Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/21230/25
У Х В А Л А
з питань прийняття звіту про виконання судового рішення
08 червня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року у справі № 380/21230/25 адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області викладену у листі №20026-21202/Ш-52/8-1300/25 від 22.09.2025 у виплаті ОСОБА_1 пенсії згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021, а саме згідно з вимогами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06 червня 1996 року №23()/96-ВР. - у розмірі шести мінімальних пенсій за віком; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 23.04.2025 перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2026 року у справі № 380/21230/25 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2025 року у справі № 380/21230/25 - без змін.
Позивач подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 26 листопада 2025 року у справі № 380/21230/25. В обґрунтування заяви зазначив, що рішенням Львівський окружний адміністративний суд від 26.11.2025 у справі №380/21230/25 позов задоволено. 16.03.2026 рішення набрало законної сили. Незважаючи на це, боржник умисно не виконує судове рішення в повному обсязі, застосовуючи процесуальні зловживання та вводячи в оману органи державної виконавчої служби. У березніквітні 2026 року, попри встановлення розміру пенсії 14 854,75 грн (розпорядження ПФУ від 23.03.2026), фактичні виплати становили лише 7 501,84 грн щомісячно, що свідчить про систематичну недоплату та ігнорування резолютивної частини рішення суду. Подані позивачем скарги (зокрема звернення №ШЕ-20065683) залишені без належного реагування, а вказівки ПФУ України від 15.04.2026 №52161/Ш-2800-26 боржником проігноровано. У межах виконавчого провадження ВП №80708143 боржник 16.04.2026 подав завідомо недостовірну інформацію про «повне виконання» рішення з метою його закриття, що спростовується наявною заборгованістю (поточна 18 390,39 грн; ретроспективна 86 174,52 грн). Додатково вчиняються дії, спрямовані на затягування виконання, зокрема шляхом безпідставного оскарження, у відкритті якого Верховний Суд відмовив. Такі дії мають ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст. 382 КК України (умисне невиконання судового рішення) та ст. 366 КК України (службове підроблення), і є підставою для застосування заходів примусового виконання відповідно до ст. 129-1 Конституції України та ст. 382 КАС України.
Ухвалою від 7 травня 2026 року у справі № 380/21230/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 26 листопада 2025 року у справі № 380/21230/25 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
Позивач подав до суду клопотання від 19.05.2026 у якому зазначає про наступне. Він надав докази, які на його думку свідчать про умисне затягування виконання судового рішення. Зафіксовані зміни даних в електронному кабінеті вебпорталу ПФУ свідчать про неодноразове коригування сум заборгованості та перенесення строків її виплати до 30.06.2026. Водночас дані вебпорталу ПФУ підтверджують неодноразову зміну сум поточної та відкладеної заборгованості, зокрема зменшення суми основного боргу з 86 174,52 грн до 86 074,52 грн, а також зміну розміру травневої виплати з фактично отриманих 7 501,84 грн до 8 827,83 грн без фактичного надходження відповідних коштів. Виписка АТ «Ощадбанк» підтверджує, що останнє зарахування пенсії відбулося 06.05.2026 у розмірі 7 501,84 грн, після чого жодних додаткових виплат не надходило. Надані банківські виписки за березеньтравень 2026 року також свідчать про виплату лише 50 % від нарахованих сум.
До суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області це зазначено про таке. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.11.2025 у справі №380/21230/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням від 23.03.2026 №913070199112 проведено перерахунок пенсії позивачу з 23.04.2025 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком. За результатами перерахунку нараховано доплату за період з квітня 2025 року по травень 2026 року в сумі 105 098,72 грн. Виплата сум, нарахованих на виконання судових рішень, здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, у межах бюджетних асигнувань, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, та в порядку календарної черговості. Станом на 28.05.2026 позивачу виплачено 1 325,99 грн, а сума невиплаченої заборгованості становить 103 772,73 грн. Погашення решти заборгованості здійснюватиметься за рахунок коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України, без необхідності додаткового звернення пенсіонера. Відповідач зазначає, що вжив усіх передбачених законодавством заходів для виконання судового рішення, а виплата поточних пенсійних нарахувань здійснюється в повному обсязі, тоді як заборгованість за минулий період погашається відповідно до вимог Порядку №821 та в межах наявного бюджетного фінансування.
Позивач подав до суду заперечення на звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення суду, де зазначає про наступне. З наданої відповідачем довідки №17491/05-16 від 29.05.2026 вбачається, що розмір призначеної мені пенсії становить 14 854,75 грн, однак у березнітравні 2026 року фактично виплачувались значно менші суми, що свідчить про систематичну недоплату близько 50 % належного пенсійного забезпечення. Крім того, відповідач задекларував проведення додаткових нарахувань 18.05.2026, проте фактичне зарахування коштів на банківський рахунок відбулося лише 19.05.2026, що свідчить про відображення виконання рішення в облікових документах раніше, ніж було здійснено реальну виплату. У своєму звіті відповідач також визнав наявність невиплаченої заборгованості станом на 28.05.2026 у сумі 103 772,33 грн та зазначив, що її погашення здійснюватиметься в межах бюджетних асигнувань. Водночас відповідно до усталеної практики Верховного Суду та Європейського суду з прав людини відсутність або недостатність бюджетного фінансування не є підставою для невиконання судового рішення, яке набрало законної сили.
При вирішенні питання щодо прийняття звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року у справі № 380/21230/25, суд виходить з такого.
За приписами положень статей 129 та 129-1 Конституції України обов`язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Крім того, статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ст. 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382 - 382-3 і 383 цього Кодексу.
Між тим, 19 грудня 2024 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» № 4094-IX, яким ст. 382 КАС України викладено у новій редакції, а також доповнено КАС України статтями 382-1, 382-2, 382-3.
При цьому, згідно п. 2 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень», справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Згідно із ч. 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття звіту або відмову у прийнятті звіту.
Відповідно до ч. 2 статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У випадку, якщо суб`єктом владних повноважень подано звіт, рішення суду в повному обсязі не виконане, проте суб`єкт владних повноважень вчинив всі залежні від нього дії для виконання судового рішення, суд повинен встановити новий строк для подання звіту.
З матеріалах справи випливає, що на виконання рішення від 27 жовтня 2025 року у справі № 380/21230/25 Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням № 913070199112 від 23.03.2026 проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії, починаючи з 23.04.2025 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 23.04.2025 становить 14796,25 грн., в тому числі: 14166,00 грн. мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС; 14166,00 грн. розмір пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків; 40,00 грн. цільова допомога учасникам бойових дій Постанова 1603 п. 1; 590,25 грн. підвищення учасникам бойових дій (25% від 2361 грн.). Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 становить 14854,75 грн., в тому числі: 14166,00 грн. мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС; 14166,00 грн. розмір пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків; 40,00 грн. цільова допомога учасникам бойових дій Постанова 1603 п. 1; 648,75 грн. підвищення учасникам бойових дій (25% від 2361 грн.).
На виконання рішення суду за період з квітня 2025 року по травень 2026 року нараховано доплату в сумі 105 098,72 гривень.
Виплата коштів нарахованих на виконання рішень суду здійснена зокрема в травні 2026 року 1 325,99 гривень відповідно до копії витягу з відомостей з особового рахунку за травень 2026 року. Сума невиплачених коштів станом на 28.05.2026 становить 103 772,73 гривень.
Згідно з пунктом 5 Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 (надалі Порядок №821) виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік
Відповідно до пункту 6 Порядку № 821 видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 Порядку № 821, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Отже, виплата коштів нарахованих на виконання судового рішення залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог Порядку.
З матеріалів справи суд встановив, що відповідач виконав рішення суду в частині проведення перерахунку пенсії позивача, здійснив нарахування відповідних сум заборгованості, розпочато часткову виплату заборгованості, облікував залишок заборгованості та включив його до відповідного переліку для подальшого фінансування.
Отже, рішення суду перебуває у стадії виконання та виконано відповідач виконав його в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету Пенсійному фонду України, зокрема в травні 2026 року 1325,99 гривень.
Дії відповідача свідчать про вжиття заходів, спрямованих на його реалізацію.
Суд звертає увагу, що інститут судового контролю, передбачений статтями 382, 382-1 КАС України, застосовується у випадках, коли наявні обґрунтовані підстави вважати, що суб`єкт владних повноважень ухиляється від виконання судового рішення або не вживає жодних дій для його виконання.
Натомість у цьому випадку такі обставини відсутні.
За таких обставин суд дійшов висновку, що наявні підстави для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області про виконання судового рішення у справі № 380/21230/25 оскільки рішення суду не є таким, що не виконується, відповідачем вживаються дії, спрямовані на його виконання, спір щодо порядку виплати (з урахуванням постанови № 821) не був предметом розгляду у цій справі.
До надання оцінки судом правомірності застосування при виконанні судового рішення постанови № 821 судовий контроль за його виконанням не буде ефективним, оскільки наразі рішення виконується у відповідності з урядовим нормативно - правовим актом, підстав застосування штрафу до керівника відповідача не вбачається, а застосування інших заходів процесуального впливу при здійсненні судового контролю КАС України не передбачено.
Натомість, суд роз`яснює заявнику право звернення до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення на стягнення всієї суми заборгованості у разі, якщо вважатиме такий спосіб виконання більш ефективним.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, КАС України, суд -
ухвалив:
звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року у справі № 380/21230/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - прийняти.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дати складання повного тексту ухвали.
Суддя Брильовський Р.М.