Рішення № 137231841, 08.06.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
380/25339/25
Номер документу
137231841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2026 рокусправа № 380/25339/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якому заявлені позовні вимоги:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, а також те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є невійськовозобов`язаний;

зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести відомості до Єдиного державного реєстру призов ників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, про те, що він є невійськовозобов`язаний, та вилучити відомості про порушення ним правил військового обліку.

Аргументи учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно внесено дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку. Згідно рішення ВЛК №12211 від 30.05.2022 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 від 30.05.2022 внесено запис виключений з військового обліку військовозобов`язаний згідно п.3 ч. 6 ст. 37 Закону України Про військовий обов`язок та військову службу.

Відповідач надав додаткові пояснення, вказав, що постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , 1989 року народження: «На підставі статті 41-а графи ІІ Розладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» скасовано, що підтверджується Витягом з протоколу засідання ВЛК Центральної ВЛК ЗСУ від 24.01.2024 року № 293. Також ЦВЛК постановлено, що військовозобов`язаний ОСОБА_1 , 1989 року народження, підлягає повторному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 . Після отримання протоколів засідань ВЛК Центральної ВЛК ЗСУ, відповідно до листа Слідчого управління ГУ НП у Львівській області вх.№22046 від 03.10.2025 року, на виконання законодавчих вимог ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідні відомості про скасування постанови щодо непридатності до військової служби відносно позивача, були внесені відповідачем в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, що підтверджує запис Облікової картки: пункт 35 «Службові відмітки». З огляду на вищевказане, позивач відновлений на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 03.10.2025 року, що підтверджується відповідним записом в пункті 37 Облікової картки.

Встановлені обставини справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Згідно довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_9 №12211 від 30.05.2022, позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , 1989 року народження: «На підставі статті 41-а графи ІІ Розладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» скасовано, що підтверджується Витягом з протоколу засідання ВЛК Центральної ВЛК ЗСУ від 24.01.2024 року № 293.

ІНФОРМАЦІЯ_2 відомості про скасування постанови щодо непридатності до військової служби відносно ОСОБА_1 внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, що підтверджує запис Облікової картки: пункт 35 «Службові відмітки».

03.11.2025 позивачем сформовано оновлений витяг з Резерв+, у якому зазначено, він є військовозобов`язаним. Окрім цього, у витягу стоять відмітки порушення правил військового обліку, не прибули за повісткою до ТЦК та СП та дата початку розшуку 29.10.2025.

11.11.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформацію про виключення з військового обліку та вилучити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформацію про порушення правил військового обліку та перебування у розшуку.

Листом №15947 від 17.11.2025 відповідач повідомив, що рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 30.05.2022 щодо непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку було скасовано рішенням Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України та вказав, що позивачу необхідно пройти медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 , попередньо звернувшись у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Норми права, які підлягають застосуванню.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначені Законом України від 16.03.2017 N 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" (далі Закон N 1951-VIII).

Статтею 1 Закону N 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Частиною першою статті 5 Закону N 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону N 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Пунктом 2 частини першої статті 9 Закону N 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів встановлені Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 N 94 (далі Порядок N94).

Згідно із пунктами 2-4, 6 розділу І Порядку N 94 реєстр - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: ведення військового обліку громадян України; забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку.

Основними засадами ведення Реєстру є: обов`язковість внесення до Реєстру передбачених Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру; захищеність Реєстру та внесення до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу, зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного та програмного забезпечення відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Дані Реєстру використовуються для реалізації завдань військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також для інформаційного забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку.

Відповідно до пунктів 1, 2, 16, 18 розділу II Порядку N 94 суб`єктами Реєстру є володілець Реєстру, розпорядник Реєстру, органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.

Володільцем Реєстру є Міністерство оборони України.

Органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.

Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов`язків здійснює:

- внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;

- внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов`язаними та резервістами;

- верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію;

- перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ;

- знищення повторного запису з Реєстру.

Пунктом 9 розділу III Порядку N 94 передбачено, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У відповідності до пункту 12 Порядку N 94 отримання призовником, військовозобов`язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.

Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.

Згідно з пунктом 2 розділу IV Порядку N 94 актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється: в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи; у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов`язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.

Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 N 559 (далі Порядок N 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім`я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов`язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов`язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов`язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов`язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв`язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов`язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абзацу 5 пункту 7 Порядку N 559 у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Пунктом 4 Порядку N 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов`язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов`язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов`язаними.

Відповідно до матеріалів справи, позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_12 від 30.05.2022 №12211.

Згідно пункту 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року, введеного в дію Указом Президента України від 12 вересня 2023 року № 576/2023 Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, у ЦВЛК ЗС України створено робочу групу із перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану. Зазначеною робочою групою станом на теперішній час здійснюється зазначена перевірка постанов позаштатних військово-лікарських комісій та приймаються постанови ВЛК ЦВЛК ЗС України щодо їх скасування/ відміни, або залишення без змін

Відповідно до п. 1.1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово - лікарська експертиза це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; визначення ступеня придатності до військової служби.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Пунктом 2.3.1. Положення №402 передбачено, що ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Згідно підпункту 2.3.4. Положення №402 ЦВЛК має право зокрема: розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Як вбачається з Протоколу Центральної ВЛК ЗСУ № 293 від 24.01.2024, за результатами заслуховування запиту (вх.№ 12667 від 14.12.2023) слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо правомірності прийняття постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 на військовозобов`язаного ОСОБА_1 , 1989 року народження, встановлено невідповідність діагнозу зазначеного у картці медичного огляду військовозобов`язаного при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 30.05.2022 вимогам пункту «а» статті 41 Пояснень (додаток 2 до Положення про військово-лікарську експертизу, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402).

Відтак, постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , 1989 року народження: «На підставі статті 41-а графи ІІ Розладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» - скасовано, що підтверджується Витягом з протоколу засідання ВЛК Центральної ВЛК ЗСУ від 24.01.2024 року № 293, який долучено до матеріалів справи. Також ЦВЛК постановлено, що військовозобов`язаний ОСОБА_1 , 1989 року народження, підлягає повторному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Після отримання протоколів засідань ВЛК Центральної ВЛК ЗСУ, відповідно до листа Слідчого управління ГУ НП у Львівській області вх.№22046 від 03.10.2025 року, на виконання законодавчих вимог ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідні відомості про скасування постанови щодо непридатності до військової служби відносно позивача, були внесені відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, що підтверджує запис Облікової картки: пункт 35 «Службові відмітки».

З огляду на вищевказане, позивач був відновлений на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 03.10.2025, що підтверджується відповідним записом в пункті 37 Облікової картки.

Отже, дії відповідача щодо взяття позивача на військовий облік та внесення відповідних відомостей в ЄДРВ «Оберіг» є правомірними та відповідають нормам чинного законодавства.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач позовні вимоги спростував.

Отже, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Судові витрати покласти на позивача відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_9 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна