Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
11 червня 2026 року м. Київ справа №640/20264/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз Збут» до Офісу великих платників податків ДФС України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ДПС України, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз Збут» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Офісу великих платників податків ДФС України, якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС України від 08.11.2019 №0000524503 про застосування до позивача загальної суми штрафних санкцій у розмірі 1 173 447,79 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
13.11.2019 позивачем подано до суду заяву про залучення співвідповідача та зміну предмету позову, мотивоване винесенням Офісом великих платників податків ДПС України податкового повідомлення-рішення від 08.11.2019 №0000524503 на підставі рішення ДПС України від 10.10.2019 №5025/6/99-00-08-05-05.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.12.2019 прийнято заяву представника позивача про зміну предмету позову, замінено відповідача у справі на Офіс великих платників податків ДФС.
Закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні.
У судовому засіданні 14.01.2020 постановлено ухвалу про залучення ДПС України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2020 за клопотанням ТОВ «Київоблгаз Збут» призначено судову телекомунікаційну експертизу у справі, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Зупинено провадження в адміністративній справ до закінчення проведення судової експертизи.
Справу №640/20264/19 направлено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2020 апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС України залишено без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2020 - без змін.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2026 поновлено провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 11.06.2026.
Від ДПС України через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» надійшла заява про заміну сторони відповідача з Офісу великих платників ДФС на правонаступника - Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків та про виключення ДПС України з числа третіх осіб.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Отже, процесуальне правонаступництво передбачено, зокрема, у зв`язку з реорганізацією суб`єкта господарювання. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Така позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом у постановах Верховного Суду від 06.10.2020 (справа №804/958/17), від 03.12.2020 (справа №805/2173/16-а), від 30.12.2020 (справа №805/4361/17-а).
За приписами статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Постановою Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено Офіс великих платників податків Державної податкової служби.
30.07.2019 відбулася державна реєстрація юридичної особи - Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471), яка є правонаступником Офісу великих платників податків ДФС (код СДРПОУ 39440996) як орган виконавчої влади.
Постановою Кабінету Міністрів України №893 від 30.09.2020 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано, як юридичні особи публічного права, територіальні органи Державної податкової служби згідно визначеного Кабінетом Міністрів переліку. До переліку ліквідованих територіальних органів Державної податкової служби входить і Офіс великих платників податків ДПС.
В той же час, на базі ліквідованого Офісу великих платників податків ДПС та його територіальних управлінь утворено нові управління по роботі з великими платниками податків, зокрема й Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, яке створено 30.09.2020, про що міститься відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1000741030008085321.
Відповідно до пункту 7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Відповідно до пункту 1 Положення про Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Центральне міжрегіональне управління ДПС но роботі з великими платниками податків (далі - Міжрегіональне управління, МУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Міжрегіональне управління забезпечує реалізацію повноважень ДПС у взаємовідносинах з великими та іншими платниками, які перебувають на обліку в цьому управлінні, і здійснює їх податкове супроводження.
Міжрегіональне управління є правонаступником майна, прав та обов`язків Офісу великих платників податків ДПС у відповідних сферах діяльності.
Таким чином, Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків почало діяльність, як орган виконавчої влади, та є правонаступником Офісу великих платників податків ДПС.
Враховуючи викладене, наявні правові підстави для заміни відповідача в порядку процесуального правонаступництва, а саме: з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 43141471) на Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44082145).
Відповідно до частин другої, четвертої, п`ятої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
У судовому засіданні 14.01.2020 постановлено ухвалу про залучення ДПС України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Водночас, суд не вбачає підстав для подальшого перебування ДПС України у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача з огляду на те, що матеріалами справи не підтверджено, що рішення у справі може вплинути на її права, свободи, інтереси або обов`язки.
Враховуючи означене, суд дійшов висновку про наявність підстав для виключення ДПС України з числа третіх осіб.
Крім того, суд вважає за необхідне визнати явку позивача обов`язковою з метою надання пояснень у справі.
Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини другої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Згідно з пунктом 3 частини п`ятої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов`язані з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою.
Згідно з частиною другою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Усною ухвалою суду від 11.06.2026, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, замінено відповідача на належного та виключено ДПС України з числа третіх осіб.
Частиною сьомою статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що ухвали, постановлені судом без оформлення окремого документа, зазначаються у протоколі судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.
На підставі цієї норми суд вважає за доцільне оформити ухвалу окремим документом після закінчення судового засідання.
Керуючись статтями 49, 52, 243, 248, 260, 262, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
Клопотання ДПС України про виключення її з числа третіх осіб та про заміну відповідача на правонаступника задовольнити.
Виключити ДПС України з числа третіх осіб.
Замінити позивача у справі Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) його правонаступником Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44082145).
Відкласти розгляд справи до 07 липня 2026 року до 14 год. 30 хв.
Судове засідання відбуватиметься у приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під`їзд, 10-й поверх).
Викликати для участі у судовому засіданні учасників справи (їх представників).
Явку позивача в судове засідання визнати обов`язковою.
Витребувати від позивача:
- пояснення щодо актуальності заявлених позовних вимог.
Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Дудін С.О.