Рішення № 137314446, 10.06.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
520/32344/24
Номер документу
137314446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 червня 2026 року № 520/32344/24

Харківський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Харківського машинобудівного фахового коледжу (вул. Георгія Тарасенка, буд.79,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61068, код ЄДРПОУ 24281593) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61022, код ЄДРПОУ 40478572) про визнання протиправним та скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Харківський машинобудівний фаховий коледж звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу Північно-східного офісу Держаудитслужби від 15.11.2024 № 3 про повернення до відповідного бюджету використаної не за цільовим призначенням суми субвенції у розмірі 3 806 550,00 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що вимога Північно-східного офісу Держаудитслужби від 15.11.2024 № 3 є протиправною та такою, що порушує його права, оскільки зміст спірної вимоги, яка є індивідуально-правовим актом, спрямована на коригування роботи позивача, полягає в тому, щоб забезпечити відшкодування до бюджету коштів, але така вимога є неконкретизованою, оскільки не містить в собі зазначення, яким чином усунути вказані порушення, та може призвести до безпідставного позбавлення позивача коштів, що є неспівмірним із встановленим порушенням.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, без виклику сторін в судове засідання, та запропоновано відповідачам надати відзиви на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується матеріалами справи.

Представником відповідача надано відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що вимога від 15.11.2024 № 3, складена до розпорядника бюджетних коштів про повернення до відповідного бюджету використаної ним не за цільовим призначенням суми субвенції, є законною, обґрунтованою та правомірною, оскільки не порушує права позивача, відповідає Конституції України, нормам Бюджетного кодексу України, Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року №550 та Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету у разі їх нецільового використання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1163.

Представником позивача до суду подано відповідь на відзив із викладенням власної правової позиції стосовно доводів відповідача, а представником відповідача заперечення на відповідь на відзив.

Положеннями ч.1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Харківський машинобудівний фаховий коледж, код ЄДРПОУ 24281593, зареєстрований як суб`єкт господарювання юридична особа, включений до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів за кодом 14846, як розпорядника бюджетних коштів, який забезпечує виконання бюджетних програм у системі головного розпорядника - Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації (розпорядник нижчого рівня).

Північно-східним офісом Держаудитслужби відповідно до п. 1.1.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на IІ квартал 2024 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Харківського машинобудівного фахового коледжу за період з 01.01.2021 по 31.07.202.

Висновки зазначеної ревізії зафіксовані в акті ревізії від 07.11.2024 №202003-08/19, зі змісту якого вбачається, що документальною ревізією дотримання законодавства при використанні коштів освітньої субвенції встановлено, що Харківським машинобудівним фаховим коледжем, як закладом фахової передвищої освіти, всупереч вимогам п. 6 ч. 1 ст.103-2 Бюджетного кодексу України та пп.6 п.3 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №6, за рахунок коштів освітньої субвенції за КПКВК МБ 0611102 «Підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти за рахунок коштів освітньої субвенції» за період з 01.01.2021 по 31.08.2023 здійснено видатки, які не належать до видатків на здобуття повної загальної середньої освіти та мають здійснюватися коштом місцевого бюджету, а саме, на виплату заробітної плати педагогічним працівникам, які викладають предмети, що передбачають набуття компетентностей здобувачів фахово передвищої освіти (підготовку фахових молодших бакалаврів), в загальній сумі 2599833,60 грн, в тому числі: за 2021 рiк 950 859,36 грн, за 2022 рік - 982 624,70 грн, за 2023 рік - 666 349,54 грн.

Здійснені видатки в загальній сумі 2 599 833,60 грн не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначених Порядком № 6, та, відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 119 БК України є нецільовим використанням бюджетних коштів.

Крім того, Харківський машинобудівний фаховий коледж всупереч абз. 11 пп. 6 п. 3 Порядку № 6 (в редакції Постанови КМУ від 26.03.2022 № 365) та напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми по КПКВК МБ 0611104 «Підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією (крім залишку, що мають цільове призначення, виділених відповідно до рішень Кабінету Міністрів України у попередньому бюджетному періоді)» (далі - КПКВК МБ 0611104), мета та завдання якої спрямовані на організацію та функціонування на територіях закладів передвищої освіти пунктів незламності, за рахунок залишків коштів за освітньою субвенцією у 2022 році Харківським машинобудівним фаховим коледжем здійснено видатки в загальній сумі 1 206 716,40 грн, які не спрямовані на виконання мети та завдань бюджетної програми та на здійснення інших заходів з підтримки цивільного населення в умовах воєнного стану, а саме: на закупівлю побутової техніки, меблів та м`якого інвентарю, що не відповідає переліку комплектації пунктів незламності, визначеному п. 4 Порядку організації та функціонування пунктів незламності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2022 №1401, за відсутності Паспорту пункту незламності, який, згідно з п. 6 Порядку № 1401 повинен відображати оснащення, можливості та характеристики (в тому числі проектну кількість відвідувачів), та самого пункту незламності. Придбані матеріальні цінності не використовуються та зберігаються в коморі.

Витрачання залишку коштів за освітньою субвенцією в сумі 1 206 716,40 грн на цілі, що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначеним Паспортом бюджетної програми за КПКВК МБ 0611104 та Порядком № 6, відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 119 Бюджетного кодексу України, є нецільовим використанням бюджетних коштів.

Акті ревізії від 07.11.2024 №202003-08/19 підписано позивачем без заперечень.

Відповідно до вимог пункту 3 Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1163, протягом 10 робочих днів з дати реєстрації акта ревізії на підставі його висновків начальником Північно-східного офісу Держаудитслужби було складено вимогу №3 від 15.11.2024 до розпорядника бюджетних коштів про повернення до відповідного бюджету використаної ним не за цільовим призначенням суми субвенції.

У зазначеній вимозі вказано реєстраційні рахунки Харківського машинобудівного фахового коледжу, з яких мають бути перераховані кошти, а саме: UA148201720344290005002014846, UA158201720344211007102014846, UA268201720344230007002014846, відкриті в Управлінні Державної казначейської служби України у Слобідському районі м. Харкова Харківської області, та бюджетний рахунок, на який повинні бути повернені кошти субвенції, використані не за цільовим призначенням, а саме: UA048999980313050115000020649, отримувач - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області (код ЄДРПОУ - 37874947), банк отримувача - Казначейство України, ККДБ 24060300 «Інші надходження».

Супровідним листом Північно-східного офісу Держаудитслужби від 15.11.2024 №202003-14/5037-2024, відповідно до пункту 4 Порядку № 1163, перший примірник вимоги надіслано до Харківського машинобудівного фахового коледжу, як розпорядника бюджетних коштів, який допустив нецільове використання субвенції; другий до Управління Державної казначейської служби України у Слобідському районі м. Харкова Харківської області, що обслуговує розпорядника бюджетних коштів; третій - до Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації, що забезпечує виконання бюджету; четвертий - до Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації, якому підпорядкований заклад.

Представник позивача, вважаючи зазначену вимогу протиправною та такою, що порушує права позивача, звернувся до суду із позовом у цій справі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993 (далі - Закон № 2939-XII) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 2939-XII передбачено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Статтею 5 Закону № 2939-ХІІ визначено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 (далі Положення № 43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Підпунктом 3 п. 4 Положення № 43 закріплено, що Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Згідно з п. 7 Положення № 43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Пунктом 2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (далі - Порядок № 550), визначено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Пунктами 4, 5 Порядку № 550 передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться контролюючими органами відповідно до Закону та цього Порядку.

Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії за наявності підстав, визначених Законом.

Положеннями п. 6 Положення № 43 Держфінінспекція України визначено, що для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.

Зазначені положення кореспондуються з пунктами 7 та 10 статті 10 Закону № 2939-XII, за приписами яких органу державного фінансового контролю надається право: пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно із п. 50 Порядку № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення: притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об`єктів контролю; порушення перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства; звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.

Під час розгляду справи встановлено, що відповідачем складено вимогу від 15.11.2024 року №3, якою зобов`язано позивача повернути бюджетні кошти, отримані у вигляді субвенцій і використані не за цільовим призначенням, у сумі 3 806 550,00 грн до державного бюджету шляхом їх перерахування з місцевого бюджету Харківської області.

Зазначений висновок відповідачем зроблено на підставі результатів ревізії фінансово-господарської діяльності Харківського машинобудівного фахового коледжу, в ході якої, зокрема, встановлено, що паспортом бюджетної програми місцевого бюджету на 2022 р. за КПКВК МБ 0611104 «Підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією (крім залишку, що мають цільове призначення, виділених відповідно до рішень Кабінету Міністрів України у попередньому бюджетному періоді)» визначено напрями використання бюджетних коштів: забезпечити оновлення матеріально-технічної бази (придбання предметів та обладнання для організації та функціонування пунктів незламності).

У акті ревізії встановлено, що придбані позивачем матеріальні цінності (обладнання, м`який інвентар, меблі) в загальній сумі 1 206 716,40 грн не відповідають переліку комплектації пунктів незламності, визначеному п.4 Порядком №1401, за відсутності Паспорту пункту незламності, який згідно із п.6 Порядку №1401, повинен відображати оснащення, можливості та характеристики самого пункту незламності.

Наявні в матеріалах справи докази свідчать на користь того, що в ході проведення ревізії встановлено, що за інформацією Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації від 30.10.2024 №01-35/5457 згідно із Розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 15.11.2022 №257 «Про організацію роботи з тимчасового розміщення (проживання) в Харківській області осіб, які потребують тимчасового проживання на період воєнного стану» приміщення коледжу, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 ), визнано місцем тимчасового розміщення (проживання) на період дії воєнного стану громадян України, та виключено із зазначеного переліку згідно з розпорядженням від 31.10.2023 №816.

З питання розміщення тимчасово-переміщених осіб у гуртожитку ХМФК, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , комендант гуртожитку ОСОБА_1 пояснила, що у вересні 2022 року в гуртожиток були поселені тимчасово-переміщені особи за усним розпорядженням керівника (т.в.о. директора ОСОБА_2 ) в кількості 90 осіб, список відображено в журналі, які використовували матраци та подушки, іншої постільної білизни не видавалося.

На запит Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної (військової) адміністрації б/н і дати «Про надання інформації» (вх. №218 ХМФК від 02.11.2022), направлений керівникам закладів фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти в Харківській області, щодо наявності ліжко місць та потреби в їх облаштуванні для розміщення внутрішньо-переміщених та евакуйованих осіб, листом ХМФК від 08.12.2022 №724, підписаним т.в.о. директора ОСОБА_3 , надано інформацію з проханням сприяти в забезпеченні потреби ВПО (81 особа), які розміщені на території коледжу, в той час, як на момент направлення відповіді за обліковими даними коменданта гуртожитку ОСОБА_1 , жодна з перелічених у списку осіб в гуртожитку не мешкала. У додатку до листа визначено потребу у 4-х пральних машинах, 8-и електрочайниках, 8-и мікрохвильових пічках, одному телевізорі, 4-х холодильниках, 81-у ліжку, 81-ї прикроватній тумбі, 81-у стільцю, 22-х столах, 81-ї ковдрі, 81-у комплекті постільної білизни, 81-й подушці та 81-у матраці. Крім того переліком визначено посуд для приготування та приймання їжі.

Згідно із ст. 7 Кодексу цивільного захисту України серед основних принципів цивільного захисту гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності, а також виконання у воєнний час норм міжнародного гуманітарного права; комплексний підхід до вирішення завдань цивільного захисту; пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров`я громадян. Відповідно до ч.4 ст. 8 Кодексу цивільного захисту України, одним із додаткових завдань єдиної державної системи цивільного захисту в особливий період є організація будівництва захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та виготовлення (монтування) первинних (мобільних) і облаштування найпростіших укриттів, а також (у разі потреби) відновлення пошкоджених (зруйнованих) об`єктів фонду захисних споруд цивільного захисту.

Відповідно до ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання, інших юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - суб`єкти господарювання) у сфері цивільного захисту належить, серед іншого, забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об`єктах суб`єкта господарювання.

Відповідно до ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, найпростіше укриття це цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій створені умови для тимчасового перебування людей (не менше 48 годин) у разі виникнення небезпеки їх життю та здоров`ю з метою зменшення непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.

Статтею 93 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що фінансування заходів у сфері цивільного захисту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, коштів суб`єктів господарювання, інших не заборонених законодавством джерел.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.

На виконання Указу Президента від 24 лютого 2022 року, Кабінетом міністрів України прийнято постанову від 17 грудня 2022 року № 1401 «Питання організації та функціонування пунктів незламності», якою затверджено Порядок організації та функціонування пунктів незламності (далі Порядок № 1401), що визначає вимоги до розгортання та діяльності пунктів незламності в разі виникнення надзвичайних ситуацій, зокрема пов`язаних із припиненням (порушенням) роботи систем централізованого водопостачання, водовідведення, електро-, газо- і теплопостачання та всіх видів електронних комунікаційних послуг у мирний час та в умовах правового режиму воєнного стану.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1401 термін пункт незламності у цьому Порядку означає приміщення будівлі (споруди) або спеціально зведений намет, або транспортний засіб, які передбачені для тимчасового перебування людей та в яких створено і підтримуються умови, мінімально необхідні для збереження життя і здоров`я населення у разі порушення сталої роботи систем життєзабезпечення.

Згідно із п. 4 Порядку № 1401 розгортання та функціонування пунктів незламності організовується міністерствами, центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, обласними, Київською міською держадміністраціями (військовими адміністраціями) та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання державної та приватної форми власності (за згодою) з урахуванням наявного ресурсу відповідно до Примірної інструкції щодо діяльності пунктів незламності згідно з додатком 1 та Примірного переліку комплектації пунктів незламності згідно з додатком 2.

Згідно із п. 6 Порядку № 1401 інформація щодо оснащення, можливостей та характеристик пункту незламності зазначається в паспорті пункту незламності згідно з додатком 3.

Пунктами 7, 9 порядку № 1401 стаціонарні пункти незламності розгортаються у приміщеннях об`єктів державної та комунальної власності, а також приватної власності - за ініціативою власника або орендаря такого приміщення.

Розгортання та функціонування стаціонарних та мобільних пунктів незламності здійснюється за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, коштів суб`єктів господарювання державної форми власності, а також інших не заборонених законодавством джерел.

Додатками № 1, № 2 до Порядку № 1401 затверджено Примірну інструкцію щодо діяльності пунктів незламності та Примірний перелік комплектації пунктів незламності.

15.11.2022 року № 257 начальником обласної військової адміністрації О.Синєгубовим було видано розпорядження про організацію роботи з тимчасового розміщення (проживання) в Харківській області осіб, як потребують тимчасового проживання на період воєнного стану. Координацію роботи щодо виконання цього розпорядження було покладено на директора Департаменту науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації О. Литвинова.

Згідно з додатком до розпорядження, у переліку житлових приміщень зазначено позивача, де в гуртожитку у 2022 році були розміщені внутрішньо переміщені особи.

Паспортом бюджетної програми місцевого бюджету на 2022 рік, затвердженим наказом Департаменту освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації № 88 від 26 грудня 2022 року, визначено обсяг фінансування за напрямком «забезпечення оновлення матеріально-технічної бази (придбання предметів та обладнання для функціонування пунктів незламності)».

Паспорт бюджетної програми місцевого бюджету на 2022 рік за КПКВК МБ 0611104 визначає мету бюджетної програми та її завдання, які спрямовані на забезпечення оновлення матеріально-технічної бази за рахунок залишку коштів освітньої субвенції для організації та функціонування на територіях закладів передвищої освіти пунктів незламності.

Представником позивача вказано, що Департамент науки і освіти, як головний розпорядник, затвердив позивачу кошторис по КПКВК МБ 0611104 на 2022 рік.

Тобто, затверджений головним розпорядником кошторис по КПКВК МБ 0611094 передбачає видатки на закупівлю предметів та обладнання на облаштування пункту обігріву (пункт незламності) та місць облаштування внутрішньо переміщених осіб.

У 2022 році позивачем отримано залишок коштів за освітньою субвенцією по КПКВК МБ 0611104 згідно із Звітом про надходження і використання коштів загального фонду (форма №2м) в загальній сумі 1 106 716,40 грн та згідно із даними Звіту про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (форма №4-3м) надійшло коштів в сумі 100 000,00 грн.

Відповідно до абз. 11 пп. 6 п. 3 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6 (в редакції Постанови КМУ від 26.03.2022 № 365) (далі - Порядок № 6), залишки коштів за субвенцією спрямовуються, зокрема, на заходи територіальної оборони, задоволення продовольчих потреб цивільного населення, евакуацію/вивезення/переміщення цивільного населення із місцевості, де ведуться бойові дії, та небезпечних територій у безпечні місця, зокрема на оплату транспортних послуг, пально-мастильних матеріалів, облаштування місць розміщення громадян, які у зв`язку з бойовими діями залишили місце проживання/перебування, оплату інших заходів, спрямованих на підтримку цивільного населення в умовах воєнного стану.

Ревізією встановлено, що за рахунок коштів, виділених за КПКВК МБ 0611104, т.в.о. директора Харківського машинобудівного фахового коледжу ОСОБА_3 у грудні 2022 року придбані матеріальні цінності на загальну суму 1 206 716,40 грн.

Як зазначено у акті ревізії, предметом зазначених договорів, укладених позивачем з його контрагентами є придбання товарів (обладнання, м`який інвентар, меблі) для організації та функціонування пунктів незламності та матеріалів для облаштування місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб.

Відтак, бюджетні кошти, в тому числі на суму 1 206 716,40 грн витрачені позивачем на облаштування пункту незламності та місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, що відповідає меті бюджетної програми, визначеній у паспорті бюджетної програми місцевого бюджету на 2022 рік за КПКВК МБ 0611104.

При цьому, суд вважає необґрунтованими доводи представника відповідача стосовно порушення позивачем порядку організації пункту незламності, невідповідності паспорту пункту незламності Примірному паспорту пункту незламності, що є додатком до Порядку № 1401, оскільки такі не можуть вважатися свідченням нецільового використання позивачем бюджетних коштів та правомірність спірної вимоги.

В той же час, у акті ревізії вказано, що придбані матеріальні цінності не введено в експлуатацію, не використовуються та зберігаються в коморі коледжу.

Однак, як вказано представником відповідача придбані матеріальні цінності (телевізори, холодильники, пральні машини, мікрохвильові печі, електрочайники, комплекти постільної білизни, ковдри, подушки, матраци, столи, стільці, ліжка, приліжкові тумби) не відповідають діяльності пунктів незламності, яка визначена Додатком 1 до Порядку № 1401, та переліку комплектації пунктів незламності матеріально-ресурсною базою, визначеному Додатком 2 до Порядку № 1401.

Натомість, суд зазначає, що Додатками до Порядку № 1401 затверджено Примірну інструкцію щодо діяльності пунктів незламності та Примірний перелік комплектації пунктів незламності, якими визначені мінімальні базові вимоги до облаштування пункту незламності. При цьому, Порядком № 1401 не визначено, що умови у Примірних інструкції та переліку комплектації є виключними, а отже законодавством не встановлено заборони включати додаткові умови організації пунктів незламності та обладнання до них, не передбачене такими документами, якщо вказане необхідне для забезпечення належних умов для життєдіяльності людей.

Також, під час розгляду справи встановлено, що відповідачем на підставі результатів ревізії фінансово-господарської діяльності Харківського машинобудівного фахового коледжу, зокрема, встановлено, що всупереч вимогам п.6 ч.1 ст.103-2 Бюджетного кодексу України та пп.6 п.3 Порядку №6 за рахунок коштів освітньої субвенції за період з 01.01.2021 по 31.08.2023 здійснено видатки з рахунку Харківського машинобудівного фахового коледжу НОМЕР_1 , які не належать до видатків на здобуття повної загальної середньої освіти та мають здійснюватися коштом місцевого бюджету, а саме: на виплату заробітної плати педагогічним працівникам, які викладають предмети, що передбачають набуття компетентностей здобувачів фахової передвищої освіти (підготовку фахових молодших бакалаврів), за КПКВК МБ 0611102 в загальній сумі 2 599 833,60 грн, в тому числі: за 2021 рік - в сумі 950 859,36 грн, за 2022 рік - в сумі 982 624,70 грн, за 2023 рік - в сумі 666 349,54 грн.

У акті ревізії вказано, що здійснені видатки в загальній сумі 2 599 833,60 грн не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначених Порядком та умовами надання освітньої субвенції № 6, та, відповідно до вимог абз.3 ч. 1 ст.119 Бюджетного кодексу, є нецільовим використанням бюджетних коштів.

З приводу вказаного суд зазначає, що згідно із паспортами бюджетної програми за КПКВК МБ 06І1102 «Підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти за рахунок освітньої субвенції» на 2021-2024 роки її ціллю, метою та завданням є надання загальної середньої освіти жінкам і чоловікам у закладах фахової передвищої освіти.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.103-2 Бюджетного кодексу України освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти і коледжів державної та комунальної власності в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти.

Відповідно до вимог пп.6 п. 3 Порядку №6 субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти і коледжів державної власності, фінансове забезпечення яких з 1 січня 2018 року здійснюється з місцевих бюджетів в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти, а саме на оплату праці з нарахуваннями викладачів, які викладають предмети згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 (далі - Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти).

Під час ревізії відповідачем встановлено, що відповідно до наказів керівника закладу від 30.07.2021 №84к, від 28.07.2022 №38к, від 31.07.2023 № 49к, від 31.07.2024 « 7lк зарахування студентів на навчання за регіональним замовленням на підготовку фахових молодших бакалаврів здійснювалося в Коледжі відповідно до відкритих ліцензій в межах ліцензованого обсягу на основі базової загальної середньої освіти за 5-тим акредитованими освітньо-професійними програмами, передбаченими стандартами фахової передвищої освіти з підготовки фахового молодшого бакалавра а саме:

- «Технологія зварювального виробництва та контроль якості зварних конструкцій», спеціальність 131 Прикладна механіка, Стандарт фахово передвищої освіти з підготовки фахового молодшого бакалавра галузь знань 13 Механічна інженерія, спеціальність 131 Прикладна механіка, затверджено і введеного в дію наказом Міністерства освіти і науки України від 30.11.202 № 1284 (далі - Стандарт № 1284);

- «Виробництво, сервісне обслуговування та експлуатація двигунів внутрішнього згоряння», спеціальність 133 Галузеве машинобудування, Стандарт з підготовки фахового молодшого бакалавра, галузь знань 13 Механічна інженерія, спеціальність 133 Галузеве машинобудування, затвердженого та введеного в дію наказом Міністерства освіти і науки України від 01.04.2022 № 288 (далі - Стандарт № 288);

- «Експлуатація та налагоджування електроустаткування та систем електрозабезпечення», спеціальність 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, Стандарт фахової передвищої освіти з підготовки фахового молодшого бакалавра галузі знань 14 Електрична інженерія, спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, затверджено і введеного в дію наказом Міністерства освіти і науки України від 03.06.2022 № 517 (далі - Стандарт № 517);

- «Обслуговування транспорту та організація автомобільних вантажних перевезень», спеціальність 274 Автомобільний транспорти, Стандарт фахової передвищої освіти з підготовки фахового молодшого бакалавра галузь знань 27 Транспорт, спеціальність 274 Автомобільний транспорт, затверджено та введеного в дію наказом Міністерства освіти і науки України від 27.01.2023 № 82 (далі - Стандарт № 82);

- «Технологічне обслуговування та ремонт вантажного автомобільного транспорту», спеціальність 274 Автомобільний транспорт, Стандарт фахової передвишої освіти з підготовки фахового молодшого бакалавра галузь знань 27 Транспорт, спеціальність 274 Автомобільний транспорт, затвердженого та введеного в дію наказом Міністерства освіти і науки України від 27.01.2023 №82 (далі - Стандарт № 82).

Відповідно до Стандарту № 1284, Стандарту № 288, Стандарту № 517 та Стандарту № 82 здобувачі фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти зобов`язані одночасно виконати освітню програму профільної середньої освіти, тривалість здобуття якої становить два роки. Освітня програма профільної середньої освіти професійного спрямування, що відповідає галузі знань та/або спеціальності, інтегрується з освітньо- професійною програмою фахового молодшого бакалавра.

Перелік навчальних програм дисциплін, відповідно до акредитованих в Коледжі освітньо-професійних програм, що діяли у 2020-2021 навчальному році, затверджений наказом директора Мороза В.Д. від 27.08.2020 № 219, перелік навчальних програм, що діяли у 2021-2022 навчальному році, затверджений наказом директором ОСОБА_4 від 30.08.2021 № 217, перелік навчальних програм, що діяли в Коледжі у 2022-2023 навчальному році, затверджений наказом т.в.о. директора Міщенко С.Г. від 30.08.2022 № 275.

У пунктах 3 вказаних вище наказів затверджено перелік навчальних програм предметів, включених до складу загальноосвітньої підготовки з предмету «Технології», згідно з яким до складових визначеного Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти загальноосвітнього предмету «Технології» віднесено предмети, що передбачають набуття компетентностей здобувачів фахової передвищої освіти, такі як: «Вища математика», «Технологія конструкційних матеріалів», «Технічна механіка», «Креслення» та «Стандартизація», що визначено у додатках 2 до зазначених наказів.

Відповідно до затверджених навчальних програм розроблено Індивідуальні навчальні плани на 2020-2021, 2021-2022, 2022-2023 навчальні роки, затверджені керівниками, згідно з якими на I курсі усіх спеціальностей під назвою загальноосвітньої навчальної дисципліни «Технологія» (кількість годин викладання якої не визначено) у якості складових передбачено викладання предметів «Вища математика», «Технологія конструкційних матеріалів», «Технічна механіка», «Креслення» та «Стандартизація» із зазначенням навчальних годин по кожному з них.

Відповідно до затверджених навчальних планів наказами керівників від 25.08.2020 №212, від 30.08.2021 №221 та від 29.08.2022 №266 розподілено педагогічне навантаження на 2020-2021, 2021-2022 та 2022-2023 навчальні роки, у якому джерелом фінансування видатків на оплату педагогічних годин з предметів «Вища математика», «Технологія конструкційних матеріалів», «Технічна механіка», «Креслення» та «Стандартизація», визначено кошти освітньої субвенції.

При цьому під час ревізії встановлено, що розрахунок потреби в коштах на оплату праці викладачів позивача у період з 01.01.2021 по 31.07.2024 проведено згідно Тарифікаційних списків, підписаних керівником і головним бухгалтером та затверджених на 2021 рік та І півріччя 2022 року заступником директора Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації начальником управління науки, вищої, професійної освіти та кадрового забезпечення В. Ігнатьєвим, на ІІ півріччя 2022 року та 2023 рік заступником директора Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації начальником управління освіти О.Алфьоровою.

Згідно з розрахунками освітньої субвенції, проведеними згідно з Тарифікаційними списками, у складі дисциплін загальноосвітнього циклу відображено предмет «Технології», що викладається кількома педагогічними працівниками, без визначення включених до нього складових, як то «Вища математика», «Технологія конструкційних матеріалів», «Технічна механіка», «Креслення» та «Стандартизація».

За даними Журналів навчальних занять груп ІІ курсу за 2020-2021, 2021-2022 та 2022-2023 навчальні роки записів щодо викладання предмету «Технології» не встановлено, натомість у вказаних журналах відображено проведення навчальних занять з предметів «Вища математика», «Технологія конструкційних матеріалів», «Технічна механіка», «Креслення» та «Стандартизація» із визначенням рівня знань студентів у кредитах Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи, що застосовується для оцінюванні набутих компетентностей при отриманні фахової передвищої освіти, в той час, як оцінювання знань з усіх загальноосвітніх предметів відображено у вказаних журналах по 12-ти бальній шкалі.

Отже, під час ревізії встановлено, що відповідно до даних розрахунково-платіжних відомостей та особових карток, в І-му півріччі 2020-2021 навчального року 8-ми викладачам за викладання предметів «Вища математика», «Технологія конструкційних матеріалів», «Технічна механіка», «Креслення» та «Стандартизація» за рахунок коштів освітньої субвенції нараховано і сплачено заробітної плати в загальні сумі 522 389,98 гри, на яку проведено нарахування єдиного соціального внеску в сумі 114 925,80 грн. У 2021-2022 навчальному році 8-ми викладачам за викладання предметів «Вища математика», «Технологія конструкційних матеріалів», «Технічна механіка», «Креслення» та «Стандартизація» за рахунок коштів освітньої субвенції нараховано і сплачено заробітної плати в загальній сум 777 663,17 грн, на яку проведено нарахування єдиного соціального внеску в сумі 171 085,90 грн. У 2022-2023 навчальному році 10-ти викладачам за викладання предметів «Вища математика», «Технологія конструкційних матеріалів», «Технічна механіка», «Креслення» та «Стандартизація» за рахунок коштів освітньої субвенції нараховано і сплачено заробітної плати в загальній сум 530 958,00 грн, на яку проведено нарахування єдиного соціального внеску в сумі 182 810,76 грн.

Суд зазначає, що під час розгляду справи позивачем не надано до суду жодних обґрунтувань або спростувань стосовно виявленого під час проведення ревізії вказаного порушення, але вказано на неможливість здійснення повернення коштів, оскільки останній не є головним розпорядником бюджетних коштів.

Надаючи оцінку вказаним доводам представника позивача, суд зазначає, що останні не можуть сприйматися як свідчення правомірності дій або недопущення порушення бюджетного законодавства. Натомість, до суду не надано доказів того, що виплата заробітної плати викладачам за викладення предметів «Вища математика», «Технологія конструкційних матеріалів», «Технічна механіка», «Креслення» та «Стандартизація» здійснено позивачем з урахуванням положень п.6 ч.1 ст.103-2 Бюджетного кодексу України та пп.6 п.3 Порядку №6 як за викладення предметів згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392.

Відтак, під час розгляду справи не спростовано висновку відповідача щодо здійснення позивачем видатків, які не належать до видатків на здобуття повної загальної середньої освіти та мають здійснюватись коштом місцевого бюджету, а саме на виплату заробітної плати педагогічним працівникам, які викладають предмети, що передбачають набуття компетентностей здобувачів фахової передвищої освіти в загальній сумі 2 599 833,60 грн.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з огляду на те, що під час розгляду справи частково не доведено правомірності прийняття оскаржуваної вимоги, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Харківського машинобудівного фахового коледжу (вул. Георгія Тарасенка, буд.79,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61068, код ЄДРПОУ 24281593) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61022, код ЄДРПОУ 40478572) про визнання протиправним та скасування вимоги - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Північно-східного офісу Держаудитслужби від 15.11.2024 № 3 про повернення до відповідного бюджету використаної не за цільовим призначенням суми субвенції у розмірі 1 206 716 (один мільйон двісті шість тисяч сімсот шістнадцять) грн 40 коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61022, код ЄДРПОУ 40478572) на користь Харківського машинобудівного фахового коледжу (вул. Георгія Тарасенка, буд.79,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61068, код ЄДРПОУ 24281593) сплачений судовий збір у сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мороко А.С.