Рішення № 137311205, 11.06.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2026
Номер справи
160/31900/25
Номер документу
137311205
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2026 рокуСправа №160/31900/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рищенко А. Ю.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

УСТАНОВИВ:

05.11.2026 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з вимогами:

- Визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 24.06.2025 року №0356420709 частково, а саме зменшити суму нарахованої пені, пов`язаної з граничним строком розрахунків за операціями по зовнішньоекономічному договору згідно Закону України «Про валюту і валютні операції» №2473-VIII від 21.06.2018 року до 5 днів у розмірі 17 654,19 грн.

З позовної заяви вбачається, що податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 24.06.2025 №0356420709 нараховано пеню у сумі 109 455,98 грн. за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Позивач погоджується із сумою нарахування пені у розмірі 17 654,19 грн., пов`язаної з порушенням строку розрахунків за зовнішньоекономічним договором до 5 днів та просить скасувати решту - 91 801,79 грн. (109 455,98 грн. - 17 654,19 грн.). Свою позицію позивач обґрунтовує поданням позову до Шауляйського районного суду Литовської республіки 06.02.2023 та зупиненням нарахування пені з цієї дати згідно з нормами частини 7 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції»

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2025 року (суддя Златін С.В.) відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

19.11.2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечив проти вимог викладених у позові, та зазначив, що вказане ППР прийнято ГУ ДПС на підставі акта документальної позапланової виїзної перевірки від 20.05.2025 року № 2289/04-36-07-09/31708133, з урахуванням розгляду відповідачем заперечень позивача на акт перевірки. На виконання умов контракту від 20.07.2022 № AERO2007 ТОВ «КВАНТ» за період з 20.07.2022 по 06.05.2025 здійснило оплату за товар на користь нерезидента ТОВ «AerolexGroup», UAB (Литва) на загальну суму 29 515,00 євро (екв. 1 099 398,33 грн.), що підтверджується банківськими виписками. Відповідно до контракту від 20.07.2022 № AERO2007 нерезидентом ТОВ «AerolexGroup», UAB (Литва) на адресу ТОВ «КВАНТ» товар не надходив. Станом на 06.05.2025, згідно бухгалтерського обліку по рахунку 632 «Розрахунки з постачальниками в іноземній валюті» рахується прострочена дебіторська заборгованість за контрактом 29 316,04 євро. ТОВ «КВАНТ» за порушення ч.3 ст.13 Закону №2473, при виконанні зовнішньоекономічного контракту №AERO2007 від 20.07.2022, в частині несвоєчасного завершення імпортних операцій від нерезидента ТОВ «Aerolex Group» UAB (Литва), на адресу ТОВ «КВАНТ», відповідно до ч.5 ст. 13 Закону №2473 нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД.

Відповідно до розпорядження №48д від 07.01.2026 щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи у зв`язку з призначенням судді Станіслава ЗЛАТІНА суддею іншого суду, на підставі Указу Президента України від 13.12.2025 №958/2025 призначено повторний розподіл адміністративної справи.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.01.2026 матеріали адміністративної справи №160/31900/25 розподілено судді Рищенку А.Ю.

Ухвалою від 14.01.2026 суддя Рищенко А.Ю. прийняв до свого провадження адміністративну справу №160/31900/25 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та почав розгляд спочатку.

29.01.2026 року на від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, аналогічний за своїм змістом відзиву, який надійшов 19.11.2025 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2026 року продовжено строк розгляду адміністративної справи на 30 днів.

Розглянувши позовну заяву та матеріали справи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд враховує наступне.

Між ТОВ «КВАНТ» (Україна) (Покупець) і ТОВ «Aerolex Group», UAB (Литва) (Постачальник) укладено зовнішньоекономічний контракт від 20.07.2022 №AERO2007 укладений на поставку товару (імпортна операція).

На виконання умов контракту від 20.07.2022 № AERO2007 ТОВ «КВАНТ» за період з 20.07.2022 по 06.05.2025 здійснило оплату за товар на користь нерезидента ТОВ «AerolexGroup», UAB (Литва) на загальну суму 29 515,00 євро (екв. 1 099 398,33 грн.), що підтверджується банківськими виписками.

У зв`язку з невиконанням умов контракту контрагентом, 06.02.2023 року ТОВ «КВАНТ» направило до Шауляйського районного суду Литовської республіки позовну заяву до «Aerolex Group» за результатом розгляду якої 03.03.2023 року було винесено рішення про стягнення з ТОВ «Aerolex Group UAB грошові кошти за договором від 20.07.2022 №AERO2007

24.06.2025 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0356420709 на підставі висновків акту від 20.05.2025 року №2289/04-36 07-09/31708133 про результати документальної позапланової виїзної перевірки дотримання вимог валютного законодавства України при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту від 20.07.2022 №AERO2007 за період з 20.07.2022 по 06.05.2025.

Документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «КВАНТ» з питань дотримання вимог валютного законодавства України проведена на підставі наказу ГУ ДПС від 06.05.2025 № 2973-п відповідно до пп.19-1.1.4 п.19-1.1 ст.19-1, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.1, п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України, у зв`язку з отриманням податкової інформації від Національного банку України від 20.03.2023 № 25-0008/59/ДСК про порушення позивачем валютного законодавства при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту від 20.07.2022 № AERO2007, укладеного з нерезидентом ТОВ «Aerolex Group» (Литва).

За результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки складено акт перевірки, яким зафіксовано порушення ч. 3 ст. 13 Закону № 2473 при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту в частині несвоєчасного завершення імпортних операцій (порушення строків повернення валютної виручки (передплати за не отриманий товар).

На підставі акта перевірки, відповідачем прийнято ППР від 24.06.2025 № 0356420709 про нарахування пені у сумі 109 455,98 грн. за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Позивачем до Державної податкової служби України надано скаргу (вх. ДПС № 2570/С/6 від 21.07.2025) на ППР від 24.06.2025 № 0356420709.

Рішенням ДПС про результати розгляду скарги від 05.09.2025 № 25900/6/99-00-06-01 03-06 (вх. ГУ ДПС від 08.09.2025 №5881/8) залишено без змін ППР ГУ ДПС від 24.06.2025 № 0356420709

Позивач, вважаючи, що ППР від 24.06.2025 № 0356420709 підлягає частковому скасуванню у частині нарахування суми 91 801,79 грн., звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі- ПК України).

Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно із пп.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

За приписами пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991 №959-XII (далі Закон №959-XII) експорт (експорт товарів) продаж товарів українськими суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб`єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів.

Момент здійснення експорту (імпорту) момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.

Зовнішньоекономічна діяльність діяльність суб`єктів господарської діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.

Зовнішньоекономічний договір (контракт) домовленість двох або більше суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов`язків у зовнішньоекономічній діяльності.

Іноземна валюта:

- валюта готівкою, грошові знаки (банкноти, білети державної скарбниці, монети), що знаходяться в обігу і є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені або ті, що вилучаються з обігу, але підлягають обміну на грошові знаки, які знаходяться в обігу,

- платіжні документи у грошових одиницях іноземних держав та міжнародних розрахункових одиницях,

- кошти у грошових одиницях іноземних держав, міжнародних розрахункових одиницях та у діючій на території України валюті з вільною конверсією, які знаходяться на рахунках та вкладах у банківсько-кредитних установах на території України та за її межами.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ, відповідальність за порушення валютного законодавств визначено Законом України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 №2473-VІІІ

Метою цього Закону є забезпечення єдиної державної політики у сфері валютних операцій та вільного здійснення валютних операцій на території України.

У статті 1 Закону №2473-VIII наведено, що валютна операція - операція, що має хоча б одну з таких ознак, зокрема: операція, пов`язана з переходом права власності на валютні цінності та (або) права вимоги і пов`язаних з цим зобов`язань, предметом яких є валютні цінності, між резидентами, нерезидентами, а також резидентами і нерезидентами, крім операцій, що здійснюються між резидентами, якщо такими валютними цінностями є національна валюта.

Згідно з частиною другою статті 13 Закону №2473-VIII, у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Частиною третьою статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Згідно з пунктом 21 та пунктом 23 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України №5 від 02.01.2019, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного пунктом 21 розділу II цього Положення, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення, у повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.

Підпунктом 1 пункту 7 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного Банку України від 02.01.2019 №7 (далі -Інструкція) встановлено, що банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати оформлення МД типу ЕК-10 Експорт, ЕК-11 реекспорт на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України належать митному оформленню), або підписання акту або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), -за операціями з експорту товарів. Банк для здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів самостійно визначає систему заходів (уключаючи фіксацію цих операцій з дотриманням принципів актуальності, достовірності та інформативності) (пункт 8 Інструкції).

Згідно з підпунктом 2 пункту 9 Інструкції, банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у разі експорту товару після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або в порядку, визначеному пунктом 16-2 розділу IV цієї Інструкції.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про національний банк України» з метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи. Правління Національного банку України прийнято Постанову від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану (далі - Постанова НБУ №18).

Пунктом 14-2 Постанови №18 встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05.04.2022.

Згідно пункту 144 Постанови № 18 розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 142 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 143 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 143 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.

Відповідно до частиною п`ятою статті 13 Закону № 2473-VIII, порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п`ятою цієї статті (частина восьма статті 13 Закону №2473-VIII).

Отже, з вищенаведених норм чинного законодавства, встановлено, що при встановленні порушення граничних строків розрахунків за операціями із експорту товарів - 365 календарних днів, а в умовах запровадження воєнного стану, за операціями із експорту товарів, здійснених, починаючи з 05 квітня 2022 року - 180 календарних днів, контролюючий орган має право на нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Тобто, у період, охоплений перевіркою (з 20.07.2022 по 06.05.2025), граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів передбачені у статті 13 Закону № 2473-VIII, згідно з пунктом 142 постанови Правління НБУ від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (зі змінами та доповненнями) і становлять 365 календарних днів.

Разом з тим, ключовим моментом для встановлення факту порушення граничних строків розрахунків за операцією резидента з імпорту товарів є нездійснення нерезидентом поставки за операцією з імпорту товару з оформленням типів митної декларації.

Судом встановлено, що Між ТОВ «КВАНТ» (Україна) (Покупець) і ТОВ «Aerolex Group», UAB (Литва) (Постачальник) укладено зовнішньоекономічний контракт від 20.07.2022 №AERO2007 укладений на поставку товару (імпортна операція).

Пунктом 1.1 зазначеного контракту передбачено, що постачальник зобов`язується передати у власність, а покупець прийняти та сплатити: фрезерний станок с ЧПУ б/у Deckel Maho DMC 635V відповідно до інвойву AERO2007-1 від 20.07.2022 року.

Загальна сума контракту становить 29 515,00 євро.

На виконання умов контракту від 20.07.2022 № AERO2007 ТОВ «КВАНТ» за період з 20.07.2022 по 06.05.2025 здійснило оплату за товар на користь нерезидента ТОВ «AerolexGroup», UAB (Литва) на загальну суму 29 515,00 євро (екв. 1 099 398,33 грн.), що підтверджується банківськими виписками.

З матеріалів справи вбачається, що 06.02.2023 року у Шауляйському районному суді зареєстровано позовну заяву ТОВ «КВАНТ» про відшкодування збитків з боку ТОВ «Aerolex Group», що підтверджується копією відповіді Шауляйського районного суду від 12.06.2025 року №е2-3133-1042/2023 на адвокатський запит представника позивача.

Рішенням Шауляйського районного суду від 03.03.2023 року по справі №е2-3133-1042/2023 задоволено позов повністю. Присуджено позивачу українській компанії ТОВ «КВАНТ» (код ЄДРПОУ 31708133) з відповідача ТОВ «Aerolex Group», UAB (Литва) борг у розмірі 29 515,00 євро, процесуальні відсотки у розмірі 8 відсотків на присуджену суму 29 515,00 євро, з (закінчення дії Договору) 01.01.2023 до повного виконання рішення суду та гербовий збір у розмірі 718,00 євро.

Суд зазначає, що у відповідності до ч. 7 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» у разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.

Таким чином, надаючи до матеріалів перевірки позовну заяву до Шауляйського районного суду від 06.02.2023 № б/н про відшкодування збитків з нерезидента ТОВ «Aerolex Group», UAB (Литва) за непоставлений товар по договору від №AERO2007 від 20.07.2022, повідомлення Шауляйського районного суду від 08.02.2023 року про подання відзивів та копію рішення Шауляйського районного суду від 03.03.2023 року щодо цивільної справи №е2-3133-1042/2023, судовий процес №2-70-3-00640-2023-9 позивач підтвердив своє звернення з позовом до суду, міжнародного комерційного арбітражу про стягнення з нерезидента заборгованості, а тому пеня за порушення строку в цей період нарахована бути не може.

Зважаючи, що оплата авансу ТОВ «КВАНТ» була здійснена 04.08.2022, граничний строк припадає на 31.01.2023 року.

06.02.2023 року Шауляйським районним судом було прийнято до розгляду позовну заяву позивача про відшкодування збитків з нерезидента ТОВ «Aerolex Group», UAB (Литва).

Таким чином, висновки, зазначені в акті про 31 день (31.01.2023 по 02.03.2023) для нарахування пені не відповідають фактичним обставинам, відповідно податкове повідомлення-рішення з розрахунком за 31 день в сумі 109455,98 грн є протиправним.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою належного відновлення прав позивача, з огляду на те, що порушення позивачем ч. 3 ст. 13 Закону № 2473 при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту в частині несвоєчасного завершення імпортних операцій відбулось, але складає 5 днів замість 31-го, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 24.06.2025 року №0356420709 частково, а саме в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій пені (штрафів) за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 91 801,79 грн.(109 455,98 грн. - 17 654,19 грн (1 176 946,04 грн.*0,3%-*5).

Нормами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд, проаналізувавши фактичні обставини та матеріали справи, оцінивши докази, надані сторонами, не знайшов у діях платника податків (позивача) порушень тих норм законів, на які посилається відповідач, і дійшов висновку, що твердження контролюючого органу про наявність таких порушень ґрунтуються на його припущеннях та належним чином не доведені, доводи відповідача суперечать вимогам закону та спростовуються наявними у матеріалах справи доказами.

Враховуючи вищезазначене, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача судові витрати позивача щодо сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст. 2, 6, 8, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 24.06.2025 року №0356420709 частково, а саме в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій пені (штрафів) за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 91 801,79 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ" судові витрати зі сплати судового збору загальному розмірі 3028,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А. Ю. Рищенко