Рішення № 137314442, 10.06.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
520/565/24
Номер документу
137314442
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 червня 2026 року № 520/565/24

Харківський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Югрейн-Трейд" (вул. Каштанова, буд. 10, м. Харків, 61035, код ЄДРПОУ 40913776) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Югрейн-Трейд" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00391900705 від 07.12.2023.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що податкове повідомлення-рішення № 00391900705 від 07.12.2023 є протиправним та таким, що прийнято на підставі помилкових висновків контролюючого органу, у зв`язку з чим порушує права підприємства. Вказує на обставини помилковості висновку контролюючого органу щодо відсутності у товариства права на бюджетне відшкодування заявленої суми податку на додану вартість за серпень 2023 року на суму 263127,00 грн з огляду на не встановлення перерахування грошових коштів на розрахункові рахунки АТ «Українська залізниця». Наголосив, що в рамках господарських взаємовідносин із АТ «Українська залізниця» товариство здійснювало оплату на рахунки філій АТ «Українська залізниця», що сторонами було визначено у договорі та з огляду на статус таких суб`єктів господарювання як філії згідно із нормами законодавства є свідченням перерахування позивачем коштів саме АТ «Українська залізниця».

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, без виклику сторін в судове засідання, та запропоновано відповідачам надати відзиви на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується матеріалами справи.

Представником відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області, надано відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що перевіркою не встановлено перерахування грошових коштів позивачем на розрахункові рахунки АТ «Українська залізниця» у сумі ПДВ 263127,08 грн за період серпень 2023 року.

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами ГУ ДПС в Харківській області на підставі наказу від 17.10.2023 №4484-п проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Югрейн-Трейд" (податковий номер 40913776) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2023 року від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, за результатами якої складено акт №34962/20-40-07-05-03/1093776 від 16.11.2023 року.

Відповідно до висновків акту перевірки №34962/20-40-07-05-03/1093776 від 16.11.2023 року перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2023 у декларації від`ємного значення з ПДВ, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, встановлено порушення ТОВ "Югрейн-Трейд" (податковий номер 40913776): п.200.1, п.200.4, п.200.7, п.200.9 ст. 200 Кодексу, порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.20126 №21, внаслідок чого підприємству відмовлено у отриманні заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку (р. 20.2.1) згідно з поданою податковою декларацією з податку на додану вартість на 263127,00 грн, у тому числі за серпень 2023 року на 263127,00 грн.

На підставі висновків акту перевірки №34962/20-40-07-05-03/1093776 від 16.11.2023 року та у зв`язку з виявленими порушеннями контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №00391900705 від 07.12.2023 р., згідно із яким відмовлено ТОВ «ЮГРЕЙН ТРЕЙД» у бюджетному відшкодуванні податку на додану вартість на суму 263127,00 грн.

Позивач, не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом193.1 статті 193цьогоКодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Згідно з пунктом 198.2. статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Відповідно до пункту198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом201.11 статті 201цьогоКодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до п. 200.1. ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно цз п. 200.2 ст. 200 ПК України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Згідно з п.200.4. ст. 200 ПК України при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно допункту200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно із п. 200.9 ст.200 ПК України форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 р. за № 159/28289, затверджено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (надалі - Порядок № 21).

Відповідно до підпункту 4 пункту 5 розділу V Порядку № 21 платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).

Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням від`ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до п.201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 за № 996-XIV (далі-Закон № 996) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Отже, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податку.

За приписами ч. 1 ст. 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Частиною 2 ст. 9 Закону № 996 передбачено перелік обов`язкових реквізитів, які має містити первинний документ, зокрема це: назва документа (форми); дата і місце складання; назва підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з пунктом 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року за №168/704, первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким чином, господарські операції для визначення витрат та податкового кредиту мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність та зміст таких операцій, а також спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Під час розгляду справи встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2023 року. В додатку №3 до декларації «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» у таблиці 2 наведено розшифровку суми податку фактично сплаченої у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України. В пункті 35 таблиці 2 зазначено, що ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД» сплачено на рахунок постачальника - АТ «Укрзалізниця» (ІПН 400758126555) податку на додану вартість за серпень 2023 року на суму 263127,00 грн.

Однак, як встановлено під час розгляду справи, в акті перевірки контролюючим органом вказано, що ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД» не має права на бюджетне відшкодування заявленої суми податку на додану вартість за серпень 2023 року на суму 263127, грн у зв`язку з тим, що перевіркою не встановлено перерахування грошових коштів на розрахункові рахунки АТ «Українська залізниця». При цьому, будь-яких заперечень щодо вчиненої господарської операції контролюючим органом висловлено не було.

Представником відповідача у поданому до суду відзиві на позов вказано, що перевіркою встановлено укладання договорів між AT «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» та ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД», а саме: договір поставки від 04.08.2022 №22077, договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом від 25.02.2020 року, договір про надання термінальних послуг від 01.02.2023 №ТП/Л ІСКИ/70021907501.

Представником позивача у позовній заяві надано пояснення, в яких зазначено, що господарські взаємовідносин між ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД» та АТ «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» в частині заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2023 року на суму 263127,00 грн відображені у господарських операціях, за результатами здійснення яких складено такі податкові накладні: №5 від 02.08.2023, №150 від 01.08.2023 з розрахунками коригування від 02.08.2023, 03.08.2023, 04.08.2023, 05.08.2023, 06.08.2023, 3794 від 08.08.2023 з розрахунками коригування від 08.08.2023, 09.08.2023, 10.08.2023, 11.08.2023, 15.08.2023; №71 від 03.08.2023, №70 від 03.08.2023; №149 від 01.08.2023; №3793 від 08.08.2023, №8331 вiд 16.08.2023 з розрахунками коригування від 18.08.2023, 19.08.2023, 22.08.2023, 23.08.2023, №8328 вiд 16.08.2023; №15026 від 28.08.2023 з розрахунками коригування від 30.08.2023, 31.08.2023, №13036 від 24.08.2023; №13037 від 24.08.2023, №15091 вiд 28.08.2023, №91 від 31.08.2023; №90 від 31.08.2023; №100 від 29.08.2023, згідно із якими загальна сума ПДВ, що підлягає сплаті склала 263127,00 грн.

Водночас, представником позивача вказано, що оплату було здійснено ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД на користь AT «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» згідно наступних платіжних документів: платіжна інструкція №973 від 29.08.2023, платіжна інструкція №3504 від 02.08.2023, платіжна інструкція №1018 від 05.09.2023, платіжна інструкція №3489 від 01.08.2023, платіжна інструкція №3558 від 16.08.2023, платіжна інструкція №1019 від 05.09.2023, платіжна інструкція №929 від 09.08.2023, платіжна інструкція №928 від 09.08.2023, платіжна інструкція №946 від 24.08.2023, платіжна інструкція №947 від 24.08.2023, платіжна інструкція №916 від 08.08.2023, платіжна інструкція №958 від 28.08.2023p платіжна інструкція №3490 від 01.08.2023, платіжна інструкція №915 від 08.08.2023, платіжна інструкція №3624 від 28.08.2023, платіжна інструкція №3559 вiд 16.08.2023.

При цьому, представником позивача вказано, що із змісту платіжної інструкції №3504 від 02.08.2023 вбачається, що платіж здійснено на рахунок філії АТ Укрзалізниця «Вінницятрансприлад» на підставі договору №22077 від 04.08.2022, в реквізитах якого вказано розрахунковий рахунок зазначеної філії для оплати товару. До податкової накладної та платіжної інструкції долучено накладну на відпуск продукції №1056 вiд 04.08.2023, в якій зазначено номер та дату вказаного договору. Із змісту платіжних інструкцій №3489 від 01.08.2023, №946 від 24.08.2023, №915 вiд 08.08.2023, №3624 від 28.08.2023, №3559 від 16.08.2023 вбачається, що платежі здійснено за договором про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом підписаного 17.03.2020 (в редакції від 25.02.2020), на банківський рахунок Філії ЄРЦ ЗП АТГ Укрзалізниці.

Із змісту платіжних інструкцій №928 від 09.08.2023 та № 929 від 09.08.2023 вбачається, що платежі здійснено на рахунок ВП Вагонне депо «Кременчук» регіональної філії «Південна залізниця» АТ «Укрзалізниця» на підставі рахунків №1231/483, №1232483 від 03.08.2023, в яких вказано розрахунковий рахунок філії AT «Укрзалізниця». Тобто сторонами визначено такий порядок оплати послуг.

Представником позивача вказано, що із змісту платіжних інструкцій №916 від 08.08.2023, №947 від 24.08.2023, №958 вiд 28.08.2023, №3490 від 01.08.2023, №3558 від 16.08.2023 вбачається, що платежі здійснено на рахунок Філії ЄРЦ ЗП АТ Укрзалізниці за договором №ТП/Ліски/7002190.

Також представником позивача повідомлено суду, що із змісту платіжних інструкцій №1018 та №1019 від 05.09.2023 вбачається, що платежі здійснено на рахунок АТ «Укрзалізниця «Регіональна філія Південно-західна Залізниця» Експлуатаційне вагонне депо Козятин» на підставі рахунків №1198/396 та №1199/396 від 31.08.2023, в яких вказано розрахунковий рахунок філії АТ «Укрзалізниця». Тобто сторонами визначено такий порядок оплати послуг.

Представником позивача вказано, що із змісту платіжної інструкції №973 від 29.08.2023 вбачається, шо платіж було здійснено на рахунок Регіональна філія "Придніпровська залізниця" АТ "Українська залізниця» на підставі рахунку №74/253 від 29.08.2023, в якому вказано розрахунковий рахунок філії АТ Укрзалізниця. Тобто сторонами визначено такий порядок оплати послуг.

Отже, на переконання позивача, всі платежі здійснені на рахунки філій АТ «Українська залізниця», в тому числі ПДВ загальною сумою 263127,00 грн. При цьому, податкові накладні реєструє головне підприємство АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ», де вказує номер філії.

Надаючи оцінку вказаним доводам представника позивача, суд зазначає таке.

Відповідно до частин 1, 2 статті 55 ГК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносинах) суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб`єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Відповідно до статті 62 ГК України, підприємство - самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Згідно з частиною 4 статті 62 ГК України, підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Відповідно до статті 95 ЦК України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

При цьому, відповідно до частини 8 статті 19 ГК України, усі суб`єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов`язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.

Абзацами 1-4 пункту 1 Порядку № 1307 передбачено, що податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.

Якщо не зареєстровані платниками податку на додану вартість філії та інші структурні підрозділи платника податку самостійно здійснюють постачання товарів/послуг та проводять розрахунки з постачальниками/споживачами, то зареєстрований платник податку, до складу якого входять такі структурні підрозділи, може делегувати філії або структурному підрозділу право складання податкових накладних. Для цього платник податку повинен кожній філії та кожному структурному підрозділу присвоїти окремий цифровий номер, про що має письмово повідомити контролюючий орган за місцем його реєстрації як платника податку на додану вартість.

При складанні податкової накладної філією чи іншим структурним підрозділом платника податку у графі "Постачальник (продавець)" податкової накладної спочатку зазначається найменування головного підприємства, зареєстрованого як платник податку, що визначене статутними документами, та через кому - найменування такої філії (структурного підрозділу).

У разі постачання товарів/послуг філії (структурному підрозділу) платника податку при складанні податкової накладної у графі "Отримувач (покупець)" спочатку зазначається найменування головного підприємства, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та через кому- найменування такої філії (структурного підрозділу), яка (який) фактично є від імені головного підприємства (покупця) стороною договору.

З аналізу викладених вище норм слід дійти висновку про те, що філія не є юридичною особою та не є окремим платником податку на додану вартість, але головне підприємство може прийняти рішення делегувати філії право складати податкові накладні від імені головного підприємства.

Під час розгляду справи судом встановлено, що між AT «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» та ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД» укладено договір поставки від 04.08.2022 №22077, згідно із яким АТ «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ», в якості постачальника, зобов`язується передавати у власність покупця продукцію - запірно-пломбувальні пристрої «Варта-Універсал М» (товар), згідно із письмовою заявкою останнього, а ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД», в якості покупця, зобов`язується прийняти та оплатити товар у терміни і на умовах, передбачених цим договором.

У пункті 4.1 договору поставки від 04.08.2022 № 22077 сторони узгодили, що розрахунки за договором здійснюються через філію «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень» акціонерного товариств «Українська залізниця». У розділі 11 договору сторонами узгоджено банківські реквізити сторін: постачальник: АТ «Укрзалізниця» 03680, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815, Філія «Вінницятрансприлад» АТ «Укрзалізниця» 21100, м. Вінниця, пл. Привокзальна, 1, п/р НОМЕР_1 в філії Вінницьке обласне управління АТ «Ощадбанк» код ЄДРПОУ 400758126555.

Також між AT «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» та ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД» укладено договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом від 25.02.2020 року, предметом якого є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг пов`язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та / або вагонах замовника, пов`язаних з цим супутніх послуг (далі - послуги) і проведення розрахунків за ці послуги.

Згідно із пунктом 11 Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом від 25.02.2020 сторони узгодили реквізити для перерахування коштів у гривні: поточний рахунок зі спеціальним режимом використання UA623004650000000260333021667. Отримувач: філія «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень» акціонерного товариства «Українська залізниця» (скорочено Філія «ЄРЦ» АТ «Укрзалізниця»). Ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 40081279. Місцезнаходження: Україна, 03049, м. Київ, вул. Уманська, 5. Приймальня: (044)4651109, факс 2480433, 4651001, ercs@uz.gov.ua. Бухгалтерія: 4652334, 4069109, факс 4652334, ercf@uz.gov.ua. Розрахунковий відділ: 4651121, 4651032, ercvn@lotus.uz.gov.ua. Розділ 15 договору містить інформацію про перевізника: АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ», ідентифікаційний код юридичної особи 40075815, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 400758126555. Реквізити для перерахування коштів в гривні: поточний рахунок зі спеціальним режимом використання UА623004650000000260333021667, отримувач: Філія «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень» Акціонерного товариства «Українська залізниця», ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 40081279.

Крім того, між AT «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» та ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД» укладено договір про надання термінальних послуг від 01.02.2023 №ТП/ЛІСКИ/70021907501, на підставі якого АТ «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ», в якості виконавця, за дорученням TOB «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД», в якості замовника, зобов`язується взяти на себе обов`язки від свого імені та за рахунок замовника надавати термінальні послуги (послуги, але не виключно: організація перевезення вантажів різними видами транспорту; організація вантажно-розвантажувальних робіт, пов`язаних з прийманням, накопиченням, подрібненням, складуванням, зберіганням, зважуванням вантажів замовника; послуги з організації здійснення митного оформлення вантажів замовника; послуги з декларування товарів та транспортних засобів; подача контейнерів під навантаження вантажем замовника; надання контейнерів у використання, а також може укладати договори від свого імені, або вчиняти інші дії, необхідні для виконання зобов`язань), а замовник зобов`язується оплачувати надані послуги на умовах цього договору, а також бере на себе відповідальність за збереження технічного стану контейнерів наданих виконавцем та їх повернення згідно із умовами цього договору.

Відповідно до пункту 4.1 договору розрахунки за договором здійснюються через філію «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень АТ Укрзалізниця. Пункт 14.1 договору №ТП/Ліски/7002190 містить інформацію про виконавця: АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ», ідентифікаційний код юридичної особи 40075815, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 400758126555, реквізити для перерахування коштів в гривні поточний рахунок зі спеціальним режимом використання UA623004650000000260333021667, отримувач: Філія «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень» Акціонерного товариства «Українська залізниця», ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 40081279.

На підтвердження факту здійснення оплати позивачем за спірними договорами на користь АТ «Укрзалізниця» через філії до матеріалів справи долучено відповідні платіжні інструкції.

Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що умовами укладених між позивачем та АТ «Укрзалізниця» договорів, стороною, з якою позивач здійснював господарські операції, є юридична особа - АТ «Укрзалізниця», а реквізитами для перерахування коштів вказані рахунки філії АТ "Українська залізниця", які за своєю правовою природою є рахунками АТ «Укрзалізниця», відкритими в установах банків через філії.

Таким чином, здійснюючи на виконання зазначених договорів перерахування коштів на рахунки філії АТ «Укрзалізниця», які водночас є і рахунками головного підприємства АТ «Укрзалізниця», позивач фактично проводив оплату на користь АТ «Укрзалізниця».

Отже, матеріалами справи підтверджено, що формування позивачем податкового кредиту на підставі спірних податкових накладних, складених АТ «Укрзалізниця» та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, є обґрунтованим та правомірним, у зв`язку з чим висновок контролюючого органу про порушення позивачем вимог п. 200.1, п. 200.4, п. 200.7, п. 200.9 ст. 200 Податкового кодексу України суд вважає не доведеним та не обґрунтованим.

Аналогічні висновки викладено і Другим апеляційним адміністративним судом у постановах від 13 квітня 2026 року у справі №520/28914/25, від 25 листопада 2025 року у справі №520/31870/24, від 07 жовтня 2025 року у справі №520/31873/24.

Частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з огляду на те, що контролюючим органом не доведено правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, позовні вимоги щодо визнання такого рішення протиправним та його скасування підлягають задоволенню.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене у суду наявні підстави для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Югрейн-Трейд" (вул. Каштанова, буд. 10,м. Харків,61035, код ЄДРПОУ 40913776) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00391900705 від 07.12.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Югрейн-Трейд" (вул. Каштанова, буд. 10,м. Харків,61035, код ЄДРПОУ 40913776) сплачений судовий збір у сумі 3946 (три тисячі дев`ятсот сорок шість) грн 91 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мороко А.С.