Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/8708/23
УХВАЛА
ПРО ПРИЙНЯТТЯ ЗВІТУ ПРО ВИКОНАННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ
09 червня 2026 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28 травня 2026 року № 1300-0902-8/84134 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01 лютого 2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити з 01 лютого 2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 858,88 грн сплаченого судового збору.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 01 травня 2026 року заяву представника позивача від 21 квітня 2026 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 380/8708/23 задоволено частково; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23.
29 травня 2026 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області через систему «Електронний суд» та за допомогою електронної пошти подало до суду звіт від 28 травня 2026 року № 1300-0902-8/84134 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23.
Відповідач вказує, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23 проведено перерахунок пенсії позивачу згідно з покладеними судом зобов`язаннями, а саме з 01 лютого 2023 року нараховано до призначеної пенсії щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Доплата пенсії за період з 01 лютого 2023 року по 31 серпня 2023 року становить 14000,00 грн (відкладена (ретроспективна) виплата). Щодо виплати коштів, нарахованих на виконання цього рішення суду, то Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області веде діловодство в підсистемі «Документообіг» інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) з січня 2020 року. В підсистемі «Реєстр судових рішень» ведеться електронний облік судових рішень, до якого включене рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 (далі Порядок № 821). Виплата коштів, нарахованих на виконання судового рішення, залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог Порядку № 821. Станом на 01 червня 2026 року доплата, обчислена на виконання рішення суду у справі № 380/8708/23, становить 14000,00 грн, в тому числі відкладена (ретроспективна) заборгованість - 14000,00 грн. Отже, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вжило всіх можливих (конкретних) заходів для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23 в межах покладених судом зобов`язань та відповідно до вимог чинного на момент виконання судового рішення законодавства, пенсійна виплата, обрахована на виконання судового рішення, виплачується в повному розмірі, а виплата заборгованості (відкладена), що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться в календарній черговості відповідно до вимог чинного Порядку № 821.
З огляду на викладене просить суд прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23.
Розглянувши поданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23, яке набрало законної сили 20 червня 2023 року, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити з 01 лютого 2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова № 713).
На виконання вказаного рішення суду відповідач з 01 лютого 2023 року нарахував позивачу щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, а її виплату почав здійснювати з 01 вересня 2023 року.
Невиплачена сума доплати пенсії за період з 01 лютого 2023 року по 31 серпня 2023 року становить 14000,00 грн та така включена відповідачем відповідно до вимог Порядку № 821 до інформаційної системи Пенсійного фонду України для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.
Щодо виплати нарахованої на виконання рішення суду у справі № 380/8708/23 доплати до пенсії в сумі 14000,00 грн суд ураховує таке.
Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом (далі - БК України), є його збалансованість з урахуванням якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період (пункт 2 частини першої статті 7 БК України).
Відповідно до частин першої та другої статті 23 БК України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Зі змісту статті 116 БК України слідує, що взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України, є порушенням бюджетного законодавства (пункт 20 частини першої згаданої статті).
Абзацом другим пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2 (в редакції постанови від 09 грудня 2021 року № 35-1) передбачено, що видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
З наведеного можна зробити висновок, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду та в порядку черговості. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень.
Своєю чергою Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821, який визначає механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) (абзац перший пункту 1).
Пунктами 5 та 6 Порядку № 821 передбачено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Водночас пункт 7 Порядку № 821 визначає, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
З огляду на наведене виплата коштів, нарахованих на виконання судового рішення, залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог зазначеного вище Порядку № 821.
З наведеного слідує, що в межах наданої компетенції пенсійний орган вживає комплекс заходів для виконання рішення суду у справі № 380/8708/23, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться пенсійним органом відповідно до вимог Порядку № 821 та за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.
Фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення територіальним органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суд зауважує, що виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волевиявлення територіального органу Пенсійного фонду України.
З огляду на наведене, оскільки відповідач належно обґрунтував обставини, які ускладнюють виконання судового рішення у справі № 380/8708/23 в частині виплати на користь позивача нарахованої на виконання вказаного рішення суду доплати до пенсії, та на момент подання відповідного звіту вжив достатніх заходів для повного виконання цього рішення, то суд доходить висновку про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28 травня 2026 року № 1300-0902-8/84134 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23.
Водночас суд ураховує ще й таке.
Наявність спеціального порядку судового контролю за виконанням судових рішень, передбаченого статтею 382 КАС України, не позбавляє особу права на звернення до адміністративного суду з новим позовом, якщо дії, рішення чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, хоч і вчинені у зв`язку з виконанням попереднього судового рішення, за своєю суттю виходять за межі простого механізму його виконання, стосуються нових правових підстав, нових обставин та створюють нові юридичні наслідки для особи, які, на її думку, порушують її права. Позовне провадження такому разі є належним та процесуально допустимим способом захисту і не суперечить логіці інституту судового контролю, який має вужчу спрямованість - забезпечення реалізації вже ухваленого судового рішення в тій частині, в якій права та обов`язки сторін були чітко визначені.
Суд наголошує, що виконання одного судового рішення може породжувати нові рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, які також можуть бути протиправними та оскаржуватись у судовому порядку окремо, якщо вони виходять за межі визначеного законодавством механізму виконання вже встановлених судом зобов`язань.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30 квітня 2026 року у справі № 340/7985/25.
З огляду на це належним та процесуально допустимим способом захисту, що не суперечить логіці інституту судового контролю, який має вужчу спрямованість - забезпечення реалізації вже ухваленого судового рішення в тій частині, в якій права та обов`язки сторін були чітко визначені, може бути й позовне провадження, права на ініціювання якого відповідно до вимог статті 5 КАС України позивач не позбавлений.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 293, 295, 382, 382-1, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28 травня 2026 року № 1300-0902-8/84134 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у справі № 380/8708/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалу може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції відповідно до статей 293-297 КАС України.
Повний текст ухвали складено 09 червня 2026 року.
Суддя Клименко О.М.