Ухвала суду № 137233639, 08.06.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
560/1860/25
Номер документу
137233639
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/1860/25

УХВАЛА

08 червня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

29.04.2026 від представника ОСОБА_1 до суду надійшла заява, в якій просить:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №560/1860/25;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області надати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №560/1860/25.

В обґрунтування вимог заяви зазначено, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 560/1860/25, яке набрало законної сили, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином не виконане.

Відповідач листом повідомив про повне виконання рішення, проте фактично здійснив перерахунок із грубим порушенням способу його виконання, визначеного судом. Представник позивача наголошує, що незважаючи на те, що суд визнав протиправними дії щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та зобов`язав здійснити виплату без такого обмеження (зокрема з урахуванням індексацій за 2023-2024 роки), відповідач при проведенні перерахунку на підставі нової довідки знову застосував обмеження максимальним розміром. Вказує, що реальної виплати нарахованих сум перерахунку (різниці) не відбулося, що свідчить про фактичну відмову від виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 04.05.2026 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №560/1860/25 задоволено.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 28.05.2025 у справі №560/1860/25 протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали.

02.06.2026 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду надійшов звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 28.05.2025 у справі №560/1860/25, в якому зазначає, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 560/1860/25 виконано в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

На виконання зазначеного рішення суду, яке набрало законної сили 04.02.2026, управлінням 12.03.2026 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.12.2024 № ХС56446, а також з 01.03.2023 та 01.03.2024 із урахуванням індексацій (постанови КМУ № 168 та № 185) без обмеження її максимальним розміром. За період з 01.03.2023 по 31.05.2026 позивачу нараховано доплату в загальній сумі 69 229,35 грн.

Водночас відповідач звернув увагу суду, що нарахування пенсії у фактично розрахованих розмірах (від 39,5 тис. грн до 45,1 тис. грн) здійснено виключно на виконання судового рішення. Проте подальша виплата та обмеження пенсій у 20252026 роках проводяться з урахуванням чинних нормативно-правових актів, зокрема постанов КМУ № 1 від 03.01.2025 та № 1778 від 30.12.2025 щодо виплати пенсій у період воєнного стану, які не були предметом розгляду у цій справі.

Виплата нарахованих за минулий час сум здійснюється в межах затверджених бюджетних асигнувань за відповідною державною програмою (КПКВК 2506080) згідно з Порядком № 821 від 14.07.2025. На банківський рахунок позивача в АТ «Ощадбанк» протягом жовтня 2025 - травня 2026 року частинами перераховувалися кошти в межах наявного фінансування. Органом ПФУ вжито всіх залежних від нього заходів, зокрема направлено лист-запит до ПФУ від 18.05.2026 № 2200-0505-5/38394 про виділення додаткових коштів для погашення цієї заборгованості.

З посиланням на правові позиції Верховного Суду відповідач наголосив, що невиплата коштів у повному обсязі зумовлена виключно черговістю та обсягами фінансування з Державного бюджету України. Оскільки виділення коштів не залежить від волі територіального органу ПФУ, відсутність належного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. На підставі цього відповідач просить суд прийняти поданий звіт.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої та другої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Звіт ГУ ПФУ в Хмельницькій області складений з дотриманням статті 382-2 КАС України.

Суд встановив, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 560/1860/25 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 .

Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.12.2024 №ХС56446 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.12.2024 №ХС56446 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при здійсненні її перерахунку з 01.03.2023 та з 01.03.2024.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2023 та з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Зазначене судове рішення набрало законної сили 04.02.2026.

12.03.2026 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.12.2024 № ХС56446 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, а також з 01.03.2023 та 01.03.2024 з урахуванням індексації згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 та № 185 від 23.02.2024 без обмеження її максимальним розміром.

В результаті перерахунку розмір пенсії позивача за документами відповідача склав:

- з 01.02.2023 39 595,85 грн;

- з 01.03.2024 41 095,85 грн;

- з 01.03.2025 42 595,85 грн;

- з 01.03.2026 45 190,85 грн.

Нараховані до виплати суми пенсії з урахуванням обмежень, встановлених постановами Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 та № 1778 від 30.12.2025, склали: з 01.01.2025 - 26 356,61 грн, з 01.01.2026 - 27 784,01 грн.

За період з 01.03.2023 по 31.05.2026 позивачу нарахована доплата пенсії в загальному розмірі 69 229,35 грн (в тому числі: за минулий час з 01.03.2023 по 03.02.2026 - 63 912,21 грн, за період з 04.02.2026 по 31.05.2026 - 5 317,14 грн).

На виконання судових рішень по справах № 560/1696/22, № 560/8185/22 та № 560/1860/25 на рахунок позивача в АТ «Ощадбанк» відповідачем перераховано кошти:

- 31.10.2025 - 187,35 грн;

- 27.11.2025 - 187,35 грн;

- 24.02.2026 - 103,00 грн;

- 23.03.2026 - 101,00 грн;

- 20.04.2026 - 100,00 грн (за минулий час) та 877,00 грн (частина перерахованої пенсії у справі № 560/1860/25);

- 18.05.2026 - 100,00 грн (за минулий час) та 780,00 грн (частина перерахованої пенсії у справі № 560/1860/25).

18.05.2026 Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області направлено лист-запит № 2200-0505-5/38394 до Пенсійного фонду України щодо виділення додаткових коштів для фінансування доплати пенсії, нарахованої за рішенням суду у справі № 560/1860/25.

Аналізуючи доводи звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині розрахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2025 та з 01.01.2026 із застосуванням обмежень, встановлених постановами Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та № 1778 від 30.12.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», суд зазначає таке.

Предметом розгляду та правової оцінки у справі № 560/1860/25 було обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 , обчисленого з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.01.2023, та правомірність дій відповідача щодо нарахування індексації згідно з постановами КМУ № 168 від 24.02.2023 та № 185 від 23.02.2024. Відповідно, ухвалюючи рішення від 28.05.2025, суд надав правову оцінку діям та рішенням пенсійного органу, які існували на момент виникнення спірних правовідносин.

Водночас питання застосування обмежувальних коефіцієнтів та особливого порядку виплати пенсій у 2025 та 2026 роках на підставі зазначених постанов КМУ № 1 та № 1778 не було і не могло бути предметом дослідження у справі № 560/1860/25, оскільки ці нормативно-правові акти регулюють інші (наступні) періоди пенсійного забезпечення та визначають самостійний механізм виплат у період дії воєнного стану.

Суд зауважує, що в межах процедури судового контролю за виконанням судового рішення відповідно до ст. 382 КАС України суд не може виходити за рамки первісних позовних вимог та оцінювати правомірність застосування відповідачем під час поточних виплат нових нормативних актів, які набрали чинності після ухвалення рішення суду по суті спору або регулюють правовідносини, які судом не розглядалися.

Оцінюючи характер вжитих відповідачем заходів та причини невиплати залишку нарахованих сум, суд виходить із того, що виплата заборгованості, яка утворилася внаслідок судового перерахунку пенсії, призначеної за Законом України № 2262-ХІІ, відповідно до статті 8 цього Закону та підпункту "а" пункту 9 частини 1 статті 87 Бюджетного кодексу України, здійснюється виключно за рахунок коштів Державного бюджету України.

Кошти на фінансування таких видатків передбачаються у складі окремої бюджетної програми за КПКВК 2506080, де Головним розпорядником є Міністерство соціальної політики України, а Пенсійний фонд України - розпорядником коштів нижчого рівня.

Суд враховує, що механізм виплати таких коштів чітко регламентований Порядком № 821, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року. Пунктами 5, 6 та 7 цього Порядку встановлено, що виплати нарахованих за минулий час пенсій на виконання рішень суду проводяться щомісяця в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до помісячного розпису, та здійснюються в порядку календарної черговості.

За таких обставин, оскільки відповідач здійснив нарахування у повному обсязі, вніс дані до Реєстру, регулярно звертався із запитами про виділення фінансування та здійснював щомісячні часткові виплати позивачу в межах асигнувань, які фактично надходили на його рахунки, суд доходить висновку про відсутність протиправної бездіяльності чи умисного ухилення боржника від виконання судового рішення.

Згідно з усталеною практикою Верховного Суду (постанови від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а, від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 та від 23.04.2020 у справі № 560/523/19), невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Грошові кошти Державного бюджету не є власністю територіального органу ПФУ, а їх виділення не залежить від волі відповідача.

Боржником наведено обґрунтовані обставини, які об`єктивно ускладнюють повне виконання судового рішення, а вжиті ним заходи свідчать про прагнення виконати рішення суду в межах чинного законодавства.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як такий, що підтверджує належне вжиття заходів щодо виконання судового рішення.

Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №560/1860/25.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Головуючий суддя В.К. Блонський