ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
Господарський суд Чернігівської області
________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62
Іменем України
ПОСТАНОВА
"13" лютого 2008 р. Справа № 15/55
Україна
Господарський суд Чернігівської області
м.Чернігів,пр.Миру,20 Тел.7-99-18
Іменем України
ПОСТАНОВА
13.02.08. Справа № 15/55.
Позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю „Праця Стольне”, с. Стольне Менського району, вул. Леніна, 17.
До відповідача- Менської районної державної адміністрації, м. Мена, вул. Червона Площа, 6.
Про зобов”язання вчинити певні дії.
Суддя Ю.В.Федоренко, секретар Фурник К.В.
Представники сторін:
Від позивача –Парфененко О.Я., дов. від 10.01.08.
Від відповідача- не з”явився.
СУТЬ СПОРУ:
Заявлено позов про зобов”язання відповідача внести відомості про реорганізацію ( перетворення ) Сільськогосподарського кооперативу „Праця” в Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Праця” та перейменування Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Праця” в Товариство з обмеженою відповідальністю „Праця Стольне” в державний акт на право постійного користування землею під номером 161.
Вказані вимоги представник позивача підтримав і в судовому засіданні, також просить суд повернути зайво сплачений розмір судового збору.
Відповідач звернувся з клопотанням про розгляд справи без участі його представника яке підлягає задоволенню.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача суд встановив наступне.
Спір між сторонами виник з приводу внесення відомостей про реорганізацію сільськогосподарсткого кооперативу в сільськогосподарське товариство та про перейменування товариства в державний акт на право постійного користування землею.
Так, листом від 16.12.07 позивач звернувся до відповідача з проханням внести вказані відомості в державний акт.
Листом від 19.12.07 № 01-14/1381 відповідач повідомив позивача про те, що державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЧН № 002587 був виданий СК „Праця” відповідно до рішення 15 сесії 23 скликання Чернігівської обласної ради від 27.03.01. Відповідно до вказаного рішення СК „Праця” було надано в постійне користування земельну ділянку площею 275 га лісів. Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і збереження державних актів на право постійного користування землею не передбачає внесення змін про реорганізацію або зміну назви землекористувача.
Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЧН № 002587 видано Сільськогосподарському кооперативу „Праця” с. Стольне Менського району 28.12.01. У відповідності з цим актом землекористувачу надається у постійне користування 275.0 га землі в межах згідно з планом землекористування для ведення лісового господарства.
Сільськогосподарський кооператив „Праця” реорганізований 21.02.03 в Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Праця” і останнє є правонаступником сільськогосподарського кооперативу. 01.06.05 проведена державна реєстрація змін до установчих документів СТОВ „Праця” в зв”язку зі зміною назви на Товариство з обмеженою відповідальністю „Праця Стольне”, що підтверджується довідкою державного реєстратора від 19.12.07 № 11-14/104, витягом з статуту СТОВ „Праця Стольне” в новій редакції, затвердженого зборами учасників протокол № 9 від 25.05.07.
У відповідності до ст.. 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. Згідно до ч.5 ст. 59 Господарського кодексу України у разі перетворення до нової юридичної особи переходить усе майно, усі права та обов’язки попередньої особи. Згадані норми не роблять виключення щодо переходу до перетвореної особи права постійного користування землею, наданого попередній перед перетворенням особі.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України №5-рп від 22.09.05р. п.6 Перехідних положень Земельного кодексу України щодо зобов’язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди визнано неконституційним. При цьому при вирішенні даної справи має бути взяте до уваги посилання Конституційного Суду України у п. 5.2. Рішення від 22.09.05р. на те, що стосовно права постійного користування земельними ділянками діє механізм захисту, гарантований статтями 13, 14, 41, 55 Конституції України , а також на те, що згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані , при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також має бути враховано висновок Конституційного Суду України в п. 5.3 Рішення від 22.09.05р. про те, що використання терміна "набувають", що означає "ставати власником чого-небудь, здобувати що-небудь", після набрання чинності статтею 92 Земельного кодексу свідчить, що ця норма не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установлених законодавством випадках за станом на 1 січня 2002 року.
Порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право постійного користування землею передбачено Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженою Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах N 43 від 04.05.99р., який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 р. за N 354/3647. Цей порядок передбачає, що:
- заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою покладається на Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України, регіональні, районні та міські центри державного земельного кадастру та їх структурні підрозділи і інші землевпорядні підприємства та організації. (п. 2.9. Інструкції) ;
- державний акт на право постійного користування земельною ділянкою складається у двох примірниках, підписується органом, який прийняв рішення про передачу (надання) земельної ділянки у власність (постійне користування), та відповідним державним органом земельних ресурсів( п. 2.14 Інструкції );
- другий примірник державного акта зберігається у вогнетривких шафах у приміщеннях відповідних рад чи державних адміністрацій або за їх дорученням - у приміщеннях районних (міських) відділів (управлінь) земельних ресурсів Держкомзему України. ( Пункт 4.2 Інструкції).
Зазначена Інструкція не містить опису порядку внесення змін до державного акта на право постійного користування земельною ділянкою , хоча бланк такого акта передбачає внесення до нього відомостей про зміни в землекористуванні. Листом N 14-17-11/5484 від 04.11.2002р. Державний комітет України з земельних з ресурсів зазначив про можливість внесення до державного акту відомостей про реорганізацію юридичної особи, якій було видано державний акт.
Частина 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з матеріалів справи відмова відповідача задовольнити звернення позивача про внесення відповідних змін про реорганізацію та перейменування юридичної особи, якій було видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, правонаступником якої є позивач, є необґрунтованою , здійсненою без врахування всіх обставин, які мають значення для вирішення вказаного питання, а також вимог Земельного кодексу України і Рішення Конституційного Суду України з відповідного питання. Вказані відмова також порушує права та охоронювані законом інтереси позивача щодо права користування наданою в постійне користування земельною ділянкою.
На підставі викладеного позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 89, ч. 1 ст.94 КАС України позивачу слід повернути зайво сплачений розмір судового збору, та стягнути на його користь з Державного бюджету України 3,40 грн. судових витрат ( судового збору ).
Керуючись ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити повністю.
Зобов”язати Менську районну державну адміністрацію внести відомості про реорганізацію ( перетворення ) Сільськогосподарського кооперативу „Праця” в Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Праця” та перейменування Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Праця” в Товариство з обмеженою відповідальністю „Праця Стольне” в державний акт на право постійного користування землею ІІ-ЧН № 002587, зареєстрований в книзі записів державний актів на право постійного користування землею за № 161.
Повернути з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю „Праця Стольне”, с. Стольне Менського району, вул. Леніна, 17, код 03797482, 81,60 грн. зайво сплаченого судового збору платіжним дорученням № 50 від 19.12.07 оригінал якого знаходиться в матеріалах справи № 15/55 господарського суду Чернігівської області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Праця Стольне”, с. Стольне Менського району, вул. Леніна, 17, код 03797482, 3,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили і може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст.254, 185,186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена та підписана у повному обсязі 14.02.08.
Суддя Ю.В.Федоренко