Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 5/50/26
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.06.2026 Справа № 908/582/26
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Шельбухової В.О., розглянув матеріали справи
За позовом: Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915)
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю СТМ-БІЛД (вул. Аскольдова, буд. 7, м. Запоріжжя, 69089; код ЄДРПОУ 41217040)
про стягнення 461 212,57 грн.,
За участю представників сторін:
Від позивача: Коваленко Ю.В. (в залі суду) - посвідчення № 2246 від 16.02.2026р, в порядку самопредставництва на підставі виписки з ЄДРПОУ;
Від відповідача: Янковський Я.О. (в залі суду) - адвокат, ордер серії АР № 1311702 від 23.04.2026;
СУТНІСТЬ СПОРУ:
06.03.2026 через підсистему Електронний суд ЕСІКС до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю СТМ-БІЛД про стягнення 461 212,57 грн.
06.03.2026 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Проскурякову К.В.
Ухвалою суду від 09.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/582/26 в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) учасників справи. Вирішено розгляд справи по суті розпочати з 07.04.2026, запропоновано сторонам здійснити відповідні процесуальні дії та подати усі наявні в них докази, які стосуються предмету спору.
Ухвалою від 09.04.2026 вирішено розгляд справи № 908/582/26 здійснювати за правилами загального позовного провадження, відкрити провадження у справі № 908/582/26 в порядку загального позовного провадження та підготовче засідання призначити на 27.04.2026 о 12 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явка представників сторін у судове засідання визнана обов`язковою.
Ухвалою суду від 27.04.2026 заяву Запорізької міської ради від 08.04.2026 про вжиття заходів забезпечення позову у справі № 908/582/26 задоволено та накладено арешт в межах ціни позову 461 212,57 грн. на нерухоме майно: склад готової продукції літ.3 (інв.№26), загальною площею 1441,4 кв.м (опис об`єкта літ. з,з2,з3,з4 прибудови, літ.з1 перехід) (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1207619923101, номер відомостей про речове право 7604619), розташоване за адресою м. Запоріжжя, вул. Аскольдова (стара назва вулиця Пожарського), 7, та яке відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на праві власності належить Товариству з обмеженою відповідальністю СТМ-БІЛД (ідентифікаційний код юридичної особи 41217040). Закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті та перше судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 07.05.2026 об 11 год. 00 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явка представників сторін у судове засідання визнана обов`язковою.
У судовому засіданні 07.05.2026 суд оголосив перерву з розгляду справи по суті до 03.06.2026 об 11 год. 00 хв., про що присутні представники сторін повідомлені під розписку.
03.06.2026 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, судове засідання 03.06.2026 здійснювалось із застосуванням підсистеми відеоконференцзв`язку системи Електронний суд ЄСІКС.
Представник Позивача підтримав заявлені позовні вимоги пояснивши, що 22.03.2017 ТОВ СТМ-БІЛД набуло у власність об`єкти нерухомого майна, які розташовані за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова (стара назва вулиця Пожарського), 7, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №461909528 від 28.01.2026. Вказані об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці кадастровий номер: 2310100000:04:012:0072, що підтверджується актом приймання передачі майна від 14 березня 2017 року. Між Запорізькою міською радою та ТОВ «СТМ-БІЛД», у зв`язку з набуттям права власності на об`єкт нерухомого майна, договір оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072 не обліковується. Отже, вказане свідчить про безоплатне та безпідставне використання ТОВ «СТМ-БІЛД» земельної ділянки комунальної форми власності, площею 1,6041 га, кадастровий номер 2310100000:04:012:0072 без правовстановлюючих документів, за період часу з 01.06.2024 по 31.10.2025, що є порушенням вимог ст. 206 Земельного кодексу України щодо платності використання землі. Загальний розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072 загальною площею 1,6041 га, розташованою за адресою м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за вказаний період складає 461 212,57грн. Отже, за період з 01.06.2024 по 31.10.2025 Відповідач користувався вказаною земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072 без достатньої правової підстави, та відповідно до положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України повинен відшкодувати Запорізькій міській раді доходи, які вона одержала або могла одержати від безпідставно набутого майна. На підставі викладеного, посилаючись на ст. ст. 11, 16, 526, 632, 1212, 1214 ЦК України, ст. ст. 79, 120, 125, 152 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 15, 21 Закону України «Про оренду землі», позивач просить суд позов задовольнити.
Представник Відповідача підтримав доводи, викладені у письмовому відзиві від 26.03.2026 на позовну заяву пояснивши, що договір оренди земельної ділянки комунальної форми власності із кадастровим номером 2310100000:04:012:0072 (загальною площею 1,6041 га, розташовану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7) мав бути укладений між ТОВ «СТМ-БІЛД» та Запорізькою міською радою. Щ Рішень Запорізької міської ради № 49/175 від 27.04.2016 та № 93/140 від 25.08.2016 вбачається належне надання на умовах оренди та відповідно припинення оренди попереднім власникам нерухомого майна та землекористувачам (ТОВ «НВП «ТЕХЕНЕРГОСНАБ» та ПП «ДАЙДЖІС БІЗНЕС ЛІМІТЕД») земельної ділянки комунальної форми власності із кадастровим номером 2310100000:04:012:0072 (загальною площею 1,6041 га, розташованої за адресою: м.Запоріжжя, вул. Пожарського (вул. Аскольдова), 7. В березні 2017 року, ТОВ «СТМ-БІЛД» набуло у власність об`єкт нерухомого майна за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7. В наслідок цього, підприємство набуло юридичного статусу землекористувача, а відповідні правовідносин із власником земельної ділянки номер 2310100000:04:012:0072 (Запорізькою міською радою) потребували подальшого безвідкладного врегулювання на договірних умовах оренди. 21.03.2017 ТОВ «СТМ-БІЛД» звернулось до Запорізької міської ради із листом-офертою від 21.03.2017 за вих. № 02, в якому зазначило, що у зв`язку з передачею до статутного капіталу ТОВ «СТМ-БІЛД» об`єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці площею 1,6041 га за адресою: м. Запоріжжя, вул. Пожарського, 7, просить надати в оренду дану земельну ділянку для розташування виробничо-складських приміщень. Вказане звернення офіційно поступило в роботу Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, що підтверджується відповідним супровідно-розпорядчим документом вх. № 1190 від 28.03.2017. Далі, ТОВ «СТМ-БІЛД» було підготовлено і подано адресату матеріали щодо надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Проектом Рішення Запорізької міської ради (за підписами: директора департаменту правового забезпечення Зломиноги В.М., начальника Управління з питань земельних відносин Сколибог Ю.О., землевпорядника Дніпровського району Савченко В.М., директора ТОВ «СТМ-БІЛД» Колєснік В.Г.) про надання дозволу на розробку документації із землеустрою, було вказано: «Надати ТОВ «СТМ-БІЛД» дозвіл на розроблення в установленому порядку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,6041 га по вул. Пожарського, 7 для розташування виробничо-складських приміщень та подальшої передачі в оренду. Контроль за виконанням даного рішення покласти на першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Мішка С.М., постійну комісію міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації, архітектури та земельних відносин (Чумаченко І.М.).». Із листа начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради Сколибог Ю.О. від 25.07.2017 за вих. № 1190 вбачається наступне: «З приводу передачі в оренду ТОВ «СТМ-БІЛП» земельної ділянки по вул. Пожарського, 7 для розташування виробничо-складських приміщень повідомляємо, що заявником надані майнові документи, рішення минулих років про відведення даної земельної ділянки, а також правовстановлюючі документи юридичної особи. Правовстановлюючий документ на дану земельну ділянку попередніми власниками нерухомого майна не укладався. Враховуючи вищенаведене, звернення ТОВ «СТМ-БІЛД», керуючись Земельним кодексом України, оформлення земельної ділянки по вул. Пожарського, 7 буде можливо після отримання відповідного доручення». Із листа начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради Сколибог Ю.О. від 23.10.2017 за вих. №1897/02-03 вбачається: «Розглянувши Ваше звернення з приводу затримання оформлення земельної ділянки по вул. Пожарського, 7 повідомляємо, що після отримання відповідного доручення МВК з даного питання управління повернеться до розгляду питання передачі в оренду запитуваної земельної ділянки. До теперішнього часу надані до МВК документи до управління не повертались». Значний обсяг юридично-значущих дій, направлених на укладення між ТОВ «СТМ- БІЛД» та Запорізькою міською радою відповідного договору оренди землі, було вчинено сертифікованим інженером-землевпорядником Бриковой Т.В. (пояснювальна записка землевпорядника). Із адресованих Запорізькій міській раді листів сертифікованого інженера-землевпорядника ФОП Брикової Т.В., (від 22.12.2023 та 20.10.2025) вбачається: «Прошу прийняти матеріали щодо надання у користування на умовах оренди земельної ділянки ТОВ «СТМ-БІЛД» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Пожарського, 7 для розташування виробничо-складських приміщень споруд для розгляду на постійній комісії міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації архітектури та земельних відносин для подальшої передачі її в оренду».
04.11.2025 ТОВ «СТМ-БІЛД» повторно звернулось до Запорізької міської ради із листом-офертою від 04.11.2025 за вих. № 04/11-01, в якому зазначило, що в зв`язку з передачею до статутного капіталу ТОВ «СТМ-БІЛД» об`єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці площею 1,6041 га за адресою: м. Запоріжжя, вул. Пожарського, 7, просить надати в оренду дану земельну ділянку для розташування виробничо-складських приміщень. Отже, Відповідач вважає, що вище перелічені документи, є належними доказами факту надання землекористувачем - ТОВ «СТМ-БІЛД» повного пакета документів землевласнику - Запорізькій міській раді, а отже і наявності у міської ради обов`язку з укладення договору оренди землі. Однак, Запорізька міська рада свій обов`язок не виконала, чим порушила право користувача одержати земельну ділянку в оренду.
Відповідно до положень чинного законодавства саме державна податкова служба (ДПС) та її структурні підрозділи уповноважені на здійснення контролю за порядком та правильністю нарахування плати за землю. В свою чергу, сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень є лише орендодавцями земельних ділянок. У Листі-довідці ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.03.2026 за вих. № 10948/6/08-01-13-01-05 зазначено, що станом на 19.03.2026 у платника податків ТОВ «СТМ-БІЛД» (код ЄДРПОУ 41217040) відсутня заборгованість по земельному податку з юридичних осіб. Отже, в рамках цієї справи, документально доведено, що договір оренди земельної ділянки не було укладено саме з вини позивача - Запорізької міської ради, а відповідач - ТОВ «СТМ-БІЛД» навпаки з 2017 року вчиняв всі необхідні і залежні від нього дії для належного оформлення прав користування земельною ділянкою і внесення плати за землю.
Також Відповідача зазначив, що про суперечливість поведінки позивача свідчать такі його дії, як: з одного боку, систематичне ухилення від укладення договору оренди земельної ділянки, а з іншого боку - претензії до відповідача щодо використання спірної земельної ділянки нібито без належного правового оформлення, що позбавляє Запорізьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати. Така непослідовна поведінка Запорізької міської ради є суперечливою, не відповідає принципам добросовісності та розумності. Таким чином, позовні вимоги Запорізької міської ради у цій справі спрямовані на уникнення останньої від обов`язку належним чином укласти із землекористувачем ТОВ «СТМ-БІЛД» передбачений діючим законодавством договір оренди землі як єдиної належної підстави для внесення Відповідачем плати за землю, що не відповідає засадам добросовісності. З огляду на викладене, Відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити.
Представник Позивача підтримав доводи, викладені у письмовій відповіді від 03.04.2026 щодо відзиву на позовну заяву пояснивши, що з часу виникнення у Відповідача права власності на нерухоме майно (а саме, з 14 березня 2017 р.) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7, виник і обов`язок укласти договір оренди землі (кадастровий номер: 2310100000:04:012:0072) та зареєструвати на підставі цього право оренди. Відповідач не вживав заходів для відновлення його прав та інтересів, а отже не довів факту порушення своїх прав та інтересів. Однак, договір оренди землі Відповідачем не укладено, а отже Відповідач є набувачем права користування земельною ділянкою, без сплати відповідної орендної плати, за відсутності укладеного договору. Крім того, оскільки, використання землі комунальної власності є платним, то Відповідач зобов`язаний сплачувати плату за землю, відповідно до діючого законодавства України. З огляду на викладене у Позивача є право звернутись до суду та стягнути з Відповідача кошти у вигляді орендної плати за земельну ділянку. Всі аргументи та судова практика щодо питання безпідставного користування Відповідачем земельними ділянками викладені у позовній заяві Позивача. Наведений факт у позовній заяві, а саме неповернення Позивачу безпідставно збереженої орендної плати за користування земельними ділянками порушує інтереси територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та неотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, які можуть бути використані для задоволення нагальних потреб територіальної громади.
Також представник Відповідача підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях від 08.04.2026 щодо відповіді на відзив, зазначивши, що Відповідач проти позову заперечує у повному обсязі. Позовні вимоги, обставини справи та їх правову оцінку, які викладені Позивачем та представлені суду, Відповідач не визнає у повному обсязі та просить суд в задоволенні позову відмовити.
Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №461909528 від 28.01.2026р., між Територіальною громадою м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради та ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ТЕХЕНЕРГОСНАБ» (код ЄДРПОУ 31044540) 14 травня 2009р. був укладений договір оренди землі №040926100641 строком дії на 19 років. Предметом договору була земельна ділянка площею 1,6041 га (кадастровий номер 2310100000:04:012:0072), розташована за адресою м. Запоріжжя, вул. Пожарського (нова назва Аскольдова), буд. 7.
09.06.2025 державна реєстрація юридичної особи - ТОВ «НВП «ТЕХЕНЕРГОСНАБ» припинена в зв`язку з визнанням товариства банкрутом, про що внесено запис № 1 556 117 0027 045628 до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Рішенням Запорізької міської ради №49/175 від 27.06.2016 «Про припинення ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ТЕХЕНЕРГОСНАБ» права оренди земельної ділянки по вул. Пожарського, 7» договір оренди землі №040926100641 від 14.05.2009 був припинений.
22.03.2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «СТМ-БІЛД» набуло у власність об`єкт нерухомого майна: будівля вбиральні літ.Т; будівля вбиральні літ.Т1; навіс літ.Р2; навіс літ.Р3; навіс літ.Р4; будівля прохідної літ.С; будівля котельної літ.Р1; контрольно-пропускний пункт літ.М-2; будівля складу літ.Д1; виробнича будівля літ.К (інв.№25); матеріальні склади, столярні майстерні, контора цеху, прибудова літ.Б-2, Б1-2 (інв.№128а, 9); приміщення нарізки скла та приміщення ЖКО літ.Д (інв.№120); навіс над естакадою літ.Г (інв.№29); побутові приміщення цеху №120 літ.А (інв.№28); склад готової продукції літ.З (інв.№26), загальною площею 1441,4 кв.м (опис об`єкта літ. з,з2,з3,з4 прибудови, літ.з1 перехід); адміністративна будівля літ.Л-2 (інв.№22); гараж цеху №120 літ.Ж (інв.№21) загальною площею 274,7 кв.м (опис об`єкта навіс до літ.Ж, оглядова яма); трансформаторна підстанція цеху №120 літ.В (інв.№13), (на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна б/н виданий 14.03.2017р.), які розташовані за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова (стара назва вулиця Пожарського), 7, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №461909528 від 28.01.2026.
Вказані об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці кадастровий номер: 2310100000:04:012:0072, що підтверджується актом приймання передачі майна від 14.03.2017 року.
Рішенням Запорізької міської ради від 20.05.2024 №110 «Про перейменування вулиці Пожарського на вулицю Аскольдову у місті Запоріжжя» вулицю Пожарського перейменовано на вулицю Аскольдову.
Земельна ділянка за адресою м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7, площею 1,6041 га, кадастровий номер: 2310100000:04:012:0072 належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради на праві комунальної власності, згідно Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №461909528 від 28.01.2026 та інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.
Між Запорізькою міською радою та ТОВ «СТМ-БІЛД», у зв`язку з набуттям права власності на об`єкт нерухомого майна, договір оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072 не обліковується.
Вказане вище свідчить про безоплатне та безпідставне використання ТОВ «СТМ-БІЛД» земельною ділянкою комунальної форми власності, площею 1,6041 га, кадастровий номер 2310100000:04:012:0072 без правовстановлюючих документів, за період часу з 01.06.2024 по 31.10.2025, що є порушенням вимог ст. 206 Земельного кодексу України щодо платності використання землі.
Згідно інформації Головного управління ДПС у Запорізькій області ТОВ «СТМ БІЛД» за період з 01.01.2024 по 31.10.2025 задекларувало податкові зобов`язання з плати за землю в органах ДПС відповідно до п.286.2 ПК України, а саме за 2024р. задекларовано 82 380,71 грн., за 2025р. задекларовано 131 809,20 грн.
30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю) (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/upload/editor/rishennya-mr-vid-30-06-15-6-zi-zminami.pdf). Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на посиланням: офіційному сайту Запорізької https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
04.12.2024 Запорізька міська рада прийняла рішення №103 «Про внесення змін до рішення від 28.11.2018 №26 Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/documents/186088-pro vnesennia-zmin-do-risennia-vid-28112018-26-pro-vstanovlennia-rozmiru-orendnoyi-plati za-zemliu ).
Таким чином, відповідно до рішень ЗМР №6, №26 та №103 річний розмір орендної плати для земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072 складає 3% від нормативної грошової оцінки (земельні ділянки - інші земельні ділянки м. Запоріжжя).
Згідно ст. 289 Податкового Кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до листа Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.01.2025 №6-28-0.22-18/71-25 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2025 роки.
Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов`язання на наступний рік.
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (надалі - НГО) від 15.08.2016 №НВ-5413/86-16, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072, загальною площею 1,6041 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, буд. 7, становить 10 533 001,83 грн., у цінах 2016 року.
Позивачем складено наступний розрахунок, щодо розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Відповідачем земельною ділянкою загальною площею 1,6041 га, з кадастровими номерами 2310100000:04:012:0072, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування):
- за період з 01.06.2024 по 31.10.2025 в сумі 177 389,47 грн.;
- за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 в сумі 283 823,10 грн.
Загальний розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072 загальною площею 1,6041 га, розташованою за адресою м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) складає 177 389,47 грн. (за період з 01.06.2024 по 31.12.2024) + 283 823,10 грн. (за період з 01.01.2025 по 31.10.2025) = 461 212,57грн., яку Позивач просить стягнути з Відповідача, оскільки за вказаний період часу Відповідач користувався вказаною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, а отже відповідно до положень статей 1212-1214 ЦК України повинен відшкодувати Запорізькій міській раді доходи, які він одержав у вигляді несплаченої орендної плати.
Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи, додаткові пояснення, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства України та приймаючи рішення суд враховує наступне.
Згідно ст. 13 Конституції України, земля , її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Статтею 142 Конституції України передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Статтею 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України (далі ЗК України) землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
З матеріалів справи вбачається, що належний Відповідачу об`єкт нерухомого майна розташований на земельній ділянці площею 1,6041 га, кадастровий номер 2310100000:04:012:0072 за адресою м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7, власником якої є Запорізька міська рада на праві комунальної власності, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 461909528 від 28.01.2026 та інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.
Відповідно до ст. 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Таким чином, з моменту визначення меж та площі земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:04:012:0072, зазначена земельна ділянка є цілісним об`єктом цивільних прав, поділ або об`єднання якого можливі лише за умов дотримання процедури розроблення та затвердження землевпорядної документації, передбаченої законодавством, що регулює земельні відносини.
До моменту поділу або об`єднання цієї земельної ділянки, права та обов`язки, що виникають у зв`язку з нею, розповсюджуються на всю в площу та у межах, зареєстрованих у Державному земельному кадастрі та визначених попередньою документацією із землеустрою.
Згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.08.2016 №НВ-5413/86-16, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072, загальною площею 1,6041 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, буд. 7, становить 10 533 001,83 грн., у цінах 2016 року.
Згідно п.5 ст. 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено обов`язок органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, а також законами України.
Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072, загальною площею 1,6041 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, буд. 7, перебуває у комунальній власності, що надає право Запорізькій міській раді володіти, користуватися та розпоряджатися нею, реалізовувати інші свої повноваження власника, в тому числі звертатись з позовом до суду за захистом свого порушеного права.
Правовідносини сторін щодо оренди землі регулюються спеціальним Законом України Про оренду землі, Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ Податок на майно) об`єктами оподаткування платою за землю є об`єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно положень ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Таким чином, правовий механізм переходу права на землю, пов`язаний з переходом права на будинок, будівлю або споруду. Виникнення права власності на об`єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності, користування, у тому числі у формі оренди земельної ділянки.
Запорізька міська рада відповідно до вимог пунктів 3, 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності та ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України є органом, який від імені територіальної громади здійснює права власника, щодо спірної земельної ділянки.
Крім того, відповідно до вимог ст. ст. 2, 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні Запорізька міська рада є органом, через який територіальною громадою міста Запоріжжя безпосередньо здійснюється місцеве самоврядування.
За змістом ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Частиною 2 ст. 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Так, згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
У статті 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві з користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За положеннями статті 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
З наведених матеріалів справи та пояснень представників сторін судом встановлено, що Відповідач у період часу з 01.06.2024 по 31.10.2025 користувався спірною земельною ділянкою без чинного договору оренди, а отже не був власником чи постійним землекористувачем вказаної земельної ділянки, а тому не був суб`єктом плати за землю у формі земельного податку (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). При цьому єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, була орендна плата.
Згідно положень ст. 21 Закону України Про оренду землі та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу Україні орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
За приписами підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно ст. 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об`єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
У відповідності до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Отже, за відсутності окремої цивільно-правової угоди, щодо земельної ділянки при переході права власності на об`єкт нерухомості, як і у справі, яка переглядається, слід враховувати те, що зазначена норма закріплює загальний принцип цілісності об`єкта нерухомості, спорудженого на земельній ділянці, з такою ділянкою (принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будинку, споруди).
За цією нормою визначення правового режиму земельної ділянки перебувало у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачався роздільний механізм правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникали при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, споруджену на земельній ділянці, та правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на вказану нерухомість.
Враховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будинку, споруди, слід зробити висновок, що земельна ділянка слідує за нерухомим майном, яке придбаває особа, якщо інший спосіб переходу прав на земельну ділянку не визначено умовами договору чи приписами законодавства.
При застосуванні положень статті 120 ЗК України у поєднанні з положеннями статті 125 ЗК України у редакції, що була чинною, починаючи з 01 січня 2002 року, слід виходити з того, що у випадку переходу у встановленому законом порядку права власності на об`єкт нерухомості, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у власності особи, яка відчужила зазначений об`єкт нерухомості, у набувача останнього право власності на відповідну земельну ділянку виникає одночасно із виникненням права власності на такий об`єкт, розміщений на цій ділянці. Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстроване одночасно з правом на розміщену на ній нерухомість, однак земельна ділянка раніше набула ознак об`єкта права власності. Тобто за загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 120 ЗК України, особи, які набули права власності на будівлю чи споруду, стають власниками земельної ділянки на тих самих умовах, на яких вона належала попередньому власнику. Така правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 11 лютого 2015 року у справі № 6-2цс15, від 12 жовтня 2016 року у справі № 6- 2225цс16, від 13 квітня 2016 року у справі № 6-253цс16 і Велика Палата Верховного Суду не вбачала підстав для відступу від них.
Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об`єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований.
Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об`єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація будь-яке використання об`єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об`єкти розташовані. Отже, об`єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об`єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об`єкт права власності. Аналогічна правова позиція викладена і у постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у справі №922/2060/20 від 05.08.2022 року.
Власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, крім власника об`єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об`єктом нерухомого майна. Таку правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі №924/856/20.
Правовий механізм переходу права на землю у зв`язку з переходом права на будинок, будівлю або споруду, визначений ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України. Виходячи зі змісту зазначених статей закону, норма щодо переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на будинок, будівлю і споруду може бути застосована у випадках, якщо земельна ділянка перебуває у власності або користуванні колишнього власника будівлі.
Отже, з наведеного суд дійшов висновку, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.
До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондиційними, що регулюються главою 83 Цивільного кодексу України.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.
Кондиційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
При цьому, під набуттям майна в даних правовідносинах слід розуміти збільшення вартості власного майна набувача; приєднання до нього нових цінностей, внаслідок чого потерпілий несе додаткові витрати або втрачає належне йому майно, тобто збереження майна однією особою відбувається за рахунок іншої.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто, відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Разом з цим, обов`язок набувача повернути безпідставно набуте (збережене) майно потерпілому не належить до заходів відповідальності, оскільки боржник при цьому не несе жодних майнових затрат він зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно утримував (зберігав).
Для кондиційних зобов`язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Таким чином, обов`язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
З огляду на викладене, фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.
Вказані правові позиції при розгляді аналогічних спорів неодноразово наводилися у висновках, викладених Великою Палатою Верховного Суду в постановах від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 17.10.2018 у справі № 922/2972/17, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17, від 13.02.2019 та від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17.
Таким чином, з 22.03.2017 - дати виникнення у ТОВ СТМ-БІЛД права власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, буд. 7, виник і обов`язок укласти договір оренди земельної ділянки на яких воно розташоване, площею 1,6041 га, кадастровий номер 2310100000:04:012:0072 та зареєструвати на підставі нього право оренди землі.
Судом встановлено, що Відповідачем протягом періоду часу, починаючи від дати придбання об`єкту нерухомості на спірній земельній ділянки не здійснено державну реєстрацію права оренди ТОВ СТМ-БІЛД» вказаної земельної ділянки.
Отже, договір оренди землі між сторонами не укладено.
Суд зазначає, що твердження Позивача про те, що ним здійснювались заходи, а саме: направлення листів на адресу Запорізької міської ради від 21.03.2017 за вих. № 02 та від 04.11.2025 за вих. № 04/11-01 щодо укладення договору оренди спірної земельної ділянки, не спростовують самого факту не укладення відповідного договору, не сплати орендної плати за землю та користування відповідачем вказаною земельною ділянкою у період з 01.06.2024 по 31.10.2025, без достатньої правової підстави (зокрема, без укладеного договору оренди).
Щодо доводів Відповідача відносно того, що відповідно до положень чинного законодавства саме державна податкова служба та її структурні підрозділи уповноважені на здійснення контролю за порядком та правильністю нарахування плати за землю; сільські, селищні, міські ради в межах свої повноважень є лише орендодавцями земельних ділянок; з листа-довідки ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.03.2026 за вих. №10948/6/08-01-13-01-05 вбачається, що станом на 19.03.2026 у платника податків ТОВ «СТМ-БІЛД» (код ЄДРПОУ 41217040) відсутня заборгованість по земельному податку з юридичних осіб, суд зазначає наступне.
Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що плата за землю обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 265 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю є складовою частиною податку на майно.
За п.271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно п.286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно інформації Головного управління ДПС у Запорізькій області ТОВ «СТМ БІЛД» за період з 01.01.2024 по 31.10.2025 задекларувало податкові зобов`язання з плати за землю в органах ДПС відповідно до п.286.2 ПК України, а саме за 2024 задекларовано 82 380,71 грн., за 2025 задекларовано 131 809,20 грн.
Таким чином, Відповідач сам визначив розмір податкового зобов`язання з плати за землю в податковій декларації, яку направив до Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Отже, оскільки використання землі комунальної власності є платним, то Відповідач зобов`язаний сплачувати плату за землю, відповідно до чинного законодавства України.
Однак, ТОВ СТМ-БІЛД як набувач нерухомого майна, не сплачував орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору оренди землі, а отже збільшив вартість власного майна, а Запорізька міська рада втратила належне їй майно (кошти від орендної плати).
З огляду на викладене суд погоджується з доводами Позивача, що вказане свідчить про безоплатне та безпідставне використання ТОВ СТМ-БІЛД земельної ділянки комунальної форми власності, без правовстановлюючих документів та порушення вимог ст. 206 Земельного кодексу України щодо платності використання землі, а отже в спірних правовідносинах має місце факт безпідставного збереження грошових коштів у вигляді орендної плати ТОВ СТМ-БІЛД за рахунок міської ради.
Інші доводи Відповідача судом до уваги не приймаються в силу викладеного, оскільки не спростовують висновків суду.
Суд враховує, що згідно зі ст. 11 Господарського процесуального кодексу України та ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Пунктом 21 рішення Європейського суду з прав людини у справі Федоренко проти України від 03.06.2006 визначено, що відповідно до прецедентного права органів, що діють на підставі Конвенції, право власності може бути існуючим майном або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтовувати їх принаймні виправданими очікуваннями щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
Отже, у спірних правовідносинах неотриманні Запорізькою міською радою кошти від оренди землі підпадають під визначення Європейським судом з прав людини виправдане очікування щодо отримання можливості ефективного використання права власності територіальної громади міста Запоріжжя.
Згідно ст. 289 Податкового Кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до листа Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.01.2025 №6-28-0.22-18/71-25 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2025 роки.
Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов`язання на наступний рік.
При складанні розрахунку позовних вимог за основу взята нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072 у цінах 2016 року із застосуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель на наступний рік.
Матеріалами справи підтверджується, що Запорізькою міською радою на підставі рішень ЗМР №6 від 30.06.2015, №26 від 28.11.2018 та №103 від 04.12.2024, Витягу № НВ-5413/86-16 від 15.08.2016 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки складено розрахунок, щодо розміру недоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ «СТМ-БІЛД» земельною ділянкою загальною площею 1,6041 га, з кадастровим номером 2310100000:04:012:0072, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Аскольдова, 7, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 01.06.2024 по 31.10.2025 на загальну суму 461212,57 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).
Також у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини в вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).
З огляду на викладене, враховуючи предмет та визначені прокурором підстави позову, принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 76-79, 86, 129, 130, 233, 236 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю СТМ-БІЛД (вул. Аскольдова, буд. 7, м. Запоріжжя, 69089; код ЄДРПОУ 41217040) на користь Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915) дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 01.06.2024 по 31.10.2025 в сумі 461 212 (чотириста шістдесят одна тисяча двісті дванадцять) грн. 57 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 5 534 (п`ять тисяч п`ятсот тридцять чотири) грн. 55 коп. Видати наказ після набрання рішенням чинності.
Повний текст рішення складено та підписано:10.06.2026.
Суддя К.В. Проскуряков
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.