Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 342/98/26
Провадження № 1-кп/342/104/2026
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2026 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі суду м. Городенка матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025092090000016 від 15.08.2025 про обвинувачення
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець, зареєстрований та житель АДРЕСА_1 , громадянин України, з вищою освітою, одружений, директор «Дажбог» раніше не судимий, пенсіонер третьої групи інвалідності, на утриманні нікого немає, раніше несудимий,
у вчиненні вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.240 КК України,
учасники судового провадження:
прокурор ОСОБА_5 ,
обвинувачений ОСОБА_4
захисник ОСОБА_6
в с т а н о в и в:
До Городенківського районного суду Івано-Франківської області надійшов для розгляду обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42025092090000016 від 15.08.2025 про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.240 КК України, з реєстром матеріалів досудового розслідування та розпискою.
Ухвалою Городенківського районного суду від 16.02.2026 задоволено заяву судді ОСОБА_7 про самовідвід.
Ухвалою Городенківського районного суду від 19.02.2026 призначено підготовче судове засідання у даній справі.
ОСОБА_4 обвинувачується у незаконному видобуванні корисних копалин місцевого значення у значному розмірі, вчинене службовою особою з використанням службового становища, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України. Так, відповідно до наказу № 1 генерального директора приватного підприємства «Дажбог» від 01.06.2005 ОСОБА_4 прийнято на роботу на посаду виконавчого директора приватного підприємства «Дажбог». Відповідно до статуту, предметом діяльності підприємства є, серед іншого, виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини, добування піску, гравію, глин і каоліну тощо.
Згідно посадової інструкції від 2018 року ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді директора ПП «Дажбог», обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та відповідно до ч.3 ст.18 КК України є службовою особою.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин мас право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.
Відповідно до ч.1 ст. 97 Земельного Кодексу України - підприємства, установи та організації, які здійснюють геологознімальні, пошукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити такі роботи на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.
Стаття 19 Кодексу України «Про надра» визначає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу, який у відповідності до п.4 Постанови КМУ № 59 від 27.01.1995 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів» може надаватися підприємствам, установам, організаціям, а також громадянам України лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об`єкта чи підземної споруди, не пов`язаної з видобуванням корисних копалин.
Як встановлено досудовим розслідуванням, ПП «Дажбог» 05.07.2007 Міністерством охорони навколишнього природного середовища України видано спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин № 4282, зокрема на видобування суглинків, придатних для виробництва цегли керамічної повнотілої марки «75», затвердження запасів ДКЗ України за промисловими категоріями на південно-східних околицях с. Торговиця, Городенківської ТГ, Коломийського району, Івано-Франківської області.
В подальшому, для здійснення своїх робіт 16.06.2009 між Торговецькою сільською радою та орендарем ПП «Дажбог» в особі генерального директора ОСОБА_8 укладено договір оренди земельної ділянки для розробки глиняного кар`єру, загальною площею 1,5039 га, за адресою с. Торговиця, вул. Коцюбинського 20 а, Городенківської ТГ, терміном 49 років, кадастровий номер 2621685801:01:003:0019.
Однак, у порушення вищезазначених вимог чинного законодавства України, 18.08.2025 близько 16.10 год, під час проведення огляду місця події, на підставі ухвали слідчого судді Городенківського районного суду від 18.08.2025, ОСОБА_4 , будучи директором ПП «Дажбог», маючи користуванні вантажну техніку та робочу силу, використовуючи своє службове становище, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність вчинюваних ним дій, з метою виготовлення та реалізації вогнетривких виробів (цегли), за допомогою екскаватора марки «АТЕК 43218», реєстраційний номер НОМЕР_1 , червоного кольору, яким користуються представники ПП «Дажбог», незаконно здійснив видобування сильно карбонатних важких суглинків, за межами орендованої земельної ділянки під кадастровим номером - 2621685801:01:003:0019, що у с.Торговиця, вул. Коцюбинського 20 а, відповідно до договору оренди землі від 16.06.2009 року, яка використовується вище вказаним підприємством для розробки глиняного кар`єру. З подальшим неодноразовим завантаженням їх на вантажний автомобіль марки «ЗІЛ-130», модель 4502, реєстраційний номер НОМЕР_2 , синього кольору, яким користуються представники ПП «Дажбог» загальним об`ємом 74,54 куб. метрів та використання для вогнетривких виробів (цегли).
Таким чином, ОСОБА_4 організував та здійснив видобуток корисних копалин, які відповідно до висновку судової експертизи ґрунтів експерта Івано-Франківського НДЕКЦ МВС України від 03.09.2025 року належать до ґрунтів - сильно карбонатних важких суглинків і відповідно до Постанови КМУ від 12.12.1994 (із змінами від 28.12.2011 за №1370) належать до корисних копалин місцевого значення.
Відповідно до висновку експерта Івано-Франківського НДЕКЦ MBC України від 10.12.2025 розмір збитків заподіяних державі внаслідок самовільного видобування корисних копалин місцевого значення в загальній кількості 74,54 м.3 на території цегельного заводу, що у с. Торговиця, вул. Коцюбинського 20 а, Городенківської ТГ, Коломийського району, за межами орендованої ділянки 2621685801:01:003:0019, складає 48 882,84 гривень.
23.02.2026 захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_6 подала клопотання, згідно якого просила кримінальне провадження за обвинувальним актом у кримінальному провадженні № 42025092090000016 від 15.08.2025 про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України закрити на підставі п.4-1 ч.1 ст.284 КПК.
Клопотання обґрунтоване тим, що ОСОБА_4 обвинувачується у незаконному видобуванні корисних копалин місцевого значення у значному розмірі вчинене службовою особою з використанням службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.240 КК України.
Приміткою до ст. 240 КК України визначено, що незаконне видобування корисних копалин місцевого значення вважається вчиненим у значному розмірі, якщо їх вартість у тридцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Незаконне видобування корисних копалин місцевого значення вважається вчиненим у великому розмірі, якщо їх вартість у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Згідно змісту обвинувачення ОСОБА_4 здійснив видобуток корисних копалин сильно карбонатних важких суглинків, за межами орендованої земельної ділянки, … загальним об`ємом 74,54 м. куб., вартістю 48882,84 грн, який відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» від 12.12.1994 №827 належить до корисних копалин багатоцільового призначення і входить в перелік корисних копалин місцевого значення, чим заподіяв державі матеріальну шкоду на суму 48882,84 гривень.
Тобто стороною обвинувачення встановлено розмір незаконно видобутих корисних копалин місцевого значення, який не перевищує у тридцять і більше разів неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності, адже податкова соціальна пільга та НМДГ (ст..169 та п.5 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу), що визначається для визначення розміру збитків у кримінальному провадженні у 2026 році становить 1664 грн. Згідно з ч. 5 Підрозділу 1 Розділу ХХ ПК, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 грн, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року, яка дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), установленого законом станом на 1 січня. Станом на 1 січня 2026 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становив 3328, 00 грн, а 50% від його розміру становить 1664 грн.
Таким чином, для визначення порогу визначення кримінальної відповідальності за ст.240 КК в частині визначення значного розміру збитків, ця сума має дорівнювати не менше 49920 грн. (30х1664 грн.=49920 грн), в той час як визначений розмір шкоди органом досудового розслідування у кримінальному провадженні за обвинувальним актом щодо ОСОБА_4 є меншим. Хоча на момент інкримінованої ОСОБА_4 події злочину (18.08.2025 року) для визначення діяння як кримінального-караного, розмір шкоди визначався у розмірі не менше 45420 грн (30х1514 грн), однак в даному випадку застосовується зворотна дія закону в часі (ст.5 КК) і на момент притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру) розмір визначеної шкоди не сягнув порогу, встановленого для визначення діяння як кримінально-караного.
Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Неоподатковуваний мінімум доходів громадян, який використовується для визначення розміру шкоди у кримінальному провадженні, є нормативною величиною, а її зміна безпосередньо впливає на межі кримінальної відповідальності.
Таким чином, зміна розміру НМДГ не є технічною або формальною, а має матеріально-правове значення, оскільки визначає, чи є діяння кримінально-караним.
Оскільки поріг кримінальної відповідальності збільшений у 2026 році за рахунок збільшення розміру НМДГ: з 1514 грн до 1664 грн, то, відповідно, закон має зворотну дію в часі, і діяння на момент затвердження обвинувального акту не визначалося як кримінально-каране.
Органом досудового розслідування визначений розмір шкоди на момент інкримінованої події кримінального правопорушення, події, однак у зв`язку із збільшення порогу настання кримінальної відповідальності за ч.3 ст.240 КК до 49920 грн, на 2026 рік, це діяння на даний не визначається як кримінально-каране.
Таким чином, дії обвинуваченого не становлять складу кримінального правопорушення, а тому кримінальне провадження підлягає закриттю на підставі п.4-1 ч.1 ст.284 КПК України (втратив чинність закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, - збільшений поріг для визначення діяння як кримінально-караного у зв`язку із прийняттям Закону України «Про Державний бюджет на 2026 рік», Документ 4695-IX, та збільшенням розміру НМДГ, у відповідності до якого визначається розмір податкової соціальної пільги, та з розміру якої визначається діяння як кримінально-каране).
У підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 та його захисник клопотання підтримали, просили закрити кримінальне провадження на підставі п.4-1 ч.1 ст.284 КПК.
Представник потерпілої особи ОСОБА_9 у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Прокурор у судовому засіданні щодо клопотання заперечив, наголосивши, що під час з`ясування розміру збитків береться до уваги розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, встановлений на час вчинення кримінального правопорушення - 45420 гривень, та завданий обвинуваченим розмір збитків 48882,84 перевищує встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Заслухавши думку учасників процесу, суд приходить до висновку, що кримінальне провадження щодо ОСОБА_4 за ч.3 ст.240 КК України не підлягає закриттю на підставі п.4-1 ч.1 ст.284 КПК з наступних підстав.
Пунктом 4-1 частини 1 ст.284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається в разі, якщо втратив чинність закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння.
09 серпня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів» № 3886-IX від 18.07.2024.
Відповідно до вказаного Закону діяння, пов`язані з викраденням чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з моменту набрання чинності Законом вважаються дрібним викраденням чужого майна, відповідальність за що передбачена ст. 51 КУпАП, тобто перестали бути кримінально караними.
Відповідно до положень ст. 4 КК України злочинність, караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, який діяв на час його вчинення.
При цьому, згідно положень ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 6 ст. 3 КК України зміни до законодавства України про кримінальну відповідальність можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та/або до кримінального процесуального законодавства України, та/або до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом ч. 1 ст. 5 КК України, закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
В свою чергу, статтею 240 КК України передбачено кримінальну відповідальність за порушення правил охорони або використання надр, незаконне видобування корисних копалин.
Згідно з матеріалами кримінального провадження ОСОБА_4 обвинувачується у незаконному видобуванні корисних копалин місцевого значення у значному розмірі, вчинене службовою особою з використанням службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.240 КК України
Суд звертає увагу на те, що положення ч.3 ст.240 КК України не втратило свою чинність; діяння, що інкримінується ОСОБА_4 , не виключене законом з кола кримінально караних.
Щодо посилання захисника про збільшення порогу кримінальної відповідальності у 2026 році за рахунок збільшення розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян з 1514 грн до 1664 грн, та на момент затвердження обвинувального акту діяння, вчинене ОСОБА_4 , не визначалося як кримінально-каране, суд зауважує, що під час з`ясування розміру збитків береться до уваги розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, встановлений на час вчинення кримінального правопорушення, з врахуванням положень Податкового кодексу України.
Отже, відсутні підстави для закриття кримінального провадження з наведених у клопотанні підстав.
На підставі викладеного, керуючись статтями 284, 372, 376 КПК України, суд,
п о с т а н о в и в:
У задоволенні клопотання захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_6 про закриття кримінального провадження на підставі п.4-1 ч.1 ст.284 КПК України відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і окремому оскарженню не підлягає.
Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.
Суддя: ОСОБА_1