Рішення № 137213865, 03.06.2026, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
03.06.2026
Номер справи
921/197/26
Номер документу
137213865
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 червня 2026 року м. ТернопільСправа № 921/197/26

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Охотницької Н.В.

за участі секретаря судового засідання Коляски І.І.

розглянув матеріали справи

за позовом Заступника керівника Теребовлянської окружної прокуратури, вул. 22 січня, 14, м. Тернопіль, 48101 в інтересах держави в особі Теребовлянської міської ради, вул. Кн. Василька, 104-А, м. Теребовля, Тернопільський район, Тернопільська область, 48100

до відповідача Фізичної особи-підприємця Глуха Володимира Петровича, АДРЕСА_1

про стягнення 122 575,36 грн заборгованості з орендної плати за землю

За участі:

прокурора: Козлова О.В.;

позивача: не прибув;

відповідача: не прибув.

В порядку ст. ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів

Суть справи:

Заступник керівника Теребовлянської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області через систему "Електронний суд" з позовною заявою в інтересах держави в особі Теребовлянської міської ради до відповідача - Фізичної особи-підприємця Глуха Володимира Петровича про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в загальній сумі 122 575,36 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на невиконання відповідачем умов договорів оренди землі б/н від 2017 року щодо передачі в оренду земельної ділянки кадастровий номер 6125010100:03:003:1038 та земельної ділянки кадастровий номер 6125010100:03:003:1039, зокрема в частині сплати орендних платежів за користування земельними ділянками за чинною (актуальною) нормативною грошовою оцінкою орендованих земель, затвердженою рішенням сесії Теребовлянської міської ради №8179 від 25.06.2020, внаслідок чого виникла заборгованість, стягнення якої є предметом розгляду у цій справі.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 02.04.2026 суд прийняв позовну заяву Заступника керівника Теребовлянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теребовлянської міської ради, відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання у цій справі на 27 квітня 2026 року о 09:05 год.

27.04.2026 від Теребовлянської міської ради через систему "Електронний суд" надійшла заява (вх.№3207), відповідно до якої остання просить проводити розгляд справи без участі її представника, зазначивши, що позовні вимоги підтримує.

У судовому засіданні 27.04.2026, враховуючи неявку відповідача, суд відклав останнє на 18 травня 2026 року о 10:00 год., без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про це у протоколі судового засідання, відповідно до пункту 7 частини 2 статті 223 ГПК України, про що прокурора повідомлено під розписку, а позивача та відповідача відповідною ухвалою суду.

У судовому засіданні 18.05.2026, враховуючи неявку відповідача та відсутність у суду відомостей про вручення/невручення відповідачу ухвали від 27.04.2026, суд з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави та надання сторонам, передбаченого ст. ст. 7, 13 ГПК України, рівного права на захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів, повторно відклав судове засідання в межах строку, визначеного ст.248 ГПК України, на 03 червня 2026 року о 12:00 год., без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про це у протоколі судового засідання, відповідно до пункту 7 частини 2 статті 223 ГПК України, про що прокурора та представника позивача повідомлено під розписку, а відповідачу надіслано відповідну ухвалу.

29.05.2026 від позивача - Теребовлянської міської ради, надійшла заява (вх.№4171), відповідно до якої долучено до матеріалів справи витяг з реєстру територіальних громад від 20.05.2026 про те, що Глух В.П. зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Також, міська рада повідомила про неможливість забезпечити участь уповноваженого представника в судовому засіданні 03.06.2026 о 12:00 год., у зв`язку з чим просить розгляд справи проводити за відсутності її представника, зазначивши при цьому, що позовні вимоги підтримує.

В судове засідання 03 червня 2026 року прибула прокурор та підтримала заявлені вимоги в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві, посилаючись на долучені до матеріалів справи докази.

Представник позивача в судове засідання не прибув, разом з тим, відповідно до заяви (вх.№4171 від 29.05.2026) Теребовлянська міська рада повністю підтримала позовні вимоги прокурора у цій справі та просить такі задоволити.

Відповідач в судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Жодних заяв, клопотань, відзиву на позов від останнього суду не надходило.

Частинами 2, 3 ст.120 ГПК України передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

При цьому, відповідно до ст.27 ГПК України, місцезнаходження фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває (ч.7 ст.120 ГПК України).

Слід зазначити, що оскільки у відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" ЄСІКС, процесуальні документи у справі (ухвали суду від 02.04.2026, від 27.04.2026 та від 18.05.2026) надсилались судом відповідачу на адресу, зазначену у позовній заяві - АДРЕСА_3 , та яка відповідає відомостям про місцезнаходження Фізичної особи - підприємця Глуха Володимира Петровича з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 23.03.2026 (витяг долучено до матеріалів справи).

Разом з тим, ухвали суду від 02.04.2026, від 27.04.2026 та від 18.05.2026 повернулися суду з відміткою про їх не вручення адресату з причини "закінчення встановленого терміну зберігання".

Частинами 1, 4 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Встановлений порядок надання послуг поштового зв`язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням (ухвалою).

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, в даному випадку суду (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19).

Отже, в разі коли фактичне місцезнаходження особи учасника судового процесу з якихось причин не відповідає його місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю особу.

Судом виконано процесуальні вимоги щодо повідомлення відповідача належним чином про час та місце розгляду справи. При цьому участь представників сторін в судовому засіданні не визнавалася судом обов`язковою, відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив через канцелярію суду або шляхом його направлення на адресу суду поштовим відправленням.

Також суд враховує, що відповідно до приписів ч.1 ст.9 ГПК України, статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі процесуальні документи щодо розгляду спору у даній справі офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua, та знаходяться у вільному доступі, отже відповідач мав можливість ознайомитися з їх змістом.

Відповідно до ч.1 ст.251 ГПК України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій (ч.4 ст.13 ГПК України).

Беручи до уваги забезпечення сторонам рівних та належних умов для подання заяв по суті справи, суд визнав за можливе розглянути спір у відсутності представників позивача та відповідача за наявними у справі матеріалами.

Під час розгляду справи судом заслухано позицію прокурора та досліджено докази, що містяться в матеріалах справи.

03 червня 2026 року справу розглянуто по суті та, у відповідності до вимог ч. 6 ст. 233 ГПК України, проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, господарський суд встановив наступне.

Як свідчать матеріали справи, 18.05.2017 між Теребовлянською міською радою в особі міського голови Поперечного С.І. (як Орендодавцем) та Фізичною особою-підприємцем Глух Володимиром Петровичем (Орендар) укладено Договір оренди землі, у відповідності до умов якого (п.п.1, 2) Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 6125010100:03:003:1038, яка розташована в м. Теребовля, вул. Січових Стрільців, 63-Д, у тому числі: 0,2385 га - землі, які використовуються в комерційних цілях.

Відповідно до п.п.3, 4 вказаного Договору на земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна: нежитлові будівлі. Земельна ділянка передається в оренду разом з об`єктом нерухомого майна.

В п.5 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить: 6125010100:03:003:1038 571 732,20 грн.

Відповідно до п.8 Договору, останній укладено на 20 (двадцять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

В п.9 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 28 586,61 грн в рік, 2382,22 грн щомісячно.

Відповідно до п.п.10, 11 Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно.

Згідно з п. 13 Договору розмір орендної плати переглядається: щорічно у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами; - зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності; - в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пунктів 15, 16 Договору, земельна ділянка передається в оренду: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Цільове призначення земельної ділянки: для комерційного призначення.

Пунктом 43 Договору передбачено, що цей Договір набирає чинності після його підписання сторонами.

18.05.2017 між Теребовлянською міською радою та ФОП Глух В.П. складено Акт приймання-передачі об`єкта оренди (як невід`ємна частина договору оренди земельної ділянки), відповідно до якого Орендодавець передав земельну ділянку, площею 0,2385 га із земель комунальної власності - землі, які використовуються в комерційних цілях (угіддя землі комерційного призначення) під кадастровим номером 6125010100:03:003:1038, яка розташована в межах населеного пункту м. Теребовля вул. Січових Стрільців, 63-Д Тернопільської області, а Орендар приймає вищевказану земельну ділянку в оренду для комерційного використання.

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №89370368 від 13.06.2017, право оренди вказаної земельної ділянки з кадастровим номером 6125010100:03:003:1038 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.06.2017 за номером 20866358.

Також, 18.05.2017 між Теребовлянською міською радою в особі міського голови Поперечного С.І. (як Орендодавцем) та Фізичною особою-підприємцем Глух Володимиром Петровичем (Орендар) укладено Договір оренди землі, у відповідності до умов якого (п.п.1, 2) Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 6125010100:03:003:1039, яка розташована в м. Теребовля, вул. Січових Стрільців, 63-В, у тому числі: 0,2317 га - землі, які використовуються в комерційних цілях.

Відповідно до п.п.3, 4 вказаного Договору на земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна: нежитлові будівлі. Земельна ділянка передається в оренду разом з об`єктом нерухомого майна

В п.5 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 6125010100:03:003:1039 555 431,24 грн.

