Рішення № 137233210, 09.06.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2026
Номер справи
520/9545/26
Номер документу
137233210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2026 р. № 520/9545/26

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії

У С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням ухвали від 11.05.2026, просить суд:

- визнати протиправною діяльність відповідача щодо проведення індексації пенсії по інвалідності у неповному обсязі за період з 21 жовтня 2025 року по 28 лютого 2026 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року, який дорівнює 3764,40 грн, замість застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення 5377,90 грн, яка порушила статтю 19 Конституції України, частину другу статті 42 Закону;

- зобов`язати відповідача провести індексацію пенсії з 21 жовтня 2025 року по 28 лютого 2026 року із застосуванням «коефіцієнтів збільшення показника середньої ЗП» 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 для збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, що був врахований для обчислення пенсії під час її призначення, що дорівнює 5377,90 грн, та у зв`язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 21 жовтня 2025 року по 28 лютого 2026 року;

- визнати протиправною діяльність відповідача щодо проведення індексації пенсії по інвалідності у неповному обсязі у 2026 році із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року, який дорівнює 3764,40 грн, замість застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення 5377,90 грн, яка порушила статтю 19 Конституції України, частину другу статті 42 Закону;

- зобов`язати відповідача провести індексацію пенсії з 1 березня 2026 року із застосуванням «коефіцієнтів збільшення показника середньої ЗП» 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115, 1,121 для збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, що був врахований для обчислення пенсії під час її призначення, що дорівнює 5377,90 грн, та у зв`язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 1 березня 2026 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області допущено протиправну бездіяльність, що виразилася в непроведенні індексації його пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 та 1,121. Позивач уважає свої права порушеними, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою судді від 11.05.2026 відкрито спрощене провадження по справі в порядку ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена сторонам по справі до електронного кабінету в системі "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.

Відповідач правом надати відзив на позов не скористався, у встановлений судом строк документи до суду не надходили.

Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд установив такі обставини.

Позивач перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 19.12.2018, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.

Позивач 08.03.2026 (а.с.42), 09.03.2026 (а.с.24), 17.03.2026 (а.с.77-79) звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявами про перерахунок пенсії з урахуванням індексацій з урахуванням показника середньої заробітної плати у розмірі 5377,90 грн.

Листами від 23.03.2026 №18860-18746/Ч-03/8-2000/26 (а.с.25-26), від 23.03.2026 №18834-18301/Ч-03/8-2000/26 (а.с.43-44), 15.04.2026 №25133-21148/Ч-03/8-2000/26 (а.с.80-83) ГУ ПФУ в Харківській області повідомило позивача, що з 01.03.2019, з 01.03.2020, з 01.03.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025 та з 01.03.2026 позивачу здійснювався перерахунок пенсії із застосуванням відповідних коефіцієнтів збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсії та з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 01 жовтня 2017 року - 3764,40 грн.

Тобто, фактично позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року видано постанову № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 124).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов`язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

Положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).

Отже, абз. 1 в сукупності з абз.2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

Як установлено судом з матеріалів справи, позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 19.12.2018, яку було обчислено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески - 5377,90 грн, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 роки, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.

При перерахунках пенсії позивача відповідачем був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення/призначення пенсії станом на 01.10.2017 у розмірі 3764,40 грн, що підтверджується матеріалами справи.

З відомостей, наявних у листах відповідача та з наявних у матеріалах справи розрахунків пенсії позивача в сукупності судом установлено, що перерахунок/індексація пенсії позивачу здійснені шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії для забезпечення для забезпечення індексації пенсії, та пенсійним органом проводились наступним чином:

- за 2019 рік: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 01.03.2019 склав 1,17. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводився перерахунок пенсії з 01.03.2019 склав 4404,35 грн (3764,40* 1,17 );

- за 2020 рік: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251 Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 1 травня 2020 року склав 1,11. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводився перерахунок пенсії з 01.03.2020 склав 4883,83 грн (3764,40* 1,17 * 1,11);

- за 2021 рік: з 01.03.2021 проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році». Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 1 березня 2021 року склав 1,11. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2021 року склав 5426,60 грн. (1,17 * 1,11 * 1,11);

- за 2022 рік: відповідно до абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 1 березня 2022 року склав 1,14. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2022 склав 6186,32 грн (1,17*1,11*1,11*1,14);

- за 2023 рік: відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 1 березня 2023 року склав 1,197. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2023 склав 7405,03 грн (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197);

- за 2024 рік: відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 1 березня 2024 року склав 1,0796. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2024 склав 7994,47 грн. (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796);

- за 2025 рік: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 1 березня 2025 року склав 1,115. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2025 склав 8913,83 грн. (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115);

- за 2026 рік: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових видів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році" коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 1 березня 2026 року склав 1,121. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2026 склав 9992,40 грн. (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115*1,121).

Як установлено судом з матеріалів справи, під час призначення пенсії позивачу для її обчислення було враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, у розмірі 5377,90 грн.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

У постановах від 28.01.2025 у справі №400/4663/24, від 27.01.2025 у справі №620/7211/24, від 27.01.2025 у справі № 200/422/24 та від 28.01.2024 у справі №120/1483/24 Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення Порядку №124 підлягають застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV, у зв`язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення.

Однак, як убачається з листів відповідача та матеріалів пенсійної справи, під час проведення індексації пенсії позивача відповідач застосовував показник середньої заробітної плати станом на 01.10.2017 у розмірі 3764,40 грн, а не показник 5377,90 грн, який був врахований при призначенні пенсії.

Отже, відповідачем проведено індексацію пенсії позивача не у спосіб, визначений частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що призвело до заниження розміру пенсійних виплат.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, враховуючи обставини справи та межі позовних вимог, а також з метою ефективного та належного захисту прав позивача в спірних правовідносинах, суд уважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати у розмірі 5377,90 грн та про наявність підстав для зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати у розмірі 5377,90 грн, який був врахований при її призначенні, з послідовним застосуванням передбачених законодавством коефіцієнтів індексації за відповідні роки та з урахуванням раніше виплачених сум.

За викладених обставин, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 грн, на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 та 1,121.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 21.10.2025 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 грн, на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115, та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату його пенсії із зазначеної дати, з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.03.2026 провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 грн, на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 та 1,121, та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату його пенсії із зазначеної дати, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 8519,68 грн (вісім тисяч п`ятсот дев`ятнадцять гривень 68 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН