Рішення № 137275030, 10.06.2026, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
912/1068/26
Номер документу
137275030
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2026 рокум. Кропивницький Справа № 912/1068/26

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Закуріна М.К. (надалі Суд), розглянувши справу

за позовом Олександрійської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто-Плюс"

про стягнення 24 909 грн,

у с т а н о в и в:

ДІЇ ТА АРГУМЕНТИ ПОЗИВАЧА

07.05.2026 Олександрійська міська рада звернулась до суду з позовом до ТОВ "Авто-Плюс" та просить стягнути безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 24 909 грн.

У якості обґрунтування власної позиції Олександрійська міська рада вказала, що:

- ТОВ "Авто-Плюс" на праві спільної часткової власності належить 3/25 частки об`єкта нерухомого майна (будівлі та споруди), що розташоване за адресою: м. Олександрія, вул. Поштова (колишня назва Першотравнева), буд. 5;

- майно розміщене на земельній ділянці площею 0,2892 га, яка має кадастровий номер 3510300000:10:239:0013 та належить до земель комунальної власності Олександрійської територіальної громади в особі Олександрійської міської ради;

- користуючись зазначеною земельною ділянкою ТОВ "Авто-Плюс" не сплачувало за неї орендну плату у період з 05.12.2024 по 30.04.2026, у зв`язку з чим зберегло у себе грошові кошти у сумі 24 909 грн без достатньої правової підстави;

- правовою підставою позову є положення статей 1212-1214 Цивільного кодексу України.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ ТА РІШЕННЯ СУДУ

Ухвалою від 11.05.2026 Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного провадження та установив сторонам строки для подачі процесуальних заяв.

Зокрема, ТОВ "Авто-Плюс" відзив на позов не подало. Так, ухвала про відкриття провадження у справі повернулась до суду 18.05.2026 з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою". Втім, кореспонденцію Суд направляв за адресою ТОВ "Авто-Плюс", яка зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (з урахуванням зміни назви вулиці Першотравнева на Поштова). Поряд з цим Суд констатує, що ТОВ "Авто-Плюс" не виконало свій обов`язок щодо реєстрації електронного кабінету відповідно до частини 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України. Отже, Суд вжив належні заходи щодо повідомлення ТОВ "Авто-Плюс" про заявлений до нього позов та його судовий розгляд.

УСТАНОВЛЕНІ ОБСТАВИНИ

Відповідно до відомостей з реєстру прав власності на нерухоме майно, ТОВ "Авто-Плюс" на праві спільної часткової власності належить 3/25 частки нерухомого майна - будівлі та споруди, яке знаходиться за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Поштова (колишня назва - Першотравнева), б. 5 (а.с. 7).

Поряд з цим, за відомостями з реєстру, право власності ТОВ "Авто-Плюс" на 3/25 майна по вул. Поштовій, буд. 5, м. Олександрія зареєстровано на підставі свідоцтва про право власності № 648, виданого виконкомом Олександрійської міської ради 29.09.2009.

Як слідує з відомостей з Державного реєстру речових прав, 04.02.2025 зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3510300000:10:239:0013 площею 0,2892 га за Олександрійською міською радою на підставі рішення Олександрійської міської ради від 24.12.2024 (а.с. 8).

Також, за витягом з Державного земельного кадастру № НВ-9962031402026, земельна ділянка з кадастровим номером 3510300000:10:239:0013 розташована за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, м. Олександрія, вулиця Поштова, 5, за цільовим призначенням відноситься до земель для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (код 03.15) (а.с. 9-14).

Відповідно до витягу № НВ-9958309812024 від 09.12.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянка з кадастром номером 3510300000:10:239:0013 складає 1 301 358,98 грн (а.с. 15), за витягом № НВ-9988282512025 від 04.12.2025 - 1 456 934,98 грн (а.с. 16), а за витягом № НВ-9961960402026 від 14.04.2026 - 1 573 372,36 грн.

Згідно з таблицею 1.1. "Ставки орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Олександрійської територіальної громади" до рішення міської ради № 609 від 12.05.2023 "Про місцеві податки і збори", Олександрійська міська рада визначила ставку орендної плати для земель за кодом 03.15 у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки (а.с. 19-23).

За твердженнями Олександрійської міської ради, ТОВ "Авто-Плюс" не уклало з нею договір оренди земельної ділянки, на якій знаходиться належне йому нерухоме майно, у зв`язку з чим має сплатити безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 24 909 грн за період з 05.12.2024 по 30.04.2026.

ОЦІНКА УСТАНОВЛЕНИХ ОБСТАВИН ТА ПРАВОВИХ НОРМ

Щодо користування земельною ділянкою ТОВ "Авто-Плюс"

Стаття 80 Земельного кодексу України (надалі ЗК України) визначає, що суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Своєю чергою, стаття 116 ЗК України встановлює, що юридичні особи набувають права користування земельними ділянками за рішеннями органів місцевого самоврядування у межах їх повноважень шляхом передачі їх у користування.

Отож, правом на передачу земельних ділянок комунальної власності в оренду наділені відповідні органи місцевого самоврядування (міські ради), а набуття права користування ними виникає за наслідками відповідної передачі та укладення договору оренди.

Частина 1 статті 93 ЗК України та стаття 1 Закону України "Про оренду землі" встановлюють, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

За статтею 13 того ж Закону договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Підпункт "в" частини 1 статті 96 ЗК України зобов`язує землекористувача своєчасно сплачувати орендну плату, а частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" визначає, що нею є платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Обов`язок орендаря земельної ділянки своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку встановлений також статтею 25 Закону України "Про оренду землі".

З наведених правових положень слідує, що з моменту набуття особою права власності на нерухоме майно, яке розміщене на певній земельній ділянці, у неї з наступного дня виникає право на оформлення права землекористування земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, у встановленому законом порядку, у тому числі шляхом укладення договору оренди із власником земельної ділянки. А укладення договору оренди з визначеним розміром орендної плати за землю є обов`язковим для такої особи з метою оформлення прав землекористування. При цьому невикористання нерухомого майна за його функціональним призначенням не впливає на сам факт користування земельною ділянкою, на якій цей об`єкт знаходяться, оскільки розміщення об`єктів нерухомості на земельній ділянці саме по собі становить користування нею.

У цьому контексті Суд установив, що ТОВ "Авто-Плюс" володіє часткою нерухомого майна у розмірі 3/25, а саме на підставі свідоцтва про право власності № 648 від 29.09.2009, що вказує на землекористування земельною ділянкою, на якій воно розміщене, але не сплачувало орендну плату за таке користування.

Відтак, з моменту набуття ТОВ "Авто-Плюс" права власності на частку нерухомого майна, яке розміщене на земельній ділянці, у нього з наступного дня виникло право на оформлення права землекористування земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, у встановленому законом порядку, у тому числі шляхом укладення договору оренди із власником земельної ділянки, тобто Олександрійською міською радою. А укладення договору оренди з визначеним розміром орендної плати за землю є обов`язковим для нього з метою оформлення прав землекористування.

Наявний обов`язок на оформлення земельних правовідносин вказує на ініціативу у оформленні, яка повинна бути присутньою у ТОВ "Авто-Плюс", у незалежності від відсутності ініціативи на укладення договору в Олександрійської міської ради.

У спорі Суд установив, що Олександрійська міська рада не передавала ТОВ "Авто-Плюс" в оренду земельну ділянку, на якій знаходиться його частка нерухомого майна, та не приймала відповідного рішення.

Отож, ТОВ "Авто-Плюс" користувалося земельною ділянкою у спірний період (з 05.12.2024 по 30.04.2026), але не сплачувало орендну плату за таке користування.

Щодо розміру орендної плати

Плата за землю це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у вигляді земельного податку або орендної плати (підпункт 14.1.147 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України).

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України).

Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Отже, основою для визначення розміру орендної плати для земель комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель та розмір ставки орендної плати.

У цьому контексті Суд установив, що земельна ділянка з кадастровим номером 3510300000:10:239:0013 відноситься до земель, які призначені "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови", що слідує з Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-9962031402026. Нормативно-грошова оцінка цієї земельної ділянки на 2024 рік складає 1 301 358,98 грн, на 2025 рік - 1 456 934,98 грн, а на 2026 рік 1 573 372,36 грн, що підтверджується Витягами із технічної документації з нормативної грошової оцінки. У свою чергу, розмір ставки орендної плати щодо неї становить 10 %, що вбачається з таблиці 1.1. Положення про справляння місцевих податків і зборів на території Олександрійської територіальної громади.

Відповідно до пункту 286.6. статті 286 ПК України за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб: 1) у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; 2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; 3) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі; за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.

Податковий кодекс України не містить аналогічної правової норми щодо розрахунку розміру орендної плати у випадку наявності на земельній ділянці декількох співвласників будівлі, але за наслідками застосування аналогії закону Суд уважає, що ці положення можуть бути застосовані в аналогічному випадку при розрахунку розміру орендної плати.

У спорі Олександрійська міська рада вимоги окреслила виходячи від частки будівель і споруд, яка належить ТОВ "Авто-Плюс", а тому застосування такої правової норми є правомірним.

Щодо наслідків безоплатного користування земельною ділянкою

Частина друга статті 152 ЗК України встановлює право власника земельної ділянки вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Відносини, які виникають у зв`язку із безпідставним отриманням чи збереженням майна регулюються главою 83 ЦК України. Так, відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно; особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала; положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відтак, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки.

Суд установив, що ТОВ "Авто-Плюс" не уклало з Олександрійською міською радою договір оренди земельної ділянки, не сплачувало орендну плату, а тому фактично безоплатно користувалося нею. За наявності безоплатного користування земельною ділянкою воно набуло відповідну вартість (суму орендної плати, яку мало би сплатити при укладенні договору оренди) користування, а тому повинне сплатити її Олександрійській міській раді, як власнику земельної ділянки.

На підставі викладеного Суд висновує, що ТОВ "Авто-Плюс" у період з 05.12.2024 по 30.04.2026 користувалося земельною ділянкою без укладення договору оренди. Вартість такого користування складає 24 909,00 грн, виходячи із розрахунку:

1) з 05.12.2024 по 31.12.2024 - 1 301 358,98 грн х 3/25 х 10% х 27 (днів) : 31 (днів у місяці) : 12 (місяців у році) = 1 133 грн;

2) з 01.01.2025 по 31.12.2025 - 1 456 934,98 грн х 3/25 х 10% = 17 483 грн;

3) з 01.01.2026 по 30.04.2026 -1 573 372,36 грн х 3/25 х 10% х 4 (місяці) : 12 (місяців у році) = 6 293 грн.

Відтак, вартість користування земельною ділянкою складає 24 909 грн, як сума чисел 1 133 грн + 17 483 грн + 6 293 грн.

У зв`язку з наведеним, у відповідності до частини 1 статті 1212 ЦК України ТОВ "Авто-Плюс" повинне повернути кошти у сумі 24 909 грн, які складають вартість користування земельною ділянкою, Олександрійській міській раді, оскільки фактично воно їх зберегло у себе без достатньої правової підстави.

ВИСНОВКИ

На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, з урахуванням факту несплати ТОВ "Авто-Плюс" 24 909 грн у добровільному порядку, доведеністю Олександрійською міською радою власних вимог та не спростуванням їх Товариством, Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Судовими витратами у справі є витрати Олександрійської міської ради на сплату судового збору у сумі 3 328 грн, сплачені платіжною інструкцією № 82 від 28.04.2026, які згідно з приписами статті 129 ГПК України покладаються на ТОВ "Авто-Плюс".

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто-Плюс" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія. вул. Поштова, б. 5; ідентифікаційний код 23696010) на користь Олександрійської міської ради (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, б. 59; ідентифікаційний код 33423535) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 24 909 грн та 3328 грн компенсації по сплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Після набрання рішенням законної сили оформлення і видача виконавчого документу буде здійснена в електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи. У разі необхідності отримання виконавчого документа в паперовій формі позивач має звернутися з відповідною заявою. Одночасна видача виконавчого документа в електронній та паперовій формах не допускається.

Суддя М.К. Закурін

Копії рішення направити:

- Олександрійській міській раді в електронній формі до Електронного кабінету;

-ТОВ "Авто-Плюс": 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія. вул. Поштова, б. 5.