Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Незалежності, 1, м. Хмельницький, 29607, тел. (0382) 71-81-84, (0382) 71-81-83
e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, ЄДРПОУ 03500128
________________
УХВАЛА
"09" червня 2026 р. Справа № 924/473/26
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали
за позовом Славутської міської ради м. Славута Шепетівського району Хмельницької області
до Акціонерного товариства "Українська залізниця" м. Київ
про зобов`язання вчинити дії
Представники сторін:
позивач: Сукова Т.В. - діє на підставі виписки з ЄДР
відповідач: Драгіцина Т.М. - діє на підставі ордера серії АМ № 1192034 від 12.03.2026
В підготовчому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Хмельницької області 06.05.2026 надійшла позовна заява Славутської міської ради до Акціонерного товариства "Українська залізниця" про зобов`язання вчинити дії, спрямовані на припинення обліку об`єкта нерухомого майна - будівлі гуртожитку, загальною площею 1805 кв. м, що розташована за адресою: 30000, Хмельницька область, Шепетівський район, м. Славута, вул. Б. Хмельницького, 156, а саме: зняти з балансу Акціонерного товариства "Українська залізниця" (філії "Південно-Західна залізниця") та подати до Фонду державного майна України документи, необхідні для виключення відомостей про дану будівлю гуртожитку з Єдиного реєстру об`єктів державної власності. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що у 2007 році з державної у комунальну власність Славутської міської територіальної громади було передано будівлю гуртожитку за адресою: 30000, Хмельницька область, Шепетівський район, м. Славута, вул. Б. Хмельницького, 156, що підтверджується відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстраційний № 35412811). Передачу вказаної будівлі гуртожитку у власність Славутської міської територіальної громади здійснено на підставі рішення Славутської міської ради від 09.11.2006 № 21-5/2006 "Про надання згоди на безоплатну передачу відомчого житлового фонду та будівель разом з інженерними мережами ДТГО "Південно-Західна залізниця" в комунальну власність міста" та акта приймання-передачі відомчого гуртожитку по вул. Б. Хмельницького, 156 в комунальну власність міста Славута, затвердженого рішенням виконавчого комітету Славутської міської ради від 19.04.2007 № 212 "Про затвердження актів приймання-передачі житлових будинків Дистанції колії станції Шепетівка Південно-Західної залізниці ПЧ-18 по вул. Привокзальній № 4, 14а, Б. Хмельницького, № 146, 150, 156 в комунальну власність міста". Право власності на будівлю зареєстроване за територіальною громадою м. Славута Хмельницької обл. та обліковано на балансі Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об`єднання". Зазначає, що відповідач АТ "Українська залізниця" є правонаступником ДТГО "Південно-Західна залізниця". Однак відповідач не вживає заходів щодо зняття будівлі гуртожитку з балансу та не ініціює його виключення з Єдиного реєстру об`єктів державної власності перед Фондом державного майна України. При цьому, відповідач, будучи обізнаним про набуття ще в 2007 році права власності Славутської міської територіальної громади в особі Славутської міської ради на вказану будівлю гуртожитку та реєстрацію речового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, не оскаржує даного факту, наголошує на відсутності майнового спору щодо вказаного майна та не висловлює наміру вжиття заходів стосовно повернення будівлі гуртожитку в державну власність. Таким чином, відповідач не заявляє прав на вказане майно та не має майнових претензій щодо нього. Облікування зазначеної будівлі гуртожитку в Єдиному реєстрі об`єктів державної власності та на балансі АТ "Укрзалізниця" за одночасного існування зареєстрованого права комунальної власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно створює ситуацію глибокої правової невизначеності. Це призводить до реального та системного порушення прав Славутської міської ради, тому позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.05.2026, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.
Ухвалою суду від 11.05.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/473/26 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 12:00 год. 09 червня 2026 року, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов до 28 травня 2026 року включно, встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив до 09 червня 2026 року включно.
В підготовчому засіданні 09.06.2026 суд встановив відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив до 18.06.2026 включно, а також задовольнив клопотання представника відповідача про долучення додаткових доказів від 09.06.2026 та прийняв такі докази до розгляду, про що постановив ухвали із занесенням до протоколу судового засідання.
Крім того, представник відповідача подав до суду клопотання про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Кабінету Міністрів України та Міністерства розвитку громад та територій України. В обґрунтування клопотання вказує, що у зведений перелік майна Державного територіально-галузевого об`єднання "Південно-західна залізниця", що закріплюється за ПАТ "Українська залізниця" на праві господарського відання, затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015, внесена будівля гуртожитку, інвентарний №001820 за адресою Хмельницька обл., м. Славута, вул. Б. Хмельницького, 156. Отже, на момент державної реєстрації АТ "Укрзалізниця" (21.10.2015) будівля гуртожитку була закріплена за товариством на праві господарського відання, органом, що уповноважений управляти майном ДТГО "Південно-Західна залізниця" - Міністерством інфраструктури України. На дату прийняття рішення Славутської міської ради від 09.11.2006, залізниця була створена як статутне територіально-галузеве об`єднання, засноване на державній власності, яке відповідно до статуту, затвердженого Міністерством транспорту України 25.11.2002, належало до сфери управління Міністерства транспорту та зв`язку України (орган управління майном) та було підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України. Враховуючи вимоги ст. 4 Закону України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності", в редакції станом на 09.11.2006, прийняття рішень про передачу об`єктів права державної власності у комунальну власність щодо об`єктів, визначених у абз. 4 та 6 ч. 1 ст. 2 Закону, зокрема гуртожитку, здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій. Оскільки на момент державної реєстрації АТ "Укрзалізниця" рішення органу, уповноваженого управляти державним майном Міністерством транспорту та зв`язку України відносно гуртожитку було відсутнє, і навпаки в подальшому цим же органом - Міністерством інфраструктури України, гуртожиток був закріплений на праві господарського відання, то представник відповідача вважає, що у АТ "Укрзалізниця" не було і не має законних підстав для самостійного прийняття рішення стосовно зняття з балансу та подання відомостей в Єдиний реєстр об`єктів державної власності. Крім того, звертає увагу, що згідно положень Статуту АТ "Українська залізниця", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735 (в редакції постанови від 27.05.2025 № 615), єдиним акціонером та органом управління корпоративними правами АТ "Укрзалізниця" є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління майном АТ "Укрзалізниця", що належить їй на праві власності або господарського відання, здійснюється відповідно до законодавства та Статуту АТ "Укрзалізниця". Кабінет Міністрів України затверджує Статут АТ "Укрзалізниця", ухвалює рішення про відчуження державного майна та встановлює порядок розпорядження ним. Крім того, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України здійснює формування та реалізацію державної політики у сфері залізничного транспорту, координує діяльність товариства та представляє державу як власника. З огляду на викладене, відповідач вважає, що рішення господарського суду у даній справі може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, а саме - Кабінету Міністрів України та Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (до перейменування Міністерство інфраструктури України).
Представник відповідача в підготовчому засіданні 09.06.2026 підтримала клопотання про залучення третіх осіб.
Представник позивача не заперечувала щодо вказаного клопотання.
При розгляді клопотання відповідача про залучення третіх осіб, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 50 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Суд приймає до уваги, що предметом розгляду у даній справі є позовні вимоги про зобов`язання Аціонерного товариства "Українська залізниця" вчинити дії, спрямовані на припинення обліку об`єкта нерухомого майна - будівлі гуртожитку, загальною площею 1805 кв. м, що розташована за адресою: 30000, Хмельницька область, Шепетівський район, м.Славута, вул. Б. Хмельницького, 156, а саме позивач просить зняти з балансу Акціонерного товариства "Українська залізниця" (філії "Південно-Західна залізниця") та подати до Фонду державного майна України документи, необхідні для виключення відомостей про дану будівлю гуртожитку з Єдиного реєстру об`єктів державної власності.
Як вбачається з матеріалів справи, будівля гуртожитку, інвентарний №001820 за адресою Хмельницька обл., м. Славута, вул. Б. Хмельницького, 156 була внесена у зведений перелік майна Державного територіально-галузевого об`єднання "Південно-західна залізниця", що закріплюється за ПАТ "Українська залізниця" на праві господарського відання. Вказаний перелік затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015.
На момент державної реєстрації АТ "Укрзалізниця" (21.10.2015) будівля гуртожитку була закріплена за товариством на праві господарського відання, органом, що уповноважений управляти майном ДТГО "Південно-Західна залізниця" - Міністерством інфраструктури України.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності" (в редакції станом на 09.11.2006) передача об`єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об`єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону.
Абзацом 6 ч. 1 ст. 2 вищевказаного Закону було передбачено, що об`єктом передачі згідно з цим Законом є, зокрема житловий фонд та інші об`єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Відповідач вказує, що на дату прийняття рішення Славутської міської ради від 09.11.2006 № 21-5/2006 "Про надання згоди на безоплатну передачу відомчого житлового фонду та будівель разом з інженерними мережами ДТГО "Південно-Західна залізниця" в комунальну власність міста" органом, уповноваженим управляти державним майном, було Міністерство транспорту та зв`язку України (Міністерство інфраструктури України). Тому оскільки на момент державної реєстрації АТ "Укрзалізниця" рішення Міністерства транспорту та зв`язку України відносно гуртожитку було відсутнє, і навпаки в подальшому цим же органом - Міністерством інфраструктури України, гуртожиток був закріплений на праві господарського відання за ПАТ "Українська залізниця", то представник відповідача вважає, що у АТ "Укрзалізниця" не було і не має законних підстав для самостійного прийняття рішення стосовно зняття з балансу та подання відомостей в Єдиний реєстр об`єктів державної власності.
Вищевказані обставини свідчать, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Міністерства розвитку громад та територій України, яке є правонаступником Міністерства інфраструктури України, тому його слід залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та встановити йому строк для подання письмових пояснень з приводу позовних вимог.
Крім того, відповідно до п. 15 Статуту Акціонерного товариства "Українська залізниця", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №735 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2025) товариство є юридичною особою, має право від свого імені вчиняти будь-які правочини та укладати будь-які договори, набувати майнові та немайнові права, нести обов`язки, виступати позивачем і відповідачем у суді, крім випадків, передбачених законодавством та цим Статутом.
Згідно з п. 22 Статуту Акціонерного товариства "Українська залізниця" за товариством закріплено на праві господарського відання державне майно, що передане йому відповідно до законодавства. Товариство здійснює користування та розпорядження таким майном відповідно до мети своєї діяльності з урахуванням обмежень, визначених законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом.
Пунктом 26 Статуту визначено, що товариство є державним акціонерним товариством, засновником якого є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління корпоративними правами держави стосовно товариства здійснює Кабінет Міністрів України. Управління корпоративними правами держави, переданими до статутного капіталу товариства, здійснює товариство.
Згідно з п. 27 Статуту єдиним акціонером товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України.
За умовами п. 35 Статуту товариство використовує, утримує державне майно, закріплене за ним на праві господарського відання, та розпоряджається ним з урахуванням обмежень, установлених законодавством. Майно, що є державною власністю та закріплене за товариством на праві господарського відання чи іншому речовому праві, включається до його активів. Товариство не може вчиняти правочини, наслідком яких може бути відчуження такого майна. Товариство несе ризик випадкового знищення або пошкодження майна, що є його власністю, а також майна, закріпленого за ним на праві господарського відання. Списання майна, що закріплене за товариством на праві господарського відання, здійснюється товариством у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин, суд погоджується із доводами представника відповідача, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Кабінету Міністрів України, тому його слід залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та встановити йому строк для подання письмових пояснень з приводу позовних вимог.
Згідно з ч. 3 ст. 177 ГПК України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Відповідно до п. 2, 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Зважаючи на викладене, з метою вчинення дій, передбачених ст.182 ГПК України, суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкласти підготовче засідання у справі №924/473/26 на 10:00 год. 25 червня 2026 року.
Враховуючи наявність в матеріалах справи клопотань про участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції, суд вважає за необхідне, керуючись ст. 197 ГПК України, провести підготовче засідання, призначене на 10:00 год. 25 червня 2026 року, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за участю представника Акціонерного товариства "Українська залізниця" - Драгіциної Т.М. та представника Славутської міської ради - Сукової Т.В.
Керуючись ст.ст. 50, 177, 179, 182, п.п. 2, 3 ч. 2 ст. 183, ст.ст. 197, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відкласти підготовче засідання у справі № 924/473/26 на 10:00 год. 25 червня 2026 року.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Хмельницької області за адресою: м.Хмельницький, Майдан Незалежності, 1.
2. Провести підготовче засідання, призначене на 10:00 год. 25 червня 2026 року, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за участю представника Славутської міської ради Сукової Т.В. та представника Акціонерного товариства "Українська залізниця" Драгіциної Т.М.
3. Продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.
4. Залучити до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Кабінет Міністрів України (м.Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2, код 00031101) та Міністерство розвитку громад та територій України (м.Київ, проспект Берестейський, 14, код 37472062).
5. Зобов`язати позивача не пізніше двох днів з дня вручення копії даної ухвали направити третім особам копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду.
6. Встановити третім особам строк для подання письмових пояснень з приводу позовних вимог до 24 червня 2026 року включно, копії таких пояснень надіслати іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення 09.06.2026 та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 12.06.2026.
Суддя Л.О. Субботіна
Ухвала надсилається учасникам справи до електронних кабінетів.