Рішення № 137216989, 08.06.2026, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
686/10545/26
Номер документу
137216989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 686/10545/26

Провадження № 2-а/686/199/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2026 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого-судді Мазурок О.В.

при секретарі Колісник Л.В.

за участі позивача ОСОБА_1

представників відповідача Коцемира В.В., Тесляра О,О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про скасування постанови. Просить поновити строк для подачі позовної заяви. Скасувати постанову № 32/01/01-10 від 16.03.2026 р. р. по справі про адміністративне правопорушення за ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

На обґрунтування свого позову вказала, що вона працює на посаді директора КП Лозове комунсервіс. Відповідачем по справі, була винесена постанова 16.03.2026 р.

№32/01/01-10 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 188-5 Кодексу України про адміністративне правопорушення згідно якої на мене накладено штраф у розмірі 510, 00 грн.

Вказана постанова суперечить нормам матеріального і процесуального права, а тому з обставинами викладеними в ній вона не погоджується з наступних підстав.

Постанова обґрунтована тим, що 11.03.2026 року в ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю КП Лозове комунсервіс Деражнянської міської ради (с-ще Лозове, вул. Захисників України, буд.5) встановлено, що посадовою особою не виконано законні розпорядження посадових осіб органів, які здійснюють державний нагляд (контроль) у галузі охорони навколишнього середовища, а саме не виконано вимоги припису №89/03 від 07.03.2022., що був внесений інспекцією, а саме п 1.3 п.1 та п 2,3,4,5 приписи не виконано.

Відповідно до припису від 07.02.2022 року №89/03, який прийнятий з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених в ході позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства проведеної в період з 25.01 2022 р. по 07.02.2022 року посадовими особами Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області приписано п.1.3 забезпечити здійснення контролю кількісних показників зворотних (стічних) вод, що скидаються з пуску №1 по токсичності, вмісту коліфагів, лактопозитивних кишкових паличок, життєздатних гельмінтів, термін виконання 18.05.2022 р.; п.2 розробити та затвердити місцеві правила приймання стічних вод підприємств у каналізацію населеного пункту, термін виконання 18.05.2022 р.; п.З -розробити та затвердити в установленому порядку межі зон санітарної охорони у районі забору води для централізованого водопостачання, термін виконання 13.07.2022 р.; п.4 встановити вимірювальну арматуру, здійснює облік об`ємів скидання води, термін виконання 18.05.2022 р.; п.5 отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води). Термін виконання

13.07.2022 р.

Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», від 5 квітня 2007 року № 877-У із змінами, визначено, що припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються. Тобто фінансові або адміністративні санкції можуть бути застосовані тільки після закінчення строку, встановленому у приписі.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 38. - строки накладення адміністративного стягнення - адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.

Дані правопорушення були виявленні відповідно до припису від 07.02.2022 року №89/03 в 2022 році, а тому строки притягнення до адміністративної відповідальності на підставі виявлених правопорушень відповідачем пропущені.

Крім того п.2 припису виконано 16.03.2022 р., п.З виконано 2024 р.,п.5 Відповідачем знятий з виконання.

П.4 припису від 07.02.2022 р. не підлягає виконанню, так як згідно ст. 98 Водного кодексу України забороняється введення в дію нових і реконструйованих очисних споруд без обладнання їх необхідною вимірювальною апаратурою, що здійснює облік забору і скидання води. Очисні споруди КП Лозове комунсервіс введені в дію в 1972 р. і їх реконструкція не проводилась.

При проведенні перевірки 05.03.2026 р. відповідачу були надані документи, які свідчать про виконання пунктів припису від 07.02.2022 р.

Таким чином постанова 16.03.2026 р. № 32/01/01-10 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ст. 188-5 Кодексу України про адміністративне правопорушення суперечить чинному законодавству.

Вказану постанову вона отримала простою кореспонденцією по пошті 24.03.2026 року, в зв`язку з цим просить суд поновити їй строк для подачі позовної заяви.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили. Представник відповідача направив до суду відзив в якому вказав. Ознайомившись з матеріалами позовної заяви, Відповідач не визнає її повністю, вважає позовні вимоги недоведеними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з урахуванням нижчевикладеного. Так, на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 02 березня 2026 року N° 41 «Про проведення позапланової перевірки КП "Лозове комунсервіс" та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 03.03.2026 N° 7/01/01, у відповідності до статті 6 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», посадовими особами Інспекції у термін з 03.03.2026 по 11.03.2026 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) за дотриманням Комунальним підприємством "Лозове комунсервіс" Деражнянської міської ради (місцезнаходження: вул. Захисників України, 5, селище Лозове, Хмельницький район, Хмельницька область, 32216, код ЄДРПОУ: 37399978) вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, про використання та охорону земель і надр.

Комунальне підприємство "Лозове комунсервіс" Деражнянської міської ради (код ЄДРПОУ: 37399978), основний вид діяльності - забір, очищення та постачання води (код за КВЕД - 36.00), в тому числі - каналізація, відведення й очищення стічних вод (код за КВЕД - 37.00), здійснює господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та водовідведення на підставі Дозволу на спеціальне водокористування N° 364/ЦТЗХ/49д-25, виданого 06.10.2025 Центрально-Західним міжрегіональним сектором Державного агентства водних ресурсів України (далі по тексту - Дозвіл).

В ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) встановлено, що посадовою особою КП "Лозове комунсервіс" Деражнянської міської ради не виконано вимоги припису Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 07.02.2022 року N° 89/03. Факт наведеного вище порушення зафіксовано в акті від 11.03.2026 N° 7/01/01 складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, який підписаний Позивачем без зауважень та заперечень. Згідно Умов у висновку Держгеонадр N«2256/05-1/2-25 від 14.07.2025 р. передбачених Дозволом, під час експлуатації водозабірної споруди наявність на водозабірних спорудах пристроїв обліку спожитої води - обов`язкова (пункт 4).

Також, згідно довідки, наданої Позивачем від 16.03.2026 року б/н, (вхідний номер N«790 від 24.03.2026 р.), п.2 припису був виконаний 16.03.2023 р., що підтверджується рішенням Деражнянської міської ради від 16.03.2023 р. N«13, тоді як термін виконання припису був встановлений до 18.05.2022 р. П.З припису виконаний у 2024 р., хоч термін встановлений до 13.07.2022 р.

У позовній заяві Відповідач вказує на те, що при проведенні перевірки 05.03.2026 р. були надані документи, які свідчили про виконання припису № 89/03. Однак, докази виконання були надані лиш з довідкою від 16.03.2026 року б/н, (вхідний номер N«790 від 24.03.2026 р.), тоді як постанова про адміністративне стягнення № 32/01/01-10 від 16.03.2026 р.

Отже, в діях (бездіяльності) суб`єкта господарювання - Комунального підприємства "Лозове комунсервіс" Деражнянської міської ради наявні всі ознаки адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено за ст. 188-5 КУпАП.

Враховуючи зазначене вище, за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадовими особами Інспекції складено протокол про адміністративне правопорушення від 11.03.2026 № 010875, який вручений КП "Лозове комунсервіс" Деражнянської міської ради в особі директора ОСОБА_1 .

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 16.03.2026

№32/01/01-10 ОСОБА_1 , яка працює на посаді директора КП "Лозове комунсервіс" Деражнянської міської ради, визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено за ст. 188-5 КУпАП, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510,00 гривень.

З метою припинення і усунення порушень вимог законодавства та умов Дозволу, директору КП "Лозове комунсервіс" Деражнянської міської ради ОСОБА_1 вручено припис від 16.03.2026 N° 7/01/01.

Згідно ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.

Невиконання законних вимог (припису) посадових осіб органу, який здійснює державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища (ст. 188-5 КУпАП), за своєю юридичною природою є триваючим правопорушенням. Це зумовлено тим, що особа, попри встановлений обов`язок, протягом певного часу безперервно не виконує законну вимогу органу нагляду (контролю).

Таким чином, твердження Позивача про порушення строків накладення стягнення є безпідставним та необґрунтованими. Моментом вчинення (завершення) правопорушення у даному випадку є не дата закінчення строку виконання припису у 2022 році, а саме дата виявлення факту його невиконання під час проведення перевірки - 11.03.2026.

Встановлення в приписі строків для усунення порушень є лише розпорядчою дією контролюючого органу, спрямованою на відновлення правопорядку. Надання такого строку не зупиняє склад правопорушення, а фактичне виявлення стану невиконання вимог під час перевірки 11.03.2026 є законною підставою для відліку двомісячного строку, передбаченого ст. 38 КУпАП. Оскільки Постанову № 32/01/01-10 було винесено 16.03.2026 Відповідач діяв у межах встановлених законом строків.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи суд встановив наступне. Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Сіньковської В.Ю. від 16.03.2026 р. №32/01/01-10 на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 188-5 Кодексу України у вигляді штрафу у розмірі 510, 00 грн. Вказану постанову ОСОБА_1 отримала 24.03.2026 року.

Відповідно до ст..289 КАС України - скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. За таких обставин, слід поновити ОСОБА_1 строк оскарження постанови від 16.03.2026 р. №32/01/01-10.

Відповідно до вказаної постанови 11.03.2026 року в ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю КП Лозове комунсервіс Деражнянської міської ради

(с-ще Лозове, вул. Захисників України, буд.5) встановлено, що посадовою особою не виконано законні розпорядження посадових осіб органів, які здійснюють державний нагляд (контроль) у галузі охорони навколишнього середовища, а саме не виконано вимоги припису №89/03 від 07.03.2022., що був внесений інспекцією, а саме п 1.3 п.1 та п 2,3,4,5 приписи не виконано.

Згідно ст. 188-5 КУпАП - невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів, ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації, вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов`язків - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від дев`яти до п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п`ятнадцяти до сорока п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 38 КУпАП - адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.

Враховуючи, що з моменту виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення до дати прийняття постанови пройшло більше двох місяців, суд вважає, що слід скасувати постанову №32/01/01-10 від 16.03.2026 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП.

Керуючись ст.ст.1,9, 14-1, 14-2, 188-5, 288, 293, 294 КУпАП, ст.ст.9,10,11,77,79,241-246, 286 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Поновити ОСОБА_1 строк для подачі позовної заяви.

Позов задоволити.

Скасувати постанову №32/01/01-10 від 16.03.2026 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає АДРЕСА_1 .

Відповідач: Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, місцезнаходження: 29001, м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2.

Повний текст рішення складено 09.06.2026 року.

Суддя: