Рішення № 137299541, 28.05.2026, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
917/955/25
Номер документу
137299541
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.2026 Справа № 917/955/25

Господарський суд Полтавської області у складі судді Дмитра Сіроша, за участю секретаря судового засідання Людмили Бойченко, розглянув у порядку загального позовного провадження справу за позовом

Заступника керівника Броварської окружної прокуратури Київської області, 07400, Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Київська, 137, в інтересах держави в особі

Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Броварського району Київської області, вул. Чернігівська, 20, смт Калинівка, Броварський район, Київська область, 07443 код ЄДРПОУ 43459903 та

Північного офісу Держаудитслужби, вул. Січових Стрільців, 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичні рішення" вул. Вільямса, буд. 1, м. Полтава, 36009, код ЄДРПОУ 38203111

про визнання додаткових угод недійсними та стягнення вартості непоставленої електричної енергії.

Представники сторін згідно з протоколом судового засідання.

Обставини справи: Заступник керівника Броварської окружної прокуратури Київської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Броварського району Київської області (вул. Чернігівська, 20, смт Калинівка, Броварський район, Київська область, 07443 код ЄДРПОУ 43459903) та Північного офісу Держаудитслужби (вул. Січових Стрільців, 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичні рішення" (вул. Вільямса, буд. 1, м. Полтава, 36009, код ЄДРПОУ 38203111) в якому просить:

- визнати недійсними додаткові угоди від 14.09.2022 № 1, від 16.09.2022, № 2, від 20.09.2022 № 3, від 26.09.2022 № 4, від 17.10.2022 № 5 та від 20.10.2022 № 6 до договору від 04.08.2022 № 196, укладені між виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області та ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» (вул. Вільямса, буд. 1, м. Полтава, Полтавська обл., 36009, код ЄДРПОУ 38203111);

- стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» (вул. Вільямса, буд. 1, м. Полтава, Полтавська обл., 36009, код ЄДРПОУ 38203111) на користь виконавчого комітету Калинівської селищної ради Броварського району Київської області (вул. Чернігівська, 20, смт Калинівка, Броварський район, Київська область, 07443, код ЄДРПОУ 43459903) кошти в сумі 279 774,70 грн, перераховані за товар, який не поставлено відповідно до умов договору від 04.08.2022 № 196.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при укладенні додаткових угод до договору порушено вимоги пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме змінено ціну електроенергії у бік збільшення за відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, внаслідок чого безпідставно зменшено обсяги закупівлі.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов, у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не скористався.

29.05.2025 від позивача - Північного офісу Держаудитслужби надійшли пояснення (вх. № 7126), в яких зазначає, що внаслідок безпідставного збільшення ціни на товар та підписання додаткової угоди від 14.09.2022 № 1, наступні укладені додаткові угоди, укладені з ціною за одиницю товару, без достатнього обґрунтування, що суперечить імперативній нормі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону № 922.

Ухвалою Господарського суду від 14.05.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 917/955/25, постановив справу розглядати у порядку загального позовного провадження та призначив підготовче засідання у справі на 14:15 11.06.2025.

Підготовче засідання, призначене на 14:15 11.06.2025 не відбулося у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги.

Ухвалою Господарського суду від 11.06.2025 суд призначив підготовче засідання на 16:00 22.07.2025. 10.06.2025 від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі (вх. № 7696) до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду рішення у справі № 920/19/24 щодо застосування пункту 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 22.07.2025 суд задовольнив клопотання відповідача про зупинення провадження у справі (вх. № 7696 від 10.06.2025); зупинив провадження у справі № 917/955/25 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду рішення у справі № 920/19/24 та зобов`язав учасників справи повідомити суд про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі № 917/955/25.

21.11.2025 Велика Палата Верховного Суду справу № 920/19/24 касаційну скаргу ТОВ «Енергетичне партнерство» залишила без задоволення, постанову Північного апеляційного господарського суду від 08.10.2024 та рішення Господарського суду Сумської області від 26.06.2024 у справі № 920/19/24 - без змін.

27.01.2026 від прокуратури надійшло клопотання про поновлення провадження у справі у зв`язку із усуненням обставин, що зумовили її зупинення.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 17.02.2026 суд поновив провадження у справі № 917/955/25 та призначив підготовче засідання у справі на 15:10 31.03.2026.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 31.03.2026 суд закрив підготовче провадження у справі № 917/955/25 та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 15:30 28.05.2026.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено про термін виготовлення повного рішення.

Суд розглянув матеріали справи та

УСТАНОВИВ:

Броварською окружною прокуратурою Київської області під час виконання повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України та статті 23 Закону України «Про прокуратуру», встановлено підстави для вжиття заходів представницького характеру у бюджетній сфері в інтересах держави в особі виконавчого комітету Калинівської селищної ради Броварського району Київської області (далі за текстом - позивач 1, виконавчий комітет, замовник), Північного офісу Держаудитслужби (далі за текстом - позивач 2) щодо визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу від 04.08.2022 № 196, укладеного виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області та ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» (далі за текстом - відповідач, постачальник) та стягнення вартості непоставленої електричної енергії у розмірі 279 774,70 грн.

Пунктом 4 наказу Генерального прокурора від 21.08.2020 № 389 «Про організацію діяльності прокурорів щодо представництва інтересів держави в суді» передбачено, що відомості щодо наявності підстав для застосування представницьких повноважень, крім іншого, отримуються прокурором шляхом опрацювання публічної інформації у формі відкритих даних, зокрема шляхом моніторингу інформації, розміщеної в ІТС публічних закупівель Ргоzогго про закупівлі товарів, робіт і послуг підприємствами, установами, організаціями за кошти державного та місцевих бюджетів, які розміщені на піднаглядній території Броварського району.

Опрацюванням опублікованих у електронній системі публічних закупівель на вебпорталі «ргоzогго gov.ua» відомостей встановлено, що виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області у липні 2022 року проведено спрощену/допорогову закупівлю UА-2022-07-19-006511-а, за кодом ДК021:2015:09310000-5 - Електрична енергія.

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі: товари, об`єм електричної енергії - 615 200 кВт*год.

Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: 31.12.2022.

Вивченням інформації розміщеної на сайті «ргоzогго gov.ua», встановлено, що в пункті 14.1. Оголошення - зазначено, що спрощена закупівля здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану».

Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій від 27.07.2022 встановлено, що документи ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації.

В подальшому виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області та ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 38203111) укладено Договір про закупівлю електричної енергії від 04.08.2022 № 196 (далі Договір), у якому в пункті 1.2. Договору визначено, що до умов цього Договору застосовуються положення Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ) та постанови «Про затвердження Змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії, від 26.06.2020 № 1219, інші чинні нормативно - правові акти, що регулюють постачання електричної енергії.

Так, пункт 2.1. визначає, що за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Пунктом 2.2 Договору зазначено, що очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2022 рік становить 615 200 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу електричної енергії у оператора системи.

Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Споживача.

Пунктом 2.3 визначено, що обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.

Відповідно до пункті 5.1 Договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, наведеним у Додатку 1 до цього Договору.

Загальна вартість цього Договору, на момент його укладання становить 1 925 669,51 грн з ПДВ.

Цей Договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з дати, вказаної у цьому Договорі, та в цілому до 31.12.2022, а в частині взятих, на себе зобов`язань Сторонами - до їх повного виконання (пункт 14.2 Договору).

Пункт 5.4. визначає, що Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Пунктом 14.2 визначено, що цей Договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з дати, вказаної у цьому Договорі, та в цілому до 31.12.2022, а частині взятих на себе зобов`язань Сторонами - до їх повного виконання.

Відповідно до пункту 14.12 Договору умови договору не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Зміна ціни за одиницю електричної енергії допускається за умови надання Стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України».

Таким документальним підтвердженням можуть бути офіційні дані про ціну, обсяги купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» (далі - РДН) та внутрішньодобовому ринку (далі - ВДР), та довідкою Торгово - промислової палати (ТПП) або регіональним представництвом, інші показники, які склалися у «ОЕЄ України» та оприлюднені офіційному вебсайті ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» за адресою в мережі Інтернет згідно з частиною шостою статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії». У якості документального підтвердження

даних, Сторонами визначаються, зокрема, завірені належним чином копії (роздруківки з вебсайту) Звітів про результати роботи РДН/ВДР та про діяльність ОР за відповідний календарний місяць, які оприлюднюються відповідно до законодавства ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» або інші документи органу, установи чи організації, які мають повноваження здійснювати моніторинг цін на товари, визначати зміни ціни товару на ринку (наприклад: цінові довідки торгово-промислових палат).

Цінова довідка Торгово-промислової палати має відображати коливання цін після укладання договору та до моменту виникнення необхідності у внесенні відповідних змін, зумовлених таким коливанням. Порівнюватися мають ціни ринку між собою, а не з ціною, що зазначена в договорі про закупівлю.

Зміна ціни за одиницю електричної енергії допускається за умови надання Стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕЄ України».

Невід`ємними частинами зазначеного Договору є додатки:

Додаток 1 визначає - Комерційну пропозицію, згідно з якою ціна за 1 кВт*год становить 3,130152 грн з ПДВ (2,608460 грн без ПДВ);

Додаток 2 визначає - Перелік точок комерційного обліку за об`єктами Споживача (згідно з переліком).

У Додатку 3 вказані Договірні величини споживання електричної енергії за місяцями 2022 року, а саме: серпень - 50, 0 тис. кВт.*год, вересень - 130,0 тис. кВт.*год, жовтень - 130, 0 тис. кВт.*год, листопад - 152, 6 тис. кВт.*год, грудень - 152, 6 тис. кВт.*год, за рік 615,2 тис. кВт.*год.

Отже, виконавчий комітет Калинівської селищної ради Броварського району Київської області розраховується з ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» за електричну енергію за період з 04.08.2022 по 31.12.2022, за обсяг 615 200 кВт*Год у строки визначені пунктом 5.4. Договору, за ціною, що на дату укладання цього Договору становить 1 925 669, 51 грн з ПДВ.

В подальшому, додатковою угодою від 14.09.2022 № 1 до Договору сторони внесли зміни до пункту 2.2 Договору - де очікуваний обсяг постачання електроенергії на 2022 рік став становити 563 061 кВт*год. Також, домовились викласти пункт 2 Додатку в наступній редакції: ціна за 1 кВт*год стала становити 3,42 грн з ПДВ (2,85 грн без ПДВ).

Керуючись частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України сторони погодили застосування умови цієї Додаткової угоди до відносин, які виникли між ними до її укладання, а саме - з 12.08.2022;

- додатковою угодою від 16.09.2022 № 2 до Договору сторони внесли зміни до пункту 2.2 Договору - де очікуваний обсяг постачання електроенергії на 2022 рік став становити 513 511 кВт*год.

Також, домовились викласти пункт 2 Додатку в наступній редакції: ціна за 1 кВт*год стала становити 3,75 грн з ПДВ (3,125 грн без ПДВ).

Керуючись частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України Сторони погодили застосування умови цієї Додаткової угоди до відносин, які виникли між ними до її укладання, а саме - з 18.08.2022;

- додатковою угодою від 20.09.2022 № 3 до Договору сторони внесли зміни до пункту 2.2 Договору - де очікуваний обсяг постачання електроенергії на 2022 рік став становити 480 643 кВт*год. Також, домовились викласти пункт 2 Додатку в наступній редакції: ціна за 1 кВт*год стала становити 4,00644 грн з ПДВ (3,3387 грн без ПДВ).

Керуючись частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України Сторони погодили застосування умови цієї Додаткової угоди до відносин, які виникли між ними до її укладання, а саме - з 25.08.2022;

- додатковою угодою від 26.09.2022 № 4 до Договору сторони внесли зміни до пункту 2.2 Договору - де очікуваний обсяг постачання електроенергії на 2022 рік став становити 470 239 кВт*год. Також, домовились викласти пункт 2 Додатку в наступній редакції: ціна за 1 кВт*год стала становити 4,095084 грн з ПДВ (3,412570 грн без ПДВ).

Керуючись частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України Сторони погодили застосування умови цієї Додаткової угоди до відносин, які виникли між ними до її укладання, а саме - з 01.09.2022;

- додатковою угодою від 17.10.2022 № 5 до Договору сторони внесли зміни до пункту 2.2 Договору - де очікуваний обсяг постачання електроенергії на 2022 рік став становити 431 393,32 кВт*год. Також, домовились викласти пункт 2 Додатку в наступній редакції: ціна за 1 кВт*год стала становити 4,50 грн з ПДВ (3,75 грн без ПДВ).

Керуючись частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України Сторони погодили застосування умови цієї Додаткової угоди до відносин, які виникли між ними до її укладання, а саме - з 11.09.2022;

- додатковою угодою від 20.10.2022 № 6 до Договору сторони внесли зміни до пункту 2.2 Договору - де очікуваний обсяг постачання електроенергії на 2022 рік став становити 396 153,89 кВт*год. Також, домовились викласти пункт 2 Додатку в наступній редакції: ціна за 1 кВт*год стала становити 4,935 грн з ПДВ (4,1125 грн без ПДВ).

Керуючись частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України Сторони погодили застосування умови цієї Додаткової угоди до відносин, які виникли між ними до її укладання, а саме - з 21.09.2022;

- додатковою угодою від 29.12.2022 № 7 до Договору сторони внесли зміни до пункту 2.2 Договору - де очікуваний обсяг постачання електроенергії на 2022 рік став становити 176 021 кВт*год. Пунктом 3 вказаної угоди визначили, що враховуючи фактичний обсяг споживання електричної енергії Сторони дійшли згоди зменшити суму договору на 1 094 922,32 грн та змінили загальну вартість цього Договору становить 830 747,19 грн з ПДВ.

Отже, збільшили ціну за 1 кВт*год з 3,130152 грн - з ПДВ до 4, 935 грн з ПДВ.

На запит окружної прокуратури від 05.02.2024 № 52-1059 вих-24 позивачем 1 у відповідь від 07.02.2024 № 310 надано завірені належним чином копії договору, додаткових угод з додатками, листи повідомлення, регістр бухгалтерського обліку, фінансові звітності, акти купівлі-продажу електроенергії та платіжні доручення про сплату.

Разом із тим, 27.07.2023 слідчим відділом Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області розпочато проведення досудового розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023112130000109, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого частиною 1 статті 367 Кримінального кодексу України.

Під час досудового розслідування, серед іншого, досліджувалась спрощена/допорогова закупівля ПА-2022-07-19-006511-а, за кодом ДК021:2015:09310000-5 - Електрична енергія.

На підставі постанови прокурора про залучення спеціаліста до матеріалів кримінального провадження від 05.02.2024 залучено в якості спеціалістів працівників Північного офісу Держаудитслужби. За результатами дослідження матеріалів кримінального провадження працівниками Північного офісу Держаудитслужби було надано довідку від 26.02.2024 щодо проведення перевірки, яку долучено до матеріалів кримінального провадження №42023112130000109.

Опрацюванням Броварською окружною прокуратурою вказаної довідки Північного офісу Держаудитслужби від 26.02.2024, виявлено, що висновком за результатами участі у кримінальному провадженні № 42023112130000109 та з урахуванням наданих документів, встановлено, що внесення змін до істотних умов договору від 04.08.2022 № 196 додатковими угодами від 14.09.2022 № 1, від 16.09.2022 № 2; від 20.09.2022 № 3, від 26.09.2022 № 4, від 17.10.2022 № 5 та від 20.10.2022 № 6 здійснено з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», чим нанесено матеріальної шкоди (збитків) виконавчому комітету Калинівської селищної ради Броварського району Київської області за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету на загальну суму 279 774,70 грн з ПДВ.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.

Так, додатковою угодою від 14.09.2022 № 1, змінено ціну на електричну енергію, що становить 3,42 грн з ПДВ, без ПДВ - 2,85 грн, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару з 12.08.2022.

Підставою для укладення додаткової угоди від 14.09.2022 № 1 став лист ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ-РІШЕННЯ» від 09.09.2022 № 405 та Аналіз роботи ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку за 3 декаду липня та 1 декаду серпня 2022 року, відповідно до якого середньозважена ціна електричної енергії на майданчику РДН у торговій зоні ОЕС України за 3 декаду липня 2022 року складала - 2 715,30 грн/МВт*год (без ПДВ та без тарифу на передачу та розподілу), за 1 декаду серпня 2022 року складала - 2 949,10 грн/МВт год (без ПДВ та без тарифу на передачу та розподілу) та зміна середньозваженої ціни електричної енергії становила +8,61%, згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті ДП «Оператор ринку», проте додаткову угоду від 14.09.2022 № 1 підвищено на 9,26 %.

Отже, виконавчий комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області уклав додаткову угоду від 14.09.2022 № 1 з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (внаслідок безпідставного збільшення ціни за одиницю Товару та підписання додаткової угоди від 14.09.2022 № 1, наступні укладені додаткові угоди, укладені з ціною за одиницю товару, що перевищує 10 %), що призвело до недотримання принципу максимальної економії, ефективності та пропорційності, передбаченого пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» - істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку, у разі коливання ціни такого товару на ринку.

Отже, внаслідок безпідставного збільшення ціни за одиницю Товару та підписання додаткової угоди від 14.09.2022 № 1, наступні укладені додаткові угоди, укладені за ціною за одиницю товару, що перевищує 10 %, що суперечить імперативній нормі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з і урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.

Відповідно до частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (пункт 2 частини 5 статті 41 Закону).

Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 %. Інше тлумачення відповідної норми Закону № 922 нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів, отже обмеження 10 % застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 07.09.2022 у справі № 927/4058/21, від 22.06.2022 у справі № 917/1062/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22 прийнятих у подібних правовідносинах, за наслідками розгляду спорів про визнання недійсними додаткових угод, що були укладені під час дії редакції Закону України «Про публічні закупівлі» та застосовується до спірних правовідносин.

Слід зазначити, що підписанням договору від 04.08.2022 № 196 ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ-РІШЕННЯ» засвідчило, що має можливість та погоджується виконати домовленість, вказану в угоді та додатках до неї, тобто добровільно взяло на себе зобов`язання поставити Споживачу електричну енергію обсягом 615 200 кВт*год, загальною вартістю 1 925 669,51 грн.

Згідно з частиною 4 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону, (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або. ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (пункт 2 частини 5 статті 41 Закону).

З зазначеного вбачається, що зміна істотних, умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною лише за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж

на 10 %; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

З аналізу зазначених положень Закону України «Про публічні закупівлі» вбачається, що вони є спеціальними нормами, які визначають правові підстави внесення змін та доповнень до договорів, укладених за наслідком публічних закупівель, та повинні застосовуватися переважно щодо норм Цивільного кодексу України (стаття 651), яка визначає загальну процедуру внесення змін до договору. Якщо спеціальною нормою права (частина 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі») заборонено укладення умов договору про публічні закупівлі, які відрізняються від умов тендерної пропозиції, та заборонено вносити зміни до договору, окрім певного законодавчо визначеного переліку випадків, то внесення змін до такого договору поза межами переліку, передбаченого зазначеним приписом закону, означатиме незаконність внесення цих змін.

Зі змісту вказаного договору про закупівлю вбачається, що станом на момент підписання договору (04.08.2022) про закупівлю сторонами погоджені всі істотні умови - предмет, ціна та строк виконання зобов`язань за договором відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

Згідно з частиною 1 статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання правочину недійсним.

Згідно з частинами 1, 3 статті 215 Цивільного України підставою недійсності правочину є недодержання в момент його вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Зміст правочину не може суперечити, зокрема, інтересам держави і суспільства (частина 1 статті 203 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частин першої та другої статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність установлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Так, стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Зазначене порушує основні принципи, що передбачені статтею 3 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначено Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон № 922).

Стаття 41 Закону передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Частина 1 стаття 638 Цивільного кодексу України встановлює, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Проте, ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається відповідно до частини 3 статті 632 Цивільного кодексу України.

Отже, укладання додаткової угоди № 1 від 14.09.2022 до договору № 196 від 04.08.2022 щодо зміни ціни на товар за відсутності підстав для цього, визначених Законом, тим самим спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання договору про закупівлю, що суперечать наведеним вище нормам ЦК України та Закону № 922-VIII, тому така додаткова угода підлягає визнаною недійсною.

У подальшому Сторони підписали ще 5 додаткових угод, а саме:

від 16.09.2022 № 2, від 20.09.2022 № 3, від 26.09.2022 № 4, від 17.10.2022 № 5 та від 20.10.2022 № 6 якими було змінено ціну електричної енергії в бік збільшення, а загальний обсяг зменшено, при цьому укладаючи наступні

додаткові угоди відповідач керувався попередніми додатковими угодами, які підлягають визнанню недійсними, оскільки істотна умова угоди ціна ґрунтується на попередній безпідставній угоді, а тому зазначені додаткові угоди до Договору про закупівлю електричної енергії споживачу від 04.08.2022 № 196 суперечать наведеним нормам Цивільного кодексу України та Закону № 922-VIII, тому підлягають визнанню недійсними.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 51 Закону України «Про ринок електричної енергії», оператор ринку забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобового ринку (ВДР), а також здійснює організацію купівлі-продажу електричної енергії для доби постачання на підставі ліцензії. Оператор ринку створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, укладання і виконання договорів та розрахунків за ними, зокрема визначає уповноважений банк або клірингову установу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 324 було утворено Державне підприємство «Оператор ринку». Надалі, наказом Міністерства енергетики України від 20.12.2021 № 344 «Про створення Акціонерного товариства «Оператор ринку» створене Акціонерне товариство «Оператор ринку» у процесі перетворення Державного підприємства «Оператор ринку» в акціонерне товариство та затверджено Статут Акціонерного товариства «Оператор ринку».

Згідно зі Статутом Акціонерного товариства «Оператор ринку», товариство є правонаступником Державного підприємства «Оператор ринку».

Так, відповідно до пункту 3.1 Статуту ДП Оператор ринку, затвердженого наказом міністерства енергетики України від 20.12.2021 № 344 товариство утворено з метою забезпечення функціонування ринку електричної енергії на добу наперед та внутрішньодобового ринку електричної енергії, а також організації купівлі-продажу електричної енергії, а також отримання прибутку від провадження господарської діяльності. Предметом діяльності товариства є, зокрема, забезпечення функціонування ринку на добу наперед та внутрішньодобового ринку, організація купівлі-продажу електричної енергії на ринках електричної енергії; реєстрація учасників ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку; ведення та оприлюднення реєстру таких учасників на офіційному вебсайті підприємства (пункт 3.3 Статуту).

Крім цього, АТ «Оператор ринку» уповноважений розраховувати подекадні, місячні та визначену дату середньозважені ціни купівлі-продажу електроенергії на ринках РДН/ВДР як в цілому по Україні, такі по торгових зонах «ОЕС України» та «Острів Бурштинської ТЕС» згідно Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 308.

Отже, АТ «Оператор ринку» розміщує на своєму вебсайті (https://www.oree.com.ua) та надає на запит інформацію щодо цін на ринку електроенергії в Україні, їх коливання у відповідні періоди (денний, декадний, місячний тощо), яка може використовуватись як орієнтир (індикатор) різними учасниками ринку в залежності від їхніх потреб та специфіки відносин, у тому числі замовниками, постачальниками та Торгово-промисловою палатою України.

Також, слід зазначити, що в наведених додаткових угодах ціна на одиницю товару (тариф) перевищує параметри індексів РДН (ринок на добу в перед) за ОЕС України за період базового навантаження (постачання електричної енергії протягом 24-годинного періоду від 00:00 до 24:00), розміщені на вебсайті Оператора ринку://www.oree.com.ua, що знаходиться у вільному доступі.

Так, після укладення додаткової угоди від 14.09.2022 № 1, сторони майже одразу 16.09.2022 уклали угоду № 2, де підставою для внесення змін до Договору став той самий лист ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ-РІШЕННЯ» від 09.09.2022 № 405 та один і той самий Аналіз роботи ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку за 3 декаду липня та 1 декаду серпня 2022 року, відповідно до якого середньозважена ціна електричної енергії на майданчику РДН у торговій зоні ОЕС України за 3 декаду липня 2022 року складала 2 715,30 грн/МВт*год (без ПДВ та без тарифу на передачу та розподілу), за 1 декаду серпня 2022 року складала 2 949,10 грн/МВт год (без ПДВ та без тарифу на передачу та розподілу).

Підставою для укладення через 3 дні додаткової угоди від 20.09.2022 № 3 до Договору став лист ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» від 09.09.2022 № 406 з пропозицією внесення змін до договору у зв`язку з коливанням ціни на ринку електричної енергії та Експертний висновок Київської Торгово- промислової палати від 05.09.2022 № Ц-358 в якому визначено, що середньозважена без ПДВ, грн/МВт.год. за липень 2022 року становила 2 640, 45 грн та за серпень становила 2 993, 06 грн.

Підстави для внесення змін до додаткової угоди від 26.09.2022 № 4 виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області не надано.

Підставою для внесення змін додаткової угоди від 17.10.2022 № 5 до Договору став лист ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» від 13.10.2022 № 546 з пропозицією внесення змін до договору у зв`язку з коливанням ціни на ринку електричної енергії та Аналізу роботи ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку 20 днів вересня 2022 року, відповідно до якого середньозважена ціна електричної енергії на майданчику РДН у торговій зоні ОЕС України за 20 днів серпня 2022 року складала 2 928,70 грн/МВт*год, за 20 днів вересня 2022 року складала 3468, 65 грн/МВт год.

В подальшому, через 3 дні сторони уклали додаткову угоду від 20.10.2022 № 6 де підставою для внесення змін до Договору став лист ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» від 13.10.2022 № 547 з пропозицією внесення змін до договору у зв`язку з коливанням ціни на ринку електричної енергії та Аналізу роботи ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку вересень 2022 року, відповідно до якого середньозважена ціна електричної енергії на майданчику РДН у торговій зоні ОЕС України за серпень 2022 року складала 2 993,06 грн/МВт*год, за вересень 2022 року складала 3503, 26 грн/МВт год.

Додатковою угодою від 29.12.2022 № 7, сторони дійшли взаємної згоди змінити обсяг постачання електроенергії на 2022 рік, який став становити 176, 021 кВт.год, а також визначили, фактичний обсяг споживання електричної енергії та зменшили суму договору на 1 094 922,32 грн та змінили загальну вартість цього Договору - 830 747,19 грн з ПДВ.

Отже, враховуючи всі зміни до Договору виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області змінено обсяг постачання електричної енергії складає з 615, 2 тис. кВт*год до 176,021 кВт.год, загальна вартість згідно даних договору та угоди складає 830 747,19 грн з ПДВ та збільшено ціну за 1 кВт/год з « 3, 130152 грн» з ПДВ до « 4, 935 грн, з ПДВ».

Отже, укладення додаткових угод від 14.09.2022 № 1, від 16.09.2022 № 2, від 20.09.2022 № 3, від 26.09.2022 № 4, від 17.10.2022 № 5 та від 20.10.2022 № 6, призвело до збільшення ціни за одиницю товару фактично понад 10 %, а загалом на понад 98,4 % (тобто 4, 935 * 100 % * 3,130152 100), що в сукупності є грубим порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону № 992, статей 632, 653 Цивільного кодексу України і умов пункту 13.8 Договору внаслідок чого суттєво зросла ціна товару та зменшено обсяги поставок, тому вони є недійсними в силу приписів статей 203, 215 Цивільного кодексу України, що є підставою для застосування наслідків відповідно до частини 1 Цивільного кодексу України.

Системний аналіз положень частини 1 статті 525, статті 526, частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України та положень пункту 2 частини 5 статті 41 Закону «Про публічні закупівлі» дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:

- відбувається за згодою сторін;

- порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації);

- підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником);

- ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10 %;

- загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

Відповідна правова позиція щодо застосування статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» наведена у постановах від 09.06.2022 у справі № 927/636/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22, від 07.02.2023 у справі № 927/188/22.

З огляду на викладене, виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області не підтверджено необхідність внесення змін до умов договору від 04.08.2022 № 196, водночас жодна довідка, надана відповідачем не містить інформації саме про факт коливання цін на електричну енергію у порівняні з моментом укладення договору та моментом звернення постачальника з пропозиціями внести зміни до договору в частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару, а отже не підтверджують коливання ціни на електричну енергію упродовж періоду з 04.08.2022 (укладення договору) так і до 20.10.2022 (підписання останньої додаткової угоди № 6, якою підвищено ціну).

Також, відповідачем не доведено, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Слід зазначити, що у тендерній пропозиції відповідач брав на себе зобов`язання постачати електроенергію в обсязі 615 200 кВт.год за ціною 1 925 669, 51 грн з ПДВ. Надалі, 04.08.2022 постачальник підтвердив зазначений намір щодо об`єму та вартості поставки товару шляхом укладення відповідного Договору.

Разом з цим, вказаний суб`єкт господарювання чітко зазначив та підписав зобов`язання про те, що вивчивши тендерну документацію та технічні вимоги, він має можливість та погоджується виконати вимоги замовника та Договору поставити електроенергію. Тобто, постачальник був зобов`язаний розумно поставитись перед подачею тендерною пропозиції та усвідомлювати можливість поставки електроенергії і прогнозованої ціни з урахуванням сезонних коливань, практики поставки товару за іншими попередніми виконаними договорами щодо поставки електроенергії, закладення до ціни товару можливих ризиків, пов`язаних із збільшення ціни товару тощо.

При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну замовник не обґрунтував чому таке підвищення ціни за 1 кВт.год зумовлює неможливість виконання Договору по запропонованій раніше ціні під час проведення відкритих торгів. Також не навів причини, через які виконання укладеного Договору стало постачальнику вочевидь невигідним та підвищення ціни непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти у ціну товару на момент подання тендерної пропозиції).

Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі суддів об`єднаної палати у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.

Довідки торгово-промислової палати України та ДП «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків», на які у своїх листах посилається відповідач не містять інформації щодо коливання ціни на товар на ринку станом на попередні дати, в тому числі на дату подання цінової пропозиції, дату укладання спірних угод, не наводять динаміки зміни ціни у бік збільшення.

Зокрема, у довідках не зазначаються розрахунки вартості товару електричної енергії станом на попередні календарні дати, у тому числі на дату подання цінової пропозиції, дату укладання договору, а лише констатується рівень цін на товар згідно з даними АТ «Оператор ринку», а також порівняння з попереднім періодом, датою укладення договору та початком проведення закупівлі.

Отже, такі довідки за своїм змістом відображають лише вартість товару - електричної енергії, відтак інформація, яка надається у такій довідці, має довідковий характер і не відображає відомостей щодо коливання ціни товару на ринку в сторону його збільшення після укладання договорів та не може бути підставою для підвищення вартості за одиницю товару.

Слід зазначити, що в умовах ринкової економіки ціна в договорі визначається попитом і пропозицією, конкуренцією та іншими економічними чинниками. Тому, при укладенні договору та визначення його умов сторони повинні розумно оцінювати ті обставини, за яких він буде виконуватись, зокрема враховувати тенденції зростання (падіння) цін на ринку товарів та послуг тощо. Аналогічна правова позиція застосована у постановах Верховного Суду від 14.06.2018 у справі № 904/8354/16 та від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.

Необґрунтоване підвищення ціни призвело до необґрунтованого, неефективного витрачання коштів виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону № 922.

Отже, на підставі додаткових угод з дня укладання договору - 04.08.2022 до дня його виконання - 31.12.2022, Постачальником підвищено ціну на електричну енергію з 3,130152 грн до 4, 935 грн за 1 кВт*год, тобто на 98, 4 %, а отже останні укладені з перевищенням максимального ліміту щодо зміни ціни у розмірі 10 відсотків, встановленого нормами пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Верховний суд у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду в постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19 вказав, що обмеження у Законі України «Про публічні закупівлі» на збільшення ціни за одиницю товару в 10 відсотків застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену у договору, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Надалі, дану правову позицію щодо застосування до норм Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції Закону № 114-ІХ від 19.04.2020) підтримано Верховним Судом у постановах від 07.09.2022 у справі № 927/1058/21, від 16.02.2023 у справі № 903/366/22.

Перемога у тендері (закупівлі за бюджетні кошти) та укладання Договору за однією ціною та її подальше підвищення (у даному випадку на 98,4 %) шляхом так званого «каскадного» укладання додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою у постачальника.

Крім того, пунктом 90 Великої Палати Верховного Суду (справа № 922/2321/22 від 24 січня 2024 року) визначено, що у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

З огляду на викладене, такий підхід до оформлення змін до ціни до договору був зумовлений не відповідними коливаннями на ринку товару, а формальним дотриманням приписів щодо не перевищення 10 % одноразового збільшення, який суттєво дотримано не було, тобто укладання спірних додаткових угод не мало легітимної мети у розумінні частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України.

Вказані додаткові угоди вчинені з порушенням частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», які суперечать інтересам держави.

Статтею 203 Цивільного кодексу України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до приписів частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5, 6 статті 203 цього Кодексу.

Згідно з приписами частини 1 статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.

Відповідно до статті 217 Цивільного кодексу України недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.

Розрахунок контролюючим органом - Північним офісом Держаудитслужби суми, необґрунтовано сплаченої Позивачем 1 на користь ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» за договором постачання електричної енергії №196 від 04.08.2022, виглядає наступним чином.

Так, на виконання умов Договору до дослідження надано акти купівлі-продажу електричної енергії, платіжні доручення та виписки, на загальну суму 830 747,19 грн, а саме:

- згідно з Актом купівлі-продажу електричної енергії від 22.09.2022 № 1 за серпень 2022, наданих до дослідження, за об`єктами Споживача отримано електричної енергії в кількості 31 608 кВт*год на загальну суму 126 635,56 грн з ПДВ, які відповідно до платіжних доручень та виписок сплачено в повному обсязі за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету за: КПКВ 0216030 «Організація благоустрою населених пунктів» - 85 389,25 грн; КПКВ 0210160 «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громад» - 8 104,28 грн; КПКВ 0211010 «Надання дошкільної освіти» - 8 775,86 грн; КПКВ 0211021 «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету» - 4 879,85 грн; КПКВ 0214060 «Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів» - 19 486,32 грн по КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії»;

- згідно з Актом купівлі-продажу електричної енергії б/д № 2 за період з 1 по 10 вересня 2022, наданих до дослідження, за об`єктами Споживача отримано електричної енергії в кількості 5 463 кВт*год на загальну суму 22 371,44 грн з ПДВ, які відповідно до платіжних доручень та виписок сплачено в повному обсязі за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету за КПКВ 0214060 «Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів» - 22 371,44 грн по КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії»;

- згідно з Актом купівлі-продажу електричної енергії б/д № 3 за період з 11 по 20 вересня 2022, наданих до дослідження, за об`єктами Споживача отримано електричної енергії в кількості 9 145 кВт*год на загальну суму 41 152,50 грн з ПДВ, які відповідно до платіжних доручень та виписок сплачено в повному обсязі за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету за: КПКВ 0210160 «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громад» - 11 723,45 грн; КПКВ 0211010 «Надання дошкільної освіти» - 15 259,73 грн; КПКВ 0211021 «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету» - 14 169,32 грн по КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії»;

- згідно з Актом купівлі-продажу електричної енергії б/д № 4 за період з 21 по 30 вересня 2022, наданих до дослідження, за об`єктами Споживача отримано електричної енергії в кількості 28 920 кВт*год на загальну суму 142 720,20 грн з ПДВ, які відповідно до платіжних доручень та виписок сплачено в повному обсязі за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету за КПКВ 0216030 «Організація благоустрою населених пунктів» - 142 720,20 грн по КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії»;

- згідно з Актом купівлі-продажу електричної енергії від 15.11.2022 № 5 за жовтень 2022, наданих до дослідження, за об`єктами Споживача отримано електричної енергії в кількості 48 328 кВт*год на загальну суму 238 498,68 грн з ПДВ, які відповідно до платіжних доручень та виписок сплачено в повному обсязі за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету за: КПКВ 0210160 «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громад» - 15 278,66 грн; КПКВ 0211010 «Надання дошкільної освіти» - 24 528,04 грн; КПКВ 0211021 «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету» - 38 438,71 грн; КПКВ 0214060 «Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів» - 36 103,48 грн; КПКВ 0216030 «Організація благоустрою населених пунктів» - 124 149,79 грн по КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії»;

- згідно з Актом купівлі-продажу електричної енергії від 13.12.2022 № 6 за листопад 2022, наданих до дослідження, за об`єктами Споживача отримано електричної енергії в кількості 30 335 кВт*год на загальну суму 149 703,23 грн з ПДВ, які відповідно до платіжних доручень та виписок сплачено в повному обсязі за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету за: КПКВ 0210160 «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громад» - 14 908,04 грн; КПКВ 0211010 «Надання дошкільної освіти» - 13 211,78 грн; КПКВ 0211021 «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету» - 32 659,84 грн; КПКВ 0214060 «Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів» - 33 918,06 грн; КПКВ 0216030 «Організація благоустрою населених пунктів» - 55 005,51 грн по КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії»;

- згідно з Актом купівлі-продажу електричної енергії від 23.12.2022 № 7 у грудні 2022, наданих до дослідження, за об`єктами Споживача отримано електричної енергії в кількості 22 222 кВт*год на загальну суму 109 665,58 грн з ПДВ, які відповідно до платіжних доручень та виписок сплачено в повному обсязі за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету за: КПКВ 0210160 «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громад» - 8 080,48 грн; КПКВ 0211010 «Надання дошкільної освіти» - 26 876,11 грн; КПКВ 0211021 «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету» - 45 727,72 грн; КПКВ 0214060 «Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів» - 28 275,88 грн; КПКВ 0216030 «Організація благоустрою населених пунктів» - 705,69 грн по КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії».

Як установив суд, відповідно до проведеної процедури закупівлі UA-2022-07-19-006511-а та укладеного Договору,

ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ-РІШЕННЯ» передбачено постачання електричної енергії очікуваним обсягом 615 200 кВт* год та ціною за 1 кВт*год 3,130152 грн з ПДВ (2,608460 грн без ПДВ) на загальну суму 1 925 669,51 грн з ПДВ.

Одночасно, дослідженням встановлено, що вже у вересні 2022 року внесено зміни, з метою підвищення ціни, що тягне за собою зменшення кількості поставок, а саме:

- за додатковою угодою від 14.09.2022 № 1 ціна за 1 кВт з 3,130152 грн з ПДВ до 3,42 грн з ПДВ та очікуваний обсяг з 615 200 кВт*год до 563 064 кВт*год;

- за додатковою угодою від 16.09.2022 № 2 ціна за 1 кВт з 3,42 грн з ПДВ до 3,75 грн з ПДВ та очікуваний обсяг з 563 064 кВт*год до 513 511 кВт*год;

- за додатковою угодою від 20.09.2022 № 3 ціна за 1 кВт з 3,75 грн з ПДВ до 4,00644 грн з ПДВ та очікуваний обсяг з 513 511 кВт*год до 480 643 кВт*год;

- за додатковою угодою від 26.09.2022 № 4 ціна за 1 кВт з 4,00644 грн з ПДВ до 4,095084 грн з ПДВ та очікуваний обсяг з 480 643 кВт*год до 470 239 кВт*год;

- за додатковою угодою від 17.10.2022 № 5 ціна за 1 кВт з 4,0905084 грн з ПДВ до 4,50 грн з ПДВ та очікуваний обсяг з 470 239 кВт*год до 431 393,32 кВт*год;

- за додатковою угодою від 20.10.2022 № 6 ціна за 1 кВт з 4,50 грн з ПДВ до 4,935 грн з ПДВ та очікуваний обсяг та очікуваний обсяг з 431 393,32 кВт*год до 396 153,89 кВт*год.

Отже, ціна за 1 кВт*год електричної енергії більша та очікуваний обсяг менший ніж визначено в процедурі закупівлі UA-2022-07-19-006511-а.

Частиною 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII передбачено виключні випадки зміни істотних умов договору про закупівлю після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, у тому числі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання його ціни за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Дослідженням встановлено, що підставою для укладення додаткових угод від 14.09.2022 № 1 та від 16.09.2022 № 2 є лист ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ-РІШЕННЯ» від 09.09.2022 № 405 та один і той самий Аналіз роботи ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку за 3 декаду липня та 1 декаду серпня 2022 року, відповідно до якого середньозважена ціна електричної енергії на майданчику РДН у торговій зоні ОЕС України за 3 декаду липня 2022 року складала 2 715,30 грн/МВт*год (без ПДВ та без тарифу на передачу та розподілу), за 1 декаду серпня 2022 року складала 2 949,10 грн/МВт год (без ПДВ та без тарифу на передачу та розподілу) та зміна середньозваженої ціни електричної енергії становила +8,61%, згідно з інформацією

опублікованої на офіційному сайті ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua/index.php/web/10435).

Також, слід зазначити, що на підставі одного і того ж Аналізу роботи ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку за 3 декаду липня та 1 декаду серпня 2022 року було збільшено ціну за 1 кВт*год по додатковій угоді від 14.09.2022 № 1 на 9,26 % та по додатковій угоді від 16.09.2022 № 2 на 9,65 %.

З огляду на вимоги пункту 2 частини 5 статті 41 Закону № 922 щодо дотримання пропорційності збільшення ціни за одиницю товару коливанню ціни на ринку, пропорційність означає рівність, співрозмірність двох відношень.

У зв`язку з цим, встановлення збільшення ціни за одиницю товару менше ніж на розрахунковий період, який згідно з Договору прирівняний до календарного місяця, а фактично розрахунок коливання ціни за 3 декаду липня та 1 декаду серпня 2022 року, не відповідає критерію пропорційності.

Також, виходячи з викладеного, в порушення пункту 2 частини 5 статті 41 Закону № 922 додатковою угодою від 14.09.2022 № 1 збільшено ціну за 1 кВт*год не пропорційно ціні такого товару на ринку, оскільки ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ-РІШЕННЯ» збільшено ціну на 9,26%, а середня ціна на ринку зросла на 8,61 %.

Слід зазначити, що внаслідок безпідставного збільшення ціни на Товар та підписання додаткової угоди від 14.09.2022 № 1, наступні укладені додаткові угоди, укладені з ціною за одиницю товару, без достатнього обґрунтування, що суперечить імперативній нормі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону № 922.

Враховуючи викладене, ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ-РІШЕННЯ» в порушення вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону № 922 укладено додаткові угоди від 14.09.2022 № 1, від 16.09.2022 № 2, від 20.09.2022 № 3, від 26.09.2022 № 4, від 17.10.2022 № 5 та від 20.10.2022 № 6 щодо збільшення ціни за 1 кВт*год електричної енергії без відповідного документального підтвердження коливання цін товарів на ринку та поставлено електричної енергії відповідно до додаткових угод по збільшеній ціні, чим нанесено матеріальної шкоди (збитків) ВК Калинівської селищної ради за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету на суму 279 774,70 гривень з ПДВ.

Оскільки правові підстави для зміни ціни одиниці товару за Договором від 04.08.2022 № 196 відповідно до укладених додаткових угод відсутні, додаткові угоди від 14.09.2022 № 1, від 16.09.2022 № 2, від 20.09.2022 № 3, від 26.09.2022 № 4, від 17.10.2022 № 5 та від 20.10.2022 № 6 є такими, що суперечать наведеним приписам законодавства, суд дійшов висновку про визнання їх недійсними на підставі статей 203, 215 Цивільного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України у справі від 04.08.2021 №912/994/20, від 10.04.2019 у справі №463/5896/14-ц (провадження № 14-90цс19) та від 04.06.2019 у справі №916/3156/17 (провадження № 12-304гс18).

Частиною 2 статті 712 Цивільного кодексу України передбачено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

У статті 669 Цивільного кодексу визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Відповідно до частини 1 статті 670 Цивільного кодексу України у випадку, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Отже, нікчемність додаткових угод (недійсність відповідно до закону) не означає відсутність між сторонами договірних відносин, адже відносини між ними врегульовані Договором, тобто зобов`язання є договірними; обов`язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений покупцеві, врегульований нормами Глави 54 Цивільного кодексу "Купівля-продаж" і тому як правова підстава такого повернення може бути застосована частина 1 статті 670 цього Кодексу. Така позиція узгоджується з позицією Верховного суду, викладеною у постановах від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, від 22.06.2022 у справі № 917/1062/21 та від 16.02.2023 у справі № 903/366/22.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині стягнення надмірно сплачених коштів у розмірі 279 774,70 грн на користь місцевого бюджету на підставі частини 1 статті 670 Цивільного кодексу України.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсними додаткові угоди від 14.09.2022 № 1, від 16.09.2022 № 2, від 20.09.2022 № 3, від 26.09.2022 № 4, від 17.10.2022 № 5 та від 20.10.2022 № 6 до договору від 04.08.2022 № 196, укладені між виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Броварського району Київської області та ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» (вул. Вільямса, буд. 1, м. Полтава, Полтавська обл., 36009, код ЄДРПОУ 38203111).

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» (вул. Вільямса, буд. 1, м. Полтава, Полтавська обл., 36009, код ЄДРПОУ 38203111) на користь виконавчого комітету Калинівської селищної ради Броварського району Київської області (вул. Чернігівська, 20, смт Калинівка, Броварський район, Київська область, 07443, код ЄДРПОУ 43459903) кошти в сумі 279 774,70 грн, перераховані за товар, який не поставлено відповідно до умов договору від 04.08.2022 № 196.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ» (вул. Вільямса, буд. 1, м. Полтава, Полтавська обл., 36009, код ЄДРПОУ 38203111) на користь Київської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02909996, банк одержувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку МФО 820172, р/р UA 0282017203433190001000015641) 7 224,62 грн судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 08.06.2026.

Суддя Дмитро СІРОШ