Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/8736/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки від 15.04.2026 №31/28/37-81 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 , в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.12.2019;
- зобов?язати відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки від 15.04.2026 №31/28/37-81 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 , з урахуванням основних і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.12.2019.
Посилається на те, що рішенням виконавчого комітету Новояричівської селищної ради від 31.07.2025 №884 малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано статус дитини-сироти, а рішенням від 31.07.2025 №885 встановлено опіку над нею та призначено ОСОБА_1 її опікуном. Вказує, ОСОБА_2 , опікуном якої призначено позивача, з 01.08.2025 призначено пенсію у зв`язку з втратою годувальника (батька ОСОБА_3 ) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У квітні 2026 року позивач звернувся до уповноваженого органу із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на підставі якої виготовлено довідку від 15.04.2026 №31/28/37-81 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988. У зв`язку із цим позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі вказаної довідки, однак у відповідь отримав відмову, мотивовану відсутністю правових підстав для такого перерахунку. Вважаючи у зв`язку із цим права малолітньої підопічної на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що формування грошового забезпечення, з якого проводиться призначення (перерахунок) пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Вказав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 ОСОБА_3 з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 23.03.2018 №91-02702 про розмір грошового забезпечення. Зазначив, що після 01.01.2016 Кабінет Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення поліцейських Національної поліції не приймав, а тому підстави для видачі нових довідок для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції відсутні. Звернув увагу, що перерахунок пенсій військовослужбовцям можливий лише у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, чого в даній справі не відбулося. Також вказав, що довідка від 15.04.2026 №31/28/37-81 видана на звернення позивача, а не відповідно до Порядку №45, не відповідає формі, затвердженій додатком 3 до Порядку №45, оскільки в ній не вказана мета її видачі, а тому носить лише інформаційний характер. Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Ухвалою судді від 11.05.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був пенсіонером по лінії Міністерства внутрішніх справ України, проходив службу на посаді молодшого інспектора 3 взводу спеціальної роти міліції групи затримання 1 батальйону полку міліції УДСО при ГУМВС у Львівській області та звільнений зі служби 11.06.2013 у званні старшого сержанта поліції.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 24.07.2025.
Рішенням виконавчого комітету Новояричівської селищної ради Львівського району Львівської області від 31.07.2025 №884 малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано статус дитини-сироти. Рішенням виконавчого комітету Новояричівської селищної ради від 31.07.2025 №885 встановлено опіку над малолітньою ОСОБА_2 та призначено ОСОБА_1 її опікуном.
На підставі протоколу про призначення пенсії по втраті годувальника та розпорядження про перерахунок пенсії з 01.09.2025 малолітній ОСОБА_2 з 01.08.2025 призначено пенсію у зв`язку з втратою годувальника (батька ОСОБА_3 ) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).
15.04.2026 Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях складено довідку №31/28/37-81 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 за нормами, чинними на 19.11.2019, за прирівняною посадою поліцейського інспектор патрульної поліції, з включенням як основних, так і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, премія).
16.04.2026 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 на підставі вищевказаної довідки.
Листом від 24.04.2026 №1300-0203-8/65901 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.04.2026 №31/28/37-81. Мотивами відмови є те, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) Уряд не приймав.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії у зв`язку з втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 з 01.12.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 15.04.2026 №31/28/37-81 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 , виготовленої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі Закон №2262-ХІІ), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Згідно ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Кабінетом Міністрів України на виконання ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ прийнято постанову від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103).
Пунктом 3 Постанови №103 було передбачено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
З наведеного слідує, що з 19.11.2019 з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Отже, з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі №160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому, згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок №45), перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивач правомірно звернувся до органу Пенсійного фонду України про перерахунок раніше призначеної пенсії у зв`язку з втратою годувальника на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та мав законні очікування на перерахунок такої. Передумовою для його проведення є довідка від 15.04.2026 №31/28/37-81 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 , виготовлена Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.
За висновком Верховного Суду у постанові від 20.11.2018 року у справі №328/4303/16-а, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Таким чином, з огляду на виникнення у малолітньої ОСОБА_2 права на перерахунок пенсії, та враховуючи те, що Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях була складена довідка від 15.04.2026 №31/28/37-81, у відповідача, з урахуванням положень ст.ст.51, 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45, виникає обов`язок здійснити перерахунок пенсії у зв`язку з втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 з 01.12.2019 згідно грошового забезпечення станом на 19.11.2019.
Відтак, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 відповідно до довідки від 15.04.2026 №31/28/37-81 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення є протиправною.
Як наслідок, позовна вимога про спонукання до вчинення дій є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Щодо судового збору, то ураховуючи, що суд ухвалює рішення на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, а також зважаючи на документальне підтвердження понесених позивачем витрат у вигляді судового збору на суму 1331,20 грн, наявні підстави для їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 відповідно до довідки від 15.04.2026 №31/28/37-81 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ), отримувачем якої є опікун ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ), відповідно до довідки від 15.04.2026 №31/28/37-81 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) гривня 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.