Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2026 року № 520/31769/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" до Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області про визнання протиправним та скасування пункту розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області, в якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати пункт 2 Розпорядження начальника Савинської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 17 жовтня 2025 року №644 (у редакції Розпорядження №683 від 07 листопада 2025 року) та Додаток 2 до нього, яким відмовлено у наданні пільг;
- зобов`язати Савинську селищну військову адміністрацію Ізюмського району Харківської області прийняти рішення про встановлення Товариству з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» податкової пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів, а саме звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки з кадастровими номерами 6320286200:02:000:0212, 6320286200:02:000:0203, 6320286200:03:000:0338 на період з 01 жовтня 2025 року по 31 грудня 2025 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що пункт 2 розпорядження начальника Савинської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 17 жовтня 2025 року №644 (у редакції Розпорядження №683 від 07 листопада 2025 року) та Додаток 2 до нього, яким відмовлено у наданні пільг, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідач, Савинська селищна рада Ізюмського району Харківської області, подала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якому просив задовольнити позовні вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що у користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" перебувають земельні ділянки розташовані на території Савинської селищної територіальної громади Ізюмського району Харківської області.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" звернулось до Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області з листом №вих03/21 від 21.07.2025, в якому просимо визнати земельні ділянки 6320286200:02:000:0203, 6320286200:02:000:0212, 6320286200:03:000:0307, 6320286200:03:000:0311, 6320286200:04:000:0180, 6320286200:04:000:0183, 6320286200:02:000:0180, 6320286200:04:000:0182, 6320286200:03:000:0338 непридатними для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, встановити податкову пільгу щодо плати за землю та про що надати передбачене Податковим кодексом України рішення.
Савинською селищною радою Ізюмського району Харківської області 25 липня 2025 року видано розпорядження № 464 , яким встановлено податкову пільгу на ІІІ квартал 2025 року для масиву земель площею 836,2427 га., зокрема на земельні ділянки з кадастровими номерами 6320286200:02:000:0212, 6320286200:02:000:0203, 6320286200:03:000:0338.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" звернулось із заявою №вих.03/26 від 25.09.2025, в якій просило визнати земельні ділянки з кадастровими номерами 6320286200:02:000:0203, 6320286200:02:000:0212, 6320286200:03:000:0307, 6320286200:03:000:0311, 6320286200:04:000:0180, 6320286200:04:000:0183, 6320286200:02:000:0180, 6320286200:04:000:0182, 6320286200:03:000:0338 непридатними для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, встановити податкову пільгу щодо плати за землю та про що надати передбачене ПКУ рішення.
17 жовтня 2025 року Савинською селищною радою Ізюмського району Харківської області було видано Розпорядження № 644 (зі змінами, внесеними Розпорядженням № 683 від 07.11.2025), яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» у встановленні податкової пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів відповідно до Переліку сільськогосподарських ділянок, які належать на праві оренди ТОВ «Держзембанк», на яких встановлено факт їх використання в господарській діяльності (Додаток 2) загальною площею 280,8793 га, а саме щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 6320286200:02:000:0212, 6320286200:02:000:0203, 6320286200:03:000:0338.
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 30.1 статті 30 ПК України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов`язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 ст. 30 ПК України.
Відповідно до п. 30.5 ст. 30 ПК України податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.
Так, спірні правовідносини у даній справі склались щодо визначення періоду, на який позивачу мала бути надана пільга зі сплати податків.
Згідно з п.283.2 ст.283 ПК України не сплачується податок за земельні ділянки, непридатні для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, у випадку прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.283-1.2 ст.283-1 ПК України для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником плати за землю до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Відповідно до положень абзацу 4 п. 288.8 ст. 288 ПК України у частині земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником плати за землю заяви до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації та військово-цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки, зазначеної в такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, а в подальшому Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», земельні ділянки, що знаходяться в межах території Савинської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області, були визнані територіями з можливих бойових дій, тобто територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Так, Товариство з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" звернулось із заявою №вих.03/26 від 25.09.2025, в якій просило визнати земельні ділянки непридатними для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, встановити податкову пільгу щодо плати за землю та про що надати передбачене ПКУ рішення.
17 жовтня 2025 року Савинською селищною радою Ізюмського району Харківської області було видано Розпорядження № 644 (зі змінами, внесеними Розпорядженням № 683 від 07.11.2025), яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» у встановленні податкової пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів відповідно до Переліку сільськогосподарських ділянок, які належать на праві оренди ТОВ «Держзембанк», на яких встановлено факт їх використання в господарській діяльності (Додаток 2) загальною площею 280,8793 га, а саме щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 6320286200:02:000:0212, 6320286200:02:000:0203, 6320286200:03:000:0338.
У протоколу засідання комісії Савинською селищною радою Ізюмського району Харківської області з розгляду питань щодо надання податкових пільг зі сплати податків та/або зборів №10 від 17.10.2025 зазначено мотивування відмови у встановленні податкової пільги щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 6320286200:02:000:0212, 6320286200:02:000:0203, 6320286200:03:000:0338.
Так, у протоколі зазначено, що в ході досліджень було виявлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6320286200:03:000:0338 площею 4,45 га була виставлена на земельні торги, які були скасовані у зв`язку з відсутністю учасників. Вказано, що на платформі прикладалася сканована копія договору оренди земельної ділянки в якій чітко вказані будь-які перешкоди у ведені господарської діяльності на вказаній території, що може бути підставою виключення зазначеної ділянки із переліку.
Проте, відповідно до офіційних дaних електронної торгової системи «Prozorro.Продaжі» щодо лоту № 2340 (ідентифікaтор LRE001-UA-20250714-14211), земельні торги з передaчі зaзнaченої ділянки у суборенду були офіційно скaсовaні оргaнізaтором. Підстaвою скaсувaння є нaкaз Товaриствa з обмеженою відповідaльністю «Держaвний земельний бaнк» № 150 від 22.07.2025 року прийнятий у зв`язку з оприлюдненням нa інтерaктивній кaрті Центру протимінної діяльності інформaції про ймовірне зaбруднення цієї території вибухонебезпечними предметaми.
Також, у вказаному протоколі зазначено, що 13 жовтня 2025 року було проведено візуальне обстеження земельних ділянок на факт ведення господарської діяльності за вказаними в листі кадастровими номерами. Вказано, що в ході обстеження було виявлено дві земельні ділянки, одна з яких (6320286200:02:000:0203) - частково обробляється зі сторони балки, тому проїжджаючи по дорозі виявити обробіток неможливо та інша - має сліди пожежі та обробітку ґрунтового покриву (вся рослинність на земельній ділянці з кадастровим номером 6320286200:02:000:0212 повністю відсутня).
За таких обставин, відповідач визначив в якості підстави для відмови у наданні податкової пільги щодо вказаних земельних ділянок використання таких земельних ділянок у господарській діяльності.
Проте, відповідач зазначив обставини, які спростовують те, що вказана діяльність здійснюється, а саме проїжджаючи по дорозі виявити обробіток неможливо, вся рослинність на земельній ділянці з кадастровим номером повністю відсутня.
При цьому, відповідачем не надано належної оцінки потенційного забруднення вказаних земельних ділянок вибухонебезпечними предметами, як підстави передбаченої приписами п.п. 288.8 ст. 288 ПКУ для надання відповідної пільги.
З огляду на викладене, відповідачем під час винесення оскаржуваної частини рішення, не надано належної оцінки підставам передбаченим приписами ст. 288 ПК України для надання відповідної пільги.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, оскаржувана частина розпорядження начальника Савинської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області є необґрунтованою та прийнятою без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.
Отже, пункт 2 Розпорядження начальника Савинської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 17 жовтня 2025 року №644 (у редакції Розпорядження №683 від 07 листопада 2025 року) та додаток 2 до нього, яким відмовлено у наданні пільг є протиправними та підлягають скасуванню.
З огляду на те, що відповідачем під час розгляду заяви позивача не було враховано приписів абзацу 4 п. 288.8 ст. 288, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області здійснити повторний розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" №вих.03/26 від 25.09.2025 про встановлення податкової пільги щодо плати за землю щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 6320286200:02:000:0212, 6320286200:02:000:0203, 6320286200:03:000:0338, з урахуванням висновків суду.
Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" (01033, місто Київ, вул.Саксаганського, будинок 1, ЄДРПОУ 00692334) до Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області (вул. Соборна, 49, с-ще Савинці, Ізюмський район, Харківська область, 64270, ЄДРПОУ 04397106) про визнання протиправним та скасування пункту розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 Розпорядження начальника Савинської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 17 жовтня 2025 року №644 (у редакції Розпорядження №683 від 07 листопада 2025 року) та додаток 2 до нього, яким відмовлено у наданні пільг.
Зобов`язати Савинську селищну раду Ізюмського району Харківської області здійснити повторний розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" №вих.03/26 від 25.09.2025 про встановлення податкової пільги щодо плати за землю щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 6320286200:02:000:0212, 6320286200:02:000:0203, 6320286200:03:000:0338, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області (вул. Соборна, 49, с-ще Савинці, Ізюмський район, Харківська область, 64270, ЄДРПОУ 04397106) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк" (01033, місто Київ, вул.Саксаганського, будинок 1, ЄДРПОУ 00692334) сплачений судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.