Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 486/688/23
Провадження № 2/486/35/2026
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2026 року м. Південноукраїнськ
Південноукраїнський міський суд Миколаївської області у складі головуючого судді Далматової Г.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовною заявою Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об`єднання» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
учасники справи: позивач КП ЖЕО, представник позивача Шевченко Т.В., відповідач ОСОБА_1 ,
В С Т А Н О В И В:
01 травня 2023 року Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне об`єднання» (далі - КП ЖЕО) звернулось з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Свою позицію позивач обґрунтовує тим, що згідно розпорядження органу приватизації №12692 від 07 березня 2008 року ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 .
На ім`я ОСОБА_3 КП ЖЕО було відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Відповідно до довідки виписки з домової книги про склад сім`ї та реєстрацію ОСОБА_1 з 16 лютого 2007 року зареєстрована у квартирі АДРЕСА_1 .
Будинок АДРЕСА_2 до січня 2020 року знаходився на утриманні КП ЖЕО.
Відповідно до вимог п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року №1875-IV (чинного на день виникнення правовідносин, далі - Закон №1875-IV) боржник, будучи власником квартири та споживачем житлово-комунальних послуг, була зобов`язана щомісяця перераховувати вартість житлово-комунальних послуг на рахунок КП ЖЕО згідно встановлених тарифів.
Пункт 1 частини 3 ст. 20 Закону №1875-IV передбачає обов?язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Обов?язок споживача відповідає зустрічному обов?язку виконавця, визначеному п.3 ч.2 ст.21 Закону №1875-IV, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
КП ЖЕО підготувало та намагалося укласти із споживачем договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, проте відповідач підпису на підготовленому договорі не поставила.
КП ЖЕО, як виконавець, надавав послуги відповідно до затвердженого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг.
Рішеннями виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради №75 від 15 квітня 2015 року «Про встановлення тарифів на послуги з вивезення та захоронення побутових відходів, які надають комунальні підприємства «Житлово-експлуатаційне об?єднання» та «Служба комунального господарства», №74 від 15 квітня 2015 року «Про встановлення для всіх груп споживачів тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надає комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне об?єднання», №106 від 20 квітня 2016 року «Про затвердження структури, періодичності та строків надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надаються у багатоквартирних житлових будинках міста Южноукраїнська комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційне об?єднання», №156 від 07 червня 2017 року «Про перегляд складових тарифів для всіх груп споживачів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надає комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне об?єднання», №136 від 17 травня 2017 року «Про затвердження структури, періодичності та строків надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надаються комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційне об?єднання» та №73 від 21 березня 2018 року «Про встановлення тарифів для всіх груп споживачів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надає комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне об?єднання», було затверджено тарифи на житлово-комунальні послуги.
На виконання вимог Закону №1875-IV та «Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад» вказані рішення були опубліковані на сайті Южноукраїнської міської ради. Крім того, тарифи також були зазначені у квитанціях, які щомісячно надавалися відповідачу для оплати.
Відповідно до затвердженого органом місцевого самоврядування Переліку послуг та тарифів, КП ЖЕО якісно надавалися послуги, що входять до структури послуги з утримання будинків і споруд/управління будинком.
Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Починаючи з 2015 року відповідач почала порушувати вимоги законодавства та не в повній мірі сплачувала за надані послуги, у зв?язку з чим з вересня 2015 по січень 2020 року заборгованість зі сплати житлово-комунальних послуг перед підприємством складає 18665,79 грн.
За заявою КП ЖЕО Южноукраїнським міським судом Миколаївської області було винесено судовий наказ №486/345/18 від 03 квітня 2018 року про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості по житлово-комунальним послугам та судового збору.
Ухвалою Южноукраїнського міського суду Миколаївської області по справі №486/345/18 від 14 квітня 2021 року було скасовано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_2 на користь КП ЖЕО заборгованості по житлово-комунальним послугам та роз?ясненно право на звернення до суду у порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 08 травня 2023 року було відкрито провадження у справі, справу визнано малозначною, учасникам справи надавалось право подати заяви по суті справи.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями 03 березня 2026 року справу розподілено судді Далматовій Г.А.
Ухвалою суду від 04 березня 2026 року прийнято до провадження судді цивільну справу, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Надіслано сторонам копії ухвали про прийняття справи до провадження.
Ухвалою суду від 11 травня 2026 року відкладено розгляд справи на 09 червня 2026 року.
Відповідач відзив не подала. До початку розгляду справи будь-яких інших заяв, клопотань, доказів сторонами не подано.
Вирішуючи справу на основі наявних письмових доказів, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно копії розпорядження органу приватизації №12692 від 07 березня 2008 року ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 /а.с. 3/.
На ім`я ОСОБА_3 КП ЖЕО було відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Позивачем до позовної заяви додано копію договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 19 вересня 2011 року, який не підписаний ОСОБА_3 /а.с. 7-8/.
Згідно довідки (виписки з домової книги про склад сім`ї та реєстрацію) станом на 06 квітня 2023 року ОСОБА_1 разом з членами своєї сім`ї зареєстрована в квартирі АДРЕСА_1 (статус квартири приватизована), зареєстрована з 16 лютого 2007 року /а.с. 10/.
Будинок АДРЕСА_2 до січня 2020 року знаходився на утриманні КП ЖЕО.
Ухвалою Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 14 квітня 2021 року (справа №486/345/18) скасовано судовий наказ виданий Южноукраїнським міським судом Миколаївської області 03 квітня 2018 року у справі №486/345/18 за заявою Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об`єднання» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за житлово-комунальні послуги за період з вересня 2015 року по 01 березня 2018 року у розмірі 8600,20 грн та судового збору в сумі 176,20 грн /а.с. 11/.
Постановою Верховної Ради України № 4007-ІХ від 09 жовтня 2024 року перейменовано місто Южноукраїнськ Вознесенського району Миколаївської області на місто Південноукраїнськ.
Відповідач на терепішній час має прізвище « ОСОБА_4 ».
ОСОБА_1 надавалися належної якості житлово-комунальні послуги, доказів протилежного відповідачем не надано.
Разом з тим відповідач отримані послуги не оплачувала, що призвело до виникнення заборгованості з вересня 2015 року по січень 2020 року включно у розмірі 18665,79 грн /а.с. 5-6/.
Згідно ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (Закон №1875-IV) житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Відповідно до ст. 13 Закону №1875-IV залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Згідно п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону №1875-IV споживач житлово-комунальних послуг (квартирної плати) зобов`язаний їх оплачувати у строки, встановлені договором або законом.
В постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15 та у постанові Верховного Суду від 26 вересня 2018 року у справі № 750/12850/16-ц зазначено «Хоч у частині першій статті 19 Закону № 1875-ІV й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону № 1875-ІV обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі».
Відповідно до ст. 66 ЖК України, розмір плати за користування житлом (квартирної плати) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 322 ЦК України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 151 ЖК України громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку прибудинкову територію, що узгоджується також з положеннями ст.ст. 322, 382 ЦК України.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 20 Закону №1875-IV та Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затвердженими Постановою КМ України від 08 жовтня 1992 року № 572, обслуговування допоміжних приміщень житлових будинків і прибудинкових територій здійснюють на договірній основі з власниками житла або з уповноваженим ними органом відповідні підприємства, які повинні дотримувати вимог цих Правил. Власники квартир у багатоквартирному будинку можуть утворювати товариства (об`єднання) власників квартир для забезпечення ефективного використання приватизованих квартир та управління ними і вирішення інших передбачених статутом питань.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна; співвласники багатоквартирного будинку, це власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Частиною 1 ст. 4 Закону визначено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Стаття 13 Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачає, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.
Не виконання зобов`язань власником житла по сплаті квартирної плати, завдає КП «ЖЕО» майнових збитків та не дає змоги КП «ЖЕО» належним чином утримувати житловий фонд міста, що порушує права інших громадян, які старанно сплачують квартирну плату та витрати на утримання будинків та прибудинкової території у розмірі на рівні квартирної плати. Крім того, у зв`язку із заборгованістю власника житла, КП «ЖЕО» вимушене перерозподіляти кошти на утримання житлового фонду та об`єктів соціальної інфраструктури міста з інших виробничих ділянок підприємства, що негативно впливає на рівень обслуговування м. Південноукраїнська.
Тому суд вважає, що вимоги позивача правомірні, оскільки власник квартири зобов`язаний приймати участь у витратах по утриманню будинку та прибудинкової території, а позов підлягає повному задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в розмірі 2684 гривень, сплачений позивачем при зверненні до суду з позовною заявою /а.с. 12/.
У Х В А Л И В:
Задовольнити позовну заяву Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об`єднання» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об`єднання» заборгованість по житлово-комунальним послугам за період з 01 вересня 2015 року по 31 січня 2020 року включно у розмірі 18665 (вісімнадцять тисяч шістсот шістдесят п`ять) гривень 79 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об`єднання» судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Повне найменування позивача: Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне об`єднання» Південноукраїнської міської ради, місцезнаходження: вул. Паркова, 5 м. Південноукраїнськ, Вознесенського району, Миколаївської області, 55001, ЄДРПОУ 31537375.
Повне ім`я відповідача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
Суддя Г. А. Далматова