Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 690/434/26
Провадження № 2-о/690/23/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2026 року м. Багачеве
Багачевський міський суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Линдюка В.С.,
секретар судового засідання Руденко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Багачевського міського суду Черкаської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , заінтересована особа Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ:
Заявник, діючи в інтересах неповнолітнього сина, через систему «Електронний суд» подала до суду заяву за змістом якої просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в с. Чаплинка Каховського району Херсонської області.
Вказана заява вмотивована тим, що неповнолітній ОСОБА_2 , в інтересах якого діє заявник, є сином померлого ОСОБА_3 , який на момент смерті постійно проживав в с. Чаплинка Каховського району Херсонської області. За фактом смерті ОСОБА_3 нелегітимними органами окупаційної влади 20.11.2024 року видано свідоцтво про смерть, яке не має юридичної сили на території України. Необхідність встановлення факту смерті ОСОБА_3 у судовому порядку зумовлено потребою отримання свідоцтва про смерть українського зразка, а також для реалізації прав неповнолітньої дитини, оформлення спадкових прав та інших прав пов`язаних зі смертю батька.
Учасники справи, будучи належним чином повідомленими про дату, час, місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися, причин неявки не повідомили.
Заявник через систему «Електронний суд» надіслала до суду заяву за змістом якої просила розглянути справу за її відсутності, оскільки вона на даний час проживає в Республіці Польща.
Представник Звенигородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України в судове засідання не з`явився, належним чином оформлених заяв від його імені до суду не надходило.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 317 ЦПК України, якими передбачено невідкладний розгляд справи вказаної категорії, неявка учасників справи не перешкоджає її розгляду.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі ч. 14 ст. 7, ч. 2 ст. 247 ЦПК України, оскільки жоден із учасників справи в судове засідання не з`явився.
Згідно п. 5) ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Положеннями п. 8) ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до змісту абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, судом встановлено наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Нова Каховка Херсонської області народився ОСОБА_2 , батьками якого є громадяни України ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданий 26.08.2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Чаплинського районного управління юстиції Херсонської області.
ОСОБА_3 про встановлення факту смерті якого на тимчасово окупованій території України звернулась із заявою заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Іванівка Калачинського району Омської області, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 , виданого 31.03.1997 року Чаплинським РВ УМВС України у Херсонській області, його місце проживання з 20.11.2001 року зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
На підтвердження факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в с. Чаплинка Каховського району Херсонської області, заявником надано копії довідки про смерть № С-01387 та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданих 20.11.2024 року «Чаплынским районным отделом записи актов гражданского состояния Управления ЗАГС Херсонской области», а також фотографії місця його поховання.
За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Дата початку і дата завершення тимчасової окупації територій, передбачених пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, визначаються у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до п.п. 1), 3) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією, крім іншого, визначається сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об`єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях, а також інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Приписами п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» передбачено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією), затверджується Міністерством розвитку громад та територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376, Чаплинська селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області з 24.02.2022 року та на даний час перебуває під тимчасовою окупацією російської федерації.
З огляду на вказане, суд вважає встановленим те, що станом як на дату смерті ОСОБА_3 , так і на дату розгляду даної справи Чаплинська селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області віднесена до тимчасово окупованої території України, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а національне законодавство не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті на тимчасово окупованій території, що унеможливлює державну реєстрацію факту смерті в позасудовому порядку, що обумовлює необхідність вирішення питання про встановлення факту смерті ОСОБА_3 у судовому порядку в порядку окремого провадження.
Даючи оцінку допустимості в даній цивільній справі таких доказів, як копії документів, що видані органами окупаційної влади на тимчасово окупованій російською федерацією території України, а саме довідки про смерть від 20.11.2024 року № С-01387 та свідоцтва про смерть від 20.11.2024 року серії НОМЕР_3 , суд враховує наступне.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України, які визначають, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно змісту ст. 1, ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Водночас положеннями ч. 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, яка згідно змісту ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справ судами, як і Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, застосовується як джерело права, а саме у рішеннях «Лоізіду проти Туреччини» від 18.12.1996 року, «Кіпр проти Туреччини» від 10.05.2001 року, «Мозер проти Республіки Молдова та Росії» від 23.02.2016 року, «Ілашку та інші проти Молдови та Росії» від 08.07.2004 року, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, вказано, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. В контексті цього не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Застосовуючи зазначений висновок у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейським судом з прав людини вказано, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це ставило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Отже, встановлюючи факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території України, якою є с. Чаплинка Каховського району Херсонської області, суд, як виняток, вважає за можливе прийняти в якості належного та допустимого доказу копії документів, виданих на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, оскільки вказане необхідно для захисту інтересів заявника, а прийняття судом таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади.
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 16.11.2022 року в справі № 759/1443/22.
Практикою Європейського суду з прав людини, зокрема в рішеннях «Бочаров проти України» від 17.03.2011 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року, вказано, що суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом», таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів.
Враховуючи досліджені в судовому засіданні докази, в суду відсутні сумніви, що заявник є належним заявником у справі, оскільки є матір`ю сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чаплинка Каховського району Херсонської області, яке на час його смерті та ухвалення даного рішення відноситься до тимчасово окупованої російською федерацією території України, а тому наявні достатні підстави для встановлення судом даного факту.
Згідно роз`яснень, викладених у п.п. 13, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до змісту ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п. 5 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час є одним з документів на підставі якого органом державної реєстрації актів цивільного стану може бути проведено державну реєстрацію смерті особи.
Згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення в справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до змісту ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України ухвалене судом рішення в справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Положеннями ч. 5 ст. 317 ЦПК України передбачено, що копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7-11, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315, 317, 319, 430 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина України чоловічої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Іванівка Калачинського району Омської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на тимчасово окупованій російською федерацією території України в с. Чаплинка Каховського району Херсонської області.
Копію рішення суду надіслати заявнику та Звенигородському відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України для державної реєстрації факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт НОМЕР_4 , виданий 07.05.2008 року Чаплинським РВ УМВС України в Херонській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Заінтересована особа: Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 04061062, адреса місцезнаходження: пров. Віктора Погорілого, 1, м. Звенигородка Черкаської області.
Суддя Линдюк В.С.