Рішення № 137282401, 09.06.2026, Миронівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
09.06.2026
Номер справи
371/1027/25
Номер документу
137282401
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Єдиний унікальний № 371/1027/25

Номер провадження № 2/371/277/26

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" червня 2026 р. м. Миронівка

Миронівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Кириленко М.О.

за участі секретаря судового засідання Петренко В.А.

прокурора Фрей Р.А.

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Миронівка Київської області справу за позовом керівника Обухівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельних ділянок,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2025 року керівник Обухівської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про конфіскацію земельних ділянок.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Обухівською окружною прокуратурою за результатами вивчення законності використання ОСОБА_1 земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території колишньої Шандрівської сільської ради Миронівського району Київської області, виявлено порушення вимог земельного законодавства. ОСОБА_1 , будучи громадянкою російської федерації, на підставі свідоцтва про право на спадщину №1-733 від 11.04.2016 року, виданого Миронівською державною нотаріальною конторою, набула права власності на земельну ділянку із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 3222988401:01:207:0014, площею 0,19 га, що знаходиться на території с. Шандра Миронівського району Київської області, про що прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29260097 від 14.04.2016; №1-727 від 11.04.2016 року, виданого Миронівською державною нотаріальною конторою, набула права власності на земельну ділянку із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером 3222986400:03:001:0058 площею 4,01 га, яка знаходиться на території Шандрівської сільської ради Миронівського району Київської області, про що прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29257991 від 14.04.2016. Набувши право власності на вищевказані земельні ділянки, ОСОБА_1 протягом року не виконала покладений на неї обов`язок, а саме - не відчужила земельні ділянки. Разом із цим, окружною прокуратурою виявлено порушення ст. ст. 13, 14, 41 Конституції України, ст. ст. 80, 81, 145 Земельного кодексу України при використанні ОСОБА_1 зазначених земельних ділянок. В зв`язку з чим, позивач просить суд припинити громадянці російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 3222988401:01:207:0014, площею 0,19 га, що знаходиться на території Миронівської міської територіальної громади Обухівського району Київської області, зареєстровану у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.04.2016 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29260097 від 14.04.2016), шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області. Припинити громадянці російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 3222986400:03:001:0058, площею 4,01 га, що знаходиться на території Миронівської міської територіальної громади Обухівського району Київської області, зареєстровану у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.04.2016 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29257991 від 14.04.2016), шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області Стягнути понесені судові витрати за сплату судового збору.

Ухвалою суду від 02 липня 2025 року задоволено заяву керівника Обухівської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області про забезпечення позову. Накладено арешт на земельні ділянки з кадастровими номерами 3222988401:01:207:0014 площею 0,19 га, 3222988400:03:001:0058, площею 4,01 га, які належать на праві власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянки російської федерації, серія та номер: НОМЕР_1 , виданий 11.02.2014, видавник відділення УФМС росії по Калінінградській області Світловского міського округу).

Ухвалою суду від 16 жовтня 2025 року провадження у зазначеній справі було відкрито в загальному порядку та призначено справу до підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 22 січня 2026 року, справу розглядом відкладено в зв`язку з неявкою відповідачки, її виклик здійснено шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Ухвалою суду від 26 лютого 2026 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті. Виклик відповідачки здійснено шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Прокурор Фрей Р.А. в судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовільнити.

Представник Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву пояснення, згідно яких просив позовні вимоги задовольнити, розгляд справи проводити без участі їх представника, на задоволенні позовних вимог наполягають.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, повернувся конверт з відміткою «адресат відсутній», окрім цього виклик відповідача в судове засідання було здійснено через офіційний веб-портал судової влади, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду. Однак, відповідачка причину неявки суду не надала, клопотань про відкладення розгляду справи від останньої не надходило. Своїм правом подати відзив на позовну заяву, у встановлений судом строк, відповідачка не скористалася.

Суд, заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, дійшов наступного висновку.

Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до вимог ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом України.

Згідно з ч. 3, ч. 4 ст. 56 ЦПК України прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами у визначених законом випадках.

Представництво прокурором інтересів держави в суді відповідно до ч. 1, ч. 3, ч. 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Обґрунтування наведені прокурором в позові щодо представництва в суді суд вважає достатніми для його звернення у суд, оскільки порушуються питання захисту інтересів держави, і інші державні органи не здійснили ефективний захист інтересів держави щодо захисту її майнових прав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, набула права власності на земельні ділянки: площею 0,1900 гектарів, кадастровий номер земельної ділянки 3222988401:01:207:0014, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, та площею 4,0100 гектарів, кадастровий номер земельної ділянки 3222988400:03:001:0058, розташованої на території Шандрівської сільської ради Миронівського району, Київської області, призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належали померлій ОСОБА_2 на підставі Державних актів, що підтверджується копіями свідоцтв про право на спадщину за заповітом, виданих державним нотаріусом Миронівської районної державної нотаріальної контори Вашека С.В. 11 квітня 2016 року.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №427144123 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3222988401:01:207:0014 зареєстровано 11.04.2016 року за ОСОБА_1 , громадянка російської федерації.

Земельна ділянка з кадастровим номером 3222988400:03:001:0058 зареєстрована 11.04.2016 року за ОСОБА_1 , громадянка російської федерації, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №342825803.

Керівник Обухівської окружної прокуратури Київської області звернувся із запитом №56/3-10739 вих-24 від 16.12.2024 до Державної міграційної служби України, про надання інформації щодо фактів документування посвідками на тимчасове або постійне проживання на території України для виїзду за кордон (із зазначенням наявних даних щодо вказаної особи, громадянства, номерів телефонів, адрес проживання на території іноземної держави та на території України), зокрема, стосовно відповідачки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , паспорт громадянина Російської Федерації, серія та номер: НОМЕР_1 , виданий 11.02.2014, видавник: Відділенням УФМС Росії по Калінінградській області Світловского міського округу, адреса: АДРЕСА_2 , країна громадянства: Російська Федерація.

З отриманої відповіді Державної міграційної служби України встановлено, що громадянка Російської Федерації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документована ГУМВС України в Київській області посвідкою на постійне проживання від 01.03.2005 серії НОМЕР_3 та зареєстрована в АДРЕСА_3 .

Керівник Обухівської окружної прокуратури Київської області направив Головному управлінню Держгеокадастру у м. Киві та Київській області листа № 56/3-4492 вих-25 від 14.05.2025, в якому повідомив про виявлені порушення ст. ст. 81, 145 Земельного кодексу України. Просив вжити заходи щодо їх усунення, у тому числі в судовому порядку. Однак уповноваженим державним органом заходи щодо конфіскації земельної ділянки в дохід держави не вжито, листом № 10-10-0.62-5179/2-25 від 29.05.2025 повідомлено окружну прокуратуру про неможливість звернення до суду із відповідним позовом, у зв`язку з неможливістю сплати судового збору.

У цій справі існує спір про перебування у власності іноземного громадянина особливо цінних земель сільськогосподарського призначення, що охороняються державою.

Статтями 13, 14 Конституції України визначено, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України земля в Україні є національним багатством і перебуває під особливою охороною закону.

Відповідно до ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України. а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст. 3 Земельного кодексу України).

Згідно ст. 19 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення віднесено до категорії особливо цінних земель.

Відповідно до частини п`ятої статті 22 Земельного кодексу України набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 цього Кодексу, а саме: іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до частини 4 статті 81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Згідно в ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 145 Земельного кодексу України, якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права.

Підстави набуття права власності на землю громадянами визначені у ст. 81 Земельного кодексу України.

Відповідно до положень ч. 2, ч. 3 ст. 81 Земельного кодексу України іноземні громадяни та особи без громадянства можуть набувати права власності лише на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності. Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки вищевказаних категорій з наступних підстав: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; прийняття спадщини.

Отже, єдиною законною підставою отримання у власність іноземним громадянином земельної ділянки сільськогосподарського призначення є прийняття спадщини.

Водночас, положення ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України містить обмеження щодо володіння землями сільськогосподарського призначення, прийнятими у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, та зобов`язує їх протягом року здійснити відчуження таких земель. Дане положення Закону було чинним на час набуття відповідачем права власності на спірні земельні ділянки.

Вказана вище норма Закону є імперативною, і не дотримання таких приписів тягне за собою цивільну відповідальність, передбачену Законом.

Так, за нормами земельного законодавства не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених Земельним кодексом України, є підставою для припинення права власності на земельну ділянку (пункт «е» ч. 1 ст. 140 ЗК України).

Примусове припинення прав на земельну ділянку, у відповідності до пункт «в» ч. 1 ст. 143 Земельного кодексу України, здійснюється у судовому порядку у разі конфіскації земельної ділянки.

Якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду (ч. 2 ст. 145 ЗК України).

