Рішення № 137265986, 09.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2026
Номер справи
420/8380/26
Номер документу
137265986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/8380/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області (пл. Бориса Дерев`янка, 1, м. Одеса, 65008, код ЄДРПОУ 39816845), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача товариства з обмеженою відповідальністю «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» (вул. Андріанова, буд. 37, смт. Бородіно, Тарутинський р-н., Одеська обл., 68540, код ЄДРПОУ 39527448), про визнання протиправними та скасування постанов, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача товариства з обмеженою відповідальністю «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК», в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати Постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській про застосування адміністративно-господарського штрафу № ОПШ055024 від 27.01.2026 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами перевірки 24.12.2025 року працівниками відділу державного контролю на наземному транспорті Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом інспектором відділу державного контролю на наземному транспорті Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області було складено Акт проведення рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом NOAP 044456 від 24.12.2025 року, в якому зазначено, що були виявлені порушення, відповідальність за які передбачена абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", перевезення вантажу за відсутності на момент перевірки документів, визначених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме товарно-транспортної накладної на вантаж або інший визначений законодавством документ на вантаж. 27.01.2026 року Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на ФОП ОСОБА_1 складено постанову про застосування адміністративногосподарського штрафу № ОПШ055024, згідно з якою до позивача застосовано штраф у сумі 17000,00 грн. за порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

ФОП ОСОБА_1 не погоджується з Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу № ОПШ055024 від 27.01.2026 року, вважає її незаконною та необґрунтованою з огляду на те, що він у спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону України «Про автомобільний транспорт» і не може нести відповідальність, передбачену абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач вказує, що він є власником транспортного засобу, який було передано в оренду ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК»

Ухвалою суду від 31.03.2026 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в у письмовому провадженні.

Даною ж ухвалою суду від 31.03.2026 року витребувано від Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів, які були підставою для прийняття постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу № ОПШ055024 від 27.01.2026 року.

08.04.2026 року відповідачем подано відзив на позовну заяву разом з документами на виконання ухвали суду від 31.03.2026 року.

Відповідно до відзиву, відповідач щодо задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.

Щодо встановлення відповідальної особи автомобільного перевізника відповідач вказує, що саме товарно-транспортна накладна, форма якої затверджена додатком 7 до Правил № 363, є єдиним товарно-супровідним документом, який визначає перевізника, в протилежному випадку - як у даній справі - у разі надання неналежно заповненої ТТН з відсутніми відомостями про перевізника - відповідальною особою є власник ТЗ.

Щодо відсутності належним чином оформленої товарно-транспортної накладної відповідач з посиланням на зміст статті 1 Закону України Про автомобільний транспорт зазначив, що законодавцем врегульовано можливість відсутності товарно транспортної накладної лише для фізичних осіб, які здійснюють перевезення вантажу за рахунок власних коштів та для власних потреб, інших виключень Закон України Про автомобільний транспорт не містить.

14.04.2026 року позивачем подано відповідь на відзив.

У відповіді на відзив позивач заперечував проти доводів відповідача та повторно зазначив, що на момент перевірки водієм транспортного засобу був працівник ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК», який перебуває у трудових правовідносинах з підприємством.

Також Позивач зазначає, що відсутність на момент перевірки товарно-транспортної накладної на вантаж, про що зазначено в Акті №ОАР 044456 спростовується самим актом, в якому зазначено, що на перевірку була надана ТТН № 272 від 24.12.2025. Разом з тим в самому акті інспектором не зазначено про відсутність будь-якого іншого документу, передбаченого ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Тобто при перевірці контролюючим органом водій надав всі документи, у тому числі документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах.

16.04.2026 року до суду надійшли Пояснення третьої особи щодо позову або відзиву, відповідно до яких ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» зазначає, що на момент складення інспектором Укртрансбезпеки Акту №ОАР 044456 від 24.12.2025 зазначені транспортні засоби перебували в оренді ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» на підставі Договору оренди транспортного засобу № 1 від 01.10.2025. Водій ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» надав інспектору два примірника ТТН № 272 від 24.12.2025. Недолік був виявлений лише в одному примірнику, в іншому примірнику недоліки не були виявлені (копія ТТН додана до письмових пояснень). Таким чином відповідно до акту перевірки водій надав контролюючому органу усі документи, передбачені ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у тому числі документи щодо підстави використання ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» транспортних засобів. Враховуючи викладене на момент перевірки контролюючому органу було відомо про ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» як автомобільного перевізника.

Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались.

З огляду на заявлені позивачем вимоги, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є власником тягача марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 , що належить йому на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 та напівпричепу марки INTER номерний знак НОМЕР_4 , що належить йому на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 .

Між позивачем та ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» 01.10.2025 було укладено Договір оренди транспортного засобу № 1.

Відповідно до п. 1.1. вищевказаного Договору оренди Орендодавець ( ОСОБА_1 ) передає в оренду, а Орендар (ТОВ «Райдо Транс Логістік») приймає у строкове платне користування транспортні засоби:

Тип: Вантажний-спеціалізований сідловий тягач, марки DAF (далі, - Транспортний засіб), модель FT XF 105.460, 2012 року, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_6 ; реєстраційний номер НОМЕР_2 , належний Орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 , виданого та зареєстрованого ТСЦ 2141 25.06.2019 року, на умовах визначених даним Договором.

Тип Напівпричіп спеціалізований н/пр самоскид, марки INTER (далі. - Транспортний засіб), модель NW, 2013 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_7 , реєстраційний номер НОМЕР_8 , належний Орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_9 , виданого та зареєстрованого ТСЦ 2141 03.07.2019 року, на умовах визначених даним договором.

Тип Вантажний спеціалізований сідловий тягач, марки DAF (далі - Транспортний засіб), модель. ХР 105.510, 2013 року, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_10 , реєстраційний номер НОМЕР_11 , належний Орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_12 , виданого та зареєстрованого ТСЦ 2141 30.05.2019 року, на умовах визначених даним договором.

Тип Напівпричіп спеціалізований н/пр самоскид, марки INTER CARS (далі - Транспортний засіб), модель NW, 2013 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_13 , реєстраційний номер НОМЕР_14 , належний Орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_15 , виданого та зареєстрованого ТСЦ 2141 03.07.2019 року, на умовах визначених даним договором.

Відповідно до акту прийому-передачі до Договору оренди транспортного засобу № 1 від 01.10.2025 року Орендодавець ( ОСОБА_1 ) передав у строкове платне користування Орендарю (ТОВ «Райдо Транс Логістік»), а Орендар прийняв у строкове платне користування вищевказані транспортні засоби.

Згідно банківської виписки за період з 01.10.2025 по 19.02.2026 позивач щомісяця отримує оплату за оренду транспортних засобів за вищевказаним Договором оренди.

24.12.2025 року посадовими особами відділу державного контролю на наземному транспорті Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області, відповідно до направлення від 18.12.2025 № ЕНР 000264 на рейдову перевірку, на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів та було зупинено транспортний засіб марки DAF/INTER, державний реєстраційний номер НОМЕР_16 / НОМЕР_4 , за результатом чого складено Акт №OAP 044456 від 24.12.2025 року.

В акті зафіксовано, що водієм транспортного засобу був водій ОСОБА_2 , власник транспортного засобу - ОСОБА_1 .

Під час перевірки встановлено порушення ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», під час здійснення перевезення вантажів перевізник не забезпечив водія належним чином оформленого ТТН №272 від 24.12.2025 р., а саме: в графі автомобільний перевізник відсутні відомості та код ЄДРПОУ, чим порушено вимоги ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт» та Наказ МТУ №363 від 14.10.1997 р., у тому числі порушення, відповідність з які передбачена статтею 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», абз. 3.2.1 перевезення вантажів за відсутності на момент перевірки документів визначених ст. 48 цього закону, а саме товаро-транспортна накладна на вантаж або інший визначений законодавством документ на вантаж.

Водій транспортного засобу ОСОБА_2 в графі «пояснення водія про причину порушення» зазначив «пояснено ознайомлений».

Для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № ОАР044456 від 24.12.2025 року Управлінням державного нагляду (контролю) в Одеській області на адресу ОСОБА_1 запрошення на розгляд справи на 27.01.2025 року з 10.00 до 11.00 год. за адресою: м. Одеса, пл. Бориса Дерев`янка, 1, каб. 203.

Запрошення датоване направлене позивачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та вручено особисто позивачу 14.01.2026 року.

Також ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» отримало запрошення для розгляду справи від Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті щодо розгляду справи за актом №ОАР 044456.

ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» надало до контролюючого органі відповідні заперечення, однак вказані заперечення не стосуються справи за актом №ОАР 044456, зміст заперечень стосується застосування адміністративно-господарського штрафу до ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» як до автомобільного перевізника згідно Акту № ОАР078148 від 19.12.2025.

Постановою Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті від 27.01.2026 року №ОПШ055024 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі Акту перевірки № OAP044456 від 24.12.2025 року, за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» притягнуто ФОП ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн.

Копію постанови від 27.01.2026 року №ОПШ055024 направлено на адресу ОСОБА_1 супровідним листом від 28.01.2026 року та отримано особисто позивачем, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.

Не погоджуючись із постановою від 27.01.2026 року №ОПШ055024 про застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі Закон № 2344-III, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У відповідності з положеннями ч.ч. 12-19 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти.

Позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.

Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, мають право:

використовувати спеціалізовані автомобілі;

використовувати спеціальне обладнання, призначене для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку;

супроводжувати транспортний засіб, що має ознаки порушення нормативів вагових або габаритних параметрів, до найближчого місця зважування (на відстань не більше 50 кілометрів) для здійснення габаритно-вагового контролю, а також забороняти подальший рух такого транспортного засобу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

здійснювати габаритно-ваговий контроль транспортних засобів;

використовувати стаціонарні або пересувні пункти габаритно-вагового контролю;

використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, у тому числі в автоматичному режимі;

у разі виявлення порушень законодавства щодо габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) копіювати, сканувати документи, які пред`являють водії транспортних засобів під час проведення такої перевірки, та використовувати їх як доказ під час розгляду справ про порушення законодавства;

здійснювати опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення адміністративного правопорушення, свідками якого вони були або могли бути.

Автомобільні перевізники, їх уповноважені особи (водії), автомобільні самозайняті перевізники, суб`єкти господарювання, які надають автостанційні послуги, мають право фіксувати процес проведення планової, позапланової або рейдової перевірки (перевірки на дорозі) засобами фото- і відеотехніки, не перешкоджаючи проведенню таких перевірок.

Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) та порядок здійснення габаритно-вагового контролю визначаються Кабінетом Міністрів України.

Процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт. визначено Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою КМУ №1567 від 08.11.2006р. (далі - Порядок №1567 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 2 Порядку №1567 визначено, що рейдовим перевіркам підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно з пунктом 5 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється дотримання автомобільними перевізниками та водієм вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Вичерпний перелік питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами, розробляється Укртрансбезпекою і затверджується Мінрозвитку.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1567, водій транспортного засобу після зупинки транспортного засобу зобов`язаний надавати посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені законодавством про автомобільний транспорт, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1567, у разі виявлення в ході рейдової перевірки транспортного засобу порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою, яка провела перевірку, складається акт проведення рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за формою згідно з додатком 2 (далі - акт проведення перевірки).

Згідно з пунктом 15 Порядку №1567, копія акта проведення перевірки, акта про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів видається водію транспортного засобу (за винятком відмови від їх отримання), про що посадова особа робить в актах відповідні записи, а у разі відмови водія транспортного засобу від отримання, копія акта проведення перевірки надсилається автомобільному перевізнику або уповноваженій ним особі.

Пунктом 16 Порядку №1567 визначено, що матеріали, складені за результатами рейдової перевірки, формуються у справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт (далі - справа про порушення) та розглядаються керівником або заступником керівника територіального органу Укртрансбезпеки в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою автомобільного перевізника або його уповноваженої особи) протягом двох місяців з дня його виявлення.

Відповідно до пункту 17 Порядку №1567, справа про порушення розглядається у присутності автомобільного перевізника або уповноваженої ним особи.

Про час і місце розгляду справи про порушення автомобільному перевізнику або його уповноваженій особі повідомляється не пізніше ніж за сім календарних днів до дня розгляду особисто під підпис чи шляхом надсилання повідомлення засобами поштового зв`язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або на адресу електронної пошти (за наявності) з урахуванням вимог Закону України Про адміністративну процедуру.

У разі неявки автомобільного перевізника або його уповноваженої особи справа про порушення розглядається без їх участі.

Згідно з пунктом 19 Порядку №1567, за результатами розгляду справи про порушення керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник:

за наявності порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за які передбачена частиною першою статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт, виносить постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за формою згідно з додатком 5;

за наявності порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт (відповідальність за які не передбачена частиною першою статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт) виносить припис щодо усунення порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт (далі - припис) за формою згідно з додатком 6;

за відсутності належного підтвердження порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт виносить постанову про закриття справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за формою згідно з додатком 7.

Згідно пунктів 21-22 Порядку №1567, копія постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, постанови про закриття справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт не пізніше ніж протягом трьох робочих днів після її винесення вручається автомобільному перевізнику або уповноваженій ним особі під підпис або надсилається засобами поштового зв`язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) чи на адресу електронної пошти (за наявності).

Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу, постанова про закриття справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт набирає чинності з дня доведення її копії до автомобільного перевізника або уповноваженої ним особи.

Копія постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, постанови про закриття справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт вважається доведеною до автомобільного перевізника або уповноваженої ним особи з дня її вручення або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення, а у разі надсилання на адресу електронної пошти - на п`ятий календарний день з дня її надсилання.

Згідно з пунктом 23 Порядку №1567, адміністративно-господарський штраф повинен бути перерахований автомобільним перевізником на зазначений у постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу рахунок не пізніше ніж протягом 15 календарних днів після набрання нею чинності.

Стаття 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначає документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

Згідно з ч. 1 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до ч. 5 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», при оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов`язкові реквізити:

дата і місце складання;

вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім`я, по батькові водія та номер його посвідчення;

вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто;

пункти завантаження і розвантаження.

Отже, чинним законодавством визначено істотні дані, що має містити товарно-транспортна накладна.

Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 затверджені Правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, які визначають права, обов`язки і відповідальність власників автомобільного транспорту - Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів Замовників (далі Правила № 363 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Абзацом двадцять сьомим розділу 1 Правил № 363 визначено, що товарно-транспортна накладна єдиний для всіх учасників транспортного процесу (крім фізичних осіб, які здійснюють перевезення вантажу за рахунок власних коштів та для власних потреб) документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, який складається у паперовій та/або електронній формі та містить обов`язкові реквізити, передбачені Законом України «Про автомобільний транспорт» та цими Правилами.

Пунктом 8.26 глави 8 Правил № 363 передбачено, що вантаження і розвантаження вважаються закінченими після надання водієві належним чином оформлених товарно-транспортних накладних, оформлених у паперовій та/або електронній формі, на навантажений або вивантажений вантаж.

Згідно з пунктом 11.1 глави 11 зазначених Правил № 363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, яка містить всі обов`язкові реквізити, визначені Законом України «Про автомобільний транспорт», форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.

Як слідує з форми, наведеної в додатку 7 до Правил, у товарно-транспортній накладній зазначаються повне найменування (прізвище (за наявності), власне ім`я та по батькові (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті автомобільного перевізника, вантажовідправника та вантажоодержувача.

Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля (пункт 11.2 глави 11 Правил № 363).

Відповідно до пункту 11.3 глави 11 Правил № 363 замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом. Засоби, що використовуються для реєстрації та обробки даних е-ТТН, мають відповідати вимогам Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» та забезпечувати захист інформації відповідно до Законів України «Про захист персональних даних», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах».

За змістом пунктів 11.4, 11.5 Правил №363 після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її примірники. У разі використання товарно-транспортної накладної у паперовій формі перший примірник товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - водій (експедитор) передає вантажоодержувачу, третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається Перевізнику.

Отже, положеннями статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», визначений перелік документів, які повинні мати автомобільні перевізники та водії для здійснення внутрішніх перевезень, при цьому передбачена альтернатива необхідних водію документів - товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж.

Стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Зокрема, відповідно до абзацу 3 частини 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З матеріалів справи встановлено, що підставою для висновків відповідача про порушення позивачем вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» стала відсутність в наданій під час перевірки товарно-транспортній накладній № 272 від 24.12.2025 відомостей щодо автомобільного перевізника та його коду платника податків згідно з ЄДРПОУ.

Позиція сторони позивача полягає у тому, що відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт, передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовується до автомобільних перевізників, а не до власників/користувачів транспортного засобу, яким перевозиться вантаж. Оскільки ОСОБА_1 є лише власником транспортного засобу, що перевірявся, то сторона позивача наполягає на тому, що оскаржена постанова винесена до неналежного суб`єкта відповідальності.

При цьому, на думку відповідача, оскільки у товарно - транспортній накладній наданій при перевірці транспортного засобу відсутні відомості про автомобільного перевізника, відповідальність за відсутність на момент перевірки документів, визначених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", має нести власник транспортного засобу.

Надаючи оцінку наведеним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Законом України Про автомобільний транспорт передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарського штрафу саме до автомобільних перевізників.

За визначенням наведеним у статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Суд зазначає, що автомобільним перевізником є той, хто за умовами договору (із замовником) про перевезення вантажу надає відповідну послугу, а не власник/користувач транспортного засобу.

Автомобільний перевізник не може визначатися тільки на підставі реєстраційних документів на транспортний засіб.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений в постанові Верховного Суду від 08.05.2025 у справі № 520/15410/23, від 20.05.2025 у справі № 120/4525/23.

До матеріалів справи позивачем надано копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 , відповідно до якого власником тягача марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 , є ОСОБА_1 .

Також до матеріалів справи позивачем надано копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_9 , відповідно до якого власником напівпричепу марки INTER, номерний знак НОМЕР_4 , є ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що між позивачем та ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» 01.10.2025 було укладено Договір оренди транспортного засобу № 1.

Відповідно до п. 1.1. вищевказаного Договору оренди Орендодавець ( ОСОБА_1 ) передає в оренду, а Орендар (ТОВ «Райдо Транс Логістік») приймає у строкове платне користування транспортні засоби, зокрема:

Тип: Вантажний-спеціалізований сідловий тягач, марки DAF (далі, - Транспортний засіб), модель FT XF 105.460, 2012 року, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_6 ; реєстраційний номер НОМЕР_2 , належний Орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 , виданого та зареєстрованого ТСЦ 2141 25.06.2019 року, на умовах визначених даним Договором.

Тип Напівпричіп спеціалізований н/пр самоскид, марки INTER (далі. - Транспортний засіб), модель NW, 2013 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_7 , реєстраційний номер НОМЕР_8 , належний Орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_9 , виданого та зареєстрованого ТСЦ 2141 03.07.2019 року, на умовах визначених даним договором.

Відповідно до акту прийому-передачі до Договору оренди транспортного засобу № 1 від 01.10.2025 року Орендодавець ( ОСОБА_1 ) передав у строкове платне користування Орендарю (ТОВ «Райдо Транс Логістік»), а Орендар прийняв у строкове платне користування вищевказані транспортні засоби.

У своїх поясненнях ТОВ «Райдо Транс Логістик» підтвердив, що на момент складення інспектором Укртрансбезпеки Акту №ОАР 044456 від 24.12.2025 транспортні засоби, що перевірялись, перебували в оренді ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» на підставі Договору оренди транспортного засобу № 1 від 01.10.2025. Представник третьої особи заперечував щодо задоволення позовних вимог, зазначаючи що автомобільним перевізником є саме товариство. При цьому контролюючому органу на момент перевірки та розгляду справи про адміністративне правопорушення було відомо про ТОВ «Райдо Транс Логістик» як автомобільного перевізника, оскільки товариством було отримано запрошення для розгляду справи. Повідомлено, що у момент виявлення порушення контролюючим органом водієм зазначених транспортних засобів був працівник ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК», ОСОБА_2 , який перебував у трудових правовідносинах з підприємством. Також у поясненнях звернуто увагу, що водій ТОВ «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» надав інспектору два примірника ТТН № 272 від 24.12.2025. Недолік був виявлений лише в одному примірнику, в іншому примірнику недоліки не були виявлені.

На підтвердження викладеного у поясненнях представником третьої особи долучено до матеріалів справи копію запрошення Управління державного нагляду (контролю) до матеріалів справи №1581/35.2/24-26 від 08.01.2026 року, копію ТТН №272 від 24.12.2025 року, копію наказу №28-Вк «Про прийняття на посаду».

В Акті № ОАР 044456 від 24.12.2025 року в графі «що належить автомобільному перевізнику» зазначено: власник згідно свідоцтва про реєстрацію т/з ОСОБА_1 . Водій транспортного засобу ОСОБА_2 .

Судом досліджено наявні в матеріалах справи копії товарно-транспортних накладних №272 від 24.12.2025 року. Перша, на яку відповідач посилався в Акті перевірки, друга додана третьою особою до письмових пояснень.

У товарно-транспортній накладній долученій до відзиву на адміністративний позов відсутні відомості щодо автомобільного перевізника.

