Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 331/5013/26
Провадження № 2-о/331/278/2026
РІШЕННЯ
іменем України
10.06.2026
Олександрівський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді: Фісун Н.В., за участю секретаря судового засідання Коростельової К.Ю., розглянувши цивільну справу за заявою
ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою в якій вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Бердянськ, Запорізької області помер її дідусь ОСОБА_2 , причина смерті: Набряк легень НОМЕР_1 ; Атеросклеротична хвороба серця I25.1.
Встановлення факту смерті необхідне для державної реєстрації смерті в Україні та подальшого оформлення юридичних прав заявника.
Оскільки смерть настала на тимчасово окупованій території України, заявник не має можливості отримати належний документ про смерть, виданий компетентним органом України. Документи, видані на тимчасово окупованій території, не можуть бути використані для державної реєстрації смерті в Україні.
Просить встановити факт смерті ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 в Україні, Запорізька область, Бердянський район, м. Бердянськ, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Предстаник заявника до суду не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, на задоволенні заяви наполягає.
Представник заінтересованої особи до судового засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
До суду надано копію паспорту громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Дніпропетровськ.
ОСОБА_1 , є онукою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується наступними документами:- свідоцтво про народження НОМЕР_3 ОСОБА_2 (донька померлого);- свідоцтво про шлюб НОМЕР_4 між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (донька померлого);- свідоцтво про народження НОМЕР_5 ОСОБА_1 (онука померлого).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, причина смерті: Набряк легень НОМЕР_1 ; Атеросклеротична хвороба серця I25.1, що підтверджується довідкою про смерть №С-03860, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 від 25.12.2025 року, видані окупаційною владою.
Отримати свідоцтво про смерть свого дідуся заявник не може, оскільки він помер на тимчасово окупованій рф території.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 р. „Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до листа-роз`яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду на адресу голів апеляційних судів (вх. № 312/0/207-21 від 16.04.2021 року) встановлено, що для встановлення фактів народження та смерті вимога місцевих судів про необхідність отримання громадянами письмової відмови в органах державної реєстрації актів цивільного стану не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 49 ЦК України смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який, послідуючими Указами Президента України, неодноразово подовжувався та триває і на даний час.
Бердняська міська територіальна громада Запорізької області відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 08.12.2025 № 1700«Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» є тимчасово окупованою територією, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження., з 27.02.2022 року.
Судом встановлено, що встановлення факту смерті необхідно заявнику для проведення державної реєстрації смерті дідуся компетентним органом виконавчої влади України, отримання свідоцтва про смерть встановленого державного зразку.
Як встановлено судом наявні у заявника документи на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , а саме свідоцтво про смерть, довідка про смерть, не відповідають вимогам законодавства України, оскільки були видані на тимчасово окупованій території України, визначеній Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25 квітня 2022 року.
У зв`язку з цим, вказані документи не можуть бути прийняті відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з ст. 68 Закону України «Про нотаріат» та п. 11.3 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮУ від 22 лютого 2012 року №296/5 при зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, заявник надає свідоцтво про смерть спадкодавця, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Суд бере до уваги, що факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть, довідкою про смерть, проте вказані документи є недійсними, оскільки видані незаконним органом на тимчасово окупованій території.
При цьому, суд зазначає, що вказані вище письмові докази не містять жодних суперечностей і надають можливість зробити висновок про смерть ОСОБА_2 в м. Бердянськ, Запорізької області, Україна.
Частиною четвертою статті 263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У Постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 235/2357/17 викладено правову позицію згідно із якою документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
За змістом частини четвертої статті 10 ЦПК України, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
У рішенні ЄСПЛ від 10 травня 2001 року у справі "Cyprus v. Turkey" (заява № 25781/94) ЄСПЛ вказав, що "зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади de facto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (§ 96)."
Надані суду документи, що підтверджують факт смерті, видані незаконно створеними органами, хоч і не мають юридичної сили, проте дозволяють встановити фактичні обставини, необхідні для вирішення справи.
Враховуючи, що заявник позбавлений можливості провести державну реєстрацію смерті свого дідуся у позасудовому порядку, а встановлення даного факту не порушує прав та інтересів третіх осіб та не пов`язане з подальшим вирішенням спору про право, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви.
Керуючись ст.ст.,81,263-265,273,293,315-319 ЦПК України, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в Україні, Запорізька область, Бердянський район, м. Бердянськ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізької апеляційного суду.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення виготовлений 10 червня 2026 року.
Суддя Н.В.Фісун