Відповідно до п.8 Договору, останній укладено на 20 (двадцять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

В п.9 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 27 771,56 грн в рік, 2314,30 грн щомісячно.

Відповідно до п.п. 10, 11 Договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно.

Згідно з п. 13 Договору розмір орендної плати переглядається: щорічно у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами; - зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності; - в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пунктів 15, 16 Договору, земельна ділянка передається в оренду: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Цільове призначення земельної ділянки: для комерційного призначення.

Пунктом 43 Договору передбачено, що цей Договір набирає чинності після його підписання сторонами.

18.05.2017 між Теребовлянською міською радою та ФОП Глух В.П. складено Акт приймання-передачі об`єкта оренди (як невід`ємна частина договору оренди земельної ділянки), відповідно до якого Орендодавець передав земельну ділянку, площею 0,2317 га із земель комунальної власності - землі, які використовуються в комерційних цілях (угіддя землі комерційного призначення) під кадастровим номером 6125010100:03:003:1039, яка розташована в межах населеного пункту м. Теребовля вул. Січових Стрільців, 63-В Тернопільської області, а Орендар приймає вищевказану земельну ділянку в оренду для комерційного використання.

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №89348843 від 12.06.2017, право оренди вказаної земельної ділянки з кадастровим номером 6125010100:03:003:1039 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.06.2017 за номером 20861626.

Надалі, рішенням сесії Теребовлянської міської ради №8179 від 25.06.2020 "Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Залав`є, с. Плебанівка, м. Теребовля", серед іншого, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Теребовля, Теребовлянського району Тернопільської області, виготовлену ДП "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (п.3); встановлено, що середня (базова) вартість 1 квадратного метра земель міста Теребовля складає 170,40 грн, граничні значення зонального коефіцієнту Км2 становлять 1,28 та 0,76 (п.6 рішення).

В пунктах 7, 8, 9 рішення зазначено, що нормативна грошова оцінка земель села Плебанівка, села Залав`є та міста Теребовля, затверджена пунктами 1, 2, 3 цього рішення, вводиться в дію з 01 січня 2021 року.

Рекомендовано землекористувачам (платникам плати за землю) у встановленому законодавством порядку та строки з 01 січня 2021 року внести зміни в договори оренди в частині розрахунку орендної плати за землю. При поданні податкових декларацій з плати за землю застосувати, починаючи з 01 січня 2021 року, нормативну грошову оцінку земель села Плебанівка, села Залав`є та міста Теребовля, затверджених цим рішенням.

Теребовлянському управлінню Головного управління ДПС у Тернопільській області - враховувати п. 4, 5, 6 рішення при здійсненні контролю за повнотою та своєчасністю плати за землю.

Рішення Теребовлянської міської ради №8179 від 25.06.2020 "Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Залав`є, с. Плебанівка, м. Теребовля" оприлюднене 26.06.2020 на офіційному сайті Теребовлянської міської ради та, окрім того, листом №02-26/514 від 30.06.2020 копію рішення направлено Теребовлянському управлінню ДФС у Тернопільській області.

Додаткові угоди до зазначених договорів оренди в частині зміни розміру орендної плати з підстав введення в дію з 01.01.2021 нової нормативної грошової оцінки сторонами не укладались.

Надалі, Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області в період з 27.02.2025 по 21.05.2025 проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Теребовлянської міської ради за період з 01.01.2021 по 31.12.2024, за результатами якої складено акт №131920-22/9 від 28.05.2025.

В акті ревізії, серед іншого, зазначено, що за даними ІАС "LOGICA" ФОП Глух В.П. задекларовано та сплачено до бюджету Теребовлянської міської територіальної громади орендної плати за землю у 2021 році 56 364,00 грн, у 2022 році 59 549,00 грн, у 2023 році 70 518,00 грн, у 2024 році 74 636,00 гривень.

Поряд із цим, згідно Витягів №НВ-994915760202025 та №НВ-9949157992025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 26.02.2025, у 2025 році нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 6125010100:03:003:1038 становила 1 234 476,53 грн, земельної ділянки за кадастровим номером 6125010100:03:003:1039 1 199 279,72 гривень. Сумарна НГО 2 433 756,25 гривень.

Згідно з актом ревізії, сумарна нормативна грошова оцінка вищезазначених земельних ділянок у 2024 році становить 2 172 996,65 грн (2 433 756,25 грн/1,12), у 2023 2 067 551,52 грн (2172996,65 грн/1,051), у 2022 1 797 870,89 грн (2 067 551,52 грн/1,15), у 2021 1634428,08 грн (1 797 870,89 грн/1,1). До сплати, з урахуванням чинної (актуальної) нормативної грошової оцінки земельних ділянок за кадастровим номером 6125010100:03:003:1038 та кадастровим номером 6125010100:03:003:1039, підлягало: у 2021 році 81 721,40 грн, у 2022 році - 89 893,54 грн, у 2023 році - 103 377,58 грн, у 2024 році - 108649,83 гривень.

Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області встановлено, що на порушення норм пункту 286.2 ст. 286, пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, пунктів 3, 7, 8 рішення Теребовлянської міської ради від 25.06.2020 №8179 щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Теребовля, частин 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV (із змінами), статті 629 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV (із змінами), пункту 13 договорів оренди землі від 18.05.2017, в частині незастосування ФОП Глух В. П. при поданні податкових декларацій з плати за землю чинної (актуальної) нормативної грошової оцінки орендованих земель, бюджетом Теребовлянської міської територіальної громади втрачено належних йому доходів в сумі 122 575,36 грн (2021 - 25 357,40 грн, 2022 - 30 344,54 грн, 2023 - 32 859,58 грн, 2024 - 34 013,83 грн), чим завдано збитків на вказану суму.

Як вказує прокурор, ФОП Глух В.П. не враховано чинної (актуальної) нормативної грошової оцінки орендованих земель та не у повному розмірі сплачено орендну плату за земельні ділянки з кадастровими номерами 6125010100:03:003:1038 та 6125010100:03:003:1039 у 2021 році на 25 357, 40 грн (задекларовано 56 358,17 грн, підлягало сплаті 81 721,40 грн, сплачено 56 364,00 грн), у 2022 році на 30 344,54 грн (задекларовано 61993,99 грн, підлягало сплаті 89 893,54 грн, сплачено 59 549,00 грн), у 2023 році на 32859,58 грн (задекларовано 71 293,09 грн, підлягало сплаті 103 377,58 грн, сплачено 70518,00 грн), у 2024 році на 34 013,83 грн (задекларовано 74 929,04 грн, підлягало сплаті 108 649,83 грн, сплачено 74 636,00 грн), внаслідок чого бюджетом Теребовлянської міської територіальної громади недоотримано орендної плати в сумі 122 575,36 грн.

Теребовлянською міською радою направлено відповідачу лист №02-16/822 від 24.04.2025, у якому повідомлено про те, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області проводиться ревізія фінансово-господарської діяльності Теребовлянської міської ради за період з 01.01.2021 по 31.12.2024, та про несплату до бюджету Теребовлянської міської територіальної громади коштів в сумі 122 575,36 грн (2021-25 357,40 грн, 2022 - 30 344,54 грн, 2023 - 32 859,58 грн, 2024 - 34 013,83 грн), оскільки орендну плату ФОП Глух В.П. обчислено в розмірах, обрахованих із нормативної грошової оцінки на момент укладення договору оренди із врахуванням індексу інфляції, тобто без врахування актуальної нормативної грошової оцінки, як це передбачено пунктом 289.1 ст. 289 розділу ХІІ Податкового кодексу України. Виходячи із вищенаведеного, Теребовлянська міська рада просила у термін до 01 червня 2025 року подати уточнюючу податкову декларацію та перевірити коректність розрахунків орендної плати з урахуванням оновленої НГО; здійснити донарахування орендної плати відповідно до актуальних показників, виявлених під час проведення ревізії, з метою повного та своєчасного надходження коштів до бюджету Теребовлянської територіальної громади.

Разом з тим, заборгованість з орендної плати за земельні ділянки з кадастровими номерами 6125010100:03:003:1038 та 6125010100:03:003:1039 (визначеної з урахуванням актуальної нормативної грошової оцінки) відповідачем не сплачено, що слугувало підставою для звернення Заступника керівника Теребовлянської окружної прокуратури із цим позовом в інтересах держави в особі Теребовлянської міської ради.

Щодо підстав представництва інтересів держави прокурором в даній справі.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України органи прокуратури здійснюють представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Частиною 6 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що під час здійснення представництва інтересів держави в суді прокурор, серед іншого, має право звертатися до суду з позовом в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Згідно з ч.3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами.

Частиною 4 цієї ж статті встановлено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 АПК України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття "інтереси держави", висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 25.05.2020 у справі №912/2385/18 наголошено, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу. При цьому, бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на існуюче порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Відповідно до ч. 3 ст. 142 Конституції України держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами, сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вказує прокурор, дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового врегулювання безпосередньо належить до інтересів держави. Ненадходження коштів зі сплати орендної плати перешкоджає належному функціонуванню органу місцевого самоврядування, що порушує інтереси держави в частині забезпечення надходжень до бюджетів усіх рівнів.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення державного контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного законодавства.

Теребовлянська міська рада є органом місцевого самоврядування, суб`єктом комунальної власності на землю і наділена повноваженнями щодо розпорядження землями територіальної громади, здійснення контролю за їх використанням та захисту інтересів у суді.

Відповідно до п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно компетенцією сільських, селищних, місцевих рад є вирішення питання регулювання земельних відносин.

Отже, в даному випадку Теребовлянська міська рада є органом, уповноваженим здійснювати зазначені функції у спірних правовідносинах.

Теребовлянською окружною прокуратурою 27.11.2025 та 13.03.2026 направлено до Теребовлянської міської ради листи з метою вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави, відповідно до абз. 4 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", запитано інформацію про те, чи вживалися (якщо ні, то чи будуть вживатися) заходи щодо усунення порушень, зокрема з метою стягнення з ФОП Глух В.П. несплаченої орендної плати, в тому числі шляхом звернення з позовною заявою до суду, а також роз`яснено повноваження, надані законодавством щодо звернення до суду з відповідною позовною заявою.

У відповідь на вказані листи, Теребовлянська міська рада листами від 01.12.2025 та від 26.03.2026 надала копії запитуваних прокуратурою документів, а також повідомила, що міська рада направила ФОП Глух В.П. вимогу про сплату 122 575,36 грн несплаченої орендної плати, яка залишилась проігнорованою, проте міська рада не зверталася з позовом про стягнення не сплаченої ФОП ОСОБА_1 до бюджету Теребовлянської територіальної громади заборгованості з орендної плати в сумі 122 575,36 грн.

Отже, достовірно знаючи про несплату відповідачем орендної плати відповідно до вимог чинного законодавства, Теребовлянською міською радою в судовому порядку не вжито заходів щодо стягнення з боржника заборгованості по орендній платі за землю в розмірі 122575,36 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає достатньо обґрунтованою зі сторони прокурора наявність підстав для представництва в суді інтересів держави відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" шляхом звернення до суду з цим позовом.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та з`ясувавши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

У відповідності до ст. 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У статті 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Матеріали справи вказують про те, що між сторонами у цій справі виникли взаємні права та обов`язки на підставі укладених договорів оренди землі від 18.05.2017, а саме земельних ділянок з кадастровими номерами 6125010100:03:003:1038 та 125010100:03:003:1039.

Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (інформаційні довідки №469467070 та №469467317 від 23.03.2026), земельні ділянки з кадастровими номерами 6125010100:03:003:1038 та 6125010100:03:003:1039 належать до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада в особі Теребовлянської міської ради.

Приписами ст. 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до статей 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктами оподаткування орендною платою є земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" частини першої статті 96 Земельного кодексу України).

Подібні за змістом положення містяться в ст. 24 Закону України "Про оренду землі".

Частиною першою статті 15 Закону "Про оренду землі" визначено, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно із п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до пп.288.5.1, 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов`язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов`язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Такий висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.

Подвійний статус орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону № 161-XIV необхідно враховувати і вимоги ПК України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

За змістом статті 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов`язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок, зокрема, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (абз. 2 ч. 1 ст. 13).

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Частинами 1, 3 та 4 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п.271.2 ст. 271 ПК України.

Пунктом 271.2 статті 271 ПК України унормовано, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 виснувала, що нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов`язковість урахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель"). Відповідно, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

З огляду на наведене, Велика Палата Верховного Суду конкретизувала свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України "Про оцінку земель", статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі №635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, та виснувала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов`язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов`язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки. За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Як вже вказувалось вище, в пунктах п.9 укладених сторонами договорів оренди землі від 18.05.2017 визначено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 28 586,61 грн в рік, 2382,22 грн щомісячно (щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6125010100:03:003:1038) та 27771,56 грн в рік, 2314,30 грн щомісячно (щодо земельної ділянки з кадастровим номером 125010100:03:003:1039).

Разом з тим, рішенням сесії Теребовлянської міської ради №8179 від 25.06.2020 "Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Залав`є, с. Плебанівка, м. Теребовля", серед іншого, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Теребовля, Теребовлянського району Тернопільської області, виготовлену ДП "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (п.3); встановлено, що середня (базова) вартість 1 квадратного метра земель міста Теребовля складає 170,40 грн, граничні значення зонального коефіцієнту Км2 становлять 1,28 та 0,76 (п.6 рішення).

В пунктах 7, 8, 9 рішення зазначено, що нормативна грошова оцінка земель села Плебанівка, села Залав`є та міста Теребовля, затверджена пунктами 1, 2, 3 цього рішення, вводиться в дію з 01 січня 2021 року.

Рекомендовано землекористувачам (платникам плати за землю) у встановленому законодавством порядку та строки з 01 січня 2021 року внести зміни в договори оренди в частині розрахунку орендної плати за землю. При поданні податкових декларацій з плати за землю застосувати, починаючи з 01 січня 2021 року, нормативну грошову оцінку земель села Плебанівка, села Залав`є та міста Теребовля, затверджених цим рішенням.

Вказане рішення оприлюднене на офіційному сайті Теребовлянської міської ради 26.06.2020.

Таким чином, починаючи з 01.01.2021, річний розмір орендної плати за земельні ділянки з кадастровими номерами 6125010100:03:003:1038 та 125010100:03:003:1039 визначається відповідно до рішення Теребовлянської міської ради №8179 від 25.06.2020.

Суд зазначає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, відповідно до ч. 2 ст. 20 та ч. 5 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" оформлюється як витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку землі, який видається центральним органом виконавчої влади.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з інформацією Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області, зазначеною у листі від 25.03.2026 №2495/5/19-00-24-02-05, згідно даних ІКС "Податковий блок" ФОП Глух В.П. (РНОКПП НОМЕР_1 ) за 2021-2024 роки подано звітні податкові декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за земельні ділянки: кадастровий номер 6125010100:03:003:1038 площею 0,2385 га, та кадастровий номер 6125010100:03:003:1039 площею 0,2317га і задекларовано податкові зобов`язання: за 2021 рік 56358,17 грн (в тому числі по земельній ділянці з кадастровим номером 6125010100:03:003:1039 - 27771,56 грн та по земельній ділянці з кадастровим номером 6125010100:03:003:1038 - 28586,61 грн); за 2022 рік 61993,99 грн (в тому числі по земельній ділянці з кадастровим номером 6125010100:03:003:1039 - 30548,72 грн та по земельній ділянці з кадастровим номером 6125010100:03:003:1038 - 31445,27 грн); за 2023 рік 71293,09 грн (в тому числі по земельній ділянці з кадастровим номером 6125010100:03:003:1039 - 35131,03 грн та по земельній ділянці з кадастровим номером 6125010100:03:003:1038 - 36162,06 грн); за 2024 рік 74929,04 грн (в тому числі по земельній ділянці з кадастровим номером 6125010100:03:003:1039 - 36922,71 грн та по земельній ділянці з кадастровим номером 6125010100:03:003:1038 - 38006,33 грн).

З аналізу поданих ФОП Глухом В.П. податкових декларацій з плати за землю за 2021-2024 роки, вбачається, що в податковій декларації за 2021 рік податкові зобов`язання по земельних ділянках 6125010100:03:003:1038 та 6125010100:03:003:1039 визначені відповідачем з урахуванням нормативної грошової оцінки одиниці площі (га) за 2021 рік - 2397200,00 грн, за 2022 рік 2 636 920,00 грн, за 2023 рік 3 032 458,00 грн, за 2024 рік 3187 113,36 гривень.

Тоді як, за твердженнями прокурора, нормативна грошова оцінка 1 га земельної ділянки відповідного цільового призначення у 2021 році становила 3 244 292,22 грн, у 2022 - 3568721,44 грн, у 2023 - 4 104 029,66 грн, у 2024 4 313 335,18 грн.

Разом з тим, ФОП Глух В.П. після затвердження нової нормативної грошової оцінки землі витяги про нормативно-грошову оцінку до Головного управління ДПС у Тернопільській області та уточнюючі податкові декларації з плати за землю за вищезгадані земельні ділянки до Головного управління ДПС у Тернопільській області за період 2021-2024 роки, не подавав.

Положеннями пункту 289.1 ст.289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 289.2. ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до п. 289.3. ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Як вбачається з інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, функції якого на даний час виконує Держгеокадастр, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 2021 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), 2023 рік 1,051 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь), 2024 рік 1,12 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь).

Згідно з наявними у матеріалах справи Витягами із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-994915760202025 та №НВ9949157992025 від 26.02.2025, у 2025 році нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6125010100:03:003:1038 становила 1 234 476,53 грн, земельної ділянки кадастровий номер 6125010100:03:003:1039 - 1 199 279,72 грн (сумарна НГО - 2 433 756,25 грн).

Згідно з листом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №10-19-0.2111-1342/2-26 від 19.03.2026 повідомлено Теребовлянській окружній прокуратурі про те, що видача витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок формується з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру у триденний термін з дня надходження заяви з вартісними показниками актуальними на день його формування. За попередні періоди витяги про нормативну грошову оцінку національною кадастровою системою не формуються. Згідно даних державного земельного кадастру відомості про нормативну грошову оцінку на земельні ділянки за кадастровими номерами 6125010100:03:003:1038, 6125010100:03:003:1039 за 2021-2024 роки - відсутні та Витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок не видавались.

Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, що викладений у постанові від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98-103 Господарського процесуального кодексу України, які містять інформацію щодо предмета спору в цій справі.

Положення Податкового кодексу України і законодавство про оцінку земель визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об`єктом плати за землю, та технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом.

При цьому у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, Судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, постанові Верховного Суду від 01.03.2023 у справі №751/1543/19, зазначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так і за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Суд також зважає на підхід, викладений у постанові Верховного Суду від 13.01.2026 у справі №922/407/23, за яким витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку може використовуватися як доказ відповідних даних, а питання його застосовності до спірного періоду вирішується з урахуванням доводів та доказів сторін у конкретній справі.

Разом з тим, для правильного вирішення спору необхідно встановити та оцінити обставини, що мають значення для визначення розміру орендної плати за орендовані земельні ділянки (зокрема, нормативної грошової оцінки кожної земельної ділянки за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки, належність і допустимість доказів в підтвердження застосування такої, а також арифметичну перевірку розрахунку з урахуванням сплачених орендарем сум).

В матеріалах справи міститься Обрахунок несплаченої орендної плати за земельні ділянки комунальної власності які перебувають в користуванні ФОП Глух В.П. №02-18/2317 від 01.12.2025, складений Теребовлянською міською радою, у якому зазначено, що за даними IAC "LOGICA" ФОП Глух В.П. задекларовано та сплачено до бюджету Теребовлянської міської територіальної громади орендної плати за землю у 2021 році - 56 364,00 грн, у 2022 році 59 549,00 грн, у 2023 році - 70 518,00 грн, у 2024 році - 74 636 грн. Податковий борг відсутній.

Нормативна грошова оцінка орендованих ФОП Глухом В.П. земельних ділянок:

- у 2024 році становить 2 172 996,65 грн (2 433 756,25 грн/1,12 коефіцієнт індексації 2024 року), в тому числі: за земельну ділянку площею 0,2385 га - 1 234 476,53 : 1,12 = 1 102 211,19 грн; за земельну ділянку площею 0,2317 га - 1 199 279,72 : 1,12 = 1 070 785,46 грн (сумарна 2172996,65 грн);

- у 2023 році 2 067 551,52 грн (2 172 996,65 грн/1,051 коефіцієнт індексації 2023 року): за земельну ділянку площею 0,2385га - 1 102 211,19 : 1,051 = 1 048 726,15 грн; за земельну ділянку площею 0,2317га - 1 070 785,46 :1,051 = 1 018 825,37 грн (сумарна 2 067 551,52 грн);

- у 2022 році - 1 797 870,89 грн (2 067 551,52 грн/1,15 коефіцієнт індексації 2022 pоку), в тому числі: за земельну ділянку площею 0,2385 га - 1 048 726,16 : 1,15 = 911 935,79 грн; за земельну ділянку площею 0,2317 га - 1 018 825,36 : 1,15 = 885 935,10 грн;

- у 2021 році - 1 634 428,08 грн (1 797 870,89 грн/1,1 коефіцієнт індексації 2021 pоку), в тому числі: за земельну ділянку площею 0,2385 га - 911 935,79 : 1,1 = 829 032,53 грн - за земельну ділянку площею 0,2317 га - 885 935,10 : 1,1 = 805 395,55 грн (сумарна 1 634 428,08 грн).

До сплати, з урахуванням чинної (актуальної) нормативної грошової оцінки земельних ділянок кадастровий номер 6125010100:03:003:1038 та кадастровий номер 6125010100:03:003:1039 підлягало: у 2021 році - 81 721,40 грн, у 2022 році - 89 893,54 грн, у 2023 році - 103 377,60 грн, у 2024 році - 108 649,82 грн, та сплачено: у 2021 році - 56 364,00 грн, у 2022 році - 59 549,00 грн, у 2023 році - 70 518,00 грн, у 2024 році - 74 636,00 грн. Різниця (до сплати підлягає): за 2021р. - 25 357,40 грн; за 2022р. - 30 344,54 грн; за 2023р. - 32 859,60 грн; за 2024р. - 34 013,82 грн, всього на суму 122 575,36 грн.

