Рішення № 137265221, 09.06.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2026
Номер справи
380/3556/26
Номер документу
137265221
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2026 рокусправа № 380/3556/26

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не виплати щомісяця ОСОБА_1 нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2025 у справі № 380/22491/24 пенсії з 01.10.2024 в розмірі 44 428,29 грн., з урахуванням максимального розміру 23 610,00 грн. та з 01.01.2026 в розмірі 49 537,54 грн., з урахуванням максимального розміру 25 950,00 грн. в порядку, визначеному п. 12-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV у зв`язку із застосуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 № 821 та затвердженого нею Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, а також, механізму здійснення видатків на виплату сум пенсій перерахованих на виконання судових рішень;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 виплату щомісяця нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2025 у справі № 380/22491/24 пенсії з 01.10.2024 в розмірі 44 428,29 грн., з урахуванням максимального розміру 23 610,00 грн. та з 01.01.2026 в розмірі 49 537,54 грн., з урахуванням максимального розміру 25 950,00 грн. в порядку, визначеному п. 12 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV без застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 № 821 та затвердженого нею Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, а також, механізму здійснення видатків на виплату сум пенсій перерахованих на виконання судових рішень.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що з 16.01.2024 їй призначено пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 82-Ф від 16.01.2024 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 83-Ф від 16.01.2024. Розмір пенсії з надбавками становив 44 428,29 грн , максимальний розмір пенсії 23 610,00 грн.

Вказує, що відповідач, без будь яких звернень позивачки, самостійно виготовив нові довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 340-Ф від 12.09.2024 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 343-Ф від 12.09.2024, самостійно долучив такі довідки до пенсійної справи позивачки та зробив перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця з урахуванням вказаних довідок. Внаслідок цього розмір пенсії позивачки істотно зменшився, із чим позивачка не погодилась та звернулась до суду.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі № 380/22491/24, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.11.2025, відповідачем здійснено нарахування пенсії позивачці, внаслідок чого розмір пенсії з надбавками становить з 01.10.2024 44 428,29 грн., максимальний розмір пенсії 23 610,00 розмір пенсії 25 950,00 грн., з 01.01.2026 49 537,54 грн., що підтверджується відповідними протоколами перерахунку пенсії від 10.12.2025 та від 06.02.2026.

Позивачка вказує, що у зв`язку із виконанням відповідачем рішення суду, мала б щомісяця отримувати пенсію, яка обмежується встановленим законом максимальним розміром 23 610,00 грн. та 25 950,00 грн. відповідно, тобто, обчислену в тому розмірі, який їй був первинно призначений. Проте, нарахувавши на підставі протоколів від 10.12.2025 та від 06.02.2026 позивачці пенсію, відповідач не виплачує її щомісяця в нарахованому розмірі, а продовжує виплачувати в розмірі 14 380,62 грн ., що підтверджується довідкою самого ж пенсійного органу за вих. № б/н. від 06.02.2026 та випискою із банківського рахунку позивачки від 11.02.2026. Відповідач нарахувавши позивачці пенсію з 01.10.2024 44 428,29 грн., максимальний розмір пенсії 23 610,00 грн., максимальний розмір пенсії 25 950,00 грн., з 01.01.2026 49 537,54 грн., вирішив припинити її щомісячну виплату в нарахованому вигляді. Свої дії відповідач обґрунтовує підзаконним нормативно-правовим актом (Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821), що вочевидь, не узгоджується із законодавством України про пенсійне забезпечення. Позивачка вважає, що такі протиправні дії відповідача порушують її право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 06.03.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що на виконання рішення суду у справі № 380/22491/24 позивачу перераховано розмір пенсії відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 в редакції від 20.07.2024 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 340-Ф від 12.09.2024 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 343-Ф від 12.09.2024. Після проведеного перерахунку, розмір пенсійної виплати з 01.10.2024 становить 23610,00 грн. На виконання рішення суду за період з 01.10.2024 по 31.01.2026 нарахована доплата в сумі 157426,08 грн.

Вказує, що суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі Реєстр судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Виплата коштів нарахованих на виконання судового рішення залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/ помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

На думку відповідача, Головне управління, як суб`єкт владних повноважень, не має законних підстав для прийняття рішення всупереч чинної постанови Кабінету Міністрів України № 821. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених судом зобов`язань, в межах компетенції та в порядку, визначеному чинним законодавством. Проте, ОСОБА_1 звертається до суду та оскаржує на її думку дії Головного управління щодо порядку виплати заборгованості з пенсійних виплат на виконання судових рішень рішення. Таким чином, звертаючись з новим позовом позивач має на меті забезпечення виконання судових рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/22491/24, яка перебуває на виконанні, а отже, відповідно являє собою порушення норм Кодексу адміністративного судочинства України. Вважає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного на його думку права, оскільки, подання нового позову щодо виконання судового рішення у іншій справі, яке набрало законної сили, суперечить нормам Кодексу адміністративного судочинства України. Просить відмовити в задоволенні позову.

