Рішення № 137232060, 09.06.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2026
Номер справи
380/8989/26
Номер документу
137232060
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2026 рокусправа № 380/8989/26

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення,

у с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (далі відповідач), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 23.12.2025 №141/03.6, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплатити мені разову грошову виплату до Дня незалежності України у 2025 році.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII (далі Закон №3551-XII), зокрема на отримання щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону №3551-XII у редакції Закону України від 25.12.1998 №367-XIV, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 та попередню практику Верховного Суду. Однак ГУ ПФУ у Львівській області на виконання Постанови №309 здійснив нарахування і виплату разової грошової допомоги у розмірі 1000 грн.

Вважає, що такі протиправні дії відповідача порушують права позивача, а тому позивач звернувся до суду за захистом порушеного права та просить позов задовольнити.

Ухвалою від 11.05.2026 позовну заяву залишено без руху.

На виконання вимог ухвали на адресу суду надійшло клопотання (вх.№40354 від 13.05.2026).

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив (вх.№47113 від 02.06.2026)у якому заперечує проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування вказує, що виплата щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2025 році здійснювалася виключно в межах повноважень, визначених Постановами Кабінету Міністрів України № 1396 та № 486. Оскільки чинна редакція частини 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» прямо делегує Уряду право встановлювати порядок і розміри таких виплат, територіальні органи Пенсійного фонду як розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня не мають правових підстав для самостійного визначення або збільшення розміру допомоги. Зазначена виплата за своєю правовою природою є додатковою соціальною пільгою, а не основним складником конституційного права на соціальний захист, тому законодавець та Кабінет Міністрів України мають право змінювати умови її надання залежно від фінансово-економічних можливостей держави. Постанови Кабінету Міністрів України, якими керувався Відповідач, є чинними й у встановленому законом порядку протиправними чи нечинними не визнавалися. З огляду на те, що Управлінням не було допущено протиправної бездіяльності чи порушень процедури, а всі дії повністю відповідали чинному нормативно-правовому регулюванню, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Ухвалою судді від 18.05.2026 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення, наявною в матеріалах справи, та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.

Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області, на виконання Постанови №486 здійснило нарахування і виплату разової грошової допомоги до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статує ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" в розмірі - 1000,00 грн, як учаснику бойових дій.

Не погоджуючись із таким розміром виплати, позивач звернувся до відповідача із заявою від 08.10.2025 про перерахунок та виплату допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Рішенням від 23.12.2025 відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача. Вказав, що Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2025 №486 "Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", у 2025 році" (далі Постанова №369) установлено розміри разової грошової виплати до Дня Незалежності України. Згідно із Постановою №486 грошова виплата до 24 серпня 2025 року проводиться, зокрема, учасникам бойових дій в розмірі 1000,00 грн. Відповідно позивачу було здійснено виплату у розмірі 1000,00 грн. Інше чинним законодавством не передбачено.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Змістом спірних правовідносин, які склалися між сторонами, є право позивача на отримання щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2025 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, передбаченої ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

При вирішенні спору суд керувався таким.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист.

Відносини щодо соціального захисту ветеранів війни регулюються Законом №3551-XII. Статтею 12 цього Закону визначено пільги учасникам бойових дій.

Позивач посилається на редакцію частини четвертої статті 12 Закону №3551-XII (в редакції Закону України від 25.12.1998 №367-XIV), яка передбачала, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Однак, Законом №2983-IX, який набрав чинності 15 квітня 2023 року, було внесено зміни до Закону №3551-XII. Зокрема, частину п`яту статті 12 Закону №3551-XII викладено в новій редакції: «Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України». Також цим Законом було виключено статтю 17-1 Закону №3551-XII, яка регулювала виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

Отже, з 15 квітня 2023 року законодавець змінив дату виплати допомоги (з 5 травня на День Незалежності України) та делегував Кабінету Міністрів України повноваження встановлювати порядок та розміри такої виплати.

На виконання зазначених норм, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 29 квітня 2025 року № 486 «Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, у 2025 році» (далі - Постанова КМУ №486). Пунктом 1 цієї Постанови встановлено, що у 2025 році разова грошова виплата до Дня Незалежності України виплачується до 24 серпня учасникам бойових дій у розмірі 1000 гривень.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, на виконання Постанови №486 у серпні 2025 року здійснило нарахування і виплату разової грошової допомоги до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статує ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" в розмірі 1000,00 грн.

Частиною п`ятою статті 242 КАС України установлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

14 травня 2025 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у зразковій справі № 440/14216/23, предметом спору в якій було питання правомірності виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік особам з інвалідністю внаслідок війни у розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України, а не у розмірі, обчисленому виходячи з мінімальних пенсій за віком згідно з попередніми редакціями Закону №3551-XII.

У зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла таких ключових висновків:

- Щорічна разова грошова виплата, передбачена Законом №3551-XII, є видом державної соціальної допомоги, має допоміжний характер і не є складовою конституційного права на соціальний захист (ст. 46 Конституції), яка не може бути скасована законом.

- Верховна Рада України, прийнявши Закон №2983-IX та внісши зміни до Закону № 3551-XII (зокрема, до статей 12, 13 та ін.), якими делегувала Кабінету Міністрів України право визначати порядок та розміри разової грошової виплати, діяла в межах своїх повноважень. Ці законодавчі зміни є чинними та неконституційними не визнавалися.

- Положення статті 22 Конституції України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не поширюються на визначення розміру цієї конкретної допомоги, оскільки її розмір не є безпосередньо гарантованим Конституцією, а встановлюється законом.

- Кабінет Міністрів України, встановлюючи розміри допомоги відповідними постановами (для 2023 року Постанова № 754, для 2024 року Постанова №369), діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.

- Попередні редакції Закону № 3551-XII, які встановлювали розмір допомоги у кратному відношенні до мінімальної пенсії за віком, втратили чинність з набранням чинності Законом №2983-IX.

- Органи Пенсійного фонду України, здійснюючи виплату допомоги у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на підставі чинної редакції Закону №3551-XII, діють правомірно.

Хоча зразкова справа № 440/14216/23 стосувалася виплат особам з інвалідністю внаслідок війни за 2023 рік на підставі статті 13 Закону №3551-XII, правові принципи, викладені Великою Палатою Верховного Суду, є повністю застосовними до цієї справи, яка стосується учасника бойових дій та виплати за 2024 рік на підставі статті 12 Закону №3551-XII, оскільки стаття 12 була аналогічно змінена Законом №2983-IX.

Аргументи позивача щодо застосування рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020, яким було визнано неконституційним пункт 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, не спростовують висновків Великої Палати. Зазначене рішення КСУ стосувалося ситуації, коли повноваження Кабміну випливали з Бюджетного кодексу. Однак Закон №2983-IX вніс зміни безпосередньо до спеціального Закону №3551-XII, що є іншою правовою ситуацією, яку Велика Палата визнала правомірною.

Також, посилання позивача на попередню практику Касаційного адміністративного суду (зокрема, постанову від 13.06.2023 у справі №560/8064/22) мають оцінюватися з урахуванням того, що постанова Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 440/14216/23 є останнім та обов`язковим для врахування висновком у подібних правовідносинах.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, виплативши позивачу як учаснику бойових дій щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2025 рік у розмірі 1000 грн, діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, зокрема статтею 12 Закону №3551-XII (в редакції Закону №2983-IX) та Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2024 №486.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, тому у задоволенні позову потрібно відмовити.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

у х в а л и в:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області ( 54008, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Морехідна,1, ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяГрень Наталія Михайлівна