Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 471/373/26
Провадження №2-а/471/3/26
Номер рядка звіту 27
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" червня 2026 р. с-ще Братське
Суддя Братського районного суду Миколаївської області Гукова І.Б., в порядку спрощеного провадження розглянула справу № 471/373/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Миколаївській області про скасування постанови ГУ ДПС у Миколаївській області № 173 від 26.03.2026 року про накладення адміністративного стягнення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області про скасування постанови ГУ ДПС у Миколаївській області № 173 від 26.03.2026 року про накладення адміністративного стягнення.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 26.03.2026 року заступником начальника Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі ГУ ДПС у Миколаївській області) Бітун Віталієм Семеновичем винесено постанову №173 про притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера ТОВ «Людмилівський елеватор» ОСОБА_1 за ст. 165-11 КУпАП з накладенням штрафу у сумі 510,00 грн.
За змістом постанови № 173 від 26.03.2026 року головний бухгалтер ТОВ «Людмилівський елеватор» ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 165-1 КУпАП, а саме порушення порядку нарахування внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, чим порушено п. 1 ч. 2 ст. 6 та ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, а саме заниження єдиного внеску, нарахованого на додаткову базу між сумою мінімальної заробітної плати, яка встановлена законодавством і сумою фактично нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності (у зв`язку з вагітністю та пологами) на загальну суму 1528,74 грн. за серпень 2025 року. Крім того, в частині заниження єдиного внеску, нарахованого на додаткову базу між сумою мінімальної заробітної плати, яка встановлена законодавством і сумами фактично нарахованої заробітної плати працівникам на загальну суму 1381,26 грн. (серпень 2024 року, травень 2025 року) та завищення єдиного внеску, нарахованого на суми заробітної плати працівникам установи на загальну суму 1381,26 грн. (січень 2025 року, серпень 2025 року).
Також, в частині заниження єдиного внеску, нарахованого на додаткову базу між сумою мінімальної заробітної плати, яка встановлена законодавством і сумою фактично нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності (у зв`язку з вагітністю та пологами) на загальну суму 25,45 грн. за квітень 2025 року, та завищення суми нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності працівникам підприємства на загальну суму 25,45 грн. за липень 2025 року, за рахунок самостійного нарахування ТОВ «Людмилівський елеватор» єдиного внеску у зв`язку з виправленням (акт від 16.03.2026 року № 3310/14-29-07-02/34355917).
Зазначені порушення були встановлені ГУ ДПС у Миколаївській області під час документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Людмилівський елеватор» (код за ЄДРПОУ 34355917) з питання дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за період діяльності з 01.07.2019 по 30.09.2025, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 01.10.2023 по 30.09.2025, з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
За результатами перевірки складений акт від 16.03.2026 року № 3310/14-29 07-02/34355917 (надалі Акт).
З висновками, викладеними у постанові від 26.03.2026 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 категорично не погоджуємось, з огляду на таке.
Так, згідно акту документальної перевірки, встановлено порушення порядку нарахування внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які мали місце у 2024 році, у січні, квітні, травні, липні, серпні 2025 року. Зазначені обставини було зафіксовано у протоколі про адміністративне правопорушення від 16.03.2026 року та встановлено в оскаржуваній постанові, якою ОСОБА_1 притягнутий до відповідальності за ст.165-1 КУпАП . Однак, на момент прийняття постанови строк притягнення до адміністративної відповідальності закінчився, що виключає провадження і не передбачає обов`язку досліджування доказів, а тому позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності та закрити провадження у справі.
Сторони в судове засідання не з`явились до суду надали заяви про розгляд справи без їх участі. Від відповідача до суду також надійшов відзив, в якому він просив про відмову у задоволенні позову.
Судом встановлено, що за результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки головний бухгалтер ТОВ «Людмилівський елеватор» ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 165-1 КУпАП, а саме порушення порядку нарахування внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, чим порушено п. 1 ч. 2 ст. 6 та ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, а саме заниження єдиного внеску, нарахованого на додаткову базу між сумою мінімальної заробітної плати, яка встановлена законодавством і сумою фактично нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності (у зв`язку з вагітністю та пологами) на загальну суму 1528,74 грн. за серпень 2025 року. Крім того, в частині заниження єдиного внеску, нарахованого на додаткову базу між сумою мінімальної заробітної плати, яка встановлена законодавством і сумами фактично нарахованої заробітної плати працівникам на загальну суму 1381,26 грн. (серпень 2024 року, травень 2025 року) та завищення єдиного внеску, нарахованого на суми заробітної плати працівникам установи на загальну суму 1381,26 грн. (січень 2025 року, серпень 2025 року).
Також, в частині заниження єдиного внеску, нарахованого на додаткову базу між сумою мінімальної заробітної плати, яка встановлена законодавством і сумою фактично нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності (у зв`язку з вагітністю та пологами) на загальну суму 25,45 грн. за квітень 2025 року, та завищення суми нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності працівникам підприємства на загальну суму 25,45 грн. за липень 2025 року, за рахунок самостійного нарахування ТОВ «Людмилівський елеватор» єдиного внеску у зв`язку з виправленням (акт від 16.03.2026 року № 3310/14-29-07-02/34355917).
26.03.2026 року заступником начальника Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі ГУ ДПС у Миколаївській області) Бітун Віталієм Семеновичем винесено постанову №173 про притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера ТОВ «Людмилівський елеватор» ОСОБА_1 за ст. 165-11 КУпАП з накладенням штрафу у сумі 510,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 165-1 КУпАП порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» і «;Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України, тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу-підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 2 ч.1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 цього Закону платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За правилами п. 1 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: роботодавці : підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Тобто, вказаною статтею передбачено виключення щодо платників єдиного внеску, а саме до платників єдиного внеску не відносяться роботодавці, які використовують працю за цивільно-правовим договором, укладеним з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців)
При цьому, п. 4 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» відносить до платників єдиного внеску фізичних осіб - підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Триваюче правопорушення - це проступок, пов`язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов`язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов`язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану, за якого об`єктивно існує цей обов`язок, виконанням обов`язку відповідним суб`єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Наведені в оскаржуваній постанові порушення, за які ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності не можна вважати триваючими, оскільки вони є разовими порушеннями, кожне з яких вчинене в один конкретний період, тому такі дії утворюють закінчений склад адміністративного правопорушення.
Дана позиція узгоджується з висновками, викладеними у постанові КАС ВС від 11.04.2018 у справі №804/401/17, постанові КАС ВС від 11.12.2018 у справі №242/924/17.
Отже, правопорушення, зазначене в постанові від 26.03.2026 року, не носить характер триваючого, у зв`язку з чим на час складання протоколу і розгляду податковим органом справи про адміністративне правопорушення, закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 38 КУпАП .
Відповідно до ч. 1 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частинах дев`ятій і десятій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведена норма передбачає покладення на відповідача, як суб`єкта владних повноважень, тягаря доказування наявності складу адміністративного правопорушення у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка у протилежному випадку вважається добросовісною.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
У відповідності до ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
З врахуванням викладеного суд вбачає підстави для задоволення позову.
Судовий збір слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.9,77,79,241-246 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Миколаївській області про скасування постанови ГУ ДПС у Миколаївській області № 173 від 26.03.2026 року про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Скасувати постанову ГУ ДПС у Миколаївській області № 173 від 26.03.2026 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ст. 1651 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 510,00 грн.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 1651 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення .
Стягнути з Головного управління ДПС у Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 484,48 грн.
Позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач Головне управління ДПС у Миколаївській області, адреса: вул. Героїв Рятувальника, буд. 6, м. Миколаїв Миколаївська область, код ЄДРПОУ: 44104027.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя - Гукова І. Б.