Статтею 153 ЗК України передбачено, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно положення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У правовому висновку Верховного Суду України, викладеному в постанові від 18.09.2013 (справа № 6-92цс 13), основною метою ст. 1 Першого протоколу до Конвенції є попередження свавільного захоплення власності, конфіскації, експропріації та інших порушень безперешкодного користування своїм майном. При цьому в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини постійно вказує на необхідність дотримання справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (наприклад, рішення ЄС від 11.03.2003р. «Новоселецький проти України», від 01.06.2006 «Федоренко проти України»). Необхідність забезпечення такої рівноваги відображено в структурі ст. 1 Зокрема, необхідно, щоб була дотримана обґрунтована пропорційність між застосованими заходами та переслідуваною метою, якої намагаються досягти шляхом позбавлення особи її власності.

Таким чином, особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності має бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.

Нормами Земельного кодексу України чітко визначені права іноземців щодо спадкування земельних ділянок сільськогосподарського призначення та обов`язок припинити право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення шляхом її відчуження протягом року.

Захищаючи права іноземців на отримання земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власність шляхом спадкування, українським законодавством встановлений річний термін на відчуження такої земельної ділянки.

При цьому, слід зазначити, що пункт 15 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, яким встановлено заборону купівлі-продажу або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, не поширюється на ці правовідносини, оскільки положення ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України є імперативними. (Лист-роз`яснення Вищого Спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.01.2013р. № 10-71/0/4-13).

Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 , яка є громадянкою російської федерації, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом №1-733 та №1-727 від 11 квітня 2016 року, набула права власності на земельні ділянки із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, з кадастровим номером 3222988401:01:207:0014 площею 0,1900 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 3222988400:03:001:0058 площею 4,0100 га, яка знаходиться на території Шандрівської сільської ради Миронівського району, Київської області. Однак, протягом року після державної реєстрації права власності (11.04.2016 року) добровільно не відчужила земельні ділянки.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України та протиправно залишається власником земельних ділянок, які не можуть перебувати у власності відповідачки згідно законодавства України.

Пунктом 10 ч. 1 ст. 346 Цивільного кодексу України визначено конфіскацію, як одну з підстав припинення права власності.

Згідно ч. 1 ст. 354 Цивільного кодексу України до особи може бути застосовано позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення (конфіскація) у випадках, встановлених законом.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що право власності відповідача на земельні ділянки із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, з кадастровим номером 3222988401:01:207:0014 площею 0,1900 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 3222988400:03:001:0058 площею 4,0100 га, яка знаходиться на території Шандрівської сільської ради Миронівського району, Київської області - підлягає примусовому припиненню, шляхом конфіскації вказаних земельних ділянок.

Отже, позовні вимоги керівника Обухівської окружної прокуратури підлягають задоволенню.

При поданні позову за рахунок бюджетних коштів Київської обласної прокуратури, було сплачено судовий збір у розмірі 3 028, 00 грн., який підлягає стягненню з відповідача на користь платника судового збору у відповідності до положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 10-13, 56, 76-81, 89, 259, 263-265, 280- 282, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов керівника Обухівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельних ділянок - задовольнити.

Припинити громадянці російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , паспорт громадянина Російської Федерації, серія та номер: НОМЕР_1 , виданий 11.02.2014, видавник: Відділенням УФМС Росії по Калінінградській області Світловского міського округу) право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 3222988401:01:207:0014, площею 0,19 га, яка знаходиться на території Миронівської міської територіальної громади Обухівського району Київської області, зареєстровану у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.04.2016 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29260097 від 14.04.2016) шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області.

Припинити громадянці російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , паспорт громадянина Російської Федерації, серія та номер: НОМЕР_1 , виданий 11.02.2014, видавник: Відділенням УФМС Росії по Калінінградській області Світловского міського округу) право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером 3222986400:03:001:0058 площею 4,01 га, яка знаходиться на території Миронівської міської територіальної громади Обухівського району Київської області, зареєстровану у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.04.2016 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29257991 від 14.04.2016), шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київської обласної прокуратури судовий збір в розмірі 3 028, 00 грн, за наступними реквізитами: код ЄДРПОУ: 02909996, МФО: 820172 (Державна казначейська служба України у м. Києві), р/р: UA028201720343190001000015641.

Заходи забезпечення позову, які були вжиті судом згідно ухвали від 02 липня 2025 року зберігають свою дію до набрання законної сили даним рішенням суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя М.О. Кириленко