У товарно-транспортній накладній, що подана разом з поясненнями третьої особи, графа «Автомобільний перевізник» заповнена власноруч, та зазначено ТОВ Райдо Транс Логістик ЄДРПОУ 39527448.

Відповідачем заперечення щодо отримання другого примірника товарно-транспортної накладної до суду надано не було. Також відповідачем не пояснено факт запрошення ТОВ Райдо Транс Логістик для розгляду для розгляду справи про порушення ст.. 60 «Про автомобільний транспорт» (Акт №ОАР044456 від 24.12.2025 р.).

Відповідно до правової позиції Верховного Суду від 23.11.2023 у справі №340/4637/22, необхідно виходити під час офіційного з`ясування всіх обставин справи в контексті належного установлення автомобільного перевізника в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт" щодо якого проводиться перевірка:

(1) У кожному такому випадку уповноважений контролюючий орган зобов`язаний встановити, а особа, транспортний засіб якої перевіряється, зобов`язана надати документи, які містять беззаперечну інформацію щодо предмета такої перевірки, зокрема інформацію про автомобільного перевізника.

(2) Основну інформацію для притягнення особи до відповідальності, а також для можливого наступного оскарження особою дій Укртрансбезпеки, несуть саме ті документи, які особа (водій транспортного засобу або інша компетентна особа автомобільного перевізника) подає контролюючому органу в момент виявлення порушення.

Суд зазначає, що носієм доказової інформації щодо встановлених таким чином обставин, є первинні документи контролю, що складаються контролюючим органом, акти, довідки - відповідно до зазначених вище правил і процедур, передбачених вищезгаданими профільними нормативно-правовими актами.

Водночас надана відповідачем ТТН не є носієм доказової інформації щодо встановлених обставин, оскільки не містить всіх необхідних реквізитів щодо перевізника, тому не є достовірним доказом відповідно до ст. 75 КАС України.

Інші документи, які б досліджувались в ході перевірки, на підтвердження статусу перевізника, відповідачем суду не надано.

У свою чергу суд звертає увагу на те, що загальними нормами Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні затверджені наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 визначено, що ТТН це документ на вантаж, а не документ, який визначає автомобільного перевізника.

Враховуючи вищенаведені обставини у сукупності з доказами наданими на їх підтвердження, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено достовірними доказами, що саме позивач у спірних правовідносинах, є перевізником.

За таких обставин, суд погоджується з доводами сторони позивача стосовно того, що Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області незаконно та необґрунтовано визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 гривень, оскільки відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт застосовується до автомобільних перевізників (фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У рішення по справі Звежинський проти Польщі (Заява N34049/96) від 19.06.2001 року Європейський суд з прав людини підкреслив, що, розглядаючи питання, які мають загальний інтерес, органи державної влади повинні діяти коректно і дуже послідовно (див. цит. вище рішення у справі "Беєлер проти Італії"). Крім того, як охоронець громадського порядку держава має моральне зобов`язання бути взірцевою, вона повинна стежити за тим, щоб такими були й державні органи, що захищають публічний порядок (пункт 73).

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, оцінивши докази, які є у справі, суд дійшов висновку, що оскаржена постанова Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській про застосування адміністративно-господарського штрафу № ОПШ055024 від 27.01.2026 року до ОСОБА_1 прийнята відповідачем необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відтак є протиправною та підлягає скасуванню у судовому порядку, а позов - задоволенню.

Вирішуючи цей спір, суд не надає оцінку наявності/відсутності складу порушення, виявленого під час здійснення рейдової перевірки, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт, оскільки оскаржувана постанова підлягає скасуванню у зв`язку з тим, що прийнята відносно неналежної особи.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 1331,20 грн., де 1331,20 грн. сума судового збору сплачена позивачем за звернення до суду із цим позовом.

Доказів на підтвердження понесення інших судових витрат позивачем до суду не надано.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 243-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області (пл. Бориса Дерев`янка, 1, м. Одеса, 65008, код ЄДРПОУ 39816845), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача товариства з обмеженою відповідальністю «РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК» (вул. Андріанова, буд. 37, смт. Бородіно, Тарутинський р-н., Одеська обл., 68540, код ЄДРПОУ 39527448), про визнання протиправними та скасування постанов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати Постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській про застосування до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу № ОПШ055024 від 27.01.2026 року.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області (пл. Бориса Дерев`янка, 1, м. Одеса, 65008, код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) грн. 20 коп.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук