Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" червня 2026 р. справа № 300/8510/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, який утворився внаслідок несплати податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 368 127,65 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом, яка виникла у зв`язку з несплатою податкових зобов`язань із податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Оскільки заборгованість станом на день розгляду справи не погашена, на думку позивача, її слід стягнути в судовому порядку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с. 35-36).
Відповідач копію ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 отримав 22.11.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 39), однак правом на подання відзиву не скористався.
Водночас, 13.12.2024 представник фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 подала суду клопотання про зупинення провадження у справі №300/8510/24, оскільки предметом заявленого позову по справі щодо стягнення податкового боргу з ОСОБА_1 є сума податкового боргу, сформована, зокрема, на підставі податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Івано-Франківській області від 03.05.2024 за №011367/2408 та №011369/2408, які оскаржені відповідачем в межах адміністративної справи №300/8709/24 (а.с. 39-40).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 зупинено провадження в адміністративній справі №300/8510/24 за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, до набрання законної сили судовим рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду у адміністративній справі №300/8709/24 (а.с. 46-48).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.05.2026 поновлено провадження в адміністративній справі №300/8510/24 за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості (а.с. 57-58).
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області як платник податків.
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про борг за платежами станом на 07.10.2024 за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом, яка виникла у зв`язку з несплатою податкових зобов`язань:
з податку на доходи фізичних осіб у сумі 339 836,29 грн, з них 267 803,88 податкові зобов`язання, 67 290,97 грн штрафні санкції, 4 741,44 пеня;
з військового збору у сумі 28 291,36 грн, з них 22 316,99 податкові зобов`язання, 5 579,25 грн штрафні санкції, 395,12 пеня (а.с. 4).
Податкові зобов`язання у встановлений законом строк відповідач не сплатив, у результаті чого виникла податкова заборгованість на загальну суму 339 836,29 грн.
У зв`язку із добровільною несплатою податкових зобов`язань відповідачем, реалізуючи свої повноваження, позивач звернувся з цим позовом до суду з метою стягнення податкового боргу.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також застосовує норми Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (надалі ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до положень підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 ПК України, платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа-резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно приписів пункту 16-1 Перехідних положень ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Таким чином, відповідач є платником податку на доходи з фізичних осіб, та, як наслідок, військового збору.
Судом встановлено, що податковим органом Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області відповідно до наказу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 26.02.2024 №493-п (а.с. 16) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку діяльності фізичної особи платника податків ОСОБА_1 , з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.01.2019 по 31.12.2019.
За результатами проведеної перевірки складено акт №6701/09-19-24-08/СС082059 від 05.04.2024, яким встановлено порушення позивачем:
пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49, п. 179.1 ст. 179 ПК України, а саме неподання податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб за 2019 рік;
п. 163 ст. 163, п. 164.1 ст. 164, п.п 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПК України, в результаті чого визначено суму податкових зобов`язань з податку на доходи з фізичних осіб за 2019 рік в розмірі 267 803,88 грн;
п. 1.2, п.п. 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України, в результаті чого визначено суму податкових зобов`язань з військового збору в розмірі 22 316,99 грн (а.с. 7-11).
Вказаний акт направлявся позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, яка зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, тобто за податковою адресою позивача.
На підставі згаданого акта перевірки №6701/09-19-24-08/СС082059 від 05.04.2024 позивачем складено податкові повідомлення-рішення:
форми «ПС» від 03.05.2024 №011370/2408, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні фінансові санкції на суму 340 грн (а.с. 20);
форми «Р» від 03.05.2024 №011367/2408, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено податкові зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 267 803,88 грн, а також застосовано штрафні фінансові санкції на суму 66 950,97 грн (а.с. 21);
форми «Р» від 03.05.2024 №011369/2408 на суму 27 896,24 грн, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено податкові зобов`язання з військового збору на суму 22 316,99 грн, а також застосовано штрафні фінансові санкції на суму 5 579,25 грн (а.с. 17).
Вказані податкові повідомлення-рішення разом із розрахунками штрафних санкцій направлялись позивачем, у відповідності до статті 42, на адресу ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою реєстрації місця проживання, що є його податковою адресою у розумінні пункту 45.1 статті 45 ПК України (а.с. 27-29).
Окрім того, як уже зазначено вище, податкові повідомлення-рішення від 03.05.2024 за №011367/2408 та №011369/2408 були предметом розгляду справи №300/8709/24 за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Так, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 по справі №300/8709/24, залишеним без змін Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2026, в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 03.05.2024 за №011367/2408 та №011369/2408 відмовлено.
Таким чином, в судовому порядку встановлено правомірність згаданих податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КА України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд зазначає, що відповідач податкові зобов`язання із податку на доходи фізичних осіб та військового збору не сплатив, у суду відсутні відомості щодо такої сплати. Тому такі зобов`язання набули статусу податкового боргу.
Згідно із поданим контролюючим органом витягом з інтегрованої картки платника податків, за відповідачем залишається несплаченим податковий борг з податку на доходи фізичних осіб та військового збору (а.с. 18-19, 22-23).
Окрім цього, судом також встановлено, що позивачем ФОП ОСОБА_1 нараховано пеню.
Так, у відповідності до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно пп. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Судом встановлено, що податковим органом відповідачу нараховано пеню з податку на доходи фізичних осіб суму 4 741,44 грн та з військового збору на суму 395,12 грн, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків (а.с. 18, 22) та розрахунком пені (а.с. 25-26).
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до підпункту «е» пункту 176.1 статті 176 ПК України, одним із обов`язків платника податків є обов`язок своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов`язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих органом державної податкової служби, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з вимогами підпункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.4 статті 59 ПК України, податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України позивач направив відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 31.07.2024 №0007871-1308-0919 на загальну суму 368 127,65 грн разом із детальним розрахунком суми податкового боргу (а.с. 5). Вказана вимога отримана відповідачем 06.09.2024, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 6).
Згідно із пунктом 87.1. статті 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Пунктом 87.2 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
У суду відсутні відомості про те, що податкова вимога форми «Ф» від 31.07.2024 №0007871-1308-0919 відповідачем відкликана або ж оскаржена.
Докази погашення податкового боргу у матеріалах справи відсутні.
При цьому, податковий борг відповідача в розмірі 368 127,65 грн підтверджується довідкою про борг за платежами станом на 07.10.2024 (а.с. 4) та обліковою карткою платника податку (а.с. 18-19, 22-23).
Таким чином, контролюючим органом дотримано процедуру повідомлення відповідача про наявні податкові зобов`язання та набуття податкового зобов`язання статусу податкового боргу.
Згідно підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктом 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено право позивача на звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктами 95.3 та 95.4 статті 95 Податкового кодексу України визначено заходи щодо погашення податкового боргу платника податків, відповідно до яких стягнення коштів у рахунок погашення такого боргу здійснюється за рішенням суду з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Враховуючи те, що відповідачем не сплачено грошове зобов`язання у терміни, визначені Податковим кодексом України, на переконання суду, звернення податкового органу до суду із позовом про стягнення у спосіб, визначений Податковим кодексом України, є обґрунтованим та правомірним.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач зобов`язаний погасити податковий борг в сумі 368 127,65 грн. Наявність такого обов`язку у відповідача є визначальною для вирішення такого спору, крім того, даний обов`язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесених позивачем, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
позов Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (паспорт серія НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (паспорт серія НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в дохід бюджету податковий борг в сумі 368 127 (триста шістдесят вісім тисяч сто двадцять сім) грн 65 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Головному управлінню ДПС в Івано-Франківській області рішення надіслати через підсистему «Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов`язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.