Постанова № 137306990, 10.06.2026, Перечинський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
304/1076/26
Номер документу
137306990
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 304/1076/26 Провадження № 3/304/480/2026

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2026 року м. Перечин

Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Сидоренко Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал (протокол ВАД №769398 від 30.05.2026), який надійшов з відділення поліції №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с.Сімер Перечинського району Закарпатської області, заміжньої, неповнолітніх осіб на утриманні не має, не працюючої, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , моб.тел: НОМЕР_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ,

за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В :

30.05.2026 року о 09-39 год., ОСОБА_2 за адресою свого проживання: АДРЕСА_1 здійснювала торгівлю тютюновими виробами, без марок акцизного збору, а саме сигаретами «Комплімент» в кількості 10 пачок, вартістю 70 гривень за пачку, чим порушила ч.4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року, ст.226 ПК України, та своїми діями ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.156 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_2 не з`явилася, будучи належним чином повідомленою у встановленому законом порядку про день та час судового засідання по розгляду даної справи, проте 11.06.2026 року на адресу суду ОСОБА_2 подана письмова заява, в якій вона просить провести розгляд справи без її участі, свою вину визнає в повному обсязі, просить не застосовувати сувору міру покарання.

Вивчивши у повному обсязі надані матеріали справи № 304/1076/26, суд вважає, що в діях ОСОБА_2 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративне правопорушення, яке кваліфікується як роздрібна торгівля тютюновими виробами, без марок акцизного податку.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованого їй правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення підтверджується складеним протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 769398 від 30.05.2026 (а.с.1), рапортом ДОП СП ВП Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області Стегура А.І. від 30.05.2026 року (а.с.2), письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 30.05.2026 року, в яких остання не заперечувала проти фактичних обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та вказала, що ніде на даний час не працює, у зв`язку з чим за адресою свого проживання здійснює продаж тютюнових виробів в кількості 10 пачок сигарет, без марок акцизного податку (а.с.4); протоколом огляду та вилучення безакцизних тютюнових виробів від 30.05.2026 (а.с.4), копією паспорта громадянина України на ім`я ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 від 09.02.1998 року, виданого Перечинським РВ УМВС України в Закарпатській області (а.с.5-7), квитанцією про отримання на зберігання вилученої продукції, вилучених (отриманих), під час розгляду та здійснення адміністративного правопорушення №96 від 04.06.2026 (а.с.8).

Диспозицією ч.1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Відповідно до ч.4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до пп.14.1.107 п.14.1 ст.14 ПК України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно з п.226.5 п.226.6 ст.226 ПК України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об`ємних одиниць.

Пунктом 226.3 ст.226 ПК України встановлено, що виготовлення, зберігання і продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251, відповідно до пункту 226 статті 226 ПК України, затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Об`єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров`я населення. Зазначені відносини регулюються Податковим кодексом України, законами України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення", "Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах", затверджених постановою КМУ №1251 від 27.12.2010 року та іншими нормативно-правовими актами.

Об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, полягає у здійсненні роздрібної або оптової, зокрема, імпорт або експорт, торгівлі спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.

Торгівля зазначеними виробами може бути оптовою або роздрібною. При цьому, оптова торгівля, це діяльність з придбання і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації підприємствам роздрібної торгівлі, іншим суб`єктам підприємницької діяльності, а роздрібна торгівля це діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, зокрема на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Суб`єктами зазначених правопорушень можуть бути як посадові, так і фізичні особи суб`єкти підприємницької діяльності, працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та наявні у них докази в їх сукупності, суд вважає, що діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, а саме: роздрібна торгівля тютюновими виробами, без марок акцизного податку.

Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_2 , ступінь її вини, майновий та сімейний стан, вік, а також обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.

Приймаючи до уваги характер та обставини скоєння адміністративного правопорушення, враховуючи обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_2 , особу правопорушника, її вік, матеріальний та сімейний стан, а також її ставлення до скоєного, та приймаючи до уваги ті обставини, що тяжких наслідків від дій ОСОБА_2 не настало та, згідно даних протоколу, раніше ОСОБА_2 протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася, на теперішній час не працевлаштована, постійного джерела прибутку та регулярного доходу не має, на утриманні неповнолітніх дітей не має, особою з інвалідністю ОСОБА_2 не являється, свою вину визнала повністю, що вбачається з поданої до суду заяви від 10.06.2026 року, тому суд вважає необхідним та достатнім застосувати до ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальних межах санкції ч.1 ст.156 КУпАП із застосуванням додаткового стягнення у виді конфіскації в дохід держави предметів торгівлі, та на думку суду, саме такий вид адміністративного стягнення буде достатньою мірою відповідальності до особи, яка вчинила інкриміноване адміністративне правопорушення та повністю відповідатиме меті його застосування.

Крім того, відповідно до положень ст.40-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст.33, 40-1, 156 ч.1, 221, 283, 284 КУпАП, суддя -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати винуватою ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративне правопорушення та піддати ОСОБА_3 адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок, з конфіскацією предметів торгівлі (тютюнових виробів).

Вилучені у ОСОБА_4 тютюнові вироби - сигарети марки «Комплімент» в кількості 10 (десять) пачок, без марок акцизного податку, та які знаходяться на відповідальному зберіганні у відділенні поліції №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області, згідно квитанції № 96 від 04.06.2026 (книга обліку № 578) - конфіскувати в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі - 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок (отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA908999980313111256000026001, призначення платежу: «Судовий збір на користь держави», код 22030106).

Адміністративний штраф сплачувати: ГУК у Закарпатській області/Перечинська тг/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37975895, банк отримувача - казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA398999980313080106000007379, призначення платежу: «адміністративний штраф та інші санкції», код 21081100.

Роз`яснити правопорушнику, що згідно частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніше п`ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення апеляційної скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, при примусовому виконанні постанови суду, згідно ч.2 ст.308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.

Строк пред`явлення постанови до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки або розстрочки виконання постанови.

Постанова судді в справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, законним представником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Перечинський районний суд Закарпатської області.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя

Перечинського районного суду

Закарпатської області Ю..В. СИДОРЕНКО