Рішення № 137267177, 10.06.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
520/11464/26
Номер документу
137267177
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 червня 2026 року Справа № 520/11464/26

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 37764460), третя особа: Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 43305056) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення про відкликання громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідки на постійне проживання № НОМЕР_2 ; рішення про відкликання дозволу на імміграцію в Україну.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Третя особа, Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України, скористалися правом подання пояснень по справі.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

Позивач, ОСОБА_1 , одружений, його дружина ОСОБА_3 є громадянкою України, має двох дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які згідно свідоцтв про народження народились у місті Харкові в Україні та є громадянами України.

ОСОБА_1 має постійне місце реєстрації та проживання у АДРЕСА_2 .

Громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Баку Азербайджанської Республіки, паспортний документ№ НОМЕР_3 , виданий 29.11.2003 Міністерством внутрішніх справ, строком дії до 29.11.2008, прибув на територію України у 2004 році.

24.03.2005 іноземний громадянин, ОСОБА_2 , перебуваючи в Україні на законних підставах, звернувся до ВГІРФО УМВС України в Харківській області із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію», як особа, яка перебуває у шлюбі з громадянкою України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , документованою паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 виданим 20.08.2003 Орджонікідзевським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_5 від 16.08.2003). Від шлюбу мають спільну дитину - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м. Харкова, який відповідно до законодавства України є громадянином України з моменту народження (набув громадянство України на підставі частини 1 статті 7 ЗУ «Про громадянство України», що підтверджується довідкою № 10439 про реєстрацію особи громадянином України виданою 18.04.2019).

Рішенням ВГІРФО УМВС України в Харківській області 21.04.2005 громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , надано дозвіл на імміграцію в Україну, та документовано посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_6 терміном дії безстроково.

07.06.2019 громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , документовано посвідкою на постійне проживання № НОМЕР_2 терміном дії до 07.06.2029, у зв`язку з обміном.

Під час моніторингу офіційного сайту Державної міграційної служби України Центрального міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області за посиланням (https://dmsu.gov.ua/services/nd.html) було встановлено факт анулювання посвідки на постійне місце проживання (біометрична) № НОМЕР_2 , яка була видана громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , якою 10 червня 2019 року ОСОБА_2 , було документовано на постійне проживання в Україні.

Позивач, не погоджуючись з вказаним, звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 26 Конституції України, іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України.

Правовий статус, основні права, свободи та обов`язки іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, і порядок вирішення питань, пов`язаних з їх в`їздом в Україну або виїздом з України регулюється положеннями Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі Закон № 3773-VI).

Відповідно до частини третьої статті 3 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначено Законом України «Про імміграцію» (далі Закон № 2491-III).

Статтею 1 Закону № 2491-III визначено, що імміграція це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; дозвіл на імміграцію рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.

Процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну, поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію визначено Порядком провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 № 1983 (далі Порядок № 1983).

Згідно з пунктом 21 Порядку № 1983 дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу. Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.

Відповідно до абзацу другого пункту 22 Порядку № 1983 у разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону № 2491-III, що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.

Підпунктом 4 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 (далі Порядок № 322) визначено, що посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі: коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.

Відповідно до абзацу першого пункту 64 Порядку № 322 рішення про скасування посвідки приймається Головою ДМС або уповноваженою ним особою, керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п`яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування.

Так, Департаментом до ГУ ДМС України у Харківській області направлено подання від 29.06.2022 № 5302/55-01/2022 про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання, примусове повернення/видворення та заборону в`їзду на територію України громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_7 (далі Подання № 5302/55-01/2022).

Згідно з положеннями статті 12 Закону № 2491-III дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо:

1) з`ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність;

2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили;

3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні;

4) це є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України;

5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства;

6) в інших випадках, передбачених законами України.

Відповідно до пунктів 3, 10 частини першої статті 1 Закону України «Про національну безпеку України» (далі Закон № 2469-VIII): громадська безпека і порядок захищеність життєво важливих для суспільства та особи інтересів, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення яких є пріоритетним завданням діяльності сил безпеки, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та громадськості, які здійснюють узгоджені заходи щодо реалізації і захисту національних інтересів від впливу загроз; національні інтереси України життєво важливі інтереси людини, суспільства і держави, реалізація яких забезпечує державний суверенітет України, її прогресивний демократичний розвиток, а також безпечні умови життєдіяльності і добробут її громадян.

Згідно з частиною четвертою статті 18 Закону № 2469-VIII Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує громадську безпеку і порядок, охорону прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидію злочинності, а також надає визначені законом послуги з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженого наказом Національної поліції України від 23.10.2019 № 1077 (далі Положення № 1077), Департамент є міжрегіональним територіальним органом у складі кримінальної поліції Національної поліції України, який бере участь у реалізації державної політики з питань боротьби з організованою злочинністю та згідно із законодавством України здійснює оперативно-розшукову діяльність.

До ГУ ДМС в Харківській області надійшло на розгляд подання Департаменту стратегічних розслідування Національної поліції України про скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Зі змісту подання вбачається, за результатами реалізації отриманої оперативної інформації встановлено громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , має посвідку на постійне проживання № НОМЕР_2 видана органом 6301 ГУ ДМС України в Харківській області, який прибув в Україну з метою вчинення протиправної діяльності направленої на дестабілізацію громадського порядку в Україні, шляхом підбурення до масових безпорядків, організацію масових протестів та заколотів, які можуть призвести до підриву державності, та направлені на повалення державного ладу в Україні.

Крім того у ході проведення оперативно-розшукової діяльності встановлено, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , має намір прибути до східних регіонів України, де шляхом підбурення вихідців з російської федерації та близьких їм осіб, планує створити масові протести та спротив біля місцевих державних адміністрацій. Таким чином вказане може призвести до чисельних порушень громадського порядку та дестабілізації в середині держави, ти самим призвести до порушень конституційних прав громадян України та інших осіб, які тимчасово чи постійно проживають в Україні.

За період перебування на території України ОСОБА_2 неодноразово перевірявся на причетність до вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, зокрема пов`язаних з правопорушенням у сфері господарської діяльності притягувався до кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 199 КК України.

Зі змісту наданих пояснень встановлено, що стосовно позивача до ГУДМС у Харківській області надходили запити з ГУ НП в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та з Прокуратури Автономної Республіки Крим, стосовно чинності посвідки. Правоохоронні органи запитували дану інформацію в межах розслідування кримінального провадження № 12011010000000037 від 23.03.2021 відносно ОСОБА_2 , який перебував у розшуку.

Також зі змісту отриманих запитів вбачається, що 21.12.2024 на території Федеративної Республіки Німеччина затриманий громадянин Азербайджану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 199 КК України, для притягнення до кримінальної відповідальності.

Таким чином, інформація, викладена у поданні Департаменту стратегічних розслідувань НПУ є підставою для скасування іноземцю дозволу на імміграцію в Україну на підставі пунктів 3 та 4 частини першої статті 12 Закону України «Про імміграцію».

Відповідно до пункту 1 підпункту 64, підпункту 4 пункту 72 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №321 (далі Порядок оформлення), посвідка на постійне проживання скасовується у разі скасування дозволу на імміграцію відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію», а також вилучається, визнається недійсною та знищується.

Враховуючи вищезазначене та відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію», пунктами 21, 22 Порядку провадження, підпункту 1 пункту 64, підпунктом 4 пункту 72 Порядку оформлення, громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідачем 26.10.2022 було скасовано рішення ГУДМС в Харківській області про надання дозволу на імміграцію в Україну № 221530 від 21.04.2005, а також скасовано та визнано такими, що підлягають вилученню, видані на підставі цього дозволу посвідки на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_6 від 21.04.2005 та № НОМЕР_2 від 07.06.2019.

Крім того, згідно Єдиного Державного реєстру судових рішень, встановлено, що рішенням Орджонікідзевського (на даний час Індустріальний), суду міста Харкова від 10 лютого 2012 року у справі 2029/759/2012, встановлено, що шлюб, який було зареєстровано 16 серпня 2003 року у міському відділі реєстрації актів громадянського стану № 1 Харківського обласного управління юстиції, а\з № 1359. між позивачем та його дружиною розірвано.

Водночас, в матеріалах справи наявне саме це свідоцтво про одруження.

Відомості про те, що позивач повторно уклав шлюб зі своєю колишньою дружиною до суду не надано.

Відтак, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а отже їх задоволенні слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 37764460), третя особа: Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 43305056) про визнання протиправним та скасування рішення,- залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.