Рішення № 137315012, 10.06.2026, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
620/2585/26
Номер документу
137315012
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2026 року Чернігів Справа № 620/2585/26

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі також позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі також ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач), про:

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, що виразилась у незарахуванні у подвійному розмірі до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи в інфекційних відділеннях з 01.08.1994 по 30.11.2004, з 06.12.2004 по 29.11.2022, з 30.11.2022 по теперішній час та не застосуванні коефіцієнту страхового стажу за вказані періоди у подвійному розмірі;

- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 , відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у подвійному розмірі до страхового стажу періоди роботи в інфекційних відділеннях: у пульмонологічному відділенні Чернігівської обласної лікарні з 01.08.1994 по 30.11.2004, у КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер», КПП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради з 06.12.2004 по 29.11.2022, у фтизіатричному відділенні з ліжками інтенсивної терапії Відокремленого структурного підрозділу «Центр фтизіатрії» КПП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради - з 30.11.2022 по 09.03.2026 ( по дату звернення до суду) та здійснити з 09.09.2025 перерахунок і виплату пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу за вказані періоди у подвійному розмірі, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно не зарахував спірний період трудової діяльності у подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», чим порушив її право на належне пенсійне забезпечення, тому просить задовольнити позов у повному обсязі.

16.03.2026 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем подано відзив, у якому просить відмовити у задоволенні та зазначив, що Закон України «Про пенсійне забезпечення» не регулює порядок обчислення страхового стажу. Щодо зарахування стажу роботи у подвійному розмірі із 01.01.2004, то у цьому випадку потрібні уточнюючи довідки, які містять конкретні періоди роботи, які позивачем не надані, тому підстави для такого зарахування відсутні. Вважає, шо відповідач діяв на підставі та у спосіб, визначений законодавством України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та з 22.03.2025 позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що визнається відповідачем.

ОСОБА_1 працювала в Чернігівській обласній лікарні з 01.08.1994 по 30.11.2004 на посаді медсестри палатної пульмонологічного відділення та в КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер», (КПП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» ЧОР), з 06.12.2004 по 29.11.2022 у КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради; з 30.11.2022 по теперішній час - на посаді сестри медичної стаціонару фтизіатричного відділення з ліжками інтенсивної терапії у фтизіатричному відділенні з ліжками інтенсивної терапії Відокремленого структурного підрозділу «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради, що підтверджується довідкою КНП «Чернігівська обласна лікарня» від 16.02.2026 № 2-28/02/65. Також у вказаній довідці вказано, що робота в інфекційному закладі згідно статті 60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» зараховуються до стажу роботи у подвійному розмірі (копія довідки додається, оригінал знаходиться у позивача).

Наведені відомості містяться у трудовій книжці ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 .

10.02.2026, з метою перевірки правильності нарахування призначеної пенсії, позивач через адвоката Коваленко А.С., звернулась до ГУ ПФУ в Чернігівській області із запитом надати копії рішення про призначення пенсії та надання інформації щодо зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи в інфекційних закладах з 01.08.1994 по момент призначення пенсії, а також інформації про застосування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 за вказані періоди роботи коефіцієнту страхового стажу у подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Листом від 17.02.2025 Головним управлінням пенсійного фонду України в Чернігівській області надано відповідь про те, що підстав до зарахування в подвійному розмірі до страхового стажу періоду роботи позивача, починаючи з 01.01.2004 немає. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком па пільгових умовах та за вислугу років.

За документами електронної пенсійної справи, страховий стаж ОСОБА_1 складає 32 роки 26 днів (врахований по 28.02.2025) Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,32000.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулась за їх захистом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відносини з приводу призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду врегульовані Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі також - Закон № 1058-IV).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону № 1058-ІV).

При цьому, згідно з частиною четвертою статті 24 цього Закону періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Відповідно до пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пільги щодо обчислення стажу роботи в деяких медичних закладах передбачені статтею 60 Закону № 1788-XII, згідно з якою робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров`я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров`я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров`я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

За приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки чи відповідних записів в ній.

