ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.02.11 Справа № 16/85
За позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле", м. Луганськ
про стягнення 21894 грн. 09 коп.
Суддя Шеліхіна Р.М.
секретар судового засідання Маценко О.В.
за участю представників сторін:
від заявника –представник не прибув;
від позивача - Шинкарьова О.А., довіреність від 24.11.2010 № 01/03-30./5449/0/2-10;
від відповідача - Варичев М.Я., довіреність від 03.01.10.,
ВСТАНОВИВ:
Представником відповідача у судовому засіданні 24.01.11 заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення по суті спору по справі №26/3пн/2011 про визнання недійсними даних щодо розрахунку розміру орендної плати та інші вимоги.
Представник позивача проти задоволення клопотання заперечив, оскільки позовні вимоги у справі пред’явлено до управління по земельних ресурсах, яке не є стороною у даному спорі.
Також представники сторін по даній справі повідомили суд про залишення позову у справі №26/3пн/2011 без задоволення.
Суд залишає клопотання без задоволення у зв’язку з безпідставністю.
Суть спору: прокурором заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю в сумі 21102 грн. 95 коп. та пені в сумі 791 грн. 14 коп. за договором оренди земельної ділянки від 18.04.2008, державна реєстрація від 19.05.2008 № 040840200072.
Заявник у судове засідання не прибув.
Представник позивача у судовому засіданні 24.01.2011 надав заяву, якою просить п.14 договору оренди землі від 18.04.2008, державна реєстрація від 19.05.2008 № 040840200072 читати правильним у наступній редакції "У разі зміни розміру земельного податку протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін у договір. Про зміну земельного податку орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації."
Відповідач відзивом від 01.12.10 проти позову заперечив.
На підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської ради (перший позивач) від 28.12.07 № 28/33 Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія «Транспеле»( відповідач) була надана у тимчасове –на 49 років (довгострокове) користування на умовах оренди земельна ділянка загальною площею 1,6541га за адресою: м. Луганськ, вул. ім. 26 Бакінських комісарів (біля будівлі «Східно-промислового банку»під будівництво готельного комплексу.
Право користування наданою земельною ділянкою сторони оформили договором: між Луганською міською радою та ТОВ «Компанія «Транспеле»укладено договір оренди землі від 18.04.08, реєстрація від 19.05.08 № 040840200072 (надалі - договір) на земельну ділянку загальною площею 1,6541 га під будівництво споруд готельного комплексу.
Згідно умов договору:
На момент укладання цього договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3637585,15 грн. Після набрання чинності договором оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28 грудня 2007 року за №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного органом уповноваженим Орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну(і) довідку(и) Орендарю у тижневий термін після звернення і Орендаря до вказаного органу.
Річна орендна плата встановлюється у розмірі 4,5 відсотків від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, у гривнях.
Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться.
Обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який і враховується при здійсненні індексації, що проводиться у порядку визначеному у п.9 даного договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбуваються протягом терміну дії Договору оренди. Обчислення розмірів земельного податку визначається відповідно до фактичного функціонального використання і місця розташування земельної ділянки.
Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого, Орендар уточнює у Орендодавця, або в уповноваженого їм органу.
Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі настання випадків, передбачених законодавством України.
У разі зміни розміру земельного податку протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в Договір. Про зміну земельного податку Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або робить про оголошення в місцевому засобі масової інформації. (Даний пункт в тексті договору має опечатку, яку представник позивача просить вважати виправленою і читати у вказаному варіанті).
У разі не внесення орендної плати у строки, визначені Договором, з Орендаря справляється пеня у розмірі пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення.
На момент укладання Договору розмір орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, визначеної рішенням Луганської міської ради від 28 грудня 2007 року за №28/33 складає - 163691,33 гри. (сто шістдесят три тисячі шістсот дев'яносто одну гривню тридцять три копійки). У подальшому розмір річної орендної плати розраховується Орендарем самостійно з урахуванням форми розрахунку розміру орендної плати, положень Договору оренди землі та на підставі відповідної довідки, наданої органом, уповноваженим Орендодавцем. Розрахунок розміру орендної плати за землю надається на підпис в орган, уповноважений Орендодавцем.
Згідно пункту 29.4. своєчасного внесення орендної плати. За договором відповідач - Орендар зобов'язаний для обчислення розміру орендної плати звернутись в тижневий термін з моменту державної реєстрації Договору оренди землі, а у подальшому звертатись до органу, уповноваженого Орендодавцем, для отримання довідки; щороку не пізніше місячного терміну після проведення у встановленому законодавством порядку індексації грошової оцінки землі; у разі зміни функціонального використання земельної ділянки (або її частини) в межах мети використання, визначеної Договором оренди землі, не пізніше місячного терміну з моменту настання вказаної події.
На виконання умов договору та додаткових угод до договору позивач надав відповідачу вказану земельну ділянку за обумовлену договором орендну плату, що підтверджено актом приймання-передачі землі від 20.05.08 (а.с.12).
