Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/3211/26
РІШЕННЯ
іменем України
11 червня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Благодійної організації «Благодійний фонд Дніпровського району м. Києва «Київський еколого-культурний центр» , Всеукраїнської спілки громадських організацій "Асоціація зоозахисних організацій України", треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Національний природний парк "Подільські Товтри" та Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України до Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду з позовом до Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації, в якому просять: визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Хмельницької обласної військової адміністрації від 14.01.2026 №36/2026-р про видачу дозволу Кам`янець-Подільській районній організації українського товариства мисливців та рибалок на відстріл хижих та шкідливих тварин у межах території господарської зони Національного природного парку "Подільські Товтри".
В обґрунтування позовних вимог зазначили про те, що оскаржуване розпорядження є протиправним, прийнятим з перевищенням повноважень, таким, що суперечить вимогам законодавства України у сфері природно-заповідного фонду та порушує принцип верховенства права, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Цією ухвалою залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Національний природний парк "Подільські Товтри" та Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України.
Також ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено про те, що рішення про регулювання чисельності хижих та шкідливих тварин у природно заповідних фондах приймаються обласними державними адміністраціями (обласними військовими адміністраціями), з метою суспільної необхідності (екологічна безпека) в межах господарської зони, мисливських угідь.
Тобто, відповідач діяв в межах компетенції, а саме статті 33 Закону України "Про мисливське господарство та полювання".
Звертає увагу, що діяння пов`язанні з відстрілом хижих та шкідливих тварин (регулювання їх чисельності) не є полюванням, а захистом господарства та екосистеми, тобто природоохоронний захід у порядку ведення мисливського господарства. Просить у задоволенні позовних вимог - відмовити.
Від Всеукраїнської спілки громадських організацій "Асоціація зоозахисних організацій України" надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, де зазначено про те, що визначальним аргументом позовної заяви є те, що оскаржуване розпорядження видано за відсутності затвердженого ліміту на використання природних ресурсів у межах НПП "Подільські Товтри" - всупереч вимогам ч. 1, 3, 4, 11 ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України". При цьому, відповідач не надав жодного доказу існування такого ліміту.
Від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив та доповнення до них, де зазначено про те, що рішення про регулювання чисельності таких тварин у природно - заповідних фондах приймаються обласними державними адміністраціями (обласними військовими адміністраціями), з метою суспільної необхідності (екологічна безпека) в межах господарської зони, мисливських угідь.
Від Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України надійшли письмові пояснення, де зазначено, що структура території та вимоги щодо охорони природних комплексів та об`єктів національних природних парків визначено статтею 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України". Мінекономіки затверджено ліміт на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення Національного природного парку "Подільські Товтри" на 2025 рік № 12/2025 від 18.09.2025 на проведення вибіркової санітарної рубки.
Також, Мінекономіки листом від 28.01.2026 № 6003-10/8532-07 повідомило Всеукраїнську спілку громадських організацій "Асоціація зоозахисних організацій України", що звернення щодо добування (відстрілу, відлову) так званих "хижих тварин" у межах національного природного парку "Подільські Товтри" на 2026 рік до Мінекономіки не надходили і, відповідно, ліміти на 2026 рік на добування таких тварин міністерство не затверджувало.
Від Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації надійшли письмові пояснення по суті спору, де вказано про безпідставність позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Від Всеукраїнської спілки громадських організацій "Асоціація зоозахисних організацій України" надійшли заперечення на пояснення третьої особи - Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, де вказує, що позиція позивачів повністю підтримана Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України - центральним органом виконавчої влади, уповноваженим затверджувати ліміти спеціального використання природних ресурсів у межах ПЗФ загальнодержавного значення.
У поясненнях Мінекономіки, наданих суду 02.04.2026, прямо підтверджено: для будь-якого спеціального використання природних ресурсів у межах НПП "Подільські Товтри" обов`язковий ліміт, затверджений Мінекономіки; (жодного подання на затвердження ліміту на відстріл лисиць на 2026 рік від НПП "Подільські Товтри" чи від Хмельницької ОДА до Мінекономіки не надходило; жоден ліміт на добування тварин у межах НПП "Подільські Товтри" у 2026 році не затверджувався.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
14 січня 2026 року за №36/2026-р видане розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації від 14.01.2026 про видачу дозволу Кам`янець-Подільській районній організації українського товариства мисливців та рибалок на відстріл хижих та шкідливих тварин у межах території господарської зони Національного природного парку "Подільські Товтри").
Зокрема, у п. 1 та пп. 1 п. 2 цього розпорядження зазначено:
1. Видати Кам`янець-Подільській районній організації українського товариства мисливців та рибалок дозволи на відстріл хижих та шкідливих тварин у межах території господарської зони Національного природного парку "Подільські Товтри";
2. Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної військової адміністрації: забезпечити оформлення дозволів Кам`янець-Подільській районній організації українського товариства мисливців та рибалок на відстріл хижих та шкідливих тварин у межах території господарської зони Національного природного парку "Подільські Товтри".
З метою виконання вказаного розпорядження від 14.01.2026 №36/2026-р та з урахуванням його положень Департаментом природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації) виданий дозвіл №1 від 15.01.2026 на відстріл хижих та шкідливих тварин.
Відповідно до цього дозволу (крім іншого):
1. Дозволено групі мисливців (всього 241 фізична особа) провести відстріл хижих та шкідливих тварин в межах мисливських угідь Кам`янець-Подільської районної організації українського товариства мисливців та рибалок в господарській зоні Національного природного парку "Подільські Товтри", а саме: дні тижня середа, субота, неділя; в термін з 20.12.2025 по 28.02.2026 року (включно).
2. Відповідальність за додержання умов цього дозволу покладено на голову ради Кам`янець-Подільської районної організації українського товариства мисливців та рибалок Олександра Юзюка.
3. Дозвіл після проведення заходів, з відміткою про результати та письмовим звітом, підлягає поверненню в Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, але не пізніше десяти днів після закінчення строку дії дозволу.
Ініціатором та заявником видачі оскаржуваного дозволу є Кам`янець-Подільська районна організація Українського товариства мисливців та рибалок. Про це зазначено у абз. 1 розпорядження Хмельницької ОДА від 14.01.2026 № 36/2026-р.
Вважаючи оскаржуване розпорядженням таким, що суперечить вимогам чинного законодавства, позивачі звернулись до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на таке.
Згідно з оскаржуваним розпорядженням відповідача від 14.01.2026 №36/2026-р, територія, на якій дозволено здійснювати відстріл хижих та шкідливих тварин, - це територія у межах господарської зони Національного природного парку "Подільські Товтри".
Національний природний парк "Подільські Товтри" належить до територій та об`єктів природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення.
Відповідно правовий статус національних природних парків та порядок використання, охорони й відтворення його територій та природних ресурсів урегульовано Законом України "Про природно-заповідний фонд України" від 16.06.1992 № 2456-ХІІ.
Так, згідно з абз. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", до природно-заповідного фонду України належать, зокрема, природні території та об`єкти, серед яких: природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища.
Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об`єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про природно-заповідний фонд України").
Територія національних природних парків поділяється на відповідні функціональні зони, а саме: заповідну зону, зону регульованої рекреації, зону стаціонарної рекреації та господарську зона (згідно з положеннями ч. 1 ст. 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України").
Згідно з абз. 3 преамбули до цього Закону, законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об`єктів, що перебувають під особливою охороною.
За загальним правилом, встановленим для всіх територій та об`єктів природно-заповідного фонду України, незалежно від функціональної зони та статусу загальнодержавного чи місцевого значення (у тому числі для Національного природного парку "Подільські Товтри"), спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду (згідно з ч. 1 ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України").
Зокрема, відповідно до ч. 3 ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду саме загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, затвердженого саме центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища (тобто Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України згідно з положенням п. 1, пп. 403 п. 4 Положення про Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2025 № 903), а також на підставі дозволів.
Порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення урегулюваний також:
- Положенням про порядок установлення лімітів використання природних ресурсів загальнодержавного значення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1992 № 459;
- Інструкцією про застосування порядку установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008 № 27.
Відповідно до ч. 4 ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення врегулювано також Положенням про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1992 № 459.
При чому, у ч. 11 ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" чітко та прямо визначено, що дозвіл видається після затвердження лімітів протягом місяця з моменту подання клопотання. Підставами для відмови у видачі дозволу є відсутність затвердженого в установленому порядку ліміту, порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, як встановлено судом, відповідач видав оскаржуване розпорядження без встановленого ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, чим порушив вимоги чинного законодавства України, насамперед Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (ч. 1, 3, 4, 11 ст. 9-1).
Зазначене підтверджується тим, що у листі-відповіді Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України від 28.01.2026 № 6003-10/8532-07, наданій на запит на інформацію позивача від 23.01.2026 № 7 зазначено, що звернення щодо добування так званих "хижих тварин" у межах НПП "Подільські Товтри" на 2026 рік до Мінекономіки не надходили і, відповідно, ліміти на 2026 рік на добування таких тварин міністерство не затверджувало.
Поряд з цим, у листі-відповіді Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України від 01.01.2026 №6003-07/4-07 зазначено, що: єдиний ліміт, затверджений Мінекономіки для НПП "Подільські Товтри", стосувався проведення вибіркової санітарної рубки (ліміт № 12/2025 від 18.09.2025), а не добування тварин, а документи, які надають право здійснювати відстріл лисиць на території НПП "Подільські Товтри", та документи від НПП (подання, ініціативи) щодо відстрілу лисиць у Мінекономіки відсутні.
У листі-відповіді НПП "Подільські Товтри" від 06.01.2026 № Вих-9/2026 адміністрація парку підтвердила, що: проекти лімітів не розглядалися на науково-технічній раді парку; ні керівник, ні його заступники, ні працівники науково-дослідного відділу не підписували будь-яких наукових обґрунтувань; парк не звертався до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Міністерства економіки для отримання ліміту на добування (відстріл) тварин; клопотання, листи, подання щодо лімітів відсутні; парком не виконувались наукові обґрунтування та відсутні будь-які обґрунтування інших установ.
Крім того, лист-відповідь Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації) від 04.02.2026 № 101/15-41-1135/2026, надана на запит позивача від 23.01.2026 №7, також не містить жодних відомостей про наявність затверджених лімітів .
Таким чином, зазначеними доказами підтверджено те, що ліміт на добування (відстріл) тварин на території НПП "Подільські Товтри" не встановлювався та не затверджувався центральним органом виконавчої влади, як це вимагається ч. 1, 3, 4, 11 ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Суд критично оцінює позицію відповідача про те, що його дії є правомірними відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про мисливське господарство та полювання", яка надає обласним державним адміністраціям повноваження видавати дозволи на відстріл хижих та шкідливих тварин у межах об`єктів природно-заповідного фонду.
Суд не заперечує наявність такого повноваження у відповідача. Разом з тим, відповідач свідомо ігнорує ієрархію законодавства та спеціальну норму, яка обмежує реалізацію цього повноваження.
Спеціальним законом для цих відносин є Закон України "Про природно-заповідний фонд України", ст. 9-1 якого встановлює додаткові обов`язкові умови будь-якого спеціального використання природних ресурсів у межах ПЗФ загальнодержавного значення - наявність затвердженого ліміту та дозволу. Ця норма є спеціальною відносно ст. 33 Закону України "Про мисливське господарство та полювання", а тому має пріоритет.
Крім того, відповідачем не конкретизовано на яких саме хижих та шкідливих тварин видано дозвіл на відстріл.
Отже, згідно з вимогами чинного законодавства України дозволи на спеціальне використання будь-яких природних ресурсів (у тому числі хижих та шкідливих тварин) у межах території національних природних парків України, видаються відповідно до спеціальних дозволів, виданих на підставі встановлених лімітів (а не відповідно до спеціальних дозволів, виданих на підставі розпоряджень обласних держадміністрацій, як це мало місце у даному випадку).
Як зазначено у постанові Верховного Суду від 23.05.2025 у справі № 320/33830/24 у справах щодо охорони довкілля суд має зосередитися "на екологічній та правовій суті справи", а не на формальних процесуальних аргументах.
Тому, суд погоджується з позицією позивачів про те, що факт скасування протиправного розпорядження має значення для майбутнього: він унеможливлює повторне видання аналогічних актів з посиланням на попередню "практику" відповідача.
Відтак, на переконання суду, належним та ефективним способом захисту прав, свобод та інтересів позивачів в даному випадку є визнання протиправним та скасування розпорядження начальника Хмельницької обласної військової адміністрації від 14.01.2026 №36/2026-р про видачу дозволу Кам`янець-Подільській районній організації українського товариства мисливців та рибалок на відстріл хижих та шкідливих тварин у межах території господарської зони Національного природного парку "Подільські Товтри".
Відповідно до вимог частин першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Хмельницької обласної військової адміністрації від 14.01.2026 №36/2026-р про видачу дозволу Кам`янець-Подільській районній організації українського товариства мисливців та рибалок на відстріл хижих та шкідливих тварин у межах території господарської зони Національного природного парку "Подільські Товтри".
Стягнути на користь Благодійної організації «Благодійний фонд Дніпровського району м. Києва «Київський еколого-культурний центр» судовий збір у розмірі 3328 (три тисячі триста двадцять вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької обласної військової адміністрації.
Стягнути на користь Всеукраїнської спілки громадських організацій "Асоціація зоозахисних організацій України" судовий збір у розмірі 3328 (три тисячі триста двадцять вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької обласної військової адміністрації.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Благодійна організація «Благодійний фонд Дніпровського району м. Києва «Київський еколого-культурний центр» (вул. Райдужна, 31, кв. 48, м. Київ, 02218 , код ЄДРПОУ - 24363925) Всеукраїнська спілка громадських організацій "Асоціація зоозахисних організацій України" (вул. Генерала Геннадія Воробйова, 13Г, оф. 94, м. Київ, 03049 , код ЄДРПОУ - 37024446) Відповідач:Хмельницька обласна державна (військова) адміністрація (майдан Незалежності, 2, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29005 , код ЄДРПОУ - 22985083) Треті особи:Національний природний парк "Подільські Товтри" (32301, Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, м. Кам`янець-Подільський, пл.Польський ринок, буд. 6, код ЄДРПОУ - 23832341) Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України (01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ - 37508596) Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації (29000, м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 70 , код ЄДРПОУ - 42814282)
Головуючий суддя Я.В. Драновський