У пунктах 1 та 2 Порядку зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 3 Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз наведених норм свідчить, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості, зазначені неповні чи неточні відомості про роботу працівника у певний період, то для підтвердження трудового стажу приймаються інші документи на підставі яких можна дійти висновку, де і протягом якого періоду працював працівник. Ці документи можуть бути видані роботодавцем (його правонаступником), архівними установами, до яких передано документи з особового складу для зберігання. Якщо є можливість підтвердити трудовий стаж даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, то використовуються ці відомості.

Як вже встановив суд, позивач з 01.08.1994 по 30.11.2004, з 06.12.2004 по 29.11.2022, з 30.11.2022 працювала на посаді медичної сестри та сестри медичного стаціонару, що підтверджується довідкою КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР від 16.02.2026 №2-28/02/65.

У свою чергу Закон №1058-IV не передбачає обмежень щодо застосування статті 60 Закону №1788-ХІІ під час обчислення пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, а сама редакція статті 60 Закону №1788-ХІІ є чинною на теперішній час.

Аналогічна правова позиція щодо застосування положень статті 24 Закону №1058-IV та статті 60 Закону №1788-ХІІ викладена у постановах Верхового Суду від 04 грудня 2019, у справі №689/872/17 та від 27 лютого 2020, у справі №462/1713/17, від 20 квітня 2022 року у справі №214/3705/17, від 27 квітня 2023 року у справі №160/14078/22, які, в силу вимог частини 5 статті 242 КАС України, є обов`язковими для врахування судами.

В постанові від 03.11.2021 у справі №360/3611/20 Велика Палата Верховного Суду, визначаючи співвідношення між Законом №1058 та Законом №1788 вказала, що Конституція України не передбачає можливості надання певному закону вищої юридичної сили щодо інших законів, або можливості передбачити законом заборону законодавцю приймати інші закони, що регулюють однопредметні відносини. Крім того, Закон №1788 був прийнятий раніше за Закон №1058. Велика Палата Верховного Суду також зазначила, що якби законодавець мав намір обмежити сферу застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», то він мав би виключити із Закону України «Про пенсійне забезпечення» усі інші положення, чого зроблено не було.

Відповідно до наказу МОЗ України від 19.07.1995 № 133 «Про затвердження переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб і носійства збудників цих хвороб» ( в редакції на момент спірних правовідносин) -робота в протитуберкульозних закладах класифікується як небезпечна.

Відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров`я України та Пенсійного Фонду України від 29.12.2005 №625/15-05/039-6 №10.01.09/2606 №16918/02-20 заклади охорони здоров`я:

протитуберкульозні кабінети, психіатричні кабінети, кабінети інфекційних захворювань, психоневрологічні відділення, психіатричні бригади швидкої допомоги відносяться до таких, час роботи в яких зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

Згідно роз`яснень Міністерства охорони здоров`я України від 27 січня 2010 року №05.03-18-54/973, "інфекційний заклад (відділення)" є заклад (відділення), де надають медичну допомогу хворим на інфекційні хвороби або працюють з матеріалом, який містить або потенційно інфікований збудниками інфекційних хвороб.

Отже, стаж роботи особи у протитуберкульозному чи іншому подібному закладі охорони здоров`я надає пільги при обчисленні стажу, а саме зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

Рішенням 11 сесії восьмого скликання Чернігівської обласної ради від 22.09.2022 № 44-11/VII «Про реорганізацію КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради заклад реорганізовано шляхом приєднання до КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради.

Рішенням 12 сесії восьмого скликання Чернігівської обласної ради від 29.11.2022 № 6-12/VIII було затверджено передавальний акт КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради.

Таким чином, в результаті реорганізації КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб», вказаний заклад приєднано до КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради.

На даний час в складі КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради функціонує Відокремлений структурний підрозділ «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР, де лікуються особи, хворі на туберкульоз, у тому числі й на активну форму туберкульозу.

Як вбачається з відповіді КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради від 21.08.2025, у Відокремленому структурному підрозділі «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР надається спеціалізована медична допомога особам хворим на туберкульоз. Сестра медична (медичний брат) стаціонару фтизіатричного відділення з ліжками інтенсивної терапії Відокремленого структурного підрозділу «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради виконує роботи, пов`язані з обслуговуванням хворих на туберкульоз (відповідь, копія Положення про Відокремлений структурний підрозділ «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР, посадова інструкція надаються).

Відповідно до пункту 11 частини першої статті 1 Закону України «Про подолання туберкульозу в Україні» регіональний фтизіопульмонологічний центр - єдиний на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим, область, місто Київ або Севастополь) заклад охорони здоров`я спроможної мережі госпітального округу, що функціонує в організаційно-правовій формі комунального некомерційного підприємства, який координує надання протитуберкульозної медичної допомоги населенню відповідного регіону та забезпечує надання медичних послуг з діагностики та лікування дорослих і дітей із туберкульозом в амбулаторних та стаціонарних умовах за договором про медичне обслуговування населення.

Отже, Відокремлений структурний підрозділ «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР виконує функції інфекційного відділення закладу охорони здоров`я, призначеного для надання спеціалізованої медичної допомоги особам, хворим на туберкульоз, а тому відноситься до інфекційних лікувальних закладів. Відповідно до довідки КНП «Чернігівська обласна лікарня» від 16.02.2026 № 2-28/02/65, періоди роботи ОСОБА_1 з 01.08.1994 по 30.11.2004, з 06.12.2004 по 29.11.2022, з 30.11.2022 по теперішній час як робота в інфекційних закладах згідно статті 60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» зараховуються до стажу роботи у подвійному розмірі.

З урахуванням наведеного вище, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протиправно не зарахувало відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у подвійному розмірі до страхового стажу періоди роботи в інфекційних відділеннях.

Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку та виплати пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу за вказаний період у подвійному розмірі

Згідно із статтею 44 Закону України № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 24 Закону України №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Відповідно до пункту 4 статті 24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 25 Закону України № 1058 коефіцієнт страхового стажу (КС) { для обчислення пенсії розраховується як добуток загальної кількості місяців страхового стажу та величини оцінки одного року страхового стажу, поділений на 100% та 12 (місяців у році). Формула виглядає так: КС = (См * Вс) / (100% * 12), де См - сума місяців страхового стажу, а Вс - величина оцінки одного року страхового стажу, яка становить 1 %.

Оскільки, періоди роботи позивача з 01.08.1994 по 30.11.2004, з 06.12.2004 по 29.11.2022, з 30.11.2022 по 09.03.2026 в інфекційних відділеннях підлягають зарахуванню до страхового стажу у подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то з метою належного захисту прав позивача слід зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, застосувавши за вказані періоди коефіцієнти страхового стажу у подвійному розмірі, а позов задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, яка виразилась у незарахуванні у подвійному розмірі до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи в інфекційних відділеннях медичних установ з 01.08.1994 по 30.11.2004, з 06.12.2004 по 29.11.2022, з 30.11.2022 по теперішній час та не застосуванні коефіцієнту страхового стажу за вказані періоди у подвійному розмірі.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 , відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у подвійному розмірі до страхового стажу періоди роботи в інфекційних відділеннях: у пульмонологічному відділенні Чернігівської обласної лікарні з 01.08.1994 по 30.11.2004, у КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер», КПП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради з 06.12.2004 по 29.11.2022, у фтизіатричному відділенні з ліжками інтенсивної терапії Відокремленого структурного підрозділу «Центр фтизіатрії» КПП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради - з 30.11.2022 по 09.03.2026 ( по дату звернення до суду) та здійснити з 09.09.2025 перерахунок і виплату пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу за вказані періоди у подвійному розмірі, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1064,96 грн (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 коп.), сплачений відповідно до квитанції від 09.03.2026.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вул. П`ятницька, 83А,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14005 код ЄДРПОУ 21390940.

Повний текст рішення виготовлено 10 червня 2026 року.

Суддя І.І. Соломко