Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/8429/26
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
09 червня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Потабенко В.А. розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сіті Хоум» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
товариство з обмеженою відповідальністю «Сіті Хоум» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області з такими позовними вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №323 від 01.09.2024, прийняте комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;
- зобов`язати комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «Сіті Хоум» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Ухвалою суду від 04.05.2026 позовну заяву ТОВ «Сіті Хоум» залишено без руху.
15.05.2026 від позивача за вх. №41175 надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою від 18.05.2026 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
02.06.2026 від відповідача за вх.№46947 надійшло клопотання про залишення позовної заяви без руху, оскільки позивачем пропущено строк на звернення до суду.
Вирішуючи питання про залишення позовної заяв без розгляду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, строк звернення до адміністративного суду це проміжок часу після виникнення спору в публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення процесуальних строків законом і судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій.
Також варто зауважити, що системний аналіз норм митного та податкового законодавства України дає підстави для висновку про те, що спеціального строку для звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, відмінного від загальних строків, визначених ст. 122 КАС України, законодавцем не передбачено.
Отже, законодавцем для оскарження рішень про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку встановлено загальний строк для звернення до адміністративного суду, передбачений положеннями ст. 122 КАС України.
Відтак, строк звернення до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення про відповідність критеріям ризиковості платника з похідною вимогою про зобов`язання вчинити певні дії, у разі, коли платником податків не використовувалася процедура адміністративного оскарження таких рішень як досудового порядку вирішення спору, становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зокрема, така позиція Верховного Суду викладена у постановах від 20.11.2020 у справі №1.380.2019.006517, від 16.12.2020 у справі №520/3902/2020.
У випадку застосування процедури адміністративного оскарження строк подання позовної заяви складає три місяці з дня вручення платнику рішення за результатами розгляду скарги на відмову у реєстрації податкових накладних. Вказане узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 11.10.2019 у справі №640/20468/18.
Предметом позову у цій справі є, зокрема, рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №323 від 01.09.2024, прийняте комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області.
Згідно з п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
В той же час, з цією позовною заявою позивач звернувся до суду лише 30.04.2026, відтак, очевидним є недотримання у цьому випадку встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду.
Відтак, з метою надання можливості позивачу висловити свою позицію щодо строку звернення до суду, суд вважає, що в даному випадку наявні підстав для залишення позовної заяви без руху.
Щодо заяви відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, то суд вирішуватиме таку після надходження від позивача відповідних пояснень .
Згідно ч. 13 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України)суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Всупереч вимог ч. 6 ст. 161 та ч. 1 ст. 123 КАС України позивачем не подано заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом, тому позовна заява підлягає залишенню без руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, для усунення вказаних недоліків і приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. ст. 123 та 161 КАС України, позивачу необхідно надати певний строк
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам передбаченим ст. ст. 160, 161 КАС України, тому відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України таку необхідно залишити без руху після відкриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
залишити без руху позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Сіті Хоум» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Позивачу встановити десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії вказаної ухвали.
Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Потабенко В.А.