Представниками сторін подано до суду додаткові пояснення у справі.

Ухвалою суду від 31.03.2026 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 08.04.2026 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 13.11.2023 отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Наказом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 15.01.2024 №25-О позивачку з 15.01.2024 звільнено з посади заступника начальника відділу захисту інформаційних систем Управління інформаційних систем та електронних реєстрів, за власним бажанням, частина перша статті 86 Закону України «Про державну службу».

16.01.2024 позивачка звернулась до пенсійного органу для призначення пенсії за віком на підставі законодавства про державну службу.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, як роботодавцем, підготовлено та видано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 82-Ф від 16 січня 2024 року та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 83- Ф від 16 січня 2024 року.

На підставі вищевказаних довідок, починаючи з 16.01.2024 позивачка переведена на пенсію за віком згідно з нормами ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, що підтверджується протоколами відповідача щодо розрахунку пенсії державного службовця. Розмір пенсії з надбавками становив 44 428,29 грн, максимальний розмір пенсії 23 610,00 грн.

12 вересня 2024 року відповідач із власної ініціативи виготовив нові довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 340-Ф від 12 вересня 2024 року та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 343-Ф від 12 вересня 2024 року.

Як наслідок, відповідач, без звернень позивачки, самостійно долучив такі довідки до її пенсійної справи та зробив перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця з урахуванням таких довідок, що підтверджується протоколами перерахунку пенсії від 16.09.2024 та від 10.10.2024. Після перерахунку розмір пенсії істотно зменшився та становив 12 897,42 грн.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі №380/22491/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.11.2025, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 в редакції від 20 липня 2024 року із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року №823 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №340-Ф від 12 вересня 2024 року та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №343-Ф від 12 вересня 2024 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 починаючи з 01.10.2024 перерахунок та виплату пенсії на підставі Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 в редакції від 01 січня 2020 року з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №82-Ф від 16 січня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №83-Ф від 16 січня 2024 року, з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки, що підтверджується перерахунком від 10.12.2025, згідно якого розмір пенсії з надбавками з 01.10.2024 становить 44428,29 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.

Відповідно до проведеного відповідачем перерахунку пенсії від 06.02.2026 у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму, розмір пенсії позивачки з надбавками з 01.01.2026 становить 45928,29 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 25950,00 грн.

Проте, після проведених перерахунків відповідач виплачує позивачці пенсію у розмірі 14380,62 грн., що підтверджується довідкою відповідача від 06.02.2026 та випискою АТ КБ «Приватбанк» від 11.02.2026 по картковому рахунку позивачки.

За результатами розгляду звернення позивачки від 26.01.2026, відповідач листом від 10.03.2026 №6951-5656/Б-02/8-1300/26 повідомив про те, що на виконання рішення суду перераховано розмір пенсії позивачки відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 в редакції від 20.07.2024 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 340-Ф від 12.09.2024 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №343-Ф від 12.09.2024. Після проведеного перерахунку, розмір пенсійної виплати з 01.10.2024 становить 23610,00 грн. На виконання рішення суду за період з 01.10.2024 по 31.01.2026 нараховано доплату в сумі 155086,08 грн.

Відповідач також вказав, що нараховані на виконання рішення суду суми коштів підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Таким чином, виплата суми пенсії, нарахованої на виконання рішення суду, виконання яких гарантується державою, буде здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України. Порядок здійснення виплат з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій, призначених та перерахованих на виконання судових рішень, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень». Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, тобто після 17.07.2025, здійснюються відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису .доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо невиплати щомісячно пенсії з 01.10.2024 в розмірі 44 428,29 грн., з урахуванням максимального розміру 23 610,00 грн. та з 01.01.2026 в розмірі 49 537,54 грн., з урахуванням максимального розміру 25 950,00 грн., позивачка звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Стаття 1 Закону №1058-IV передбачає, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Як встановлено Львівським окружним адміністративним судом у рішенні від 05.05.2025 у справі №380/22491/24, яке набрало законної сили 26.11.2025, 16.01.2024 ОСОБА_1 звернулась до пенсійного органу із заявою про переведення на пенсію за віком згідно з нормами ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області позивачка з 16.01.2024 переведена на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ. Розмір пенсії з надбавками становить 44428,29 грн., однак, з урахуванням застосованого відповідачем обмеження щодо максимального її розміру, пенсія виплачується у сумі 23610,00 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як свідчать матеріали даної справи, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки на виконання вказаного рішення суду. Відповідно до перерахунку пенсії від 10.12.2025, розмір пенсії позивачки з надбавками з 01.10.2024 по 31.12.2024 та з 01.01.2025 - довічно становить 44428,29 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.

Крім цього, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки з 01.01.2026 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму. Відповідно до перерахунку пенсії від 06.02.2026, розмір пенсії позивачки з надбавками з 01.01.2026 - довічно становить 45928,29 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 25950,00 грн.

Проте, як свідчать відомості виданої відповідачем довідки від 06.02.2026, позивачка отримує пенсію за віком: листопад-2025 14380,62 грн., грудень-2025 14380,62 грн., січень-2026 14380,62 грн.

Крім цього, факт виплати позивачці пенсії у розмірі 14380,62 грн. за листопад і грудень 2025 року та січень і лютий 2026 року підтверджується наданою позивачкою випискою АТ КБ «Приватбанк» від 11.02.2026 по її картковому рахунку.

Суд зазначає, що відповідач у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях зробив помилкові висновки про те, що спірні правовідносини у даній справі стосуються виконання рішення суду у справі №380/22491/24, а пенсійна виплата позивачці на виконання вказаного рішення суду здійснюється з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону №1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Підстави для припинення та поновлення виплати пенсії визначені статтею 49 Закону №1058-IV.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, яким визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) (далі Порядок №821). На момент розгляду даної справи постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 є чинною.

Пунктами 4-7 Порядку № 821 передбачено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов`язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

Водночас, з аналізу п. 1 Порядку № 821 суд робить висновок, що Постанова №821 регулює питання виплати різниці між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, а не виплату належного пенсіонерові щомісячного розміру пенсії в подальшому після набрання рішенням законної сили, а тому аргументом для зниження розміру пенсії позивача в подальшому після набрання рішенням законної сили норми Постанови №821 бути не можуть.

Суд наголошує, що пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України передбачає, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19, від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19).

Конституційний Суд України у мотивувальній частині Рішення від 11.10.2015 року №8-рп/2005 зазначив, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Отже, застосування відповідачем нормативно-правового акту, що обмежує право позивача на належний соціальний захист, гарантований статтею 46 Конституції України, призвело до звуження обсягу належних йому пенсійних прав, які гарантовані державою.

Такі дії спричинили порушення стабільності правовідносин у цій сфері та стали наслідком нехтування змістом та суттю принципу верховенства права у спосіб застосування підзаконного нормативно-правового акту, що обмежує конституційне право, закріплене спеціальним законом.

Суд відхиляє як безпідставні доводи відповідача про те, позивачем обрано невірний спосіб захисту своїх порушених прав шляхом подання нового позову за наявності вирішеного судом спору у справі №380/380/22491/24, оскільки спірні правовідносини у справі №380/380/22491/24 стосувались перерахунку пенсії позивачки на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (в редакції від 20.07.2024) із врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Натоміть у даній справі спірні правовідносини стосуються суми подальшої щомісячної виплати позивачці пенсії з 01.10.2024 та з 01.01.2026, із застосуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Тобто спірні правовідносини у вказаних справах є різними.

З урахуванням встановлених обставин у справі, з метою ефективного захисту прав позивачки у спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо не виплати щомісяця позивачці нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2025 у справі № 380/22491/24 пенсії з 01.10.2024 в розмірі 44 428,29 грн., з урахуванням максимального розміру 23 610,00 грн. та з 01.01.2026 в розмірі 49 537,54 грн., з урахуванням максимального розміру 25 950,00 грн. в порядку, визначеному п. 12-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV у зв`язку із застосуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 № 821 та затвердженого нею Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, а також, механізму здійснення видатків на виплату сум пенсій перерахованих на виконання судових рішень, зобов`язавши відповідача здійснити виплату позивачці щомісяця нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2025 у справі № 380/22491/24 пенсії з 01.10.2024 в розмірі 44 428,29 грн., з урахуванням максимального розміру 23 610,00 грн. та з 01.01.2026 в розмірі 49 537,54 грн., з урахуванням максимального розміру 25 950,00 грн. в порядку, визначеному п. 12 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV без застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 № 821 та затвердженого нею Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, а також, механізму здійснення видатків на виплату сум пенсій перерахованих на виконання судових рішень, по день прийняття судом рішення у даній справі.

Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову повністю.

Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) щодо не виплати щомісяця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2025 у справі № 380/22491/24 пенсії з 01.10.2024 в розмірі 44 428,29 грн., з урахуванням максимального розміру 23 610,00 грн. та з 01.01.2026 в розмірі 49 537,54 грн., з урахуванням максимального розміру 25 950,00 грн. в порядку, визначеному п. 12-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV у зв`язку із застосуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 № 821 та затвердженого нею Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, а також, механізму здійснення видатків на виплату сум пенсій перерахованих на виконання судових рішень.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісяця нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2025 у справі № 380/22491/24 пенсії з 01.10.2024 в розмірі 44 428,29 грн., з урахуванням максимального розміру 23 610,00 грн. та з 01.01.2026 в розмірі 49 537,54 грн., з урахуванням максимального розміру 25 950,00 грн. в порядку, визначеному п. 12 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV без застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 № 821 та затвердженого нею Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, а також, механізму здійснення видатків на виплату сум пенсій перерахованих на виконання судових рішень, по день прийняття судом рішення у даній справі.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) 1331,20 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 09.06.2026 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович