Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/817/22
Провадження № 2/686/3120/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 червня 2026 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Чевилюк З.А.,
за участі секретаря Томашівської А.Т.,
представника прокуратури Мельник В.М.
представника відповідача Остапчук О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Заступника керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Окружної прокуратури м.Хмельницького звернувся до суду із позовом та просив визнати незаконною і скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 площею 0,15 га, припинивши право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку; визнати незаконною і скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 площею 0,15 га.
Державний кадастровий реєстратор відділу у Нижньосірогозькому районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Жилін А. М. 28.08.2021 вніс до Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Хмельницької міської територіальної громади. Підставою для внесення відомостей вказано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 044414 від 23.04.2009, реєстраційний номер 010974300110, виданий на підставі рішення сесії Стуфчинецької сільської ради Хмельницького району №12 від 18.12.2008. Право приватної власності відповідачки ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 площею 0,15 га зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21.09.2021 реєстратором Ярмолинецької селищної ради Макух Р. І., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2460975068040, номер запису про право власності 44076463. Проте ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку не набула станом на час звернення до державного реєстратора речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку. Згідно з інформацією відділу № 1 Управління у Хмельницькому районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 05.10.2021 у Книгах записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди відсутні відомості щодо видачі та сам архівний примірник державного акта серії ЯЕ № 044414 від 23.04.2009, який виданий на ім`я ОСОБА_1 . Відповідно до архівного примірника рішення сесії Стуфчинецької сільської ради Хмельницького району № 12 від 18.12.2008, що вказане в державному акті серії ЯЕ № 044414 від 18.12.2008, який виданий на ім`я відповідачки, питання про передачу у власність ОСОБА_1 земельної ділянки не розглядалося (не приймалося). Згідно з інформацією Хмельницької міської ради від 26.10.2021 спірна земельна ділянка завжди знаходилась в межах міста Хмельницького та до земель комунальної власності Стуфчинецької сільської ради не належала. Крім того, зазначена земельна ділянка перебуває в межах земель природно-заповідного фонду (дендрологічний парк «Поділля»). Відповідно до плану зонування території міста Хмельницького, затвердженого рішенням сесії від 30.03.2011 № 25, земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 відноситься до зони зелених насаджень спеціального призначення (Р-2с). Зона Р-2с зелених насаджень спеціального призначення виділена для забезпечення правових умов створення і збереження спеціальних зелених насаджень як фактору захисту навколишнього природного середовища від негативного антропогенного впливу та умов функціонування зеленого господарства міста. Переважними видами забудови та іншого використання земельних ділянок є озеленення (посадка дерев, кущів, газонів) санітарно-захисних зон підприємств, шумових зон об`єктів транспорту, охоронних зон повітряних ліній електропередач, коридорів та інших комунікацій, зон санітарної охорони об`єктів водопостачання, територій, зсувів, тощо. Вказане свідчить про те, що спірна земельна ділянка не може перебувати у приватній власності для ведення особистого селянського господарства.
Вказані факти та обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 11 червня 2024 року справу прийнято до провадження після пере гляду касаційною інстанцією.
Постановою Верховного Суду від 14.05.2024 року рішення скасовано та справо передано на новий розгляд до суду першої інстанції. Касаційним судом звернуто увагу, що судами не роз`яснено можливість призначення судової експертизи з метою визначення за рахунок яких земель були змінені межі міста Хмельницького; не з`ясовано чи зверталась ОСОБА_1 до сільради із заявою про оформлення права власності на спірну земельну ділянку.
В судовому засіданні представники прокуратури та міської ради позов підтримали та наполягали на його задоволені. Представник відповідача позов заперечив та просив відмовити у його задоволені. За клопотанням представника ОСОБА_1 судом призначалась експертиза з метою визначення за рахунок яких земель були змінені межі міста Хмельницького, проте виконання її не виявилось можливим, внаслідок ненадання експерту необхідних документів для експертного дослідження. Представник ОСОБА_2 не надав суду підтвердження звернення його довірительки із заявою про оформлення права власності на спірну земельну ділянку.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд заходить позовну заяву такою, що підлягає задоволенню частково.
Статтею 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Відповідно до частини 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів передбачені частиною 2 статті 16 цього Кодексу.
Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
На підставі частини 2 статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Статтею 44 ЗК України передбачено, що до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, паркипам`ятки садово-паркового мистецтва). До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під об`єктами природно-заповідного фонду (пункт «в» частини 4 статті 83 ЗК України). Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (далі - Закон) до природно-заповідного фонду України належать штучно створені об`єкти, зокрема, дендрологічні парки. Згідно з частиною 4 статті 7 Закону землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду. Землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об`єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об`єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення. На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об`єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. Межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природнозаповідного фонду. Відповідно до частин 1 і 4 статті 33 Закону дендрологічні парки створюються з метою збереження і вивчення у спеціально створених умовах різноманітних видів дерев і чагарників та їх композицій для найбільш ефективного наукового, культурного, рекреаційного та іншого використання. Земельні ділянки з усіма природними ресурсами вилучаються з господарського використання і надаються дендрологічним паркам у порядку, встановленому цим Законом та іншими актами законодавства України. За змістом частини 1 статті 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірі для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (пункт «б» частини 1 статті 121 ЗК України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Частиною 1 статті 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Згідно зчастиною 1статті 125ЗК України у редакції, чинній на час видачі державного акта, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів (449-2002-п) затверджуються Кабінетом Міністрів України (частина 1 статті 126 ЗК України у редакції, чинній на час видачі державного акта). Відповідно до пунктів 1.4., 3.2. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах 04.05.99 № 43, у редакції, чинній на час видачі державного акта, державний акт на право власності на земельну ділянку та державний акт на право постійного користування земельною ділянкою видається на підставі рішення Кабінету Міністрів України, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських, міської, селищної, сільської ради, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій. Державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України. Пунктами 4.2., 8.1. Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України 02.07.2003 № 174 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.07.2023 за № 641/7962 у редакції, чинній на час видачі державного акта, було визначено, що державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації. Реєстраційний номер присвоюється державному акту на право власності на земельну ділянку, державному акту на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі в момент здійснення його державної реєстрації. На підставі частини 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації. Частиною 13 статті 79-1 ЗК України передбачено, що земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації. За змістом абзацу 2 частини 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
23.04.2009 ОСОБА_1 був виданий державний акт серії ЯЕ № 044414 на право власності на земельну ділянку площею 0,1500 га, що розташована на території Стуфчинецької сільської ради «за межами населеного пункту» для ведення особистого селянського господарства. Підставою видачі державного акта зазначено рішення сесії Стуфчинецької сільської ради № 12 від 18.12.2008 .
28.08.2021 за зверненням відповідачки до Державного земельного кадастру внесено відомості про земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Стуфчинецької сільської ради.
Право приватної власності ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 площею 0,15 га зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21.09.2021, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2460975068040, номер запису про право власності 44076463. Відповідно до рішення Стуфчинецької сільської ради Хмельницького району № 12 від 18.12.2008 питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів та передачу у власність ОСОБА_1 земельної ділянки на території Стуфчинецької сільської ради не вирішувалось. Згідно з листами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 05.10.2021 року у Відділі № 1 Управління у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відсутні відомості щодо видачі та сам архівний примірник державного акта серії ЯЕ №044414 від 23.04.2009, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010974300110. За вказаним номером у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 24.02.2009 зареєстровано державний акт серії ЯЖ № 962403 на право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,1091 га кадастровий номер 6825088400:05:003:1141 на прізвище ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 30.12.2008 № 7683.
Розпорядженням виконавчого комітету Хмельницькоїобласної ради депутатів трудящих від 22.10.1969№ 358-рз метою докорінного поліпшення охорони пам`яток природи місцевого значення затверджено представлений облінспекцією по охороні природи список пам`яток природи місцевого значення згідно здодатком №1,у якому,серед іншого, дендропарк «Поділля» м. Хмельницький загальною площею 34 га. Рішенням Хмельницької обласної ради від 11.07.2007 № 23-9/2007 «Про розширення та впорядкування природно-заповідного фонду області» змінено категорію парку та рішенням Хмельницької обласної ради від 05.12.2013 № 17-18/2013 площу парку збільшено до 36,3295 га. У 2012 році Комунальне підприємство проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню виготовило матеріали на надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальному підприємству по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради для обслуговування дендропарку «Поділля». Рішенням Хмельницької міської ради від 26.08.2015 № 38 із внесеними змінами рішенням Хмельницької міської ради від 23.12.2020 № 95 надано дозвіл Комунальному підприємству по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 36,3295 кв. м по вулиці Старокостянтинівське шосе для збереження та використання дендропарку «Поділля», категорія земель - землі природно-заповідного фонду іншого природоохоронного призначення. Наказом Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації від 16.08.2021 № 29-од затверджено Положення про дендрологічний парк місцевого значення «Поділля», відповідно до якого дендропарк перебуває у користуванні Комунального підприємства по зеленому будівництву та благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради. Відповідно до листа управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 16.09.2021 у зв`язку з виявленням накладення земельної ділянки, належної ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 363295 кв. м. по Старокостянтинівському шосе для збереження та використання дендропарку «Поділля», яка перебуває в межах міста Хмельницького в комунальній власності Хмельницької міської територіальної громади, запропоновано міському голові вжити необхідних заходів щодо захисту прав територіальної громади міста Хмельницького. Рішенням державного кадастрового реєстратора управління в Ніжинському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № РВ-7401909802021 від 13.12.21 відмовлено Комунальному підприємству по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру земельної ділянки (дендрологічний парк «Поділля») у зв`язку тим, що електронний документ не відповідає установленим вимогам, даним документації із землеустрою та з перетином її із земельною ділянкою кадастровий номер 6810100000:18:001:0139, площа співпадає на 1,4344.
Згідно з висновком експерта комплексної земельно-технічної та оціночно-земельної експертизи від 27.09.2022, проведеної в межах кримінального провадження № 42021242260000020, який є письмовим доказом у справі, земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 площею 0,15 га, яка розташована на території Хмельницької територіальної громади в межах дендропарку «Поділля», накладається на межі міста Хмельницького станом на 23.04.2009 площею 0,1489 га, станом на 20.09.2021 площею 0,1489 га.
Звернення прокурора з позовом до суду в інтересах Хмельницької міської ради обґрунтовано неналежним виконанням органом місцевого самоврядування повноважень щодо захисту порушених прав територіальної громади міста. Окружна прокуратура міста Хмельницького повідомила Хмельницьку міську раду у листах від 03.11.2021, 16.12.2021 про виявлений факт незаконного відведення у приватну власність земельної ділянки ОСОБА_1 і просила інформувати про вжиття заходів та у листі від 22.12.2021 про намір здійснення прокурором представництва інтересів держави в особі Хмельницької міської ради у суді.
Крім того, оскаржена реєстрація права власності відбулася у 2021 році, тобто після зміни меж міста відповідно до постанови Верховної ради України «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницький і Хмельницького району Хмельницької області» від 12 травня 2011 року № 3349-VІ (збільшення меж міста Хмельницького у тому числі і за рахунок Стуфчинецької сільської ради на 27 га). Надані представником відповідачки копії індексної кадастрової карти достовірно не підтверджують розміщення спірної земельної ділянки за межами міста Хмельницького і не містять інформації про підстави і порядок формування, посадову особу, яка їх формувала.
За клопотанням представника ОСОБА_1 судом призначалась експертиза з метою визначення за рахунок яких земель були змінені межі міста Хмельницького, проте виконання її не виявилось можливим, внаслідок ненадання експерту необхідних документів для експертного дослідження ініціюючим експертизу відповідачем. Представник ОСОБА_2 не надав сду підтвердження звернення його довірительки із заявою про оформлення права власності на спірну земельну ділянку.
Отже, у зв`язку з відсутністю рішення органу місцевого самоврядування земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 не передавалася відповідачці у власність. Наявний у ОСОБА_1 державний акт на право власності на землю хоча й містить відповідну відмітку про реєстрацію, проте не зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди. Крім того, земельна ділянка у розмірі та конфігурації з урахуванням координат та встановлених меж не могла бути передана у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, оскільки належить до земель природно-заповідного фонду.
Реєстрація права власності відповідачки на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 проведена з порушення наведених вище вимог законодавства. Таке оформлення земельної ділянки у власність потрібно розглядати як не пов`язане з позбавленням права власності держави і пред`явлення негаторного позову в порядку статті 391 ЦК України є належним способом захисту порушеного права. Крім того, заявлений спосіб захисту є ефективним з огляду на об`єкт спору внаслідок зміни цільового призначення земельної ділянки. Власник земельної ділянки може вимагати усунення порушення його права власності на земельну ділянку, зокрема, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку та скасування її державної реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Такі позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради необхідно задовольнити. Разом з тим, не підлягають задоволенню вимоги про припинення права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку, так як відповідно до діючого законодавства відповідне право припиняється у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав.
Судові витрати у виді судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в порядку ст.140,141 ЦПК.
Керуючись ст.ст. 81, 258, 263, 264, 265, ЦПК України, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 116, 121 ЗК України, ст.ст. 388 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задоволити частково.
Визнати незаконною та скасувати: у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 площею 0,15 га., у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:18:001:0139 площею 0,15 га.
У решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду, шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги.
Повний текст рішення виготовлено 9 червня 2026 року.
Суддя: Чевилюк З.А.