Постанова № 137247497, 05.06.2026, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
05.06.2026
Номер справи
537/1896/26
Номер документу
137247497
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження № 3/537/493/2026

Справа № 537/1896/26

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.06.2026 суддя Крюківського районного суду міста Кременчука Зоріна Діана Олександрівна, розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ,

за частиною 1 статті 122 2, за частиною 5 статті 126, частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

УСТАНОВИВ:

15.03.2026 о 04 год. 02 хв. в місті Кременчук по вулиці Юрія Руфа, будинок 1, ОСОБА_1 повторно протягом року керував транспортним засобом марки BMW, державний номерний знак НОМЕР_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами. Вказаними діями водій ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол серії ЕПР1 №615265 від 15.03.2026).

15.03.2026 о 04 год. 02 хв. в місті Кременчук по вулиці Юрія Руфа, будинок 1, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки BMW, державний номерний знак НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження медичного огляду на визначення стану сп`яніння в установленому законом порядку водій відмовився. Вказаними діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол серії ЕПР1 №615268 від 15.03.2026).

15.03.2026 о 04 год. 02 хв. в місті Кременчук по вулиці Юрія Руфа, будинок 1, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки BMW, державний номерний знак НОМЕР_2 , та не виконав закону вимогу про зупинку, подану за допомогою проблискових маячків синього та червоного кольорів. Вказаними діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.4 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 122 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол серії ЕПР1 №615266 від 15.03.2026).

Суддя вважає, що відповідно до вимог частини 2 статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вищезазначені справи необхідно об`єднати в одне провадження і присвоїти справі номер 537/1896/26, номер провадження 3/537/493/2026, оскільки особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, які одночасно розглядаються судом.

Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, не надав на адресу суду пояснень щодо причини своєї неявки.

Згідно положень статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 126, 130 та 122 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не відносяться до категорії справ, при розгляді яких присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою.

Тому суд вважає розглянути справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Суддя, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обставини якого викладено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №615268 від 15.03.2026, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно положень статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України», статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов`язкова до застосування судами як джерело права.

У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.

У ході здійснення судом провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке проявилось у відмові від проходження огляду на стан сп`яніння, підлягає доведенню факт керування особою транспортним засобом, наявність ознак такого сп`яніння, пропозиція/вимога пройти огляд на стан сп`яніння та факт відмови водія від проходження зазначеного огляду.

Під відмовою від проходження огляду на стан сп`яніння необхідно розуміти свідоме і категоричне не бажання особи пройти відповідний огляд, яке базується на його внутрішньому переконанні про відсутність необхідності проходити цей огляд в силу існування певних мотивів відомих цій особі і може проявлятися як у активній, так і у пасивній формі.

Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про правила дорожнього руху» № 1306 від 10.10.2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Таким чином норми Правил дорожнього руху встановлюють обов`язок водія, а не право, пройти огляд на визначення стану сп`яніння і жодних винятків для цього (втома, брак часу, не бажання водія) Правила дорожнього руху не містять.

Згідно зі статтею 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан наркотичного чи іншого сп`яніння. Огляд водія на стан наркотичного чи іншого сп`яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.

Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до рапорту поліцейського взводу 2 роти 2 Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук УПП в Полтавській області ДПП капрала поліції Михно К. від 15.03.2026, під час несення служби в складі екіпажу «Залік-112» у зв`язку із порушенням Правил дорожнього руху за адресою: місто Кременчук, вулиця Юрія Руфа, зупинено транспортний засіб BMW, державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 , у якого під час спілкування було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, почервоніння обличчя. Від проходження огляду на визначення стану сп`яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу та у відповідному закладі охорони здоров`я водій відмовився.

Обставина відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп`яніння підтверджується змістом відеозаписів з нагрудної камери патрульного поліцейського від 15.03.2026, на яких зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, повідомлення інспектора патрульної поліції про наявність у водія транспортного засобу ознак алкогольного сп`яніння, пропозицію пройти огляд на визначення стану сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу та у відповідному закладі охорони здоров`я, відмова ОСОБА_1 від проходження відповідного огляду.

Зазначена у протоколі серії ЕПР1 №615268 від 15.03.2026 інформація відповідає обставинам, зафіксованим на долучених до протоколу відеофайлах, зокрема пропозицію поліцейського пройти огляд у визначеному законом порядку на визначення стану алкогольного сп`яніння та відмову від такого огляду з боку ОСОБА_1 , що утворює склад правопорушення, передбачений частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином, з огляду на досліджені письмові та електронні докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обставини якого викладено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №615265 від 15.03.2026, суд виходить зі змісту рапорту поліцейського взводу 2 роти 2 Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук УПП в Полтавській області ДПП капрала поліції Михно К. від 15.03.2026, відповідно до якого під час несення служби в складі екіпажу «Залік 112» у зв`язку із порушенням Правил дорожнього руху за адресою: місто Кременчук, вулиця Юрія Руфа було зупинено транспортний засіб BMW, державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 . Під час перевірки документів ОСОБА_1 було встановлено, що він керував транспортним засобом, будучи позбавленим відповідного права на керування таким транспортним засобом, правопорушення вчинено повторно протягом року.

З довідки старшого інспектора відділення адміністративної практики батальйону патрульної поліції в місті Кременчук управління патрульної поліції в Полтавській області ДПП капітана поліції Чаплянко С. від 16.03.2026, а також долучених до протоколу про адміністративне правопорушення матеріалів адміністративної практики вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія не отримував. 28.09.2024 відносно ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол серії ЕПР1 №138563 за частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та 12.11.2024 постановою №202/12302/24 Індустріального районного суду міста Дніпра його притягнуто до відповідальності у вигляді позбавлення права керування строком на 5 років та накладено штраф в розмірі 40 800 грн. 00 коп. Протягом року ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення за частиною 4 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме 25.03.2025 було винесено постанову серії ЕНА №4352948 за частиною 4 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу 20 400 грн. 00 коп.

Суд враховує, що частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення України.

Частиною 4 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

З огляду на досліджені докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку про доведеність факту повторного протягом року керування ОСОБА_1 транспортним засобом, будучи особою, яка позбавлена (не має) права керування транспортними засобами і, як наслідок, наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 122 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обставини якого викладено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №615266 від 15.03.2026, суд виходить зі змісту рапорту поліцейського взводу 2 роти 2 Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук УПП в Полтавській області ДПП капрала поліції Михно К. від 15.03.2026, відповідно до якого під час несення служби в складі екіпажу «Залік 112» за адресою: місто Кременчук, вулиця Юрія Руфа, було виявлено транспортний засіб BMW 735, державний номерний знак НОМЕР_2 , водій якого не виконав законну вимогу про зупинку, подану за допомогою проблискових маячків синього та червоного кольорів. В подальшому вказаний транспортний засіб було зупинено, особу водія було встановлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обставина невиконання ОСОБА_1 вимоги про зупинку підтверджується змістом відеозаписів від 15.03.2026.

Суд враховує, що частиною 1 статті 122 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.

З огляду на досліджені докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку про доведеність факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом, та не виконання законних вимог працівників поліції про зупинку, подану за допомогою проблискових маячків синього та червоного кольорів і, як наслідок, наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 122 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

При накладенні адміністративного стягнення відповідно до статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Під час накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, згідно частини 2 статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не враховуються.

Статтею 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи вищевикладене, суддя вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, та накласти на правопорушника стягнення в межах санкції за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів без позбавлення права керування транспортним засобом та без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки відповідно до довідки старшого інспектора відділення адміністративної практики батальйону патрульної поліції в місті Кременчук управління патрульної поліції в Полтавській області ДПП капітана поліції Чаплянко С. від 16.03.2026, по обліковим базам Національної поліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія не отримував (в силу частини 2 статті 30 Кодексу України про адміністративні правопорушення позбавлення застосовується до вже наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами), та згідно змісту протоколу серії ЕПР1 №615265 від 15.03.2026, транспортний засіб марки BMW 735і, державний номерний знак НОМЕР_2 , належить ОСОБА_2 , а отже підстави для вилучення транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 , відсутні.

Cтаттею 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (зі змінами) передбачено справляння судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, у зв`язку із чим суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 665 грн. 60 коп.

Керуючись статтями 33, 34, 35, 36, 122 2, 126, 130, 280, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (зі змінами), суддя

УХВАЛИВ:

Об`єднати справу №537/1896/26, провадження №3/537/493/2026 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 5 статтею 126 Кодексу України про адміністративне правопорушення, справу №537/1897/26, провадження №3/537/494/2026 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справу №537/1898/26, провадження №3/537/495/2026 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 122 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Присвоїти справі єдиний номер №537/1896/26, провадження №3/537/493/2026.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 122 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі дев`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 153 (сто п`ятдесят три) грн. 00 коп.

Відповідно до вимог статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення, а саме за частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп. судового збору в дохід держави.

Штраф підлягає добровільній сплаті протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Стягувач: держава.

Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , громадянин України, адреса: АДРЕСА_1 .

Реквізити для сплати штрафу:

Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху

Номер рахунку:

№ UA048999980313050149000016001

Код за ЄДРПОУ : 37959255

Отримувач:ГУК Полтав.обл/Полтавська/21081300

Банк отримувача : Казначейство України (ЕАП)

Реквізити для сплати судового збору:

Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783

Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)

Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001

Код класифікації доходів бюджету 22030106

Призначення платежу 101 _____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, стягнутий з ______ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору)

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Діана Олександрівна Зоріна