Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 643/7319/26
Провадження № 2/643/5653/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.06.2026 Салтівський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого - судді Довготько Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Вишнякової Є.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю,-
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2026 року Харківський обласний центр зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 2 522,41 грн. та судового збору у розмірі 3328грн.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості, де згідно поданих нею заяв від 08.01.2024 їй було надано статус зареєстрованого безробітного та з 09.01.2024 по 03.12.2024 було призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі, з урахуванням страхового стажу від 24 до 30 р. в мінімальному розмірі (330 к.д.). ОСОБА_1 перебувала на обліку у статусі зареєстрованого безробітного з 08.01.2024 по 24.05.2024. Її реєстрацію в центрі зайнятості припинено з 24.05.2024 у зв`язку з поданням письмової заяви про зняття з реєстрації як безробітного або відмови від послуг. В заяві про надання статусу безробітного від 08.01.2024 відповідач зазначила та засвідчила власним підписом, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Ознайомлена з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення та зобов`язанням своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Крім цього, кар`єрним радником Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості та ОСОБА_1 09 січня 2024 року, було підписано Індивідуальний план працевлаштування безробітного, де зазначалося, що згідно з п.п. 4.2.7 п. 4.2. Індивідуального плану, відповідач зобов`язувався інформувати Центр зайнятості протягом трьох робочих днів про обставини, що впливають на припинення реєстрації безробітного, у разі необхідності та відповідно до законодавства повернути суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг, що передбачено ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Харківською філією Харківського обласного центру зайнятості, згідно заяви про призначення виплати допомоги по безробіттю, ОСОБА_1 на поточний рахунок перераховано допомогу по безробіттю за період з 09.01.2024 по 07.04.2024 у сумі 4 462 грн. 80 коп. За результатами обміну даними з Реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України до Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості надійшла інформація про перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «М Фемелі Маркет» з 17.02.2024, що підтверджувалось наданою підприємством під час перевірки копією наказу «Про прийняття на роботу: ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 » від 16.02.2024 № 5к. У зв`язку з вищенаведеним, Харківською філією Харківського обласного центру зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 21.06.2024 № 53. ОСОБА_1 не проінформувала центр зайнятості про те, що перебуває у трудових відносинах, що впливає на виплату матеріального забезпечення на випадок безробіття, що призвело до безпідставного отримання ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в розмірі 2 522 грн. 41 коп., за період з 17.02.2024 по 07.04.2024.
Ухвалою Салтівського районного суду міста Харкова від 17.04.2026, відкрито провадження у справі, постановлено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін.
У наданий в ухвалі час від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, відповідач відзив на позовну заяву не подав.
Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши письмові докази та матеріали справи вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного та про призначення виплати допомоги по безробіттю, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с. 5,6). У заяві ОСОБА_1 зазначила та засвідчила власним підписом, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Ознайомлена з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення та зобов`язанням своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Крім цього, кар`єрним радником Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості та ОСОБА_1 09 січня 2024 року, було підписано Індивідуальний план працевлаштування безробітного, де зазначалося, що згідно з п.п. 4.2.7 п. 4.2. Індивідуального плану, відповідач зобов`язувався інформувати Центр зайнятості протягом трьох робочих днів про обставини, що впливають на припинення реєстрації безробітного, у разі необхідності та відповідно до законодавства повернути суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг, що передбачено ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Як вбачається з копії рішення щодо зареєстрованого безробітного, прийняті установою Державної служби зайнятості, ОСОБА_1 перебувала на обліку у статусі зареєстрованого безробітного з 08.01.2024 по 24.05.2024 (а.с.10).
Реєстрацію ОСОБА_1 в центрі зайнятості припинено з 24.05.2024 у зв`язку з поданням нею письмової заяви про зняття з реєстрації як безробітного та відмови від послуг (а.с.18).
За результатами обміну даними з Реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України до Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості надійшла інформація про перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «М Фемелі Маркет» з 17.02.2024 по 29.02.2024 (а.с.19).
Відповідно до наказу №5к від 16.02.2024, ОСОБА_1 прийнято на посаду касира (продавця) торгівельного залу з повною матеріальною відповідальністю з 17.02.2024 за основним місцем роботи з посадовим окладом 7100, 00 грн. на місяць (а.с.20).
Відповідно до наказу №7к від 29.02.2024, ОСОБА_1 звільнено з посади касира (продавця) торгівельного залу з 29.02.2024 за згодою сторін, ст.36 п.1 КЗпП України (а.с.21).
Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Закону України «Про зайнятість населення» за № 53 від 21 червня 2024 року встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку як безробітна в Харківській філії Харківського обласного центру зайнятості з 08.01.2024 по 24.05.2024. ОСОБА_1 була прийнята на посаду касира (продавця торгівельного залу до ТОВ «М ФЕМЕЛІ МАРКЕТ») з 17.02.2024 та звільнена з 29.02.2024.
За період з 09.01.2024 по 07.04.2024 ОСОБА_1 була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 4 462 грн. 80 коп. (а.с. 12-14).
Наказом від 03 липня 2024 року № 496 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 » було вирішено вжити заходів по поверненню коштів у сумі 2522,41 грн, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 за період з 17.02.2024 по 07.04.2024 (а.с.23).
ОСОБА_1 було направлено лист-претензію вих. № 17.05.-4577 від 04.07.2024, з пропозицією в добровільному порядку повернути кошти у сумі 2522,41грн, однак, станом на теперішній час відповідачем в добровільному порядку не повернута безпідставно отримана допомога по безробіттю.
Згідно частини 2 статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» статус зареєстрованого безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам у день подання ними особистої заяви про надання статусу зареєстрованого безробітного до будь-якого обраного ними територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від наявності або відсутності у таких осіб задекларованого та зареєстрованого місця проживання (перебування).
Відповідно до пункту 4 частини 2, частини 3 статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов`язані: протягом трьох робочих днів інформувати кар`єрного радника про: виїзд за межі України; обставини, які є підставою для припинення реєстрації, визначені частиною 1 статті 45 цього Закону. Відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється за умов, що перелічені в частині 1 статті 45 Закону України «Про зайнятість населення».
Пунктами 7, 7-1 частини 1 статті 45 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: невідвідування без поважних причин територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом 30 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття ним рішення про таке відвідування; не підтвердження без поважних причин будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними, наміру перебування у статусі зареєстрованого безробітного протягом 30 робочих днів з дня, наступного за днем останнього підтвердження (відвідування) (під час дії надзвичайного або воєнного стану, карантину, у разі виникнення надзвичайної ситуації).
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття врегульовані Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон № 1533- ІІІ).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону № 1533-ІІІ загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону №1533-ІІІ виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: 1) працевлаштування безробітного; 2) поновлення безробітного на роботі за рішенням суду; 3) вступу до закладу освіти на навчання з відривом від виробництва; 4) відрахування із закладу освіти; 5) призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу; 6) набрання законної сили вироком суду про позбавлення волі безробітного або направлення його за рішенням суду на примусове лікування; 7) призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку; 8) призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості; 9) подання письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку; 10) подання письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості; 11) зміни місця проживання; 12) закінчення строку їх виплати; 13) зняття з обліку за невідвідування без поважних причин державної служби зайнятості протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про виплату допомоги по безробіттю (крім періоду дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб); 14) відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи або від двох пропозицій проходження професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості, у тому числі осіб, які вперше шукають роботу та не мають професії (спеціальності); 15) відмови від роботи за спеціальністю, професією, набутою після професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості; 16) смерті безробітного.
Згідно з абз. 5 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» , яка визначає права, обов`язки та відповідальність застрахованих осіб, такі особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, умовою стягнення виплаченого забезпечення є умисне невиконання застрахованою особою своїх обов`язків та зловживання ними. Відтак, позивач повинен довести вину відповідача у формі прямого умислу, спрямованого саме на свідоме неповідомлення про працевлаштування з метою незаконного отримання допомоги з безробіття.
Дана позиція узгоджується з постановами Верховного Суду від 19 грудня 2018 року у справі № 802/1206/17-а, від 24 квітня 2019 року у справі № 757/17820/17-ц (провадження № 61-45759св18), у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727св18
Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
Згідно із частиною 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18).
З огляду на викладене, судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 , маючи статус безробітної особи, своєчасно не повідомила центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послу, а саме про працевлаштування , що призвело до незаконного отримання нею допомоги по безробіттю у період з 17.02.2024 по 07.04.2024 у сумі 2522,41 грн, а відтак позовні вимоги Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 3328,00 гривень.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 80, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківського обласного центру зайнятості (м.Харків, вул.Громадського Олега, буд.1-А код ЄДРПОУ 03491277) безпідставно виплачену допомогу по безробіттю в розмірі 2 522 (дві тисячі п`ятсот двадцять дві) грн. 41 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківського обласного центру зайнятості (м.Харків, вул.Громадського Олега, буд.1-А код ЄДРПОУ 03491277) судовий збір у розмірі 3328 (три тисячі триста двадцять вісім) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду, протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 10.06.2026.
Сторони по справі:
Позивач: Харківський обласний центр зайнятості, місцезнаходження: 61068, м. Харків, вул. Громадського Олега, буд. 1А, код ЄДРПОУ 03491277, в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості, місцезнаходження: 61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 137А, код ЄДРПОУ 45149645.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя - Т.М. Довготько