Рішення № 137287365, 03.06.2026, Самарський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
03.06.2026
Номер справи
206/4981/25
Номер документу
137287365
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 206/4981/25

Провадження № 2/206/251/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

03 червня 2026 року Самарський районний міста Дніпра в залі суду в м. Дніпрі у складі:

головуючий суддя Сухоруков А.О.,

секретар судового засідання Савчукова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,

ВСТАНОВИВ:

Від представника позивача до суду через систему «Електронний суд» надійшла вищезазначена позовна заява, в якій представник просить суд:

- стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради 12000,00 грн., як суму неправомірно виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;

- стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

І. Стислий виклад позиції учасників справи.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до абз. 2, п. 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 була включена до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, про що видана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 30.03.2018 № 0000504695.

Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 332 зі змінами. Цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.

Відповідно до пункту 3 Порядку допомога призначається на шість місяців на сім`ю та виплачується щомісяця одному із членів сім`ї (далі уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога призначається на кожного члена сім`ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Пунктом 4 Порядку визначено: для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1. Така заява подається зокрема структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у місті Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.

Так, 05.03.2024 року відповідач особисто звернулася до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на 2 осіб, у тому числі на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Одночасно відповідач надала медичний висновок № 1839 на дитину з інвалідністю ОСОБА_2 , свідоцтво про шлюб, витяг із акту огляду у МСЕК на ОСОБА_3 (прізвище змінено на ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про шлюб, довідка з місця навчання ОСОБА_2 )

Рішенням управління від 11 березня 2024 року № 1420497022-2024-1 відповідачу була призначена допомога на двох осіб з 01.03.2024 р. у розмірі 6000,00 грн. щомісячно. В подальшому виплата допомоги подовжувалась автоматично на підставі абзацу 1, 2 пункту 131 Порядку № 332.

В ході верифікації відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» Міністерством фінансів України було виявлено невідповідність наданої інформації відповідачем (перетин кордону).

Відповідно до підпункту 3 пункту 1 статті 7 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» - органи, що здійснюють державні виплати мають право проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат та відповідно до п.п.3 пункту 1 статті 7 цього Закону мають повноваження приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат реципієнтам за результатами опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат.

В ході опрацювання рекомендацій які були надані Мінфіном, управлінням було здійснено запит до Державної прикордонної служби України та отримано лист за вих.19/29902-25 від 10.04.2025 яким повідомлялось, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 перетнули кордон України 27 грудня 2024 року.

Відповідно до отриманої інформації, яка надійшла 11.04.2025, управлінням прийнято рішенням від 14.04.2025 № 1802 про припинення виплат допомоги відповідачу з

01.02.2024, в зв`язку з перебуванням за кордоном та визначено розмір надміру виплачених коштів за період з 01.02.2025 по 31.03.2025, що становить 12000,00 грн.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 332 (в редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин), якщо отримувач допомоги виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов`язаний повідомити про такі обставини орган соціального захисту населення за місцем перебування на обліку або надіслати заяву.

Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.

Відповідач про виїзд та перебування за кордоном понад встановлений законодавством термін, управління не повідомив.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 332 уповноважена особа зобов`язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв`язку орган соціального захисту населення.

Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв`язку органу соціального захисту населення.

Зважаючи на вищезазначене, враховуючи норми п.6 Порядку № 332 відповідач не мала права на отримання допомоги за період з 01.02.2025 по 31.03.2025.

Сума коштів, яка підлягає поверненню відповідачем складає 12000,00 грн. за період з 01.02.2025 по 31.03.2025 р.

Відповідач була поінформована про те, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям встановленим пунктами 7 і 8 Порядку № 332, а саме те, що виплата допомоги припиняється у разі та більш не призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд або 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, про що засвідчила власноручним підписом в заяві від 11.03.2024.

Відповідно до пункту 29 Порядку № 332 у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період, суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв`язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

07.05.2025 за вих. № 8/14-413 на адресу відповідача через відділення поштового зв`язку рекомендованим листом було направлено повідомлення про наявність та необхідність повернення надміру виплачених коштів за призначеною допомогою на проживання внутрішньо переміщеним особам. Зазначений лист повернувся з відміткою про закінчення терміну зберігання. Відповідачу було також надіслано повідомлення через соціальні мережі (телеграм, Viber), на що вона не реагує.

На теперішній час, сума надміру виплачених коштів, яка підлягає поверненню відповідачем у розмірі 12000,00 грн. на рахунок управління не надходила.

Тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення неправомірно виплаченої допомоги.

Представник позивача повідомлений про розгляд справи належним чином, шляхом направлення судової повістки поштою.

Відповідач ОСОБА_1 повідомлена про розгляд справи належним чином, шляхом направлення поштою судової повістки. Відзиву на позовну заяву не надходило. В матеріалах справи міститься конверт, повернутий поштою з відміткою «повертається, за закінченням терміну зберігання. Також суд завчасно (14.10.25) повідомляв відповідача про розгляд справи, шляхом оголошення на сайті «Судова влада України». Отже, відповідно до ч. 11 ст. 128 ЦПК України, з опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи. У зв`язку з чим суддя вважає можливим застосувати положення ст. 280 ЦПК України та розглянути справу заочно.

ІІ. Заяви, клопотання. Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 04 вересня 2025 року зобов`язано Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України надати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб, щодо адреси проживання та номеру телефону ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 15 вересня 2025 року було відкрито провадження в цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін а наявними у справі матеріалами.

18.09.2025 р. на електрону пошту суду надійшли відомості на виконання ухвали суду.

Суд на підставі положень ст.ст. 128, 211, 223, ч. 2 ст. 247, ст.ст. 280-283 ЦПК України розглянув справу за відсутності учасників справи за наявними у справі письмовими доказами та без фіксування судового процесу технічними засобами, в порядку заочного розгляду.

Під час судового розгляду справи судом були досліджені письмові докази, наявні в матеріалах справи.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , 02 жовтня 2006 року ОСОБА_5 та ОСОБА_3 уклади шлюб, прізвище після державної реєстрації шлюбу чоловіка ОСОБА_4 , дружини ОСОБА_4 .

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_2 , батьками якої: ОСОБА_5 та ОСОБА_1 .

05.03.2024 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та членам її сім`ї: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є внутрішньо переміщеними особами: зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 . Це підтверджується копіями довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до рішення № 1420497022-2024-1 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 11.03.2024 за заявою ОСОБА_1 , їй було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2024 у розмірі 6000,00 грн.: ОСОБА_2 - 3000,00 грн., ОСОБА_1 - 3000,00 грн.

Вказані обставини підтверджується повідомленням 1595 про надання державної допомоги вбачається.

Згідно витягу із акту огляду у МСЕК до довідки сер. МСЕ № 092717, ОСОБА_1 має третю групу інвалідності з дитинства.

З інформації Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 6/8-439 від 26.03.2025 року, наданої на запит Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перетнули кордон України 27 грудня 2024 року.

Відповідно до рішення №1802 Лівобережного управління соціального захисту населення ДМР від 14.04.2025 року ОСОБА_1 було припинено виплату допомоги на проживання ВПО з 01.02.2025 року. Визначено надміру виплачені кошти за період з 01.02.2025 року по 31.03.2025 року в сумі 12000,00 грн.

07.05.2025 року на поштову адресу відповідача позивачем направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів, в яких вказано, що відповідачу необхідно повернути надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 12000,00 грн за період з 01.02.2025 року по 31.03.2025 року.

Згідно довідки розрахунку переплати по допомозі на проживання внутрішньо переміщеним особам, ОСОБА_1 за період з 01.02.2025 по 31.03.2025, за лютий 2025 розмір переплати - 6000,00 грн., за березень 2025 6000,00 грн., станом на 12.07.2025 сума надмірно виплачених коштів становить 12000,00 грн.

Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу стягнення незаконно отриманої суми державної допомоги.

ІV. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з положеннями ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до положень ст.ст. 1, 4, 4-1, 5, 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо).

Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до пунктів 1, 2, 5-8, 29 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. №332, допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.

Допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину (далі - уповноважена особа) у такому розмірі:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

До складу сім`ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб) зокрема, чоловік, дружина, діти.

Для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1. Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.

Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам, зокрема які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов`язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв`язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.

Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв`язку органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

У разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв`язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами та банками на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до частин 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Аналіз викладеного вище вказує, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території. Допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги. У разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. При цьому закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату, а по-друге, у разі відсутності недобросовісності з боку набувача виплат.

Так, у ході судового розгляду справи судом було встановлено, що 05.03.2024 року відповідач звернулась до управління із заявою про призначення їй та членам її сім`ї допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. У період з 01.02.2025 року по 31.03.2025 року отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 6000,00 грн. щомісяця. Згідно отриманої інформації від Державної прикордонної служби України управлінню стало відомо, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перетнули кордон України 27 грудня 2024 року. Відповідачу було відомо про необхідність повідомити управління про виїзд та перебування за кордоном більше ніж 60 днів, однак відповідачем дана вимога проігнорована. У зв`язку з даними обставинами, управлінням прийнято рішенням від 14.04.2025 № 1802, яким припинено виплату допомоги відповідачу з 01.02.2025, в зв`язку з перебуванням за кордоном та визначено розмір надміру виплачених коштів за період з 01.02.2025 по 31.03.2025, що становить 12000,00 грн.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

З приводу вирішення питання про розподіл судових витрат, суд зазначає таке.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Керуючись статтями 5, 7, 10-13, 19, 23, 76-81, 89, 133, 137, 141, 209, 210, 213, 228, 229, 258, 259, 263-265, 274, 275, 279, 280-283, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_3 , яка зареєстрована як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788389, адреса місцезнаходження: м. Дніпро, пр. Слобожанський, буд. 8) суму неправомірно виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 12000 (дванадцять тисяч) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_3 , яка зареєстрована як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788389, адреса місцезнаходження: м. Дніпро, пр. Слобожанський, буд. 8) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини заочного рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється від дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне судове рішення складено 10 червня 2026 року.

Суддя А.О. Сухоруков