Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 481/585/26
Провадж.№ 3/481/149/2026
П О С Т А Н О В А
іменем У К Р А Ї Н И
09.06.2026 року м. Новий Буг
Суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Уманська О.В., за участі секретаря судових засідань Канівець О.І., особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від військової частини НОМЕР_1 Державної спеціальної служби транспорту, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності
за вчинення правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
ВСТАНОВИЛА:
30 березня 2026 року близько 00:20 на місці розташування військової частини НОМЕР_1 , під час несення служби, в умовах дії військового стану, був виявлений солдат ОСОБА_1 , у стані з підозрою на алкогольне сп`яніння. Після цього у супроводі старшого лейтенанта ОСОБА_2 та старшого прапорщика ОСОБА_3 солдата ОСОБА_1 було доставлено до КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння солдат ОСОБА_1 відмовився, про що було складено акт відмови. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП. За вказаним фактом 28.04.2026 року командиром військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_4 складено протокол №12.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до суду з`явився, обставини викладені в протоколі підтвердив та просив накласти на нього мінімальне стягнення.
Заслухавши пояснення, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, у випадку, якщо дані дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні особливий період настав з дня набрання чинності Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», та в подальшому його продовжено.
Згідно з вимогами ч. ч.3, 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
З моменту оголошення мобілізації чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
У ст. 1 Закону України «Про оборону України» - особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, а відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 затвердженого Законом України № 2102 -IX від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та в подальшому його дія продовжена.
Враховуючи зазначене, з огляду на зміст заходів мобілізації та демобілізації, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», закінчення заходів мобілізації не припинило особливий період станом на 30.03.2026 року.
Згідно з вимогами ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), який затверджений Законом України №548-ХІУ від 24 березня 1999 року, військовослужбовець зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути дисциплінованим, поважати честь і гідність кожної людини, додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки.
Відповідно до вимог ст. 16 Статуту, кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до положень ст.266-1 КУпАП військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов`язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов`язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Винуватість ОСОБА_1 доведена долученими до матеріалів справи:
- протоколом про вчинення адміністративного правопорушення № 12 від 28.04.2026 року, відповідно до якого 30 березня 2026 року близько 00:20 на місці розташування військової частини НОМЕР_1 , під час несення служби, в умовах дії військового стану, був виявлений солдат ОСОБА_1 , у стані з підозрою на алкогольне сп`яніння. Після цього у супроводі старшого лейтенанта ОСОБА_2 та старшого прапорщика ОСОБА_3 солдата ОСОБА_1 було доставлено до КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння солдат ОСОБА_1 відмовився, про що було складено акт відмови;
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відповідно до яких 30 березня 2026 року близько 00:20 на місці розташування військової частини НОМЕР_1 ,, був виявлений солдат ОСОБА_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння ( стійкий запах алкоголю з ротової порожнини та змінення забарвлення шкіряного покриву обличчя. Після чого солдат ОСОБА_1 був доставлений до лікарні, де останній відмовився від проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння;
- фотокопією довідки КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» від 30.03.2026 року №1145 про відмову ОСОБА_1 від проходження обстеження на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора;
- фотокопією акту про відмову ОСОБА_1 від тестування на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора в присутності свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ;
- фотокопією військового квитка серії НОМЕР_3 від 01.01.2026 року з відміткою про мобілізацію 01.01.2026 року;
- витягом з наказу №1 від 01.01.2026 року про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 ;
- фотокопією акта про проведення службового розслідування відповідно до якого вина військовослужбовця виражається в порушенні ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Сукупність досліджених наявних в матеріалах справи доказів свідчить про те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, а саме відмова військовослужбовця який перебуває на території військової частини ( або під час виконання обов`язків військової служби) від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння в умовах особливого періоду.
При визначенні виду адміністративного стягнення суд враховує обставини скоєного правопорушення, вік правопорушника, стан здоров`я та інші обставини в їх сукупності.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст.34 та 35 КУпАП обставини, які пом`якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, а саме соціальний аспект кваліфікації військових адміністративних правопорушень, суспільну небезпеку і шкоду від вчинення військовослужбовцями адміністративно-карних дій, завдання шкоди позитивному авторитету військовослужбовця і в цілому Збройним Силам України, його особу, ступінь вини, майновий стан, суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень, до правопорушника за доцільне застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 36, 172-20, 221, 277, 280, 283, 284 КУпАП, п. 12. ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», -
П О С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 гривень (отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м.Новий Буг/21081100, код отримувача: ЄДРПОУ 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA478999980313000106000014436, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.
Роз`яснити порушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Після закінчення строку для добровільної сплати штрафу, постанова підлягає примусовому виконанню та надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби, у зв`язку з чим, з порушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред`явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя