Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2026 року Чернігів Справа № 620/2521/26
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника керівника Корюківськиї окружної прокуратури до Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Корюківської окружної прокурати (далі позивач) 10.03.2026 (відповідно до відбутку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Холминської селищної ради (далі відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Холминської селищної ради (код ЄДРПОУ 04412596) щодо не оформлення права комунальної власності на будівлю Жуклянського сільського клубу Холминської селищної ради та земельну ділянку під ним шляхом здійснення державної реєстрації, які розташовані по вул. Центральна, 23А, с. Жукля Корюківського району Чернігівської області;
- зобов`язати Холминську селищну раду (код ЄДРПОУ 04412596) вжити заходів щодо оформлення права комунальної власності на будівлю Жуклянського сільського клубу Холминської селищної ради та земельну ділянку під ним шляхом здійснення державної реєстрації, які розташовані по вул. Центральна, 23А, с. Жукля Корюківського району Чернігівської області.
Свої вимоги мотивує тим, що будівля Жуклянського будинку культури Холминської селищної ради та земельна ділянка під ним всупереч вимог законодавства використовуються без оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Ухвалою судді від 18.03.2026 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем відзив на позов не подано.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами ( частина шоста статті 162 КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
На території Холминської об`єднаної територіальної громади за адресою: вул. Центральна, 23А, с. Жукля Корюківського району Чернігівської області знаходиться Жуклянський сільський клуб Холминської селищної ради.
Рішенням Холминської селищної ради від 19.02.2018 «Про прийняття в селищну комунальну власність та передачу відділу освіти, культури, молоді та спорту Холминської селищної ради закладів культури», що міститься на офіційному сайті Холминської селищної ради (https://holmsr.gov.ua/docs/86319) прийнято до Холминської селищної комунальної власності Жуклянський сільський будинок культури із власності Жуклянської сільської ради, яка проходить стадію реорганізації шляхом приєднання до Холминської селищної ради.
Рішенням 35 сесії 8 скликання Холминської селищної ради від 24.12.2025, що міститься на офіційному сайті Холминської селищної ради (https://holmsr.gov.ua/docs/2238274/), затверджено базову мережу закладів культури Холминської селищної ради, до якої увійшов і Жуклянський сільський клуб Холминської селищної ради.
Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 10-25-0.2-248/2-26 від 14.01.2026, відомості про документацію із землеустрою на земельну ділянку, за адресою: вул. Центральна, 23А, с. Жукля, Корюківського району Чернігівської області, відсутні у Державному фонді документації із землеустрою та оцінки земель.
Згідно з інформацією КП «РАМПА» №19/01-26 від 27.01.2026, право власності на Жуклянський будинок культури за адресою вул. Центральна, 23А, с. Жукля Корюківського району Чернігівської області, не зареєстровано.
Відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державною реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, за адресою: вул. Центральна, 23А, с. Жукля, Корюківського району Чернігівської області право власності на нерухоме майно за Холминською селищною радою не зареєстровано.
15.10.2025 Корюківською окружною прокуратурою направлено запит до Холминської селищної ради щодо вжитих селищною радою заходів з метою оформлення права власності на приміщення Жуклянського сільського клубу, а також земельної ділянки під ним.
З інформації відділу освіти, культури, молоді та спорту Холминської селищної ради від 05.11.2025 № 01-24/478 установлено, що ініційовано рішення щодо оформлення правовстановлюючих документів на Жуклянський будинок культури та земельну ділянку під ним. Розпочато обстеження та документальне з`ясування правового статусу будівлі закладу культури та земельної ділянки під ним з метою виготовлення технічної документації та подальшої реєстрації.
Отже, із наявних у справі доказів слідує, що право власності на Жуклянський будинок культури та земельну ділянку під ним не оформлено у встановленому законом порядку.
Відтак, не здійснення відповідачем як власником зазначеного комунального майна протягом тривалого часу жодних дій щодо оформлення та реєстрацію права власності на це майно, спонукало прокурора звернутися до суду в інтересах держави з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 2.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону № 280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
За змістом ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
У відповідності до положень ст. 29 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до підп.1 п. а ч.1 ст.32 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, молодіжними центрами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Частиною 2 ст. 60 Закону № 280/97-ВР визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (ч. 8 ст. 60 Закону № 280/97-ВР).
Проаналізувавши зазначене суд дійшов висновку, що управління об`єктами культури, т.ч. прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об`єкти комунальної власності є обов`язком відповідача.
Як вже встановив суд, органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території села Жукля, Корюківського району Чернігівської області, на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді, є Холминська селищна рада.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.1998 № 1775 «Про нормативи забезпечення населення клубними закладами» (далі - Постанова КМУ № 1775) встановлено, що на території кожної сільської, селищної, міської ради має функціонувати як мінімум один (базовий) клубний заклад. Кількість місць у ньому визначається відповідно до сумарної чисельності населення всіх населених пунктів, що знаходяться на території ради, та наведеного нормативу.
Згідно з п. 6 Постанови КМУ № 1775 визначено, що до закладів культури клубного типу належать сільські, селищні, міські, районні, обласні будинки і палаци культури, клуби, народні доми, клуби технічної та художньої творчості, клуби-бібліотеки, центри дозвілля, клуби-кафе, культурно-спортивні центри тощо.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про культуру» об`єкти культурного призначення - цілісні майнові комплекси клубних закладів (клубів, будинків культури, палаців культури тощо), парків культури та відпочинку, бібліотек, музеїв, архівів історико-культурних заповідників, театрально- видовищних закладів (театрів, філармоній, концертних організацій, музичних колективів, ансамблів тощо), кінотеатрів, інших закладів культури; пам`ятки культурної спадщини, будівлі, споруди культурного призначення, тощо.
У відповідності до вимог ст. 12 Закону України «Про культуру» суб`єктами діяльності у сфері культури є територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування.
Згідно із ч.1 ст.16 ЗУ № 2778-VI органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування забезпечують:
збереження культурних цінностей на території України, охорону культурної спадщини, захист історичного середовища;
збереження Музейного фонду України, Державного бібліотечного фонду України, Національного архівного фонду України, фільмофонду, їх постійне поповнення сучасними творами мистецтва, продукцією вітчизняного книговидавництва, кінематографа, аудіовиробництва;
функціонування і розвиток мережі музеїв, архівів, бібліотек, мистецьких шкіл, студій, клубів, кінотеатрів, кіно-, відеопрокатних підприємств, об`єднань, заповідників, реставраційних закладів державної та комунальної власності;
збереження нематеріальної культурної спадщини, в тому числі традиційної народної культури, мов, діалектів і говірок, фольклору, традицій, звичаїв і обрядів, народних художніх промислів та ремесел, історичних топонімів тощо.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
На підставі ч.1 ст.92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно з п. "а" ч.2 ст.92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки на підставі ч.1 ст.125 ЗК України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно із ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
За приписами ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (далі Закон № 1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
За приписами пунктів 6, 7, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", іншими законами України та цим Порядком.
Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об`єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об`єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об`єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Статтею 327 ЦК України визначено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
За ч. 2 ст. 324 ЦК України від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Судом встановлено, що на території Холминської об`єднаної територіальної громади Коріюківського району Чернігівської області за адресою вул. Центральна, 23А, с. Жукля Корюківського району Чернігівської області знаходиться Жуклянський будинок культури, водночас, право власності на це приміщення та земельну ділянку під ним, у встановленому законодавством порядку, не зареєстровано.
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та беручи до уваги, що Холминська селищна рада є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, суд погоджується з доводами прокурора, що саме на відповідача покладено обов`язок щодо вжиття заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на спірне приміщення будинку культури.
Враховуючи вищенаведене, суд погоджується із позицією прокуратури щодо необхідності зобов`язання відповідача вчинити дії, спрямовані на оформлення права комунальної власності на будівлю Жуклянського будинку культури (сільського клубу) та земельної ділянки під ним, шляхом здійснення державної реєстрації.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов має бути задоволений.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Холминської селищної ради (код ЄДРПОУ 04412596) щодо не оформлення права комунальної власності на будівлю Жуклянського сільського клубу Холминської селищної ради та земельну ділянку під ним шляхом здійснення державної реєстрації, які розташовані по вул. Центральна, 23А, с. Жукля Корюківського району Чернігівської області.
Зобов`язати Холминську селищну раду (код ЄДРПОУ 04412596) вжити заходів щодо оформлення права комунальної власності на будівлю Жуклянського сільського клубу Холминської селищної ради та земельну ділянку під ним шляхом здійснення державної реєстрації, які розташовані по вул. Центральна, 23А, с. Жукля Корюківського району Чернігівської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: Заступник керівника Корюківськиї окружної прокуратури вул. Шевченка, 98, м. Корюківка, Корюківський р-н, Чернігівська обл.,15300 код ЄДРПОУ 02910114.
Відповідач: Холминська селищна рада Корюківського району Чернігівської області вул. Спортивна, 9,с-ще Холми,Корюківський р-н, Чернігівська обл.,15331 код ЄДРПОУ 04412596.
Повний текст рішення виготовлено 10 червня 2026 року.
Суддя І.І. Соломко