Зазначена сума також відображена у Розрахунку втрат бюджету Теребовлянської міської територіальної громади внаслідок незастосування ФОП Глух В.П. при розрахунку орендної плати по договорах оренди земельних ділянок кадастровий номер 6125010100:03:003:1038 та кадастровий номер 6125010100:03:003:1039 їх чинної (актуальної) нормативної грошової оцінки додатку до Акту ревізії фінансово-господарської діяльності Теребовлянської міської ради №131920-22/9 від 28.05.2025.

При цьому прокурор та позивач обґрунтовують правомірність розрахунку заявленої до стягнення суми несплаченої орендної плати шляхом застосування коефіцієнтів індексації до актуальної оцінки 2025 року в зворотному порядку, що в даному випадку узгоджується з правовими висновками Верховного Суду щодо можливості використання витягу за попередні періоди за умови сталості нормативної грошової оцінки земельних ділянок, оскільки така з 2021 року в м. Теребовля не змінювалася.

Таким чином, розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок з кадастровими номерами 6125010100:03:003:1038 та 6125010100:03:003:1039 за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки, яку було застосовано під час проведення розрахунку несплаченої ФОП Глух В.П. орендної плати за користування вказаними земельними ділянками, визначено ретроспективно, з урахуванням інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок зазначеної у Витягах із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-994915760202025 та №НВ9949157992025 від 26.02.2025, відповідно до яких у 2025 році нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6125010100:03:003:1038 становила 1234476,53 грн, земельної ділянки кадастровий номер 6125010100:03:003:1039 1199279,72 грн, а також із застосуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель, виходячи із незмінності протягом спірного періоду такої нормативної грошової оцінки.

Положеннями частин 1-4 статті 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Обов`язок доказування та подання доказів відповідно до ст.74 ГПК України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 ГПК України).

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст.77 ГПК України).

Частинами 1-3 статті 80 ГПК України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст. 86 ГПК України).

Верховний Суд неодноразово у своїх постановах наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанова Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17).

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає обґрунтованими доводи прокурора про те, що незважаючи на зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідно до рішення Теребовлянської міської ради №8179 від 25.06.2020, відповідач - ФОП Глух В.П., в порушення ст. 206 ЗК України, статей 13, 21, 24, 25, Закону України "Про оренду землі", вимог пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України та пункту 13 укладених договорів оренди земельних ділянок від 18.05.2017, сплачував орендну плату за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 6125010100:03:003:1038 та 6125010100:03:003:1039 в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством та умовами договорів; внаслідок незастосування відповідачем чинної (актуальної) нормативної грошової оцінки орендованих земель, бюджетом Теребовлянської міської територіальної громади недоотримано належних йому доходів в розмірі 122 575,36 грн.

Разом з тим, відповідач відзиву на позов не подав, викладені у позовній заяві обставини у встановленому порядку не спростував, матеріали справи не містять доказів в підтвердження відсутності на час розгляду справи заявленої до стягнення суми заборгованості.

Враховуючи зазначене, з огляду на фактичні обставини цієї справи та наведені норми законодавства, позов Заступника керівника Теребовлянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теребовлянської міської ради про стягнення з Фізичної особи-підприємця Глуха Володимира Петровича 122 575,36 грн заборгованості з орендної плати за землю підлягає до задоволення як обґрунтовано заявлений, підтверджений доданими до матеріалів справи доказами і не оспорений відповідачем.

Судові витрати.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача в сумі 2662,40 грн з урахуванням ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір", оскільки позовну заяву подано в електронній формі.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 13, 73-74, 79, 86, 129, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Глуха Володимира Петровича ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави в особі Теребовлянської міської ради (вул. Кн. Василька, 104-А, м. Теребовля, Тернопільський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04058456) заборгованість з орендної плати за земельні ділянки кадастровий номер 6125010100:03:003:1038 та кадастровий номер 6125010100:03:003:1039 в сумі 122 575 (сто двадцять дві тисячі п`ятсот сімдесят п`ять) грн 36 коп., яку зарахувати на розрахунковий рахунок UA908999980334139815000019685, одержувач ГУК у Тернопільській обл./ТГ, м.Теребовля, код класифікації доходу в бюджет 18010900, код отримувача (ЄДРПОУ) 37977599.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Глуха Володимира Петровича ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Тернопільської обласної прокуратури (вул. Листопадова 4, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 02910098) судовий збір, сплачений за подання до суду позовної заяви в сумі 2662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн 40 коп., який перерахувати на р/р UA498201720343190002000004091 в ДКСУ в м. Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код одержувача 02910098, код економічної класифікації видатків бюджету 2800.

4. Відповідні накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Копію рішення направити сторонам у справі.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1 ст. 241 ГПК України).

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст.ст. 256-257 ГПК України.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 08.06.2026.

Суддя Н.В. Охотницька