Єдиний державний реєстр судових рішень
1Справа № 335/5550/26 3/335/1204/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Макаров В.О., за участю особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Мордовченко К.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли із Запорізького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частинами 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи особою, яка станом на 08.09.2023 припинила виконання обов`язків поліцейського взводу № 1 роти №1 батальйону №2 Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП, тобто діяльність, пов`язану з використанням функцій держави та відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб`єктом відповідальності за порушення вимог п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», 02.02.2025 несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільнені).
Окрім того, ОСОБА_1 , будучи особою, яка 08.09.2023 припинила виконання обов`язків поліцейського взводу № 1 роти №1 батальйону №2 Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП, тобто діяльність, пов`язану з використанням функцій держави або місцевого самоврядування та відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» і примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб`єктом відповідальності за порушення вимог пункту 2 частини 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», 29.05.2026 несвоєчасно, без поважних причин, подала у встановленому частиною першою статті порядку щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік, після припинення діяльності, тобто за 2023.
Постановою судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 22.05.2026 об`єднано в одне провадження справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (ЄУН 335/5550/26 провадження № 3/335/1204/2026, протокол №30 від 18.05.2026), та справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (ЄУН 335/5551/26 провадження № 3/335/1205/2026, протокол №31 від 18.05.2026), у відношенні ОСОБА_1 , та присвоєно їм загальний ЄУН 335/5550/26 провадження № 3/335/1204/2026.
ОСОБА_1 в судовому засіданні обставини викладені у протоколах не заперечувала та свою вину визнала, щиро розкаялась, надала пояснення, що 12.09.2023 була мобілізована до служби в Збройні Сили України. Проходила службу до березня 2024 року, після чого проходила лікування. В подальшому після поновлення на військовій службі не мала змоги відстежувати новини, що під час воєнного стану відновлено подачу декларацій. Заявила клопотання про об`єднання справ про адміністративні правопорушення за частинами 1 статей 172-6 КУпАП в одне провадження.
Прокурор Мордовченко К.А. в судовому засіданні позицію викладену в протоколі підтримала, просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, шляхом накладення стягнення в межах санкції, визначеної ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вислухавши ОСОБА_1 , яка вину визнала повністю, та прокурора, яка вважає, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є повністю доведеною, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в», «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями за минулий рік.
Згідно з підпунктом «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 08.02.2016 зараховано на службу до органів Національної поліції України та призначено на посаду поліцейського батальйону патрульної поліції ГУНП в Запорізькій області.
У період часу з 12.07.2018 до 08.09.2023, ОСОБА_1 займала посаду поліцейського взводу №1 роти № 1 батальйону № 2 Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції.
Отже, ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
05.09.2023 наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 1153 о/с, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 08.09.2023 ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з посади поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону № 2 управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП.
Під час звільнення зі служби в поліції, 01.09.2023 до ОСОБА_1 доведено рекомендації для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільнені служби, в яких окремим пунктом вказані вимоги вищезазначеного Закону щодо осіб, які припинили діяльність в органах та підрозділах поліції, які зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому Законом порядку декларацію за минулий рік. Вказана рекомендація засвідчена особистим підписом ОСОБА_1 .
08.09.2023 ОСОБА_1 власноручно написала розписку про доведення до неї вимог пункту 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», про необхідність подання декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
12.10.2023 набрав чинності Закон України №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов`язок подання декларацій та встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Закону України №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, у відповідності до Закону України «Про запобігання корупції» до 31.01.2024 слід подати декларацію при звільнені за 2022 2023 роки, якщо обов`язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно.
Враховуючи вищевикладене, з моменту набрання чинності Закону України №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», тобто з 12.10.2023, у ОСОБА_1 , як особи, яка 08.09.2023 припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави, а саме виконання обов`язків на посаді поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону № 2 УПП в Запорізькій області ДПП, виник обов`язок до 31.01.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше податковими деклараціями, тобто при звільнені, а також обов`язок до 01.04.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік після року припинення діяльності, тобто за 2023, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, подана 02.02.2025 о 09-27 годині, тобто несвоєчасно.
Вказане підтверджується послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» наданих НАЗК, які вчиняла ОСОБА_1 у період з 12.10.2023 по 03.02.2024.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто за 2023 рік подана 29.05.2025 о 10-31, тобто несвоєчасно.
Вказане підтверджується послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» наданих НАЗК, які вчиняла ОСОБА_1 у період з 01.01.2024 по 30.05.2025.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Приписами ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон. Зокрема п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону передбачено його розповсюдження на державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування.
Докази, на яких ґрунтуються протоколи про скоєння корупційного правопорушення є достатніми, та у повній мірі доводять вину ОСОБА_1 у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 було відомо, що вона є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції»,вона була обізнаною з вимогами Закону, а тому була зобов`язана подати відповідні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у визначені Законом строки.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларацій «після звільнення» та за минулий рік особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у ОСОБА_1 не встановлено.
Окрім визнання своєї вини ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП вона доведена дослідженими у судовому засіданні доказами, зокрема:
- протоколами про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 30 від 18.05.2026, № 31 від 18.05.2026;
- деклараціями особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ОСОБА_1 ;
- усними та письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 10.03.2026;
- копією наказу ДПП НПУ від 12.07.2018 №668 о/с;
- копією наказу ДПП НПУ № 1153 о/с від 05.09.2023;
- рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільнені зі служби/роботи, з особистим підписом ОСОБА_1 ;
- листом-нагадування особам, що звільнились зі служби в Національній поліції України №7078/41/32/01-2024 від 22.03.2024;
- повідомленнями Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 2443/41/46/01-2024 від 13.04.2024 та №8876/41/46-2024 від 16.04.2024, із послідовністю дій ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Згідно з ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення враховуються: характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Таким чином, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
До обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 відповідно до ст. 34 КУпАП, суд відносить щире каяття.
Обставини, що обтяжують відповідальність особи, що притягається до адміністративної відповідальності, відповідно до ст. 35 КУпАП, судом не встановлені.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, наявність пом`якшуючої відповідальність обставини, відсутність обтяжуючих обставин, суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення щодо ОСОБА_1 у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що є достатнім для запобіганню вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у зв`язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 245, 251, 252, 256, 268, ч. 1 ст. 172-6, 277, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати виною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частинами 1 статей 176-2 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід Держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 коп. (Отримувач: ГУК у Запорізькій області/ТГ м. Запоріжжя/21081100, код отримувача: (ЄДРПОУ) 37941997, номер розрахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід Держави судовий збір в розмірі 665 гривень 60 коп. (Отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37993783, Номер розрахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Символ звітності: 256).
Роз`яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений ним не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Після закінчення строку для добровільної сплати штрафу, постанова підлягає примусовому виконанню та надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби, у зв`язку з чим, з порушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред`явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя В.О. Макаров