гарантує непорушність права кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Як встановлено судом, заявник має оригінали правовстановлюючих документів на квартиру, однак в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня інформація про таке право власності, оскільки квартира набута нею у власність до 1 січня 2013 року.

Разом з тим, з оглянутого в судовому засіданні оригіналу договору купівлі-продажу від 03.04.1998 року, вбачається, що на зазначеному вище договорі міститься відбиток штампу з написом від 20.04.1998 про те, що вказаний у цьому документі жилий будинок (домоволодіння) в цілому зареєстрований в Куп`янському міжміському бюро технічної інвентаризації на праві особистої власності за гр. ОСОБА_1 та записано до реєстрової книги № 95 за реєстровим № 13230.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 02.02.2026 року, право власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_2 , за жодною особою не зареєстровано.

Таким чином, в ході розгляду цієї справи судом не встановлено обставин, які б свідчили про наявність реєстрації права власності на нерухоме майно, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_2 , за будь-якою іншою особою після набуття ОСОБА_1 права власності на таке майно.

Підсумовуючи викладене вище, суд вважає, що за результатами судового розгляду знайшов своє підтвердження факт, що належна заявниці на праві власності квартира АДРЕСА_1 , зареєстрована в Куп`янському міжміському бюро технічної інвентаризації, про що зроблено запис в реєстрову книгу № 95 за реєстровим № 13230 від 20.04.1998 року.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про захист прав заявника і вважає, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі вищезазначеного, керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст. ст. 10, 76, 81, 89, 256, 258, 265, 273, 293, 294, 315 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Департамент реєстрації Харківської міської ради, Куп`янська міська військова державна адміністрація Куп`янського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.

Встановити факт, що належна ОСОБА_1 на праві приватної власності квартира АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 03.04.1998, посвідченого приватним нотаріусом Куп`янського нотаріального округу Харківської області Черняєвою А.О., зареєстрована 20.04.1998 року Куп`янським міжміським бюро технічної інвентаризації, про що зроблено запис в реєстрову книгу № 95 за реєстровим № 13230.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_3 .

Заінтересовані особи:

Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області, код ЄДРПОУ 40214227, адреса: м. Харків, м-н Павлівський, 4.

Куп`янська міська військова державна адміністрація Куп`янського району Харківської області, код ЄДРПОУ 44758728, адреса: Харківська область, м. Куп`янськ, пр. Конституції, 3.

Суддя І.В.Чайка