Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2026 року Чернігів Справа № 620/3826/26
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю Транспортно - логістична компанія "АЛЬМА-МОТОРС" про стягнення податкового боргу,
У С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Чернігівській області відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (далі також ГУ ДПС у Чернігівській області, позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Транспортно - логістична компанія "АЛЬМА-МОТОРС" (далі також ТОВ ТЛК "АЛЬМА-МОТОРС", відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 11213,05 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість по сплаті податків у сумі 11213,05 грн. Оскільки вказана сума відповідачем в добровільному порядку не сплачена, позивач звернувся до суду з даним позовом.
13.04.2026 ухвалою суду позовна заява призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвала суду направлялась відповідачу за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань, відправлення повернуто з поміткою Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою» та 28.04.2026 на офіційному веб - порталі судової влади України розміщено оголошення про розгляд справи № 620/3826/26 за вказаним позовом.
При цьому судом враховується, що ухвала розміщена в Єдиному державної реєстрі судових рішень, до якого всі зацікавлені особи мають вільний та безкоштовний доступ.
Згідно з пунктами 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270 у разі відсутності адресата поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику за закінченням встановленого строку зберігання.
Водночас до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв`язку з позначками "за закінченням терміну зберігання", "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., із урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Аналогічний підхід застосовано Верховним Судом у постанові від 13.10.2021 у справі № 340/4259/20.
Відтак не вручення поштового відправлення із судовим рішенням (ухвалою) за місцезнаходженням відповідача із незалежних від суду причин, свідчить про те, що судом вжито усіх заходів задля повідомлення сторони відповідача про судовий розгляд справи, та відповідно до положення ч. 6 ст. 251 КАС України дає підстави вважати днем вручення судового рішення.
За наведених вище обставин, суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, тому вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ТОВ ТЛК "АЛЬМА-МОТОРС" зареєстроване як юридична особа 25.09.2018, за основним видом діяльності 49.41 вантажний автомобільний транспорт, про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру та інформаційною довідкою.
ТОВ ТЛК "АЛЬМА-МОТОРС"є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VІ.
За ТОВ ТЛК "АЛЬМА-МОТОРС" обліковується податковий борг по податку на додану вартість в загальному розмірі 11213,05 грн. (штрафні санкції).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються ПК України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідач відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України є платником податку та згідно із підпунктів 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов`язання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно із пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У відповідності до пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;
завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
У відповідності до підпункту 58.3 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 59.3 статті 59 ПК України визначено, що податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Станом на 12.03.2026 року за ТОВ ТЛК «АЛЬМА-МОТОРС» обліковується податковий борг по податку на додану вартість в загальному розмірі 11213,05 грн. (штрафні санкції).
Податковий борг по податку на додану вартість підтверджуєтеся наступними документами:
- податковим повідомленням - рішенням №47510406 від 01.11.2022, відповідно до якого у зв`язку із порушенням вимог п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.203.1 ст.203 ПКУ, в частині несвоєчасного подання податкової звітності з ПДВ за лютий-травень, липень 2022р., встановленого на підставі акту перевірки №2579/25-01-04-06/42497948 від 13.09.2022, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 5100 грн.
- податковим повідомленням - рішенням №70390406 від 20.12.2022, відповідно до якого у зв`язку із порушенням вимог п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.203.1 ст.203 ПКУ, в частині несвоєчасного подання податкової звітності з ПДВ за жовтень 2022р., встановленого на підставі акту перевірки №6090/25-01-04-06/42497948 від 25.11.2022, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 1020 грн.
- податковим повідомленням - рішенням №2608/Ж10/25-01-04-06-02 від 10.03.2023, відповідно до якого у зв`язку із порушенням вимог п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.203.1 ст.203 ПКУ, в частині неподання податкової звітності з ПДВ за грудень 2022р., встановленого на підставі акту перевірки №793/25-01-04-06/42497948 від 24.01.2023, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 1020 грн.
- податковим повідомленням - рішенням №150/Ж10/25-01-04-06-02 від 04.01.2024, відповідно до якого у зв`язку із порушенням вимог п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.203.1 ст.203 ПКУ, в частині неподання податкової звітності з ПДВ за жовтень 2023 року, встановленого на підставі акту перевірки №11765/Ж5/25-01-04-06-02 від 24.11.2023, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 1020 грн.
- податковим повідомленням - рішенням №3857/Ж10/25-01-04-06-02 від 11.03.2024, відповідно до якого у зв`язку із порушенням граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, встановленого на підставі акту перевірки №118/Ж5/25-01-04-06-02 від 04.01.2024, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 227 грн.
- податковим повідомленням - рішенням №6735/Ж10/25-01-04-06-02 від 29.04.2024, відповідно до якого у зв`язку із порушенням вимог п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.203.1 ст.203 ПКУ, в частині неподання податкової звітності з ПДВ за лютий 2024 р., встановленого на підставі акту перевірки №3651/Ж5/25-01-04-06-02 від 22.03.2024, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 1020 грн.
- податковим повідомленням - рішенням №14666/Ж10/25-01-04-06-02 від 25.09.2024, відповідно до якого у зв`язку із порушенням вимог п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.203.1 ст.203 ПКУ, в частині несвоєчасного подання податкової звітності з ПДВ за червень 2024 р., встановленого на підставі акту перевірки №11288/Ж5/25-01-04-06-02 від 27.08.2024, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 1020 грн.
- податковим повідомленням - рішенням №17126/Ж10/25-01-04-03-01 від 30.09.2025, відповідно до якого у зв`язку із порушенням вимог п.203.2 ст.203 ПКУ, в частині порушення термінів сплати узгоджених сум зобов`язань з ПДВ, встановленого на підставі акту перевірки №16569/Ж5/25-01-04-03-01 від 16.09.2025, платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 786,05 грн.
З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України зазначені грошові зобов`язання платником не оскаржені, тож є узгодженими, проте в порушення пункту 57.3 статті 57 ПКУ не сплачені боржником.
Також судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача надсилалась податкова вимога форми «Ю» від 23.03.2020 №701-51 (за податковою адресою, рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення). Водночас, податкова вимога була повернута по причині - «за закінченням встановленого строку зберігання».
За таких обставин, суд приходить до висновку, що податковий борг виник внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов`язання, а передбачені чинним законодавством заходи не призвели до погашення вказаного податкового боргу.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (абзац перший пункту 95.3 статті 95 ПК України).
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням того, що податкова заборгованість відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Чернігівській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути в дохід бюджету з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю Транспортно-логістичної компанії "АЛЬМА-МОТОРС" (код ЄДРПОУ 42497948) в банках, що обслуговують такого платника податків, кошти у сумі 11 213,05 (одинадцять тисяч двісті тринадцять гривень 05 коп.) гривень для погашення податкового боргу з податку на додану вартість на рахунок p/о UA03 8999980313080029000025001, отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/14060100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: Головне управління ДПС у Чернігівській області відокремлений підрозділ Державної податкової служби України вул. Реміснича, 11,м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000 код ЄДРПОУ 44094124.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Транспортно-логістична компанія "АЛЬМА-МОТОРС" вул. Незалежності, 2г,м. Бобровиця,Ніжинський р-н, Чернігівська обл.,17400 код ЄДРПОУ 42497948.
Повний текст рішення виготовлено 10 червня 2026 року.
Суддя І.І. Соломко