Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/35841/25
У Х В А Л А
08 червня 2026 року м. Одеса Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.;
розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника відповідача про виправлення описки в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 30.01.2026 по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання здійснити перерахунок грошового забезпечення, видати оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа за адміністративним позовом позивача, ОСОБА_1 , до відповідача, Фінансово-економічного управління Служби безпеки України, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Фінансово-економічного управління Служби безпеки України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 в період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки та додаткової відпустки, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2020 рік станом на 01.01.2020, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2021 рік станом на 01.01.2021, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2022 рік станом на 01.01.2022, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2023 рік станом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44;
- зобов`язати Фінансово-економічне управління Служби безпеки України здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки та додаткової відпустки премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2020 рік станом на 01.01.2020, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2021 рік станом на 01.01.2021, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2022 рік станом на 01.01.2022, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2023 рік станом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
- визнати протиправною бездіяльність Фінансово-економічного управління Служби безпеки України щодо не підготовки та не направленні до уповноваженого органу, через який було подано заяву про призначення пенсії за вислугою років оновлених грошового атестату та довідки на ім`я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;
- зобов`язати Фінансово-економічне управління Служби безпеки України видати оновлених грошового атестату та довідки на ім`я ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 30.01.2026 позовні вимоги ОСОБА_1 до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України задовольнив частково, а саме вирішив:
- визнати протиправною бездіяльність Фінансово-економічного управління Служби безпеки України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 в період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також фактично виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2020 рік станом на 01.01.2020, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2021 рік станом на 01.01.2021, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2022 рік станом на 01.01.2022, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2023 рік станом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з урахуванням раніше виплачених сум.
- зобов`язати Фінансово-економічне управління Служби безпеки України здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2020 рік станом на 01.01.2020, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2021 рік станом на 01.01.2021, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2022 рік станом на 01.01.2022, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2023 рік станом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2026, апеляційну скаргу Служби безпеки України задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2026р. скасовано в частині задоволених позовних вимог щодо перерахунку сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії за період з 29.01.2020р. по 20.05.2023р.. Прийнято в цій частині нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання здійснити перерахунок грошового забезпечення, видати оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення відмовлено. В іншій частині рішення суду залишено без змін.
08.05.2026 через канцелярію суду від представника Служби безпеки України надійшла заява про виправлення описки в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 30.01.2026, зазначивши вірно відповідача по тексту рішення замість «Фінансово економічного управління Служби безпеки України» вказати: «Служба безпеки України».
В обґрунтування вказаної заяви представник зазначив, що Фінансово-економічного управління Служби безпеки України є структурним підрозділом юридичної особи Служби безпеки України. Невідповідність зазначеної в рішення суду назви юридичної особи (Фінансово-економічне управління Служби безпеки України) з даними ЄДРПОУ, може слугувати підставою для непроведення платежу органами Держаної казначейської служби України.
Суд розглянувши заяву представника Служби безпеки України про виправлення описки, дійшов висновку про відмову у задоволенні даної заяви, виходячи з наступного.
Згідно з ч.2 ст.253 КАС України питання про внесення виправлень суд може вирішити в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.253 КАС України суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
За змістом вказаної норми закону опискою слід вважати помилку, що порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації, що мають вплив на зміст судового рішення та його виконання. Опискою вважається також помилка у найменуванні органу чи особи, у назві та реквізитах тощо.
При цьому, очевидною арифметичною помилкою є порушення правил арифметики при розрахунках завданої шкоди, невиплаченої зарплати тощо та така помилка може призвести до неправильного визначення розміру задоволення позовних вимог грошового характеру.
Відтак, виправленню підлягають описки та арифметичні помилки, які мають істотний характер, до яких належать написання імен та прізвищ, адрес, найменувань спірного майна, зазначення дат, строків та розрахунків грошового характеру. Особливо це стосується резолютивної частини рішення. В резолютивній частині будь-яка описка має істотне значення, оскільки вона може утруднити виконання рішення.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі №905/2135/19, наголосив, що вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні, постанові або ухвалі), суд не вправі змінювати зміст судового рішення, він лише усуває неточності щодо встановлених фактичних обставин справи (наприклад, дати події, номеру і дати документа, найменування сторін, прізвища, імені, по батькові особи тощо) або мають технічний характер (тобто виникли в процесі виготовлення тексту рішення).
Таким чином, виправлення допущених у рішенні, постанові, ухвалі описок, арифметичних помилок допускається, якщо при цьому не зачіпається суть судового рішення.
При цьому, суд зазначає, що позивачем у вказаній справі в якості відповідача визначено Фінансово-економічне управління Служби безпеки України та саме до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України заявлені позовні вимоги.
Крім того, під час розгляду вказаної адміністративної справи судом досліджувався лист Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 30.09.2025 за № 21/2-3092 яким відповідач повідомив, що при розрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим званням позивачу в період з 29.01.2020 по 20.05.2023 розмір прожиткового мінімуму був застосований станом на 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
З огляду на зміст заяви представника відповідача про виправлення описки, останній фактично просить суд замінити відповідача у справі, що є недопустимим та не відповідає положенням процесуального законодавства України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення заяви представника відповідача про виправлення описки в рішенні суду від 30.01.2026, а тому суд робить висновок, що заява не належить до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246, 253 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви представника Служби безпеки України про виправлення описки у судовому рішенні відмовити.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293,295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.Я. Бойко