При застосуванні функціонального (2,5) та договірного коефіцієнту (4,5, встановленого рішенням міськради від 28.12.07 № 28/33, п.3.1) використання землі та згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 підвищена грошова оцінка земельної ділянки, яку надано за договором у користування відповідачу, і дорівнює 6721807,75грн., у зв’язку з чим збільшився розмір орендної плати за договором і складає 16641,51грн. в місяць.
В порушення умов договору відповідач не сплачував орендну плату за користування земельною ділянкою у повному обсязі, у зв’язку з чим за ним утворився борг у сумі 21102,95грн. за період з 01.01.10 по 31.08.10, який прокурор просить стягнути на користь Луганської міської ради.
Крім того, за несвоєчасне виконання обов’язків по договору, позивач просить стягнути з відповідача пеню в сумі 791,14грн. за період з 01.04.10 по 30.09.10.
Відповідач відзивом заперечив проти позву, стверджуючи про те, що борг з орендної плати за землю є податковим зобов’язанням, правильність нарахування та справляння якого зобов’язана контролювати податкова інспекція, у зв’язку з чим, на думку відповідача, прокурор «помилково звернувся до господарського суду в порядку позовного провадження».
Також відповідач стверджує про відсутність в нього податкових зобов’язань по оплаті орендної плати за землю, оскільки відповідачем були внесені платежі на підставі погоджених податкових зобов’язань у повному обсязі за користування декількома земельними ділянками по декількох договорах і визначити конкретний розмір заборгованості по договору оренди землі від 18.04.08, реєстрація від 19.05.08 № 040840200072, відповідач не має можливості.
Листом від 07.02.11 відповідач заперечив правильність розрахунку прокурором розміру орендної плати і навів свій розрахунок, в якому замість функціонального коефіцієнту 2,5 використання землі, застосував коефіцієнт 0,5, мотивуючи свій розрахунок тим, що на наданій земельній ділянці відповідачем нічого не збудовано, тому земельна ділянка має бути оцінена за категорією «Інші землі»з коефіцієнтом 0,5, а не за категорією «Землі комерційного призначення»з коефіцієнтом 2,5.
Враховуючи вищевикладене, повно, всебічно і об’єктивно дослідивши матеріали та обставини справи, вислухав представників сторін, оцінивши надані ними докази своїх вимог і заперечень до суті спору, їх належність, допустимість, достовірність кожного окремо і у сукупності без надання жодному доказу пріоритету або вищої сили суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до норми ст.19 Основного закону держави –Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституцією України, ст.ст.13,14, встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, іншими законодавчими органами України.
Відповідно до ст. 12, 83 Земельного кодексу України суб'єктами права державної власності на землю в межах їх території є міські, селищні і сільські ради.
Компетенція позивача по реалізації права власності на землю та визначення розміру грошової оцінки землі встановлена Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування», Земельним кодексом України та іншими законами. Договором встановлено право позивача змінювати орендну плату при зміні грошової оцінки земель і ставки земельного податку, визначати розмір орендної плати на слідкуючий період у встановленому порядку.
Відповідач є землекористувачем в розумінні Земельного кодексу України, Закону України «Про орендну плату», оскільки він використовує землю на підставі договору оренди, укладеного з першим позивачем, і цей факт належним чином підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачем.
Згідно ст. 24 розділу «Права та обов'язки орендодавців орендарів, захист їх прав»Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Згідно Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», п.3.2 вказаного договору орендар зобов‘язаний вчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату позивачу, однак відповідач не у повному обсязі сплачував орендну плату, у зв‘язку з чим за відповідачем утворився борг в сумі 21102,95грн. за період з 01.01.10 по 31.08.10. Розмір заборгованості (розмір щомісячної орендної плати) підтверджено належним чином –в порядку вимог ст.ст.33,34 ГПК України - постановленими рішеннями Луганської міської ради, на підставі яких були застосовані відповідні коефіцієнти розмір орендної плати. Рішення органу місцевого самоврядування є чинними і обов’язковими до виконання.
Дані щодо розміру орендної плати позивач оформлював відповідними довідками згідно умов вказаного договору, на підставі яких відповідач здійснював розрахунок плати за оренду землі самостійно та у відповідності до умов вказаного договору і частково вносив платежі.
Відповідно до правил ст.ст. 526,629 ЦК України зобов’язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору і у встановлений договором строк. Нормами правового інституту оренди земельних угідь (ЗК України, Закону України «Про оренду земель») встановлено обов‘язок тимчасового землекористувача (відповідача) сплачувати орендну плату у встановленому законом та умовами договору порядку і розмірі. Відповідач не сплачував у повному обсязі орендну плату за використання землі, чим порушив умови договору та закон.
На підставі правил Закону України «Про оренду землі»та Земельного кодексу України - використання землі в Україні є платним, за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Правилами ст. 21 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що за користування земельною ділянкою на підставі договору оренди, орендар (відповідач) зобов’язаний сплачувати орендодавцю (позивачу) орендну плату у розмірі та в строки, встановлені у договорі. Відповідач в порушення вимог закону та умов договору не у повному обсязі сплачував орендну плату за користування наданою йому земельною ділянкою у строки та у розмірі, встановленими у договорі, в результаті чого прокурор був змушений звернутись з даним позовом до суду.
З огляду на викладене та на підставі вимог ст.ст.96,206 Земельного кодексу України, ст.ст.24,25 Закону України «Про оренду землі», умов вказаного договору, в якому зазначено про обов’язок відповідача вносити орендну плату за використання земельної ділянки з періодичністю кожен місяць, про що і підписано договір, позов підлягає задоволенню і з відповідача слід стягнути борг по орендній платі за користування земельною ділянкою у сумі 21102,95грн. за період з 01.01.10 по 31.08.10.
Вимоги про стягнення пені цілком правомірні і обґрунтовані правилами ст.232 ГК України та умовами договору оренди землі від 18.04.08, реєстрація від 19.05.08 № 040840200072 (пункт 15), якими встановлено, що у разі прострочення платежів з орендної плати за землю, орендар (відповідач) зобов’язаний сплатити пеню. Відповідач прострочив внесення плати з оренди земельної ділянки, тому вимога про стягнення пені в сумі 791,14грн. за період з 01.04.10 по 30.09.10 підлягає задоволенню.
Доводи відповідача, вказані у відзиві, спростовуються приписами ст.24 Закону України «Про оренду землі», на підставі яких орендодавець (позивач), як сторона договору, має право на отримання плати від орендаря (відповідача), як сторони по договору, за тимчасове користування землею.
При цьому слід зауважити, що земельний податок і орендна плата за землю, - є різні платежі з точки зору правових норм, які регулюють дані правовідносини, оскільки земельний податок сплачується на підставі закону, а орендна плата - на підставі договору. Податкова інспекція не є стороною договору оренди землі і не має права на отримання плати або стягнення боргу по орендній платі за землю. Таке право належить позивачу, як стороні по договору, як власнику земель в межах територіальної громади м. Луганська, і позивач має право отримувати та розподіляти грошові кошти, сплачені як орендну плату за користування землею. Тому прокурором цілком правомірно заявлено даний позов в інтересах держави в особі Луганської міської ради (позивач).
Заперечення відповідача щодо відсутності податкових зобов’язань по оплаті за землю не стосуються суті спору по даній справі.
Докази, надані відповідачем в підтвердження відсутності боргу по даному договору, а саме: платіжні доручення на а.с.45-74, не спростовують доводів позивача та прокурора про існування боргу в сумі 21102,95грн. за період з 01.01.10 по 31.08.10 за договором оренди землі від 18.04.08, реєстрація від 19.05.08 № 040840200072, оскільки жодний платіжний документ не містить посилання в призначенні платежу а ні на договір, а ні на земельну ділянку в призначенні платежу. Так, за наданими платіжними дорученнями сплачено орендну плату за землю за грудень 2009 року на суму 102850грн., за лютий 2010 (входить в період стягуваної заборгованості) - 130100грн. На підставі чого здійснені такі платежі, з якого розрахунку і яким чином надані платіжні документи підтверджують відсутність спору по даній справі, відповідач не визначив і відповідних обставин суду не довів.
Наданий відповідачем розрахунок розміру орендної плати не підтверджений жодним доказом та нормативним документом і не спростовує доводів позивача та прокурора щодо правомірності обрання функціонального коефіцієнту 2,5 за використання наданої землі у відповідності до рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10.
Таким чином, позовні вимоги слід визнати обґрунтованими, підтвердженими належними доказами і позов таким, що підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати слід стягнути з відповідача.
На підставі викладеного, ст.ст.13,14,19,121 Конституції України, ст.ст.24,25 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.96,206 Земельного кодексу України, керуючись ст.ст.22,33,34,44-49,79,82,84,85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле", м. Луганськ, вул. «Переяславська», 50, ід. Код 13378964 на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. ім. Коцюбинського, 14, ід. Код 26070794 борг по орендній платі за землю у сумі 21102,95грн., пені в сумі 791,14грн. на рахунок місцевого бюджету Ленінського району м. Луганська, 33214812700006 в УДК в Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200. Видати наказ.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле", м. Луганськ, вул. «Переяславська», 50, ід. Код 13378964 на користь:
- державного бюджету України держмито в сумі 218,94грн. на поточний рахунок 31118095700006, банк ГУДК у Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську ГУ ДКУ У Луганській області, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, видати наказ Державній податковій інспекції у Ленінському районі у м. Луганську;
- державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне
забезпечення судового процесу в сумі 236грн., р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 264, видати наказ. Рішення підписане 11.02.11
Суддя Р. Шеліхіна