Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 201/7862/26
Провадження № 1-кс/201/2066/2026
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2026 року м. Дніпро
Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання старшого слідчого 2 відділення 2 відділу слідчого управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000005 від 02.01.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Новобіла Новопсковського району Луганської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні брали участь:
слідчий ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),
захисник ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),
УСТАНОВИВ:
До суду надійшло клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за № 22024130000000005 від 02.01.2024 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання слідчий вказує, що відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України; Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацією здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв`язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово безперервно продовжувався Указами Президента України із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».
Відповідно до вказаного переліку територія Білолуцької селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області в яку входить село Новобіла з 24.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Згідно п. 6 ч. 1 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.
З початку тимчасової окупації території Старобільського району Луганської області, представниками так званої «лнр», підконтрольними політичному керівництву держави-агресора російській федерації, організовано та розпочато діяльність системи органів влади та їх структурних підрозділів, які, відповідно до чинного законодавства України, визнані незаконними, а також прийнято т.зв. «нормативно правові акти» направлені на порушення територіальної цілісності, завдання шкоди національній та економічній безпеці, які створюють певну вертикаль незаконної влади та її легітимність, створюють в очах світової спільноти враження законності їх діяльності, впроваджують та нав`язують ідеологію держави-агресора, а також, які направлені на інтеграцію підприємств, установ та організацій, зареєстрованих за українським законодавством та які знаходяться на тимчасово окупованій території у т.зв. «правове та законодавче поле» держави агресора (рф) та окупаційної адміністрації держави агресора (т.зв. «лнр»).
У цей час, а саме приблизно в травні 2022 року, але не пізніше 26.05.2022 (більш точний час встановити з об`єктивних причин не виявилось можливим) у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел направлений на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
З метою реалізації вищевказаного протиправного умислу, ОСОБА_5 , як єдиним засновником, кінцевим бенефіціарним власником та керівником «ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ХИЖНЯК» (код ЄДРПОУ 34780626, адреса: Луганська область, Старобільський район, с. Новобіла, вул. Миру, буд. 11), добровільно та за власною ініціативою, на основі приміщень, техніки та матеріальних цінностей вказаного господарства знаходячись на тимчасово окупованій території Луганської області, зареєстровано у т.зв. «державних органах лнр» «ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО «ХИЖНЯК» (мовою оригіналу: «ФЕРМЕРСКОЕ ХОЗЯЙСТВО «ХИЖНЯК» ЕГРЮЛ 61600300, адрес: лнр, Новопсковский район, с. Новобелая, ул. Мира, дом 11», далі «ФХ «ХИЖНЯК»), яке здійснює діяльність, пов`язану з вирощуванням та продажом зернових культур.
Згідно з т.зв. «свідоцтвом № 16-0000030/2022 про державну реєстрацію юридичної особи» від 26.05.2022 ОСОБА_5 є керівником «ФХ «ХИЖНЯК» з правом підпису всієї документації з фінансово-господарської діяльності підприємства.
У подальшому, ОСОБА_5 , як власником та головою «ФГ «ХИЖНЯК» організовано провадження господарської діяльності на тимчасово окупованій території в т.ч. у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Разом з тим, 10.03.2023 здійснено зміну т.зв. «організаційно правової форми» з «ФХ «ХИЖНЯК» на «КРЕСТЬЯНСЬКОЕ ФЕРМЕРСКОЕ ХОЗЯЙСТВО «ХИЖНЯК» (далі «КФХ «ХИЖНЯК»).
Так, вирощена та зібрана зернова продукція врожаю 2023-2024 років відповідно до укладених договорів реалізується на тимчасово окупованій території Луганської області іншим суб`єктам господарської діяльності, а також переміщується до російської федерації через неконтрольовану ділянку державного кордону України, а саме які тимчасово закриті, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 188-р від 26.02.2022 «Про тимчасове закриття деяких пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю» пункти пропуску Луганської митниці у Луганській області, де також реалізовується зареєстрованим в російській федерації суб`єктам господарської діяльності.
Задля реалізації злочинного умислу направленого на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора ОСОБА_5 вчинено наступні дії.
Відповідно до ст. 75 т.зв. «конституції лнр» № 1-І від 18.05.2014 т.зв. «уряд лнр» є постійно діючим вищим виконавчим органом державної влади лнр, тобто є незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
05.07.2022 т.зв. «урядом лнр» з метою створення вертикалі незаконної влади, враження законності їх діяльності, впровадження та нав`язування ідеології держави-агресора, інтеграції підприємств, установ та організацій, зареєстрованих за українським законодавством які знаходяться на тимчасово окупованій території у т.зв. «правове та законодавче поле» окупаційної адміністрації держави агресора («лнр») прийнято т.зв. «постанову про деякі питання надання субсидій з державного бюджету лнр у 2022 році у рамках реалізації заходів, передбачених державною цільовою програмою «Розвиток агропромислового комплексу лнр на 20222024 роки» (мовою оригіналу «О некоторых вопросах предоставления субсидий из государственного бюджета лнр в 2022 году в рамках реализации мероприятий, предусмотренных государственной целевой программой «Развитие агропромышленного комплекса лнр на 20222024 годы») № 548/22, якою затверджено т.зв. «порядок надання субсидії з державного бюджету лнр сільськогосподарським товаровиробникам на розвиток рослинництва з метою відшкодування частини витрат на підтримку власного виробництва озимої пшениці, кукурудзи та соняшнику» (далі «Порядок»).
Згідно вказаного «Порядку» для отримання субсидії учасник відбору повинен надати до т.зв. «міністерства сільського господарства та продовольства лнр» (мовою оригіналу: «министерство сельского хозяйства и продовольствия лнр», далі - «МСГтП лнр») у строк, встановлений у наказі, заявку про надання субсидії із долученням відповідних документів.
Відповідно до т.зв. «положення про міністерство сільського господарства та продовольства лнр», яке затверджене т.зв. «постановою уряду лнр № 565/20 від 14.08.2020 т.зв. «МСГтП лнр» є виконавчим органом державної влади лнр, що наділений повноваженнями щодо надання державних послуг та реалізації державної політики у сфері сільськогосподарського виробництва, харчової та переробної промисловості; карантину та захисту рослин; контролю якості та безпеки сільськогосподарської продукції; насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин; уповноважений здійснювати організацію реєстраційних випробувань та державну реєстрацію пестицидів та агрохімікатів; забезпечення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а також здійснює функції з управління державним майном, яке віднесено до його відання», тобто є незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
ОСОБА_5 , як власником та головою «ФХ «ХИЖНЯК» в серпні 2022 року, але не пізніше 30.08.2022, добровільно та за власною ініціативою, організовано підготовку та подальшу подачу до т.зв. «МСГтП лнр» двох заявок про надання субсидії із долученням до нього документів (за формою згідно з додатками до «Порядку»).
21.09.2022 за місцем знаходження т.зв. «МСГтП лнр» за адресою: м. Луганськ, пл. Героїв Великої Вітчізняної Війни, буд. 3а відбувся розгляд вказаних заявок, за результатами якого «ФХ «ХИЖНЯК» надано т.зв. «субсидію на розвиток рослинництва з метою відшкодування частини витрат на підтримку власного виробництва озимої пшениці та соняшника» у розмірі 1 478 620 (один мільйон чотириста сімдесят вісім) та 531 000 (п`ятсот тридцять одна тисяча) російських рублів.
13.06.2023 в період з 10:00 по 11:00 з метою приведення установчих документів у відповідність до законодавства рф ОСОБА_5 проведено загальне зібрання учасників «КФХ «ХИЖНЯК».
На даному зібранні, серед іншого вирішено:
- керуючись т.зв. «федеральним конституційним законом рф «про прийняття до російської федерації лнр та утворення у складі російської федерації нового суб`єкта лнр» привести установчі документи «КФХ «ХИЖНЯК» у відповідність до законодавства російської федерації та внести відомості до «єдиного державного реєстру юридичних осіб»;
- визначити адресу місцезнаходження «КФХ «ХИЖНЯК»: рф, лнр, Новопсковський муніципальний округ, с. Новобіла, вул. Миру, буд. 11;
- затвердити статут «КФХ «ХИЖНЯК» у новій редакції. Уповноважити голову «КФХ «ХИЖНЯК» - ОСОБА_5 подати до Федеральної податкової служби заяву про внесення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та необхідний комплект документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб відповідного запису.
29.06.2023 ОСОБА_5 , добровільно та за власною ініціативою та згідно протоколу загальних зборів учасників «КФХ «ХИЖНЯК», до т.зв. «міжрайонної інспекції федеральної податкової служби № 1 по лнр» (мовою оригіналу: «межрайонная инспекция федеральной налоговой службы № 1 по лнр») подано т.зв. «заяву про внесення відомостей про юридичну особу до єдиного державного реєстру юридичних осіб у зв`язку з приведенням установчих документів у відповідність до законодавства рф» за формою № Р18004.
06.07.2023 здійснено т.зв. «державну реєстрацію «КФХ «ХИЖНЯК» відповідно до вимог законодавства держави агресора (рф) із присвоєнням основного державного реєстраційного номеру рф (мовою оригіналу: «основного государственного регистрационного номера») 1229400220233.
Згідно статуту «КФХ «ХИЖНЯК» у новій редакції», КФХ створено відповідно до федерального закону рф «про селянське (фермерське) господарство» та Цивільного кодексу рф. Також, «КФХ «ХИЖНЯК» є правонаступником усіх прав та обов`язків «ФГ «ХИЖНЯК», яке вперше зареєстровано 14.03.2007, ідентифікаційний код 34780626 (розділ 1 статуту).
Основною метою діяльності «КФХ «ХИЖНЯК» є ведення господарської діяльності направленої на отримання прибутку (п. 2.1. розділу 2 статуту).
Також, відповідно зазначеного статуту, ОСОБА_5 , як «учасник госоподарства» має право (п. 5.1. розділу 5 статуту):
1. брати участь в управлінні справами Господарства, у порядку встановленому законодавством та цим статутом;
2. отримувати інформацію про діяльність Господарства, ознайомлюватися з документами бухгалтерського обліку, іншою документацією у встановленому статутному порядку;
3. брати участь у розподілі прибутку, отриманого
ОСОБА_7 отримувати частину прибутку, в порядку встановленому законом та статутом
ОСОБА_8 продати або здійснити відчуження іншим чином своєї частки чи частини частки у статутному капіталі Господарства у порядку, передбаченому чинним законодавством та статутом
ОСОБА_8 ;
7. отримувати у разі ліквідації Господарства частину майна, що залишилося після розрахунків з кредиторами, чи його вартість пропорційно своїй долі в статутному капіталі Господарства.
8. Учасники Господарства мають також інші права, передбачені чинним законодавством та статутом Господарства.
9. Управління діяльністю Господарства здійснюється загальним збором учасників Господарства та Головою Господарства.
10. Так, до компетенції ОСОБА_5 як «учасника загальних зборів» віднесено (п. 7.2. розділу 7 статуту):
11. визначення пріоритетних напрямів діяльності Господарства, принципів створення та використання йог майна;
12. внесення змін та доповнень до статуту Господарства;
13. зміна розміру статутного фонду Господарства;
14. обрання на посаду голови Господарства та інших органів Господарства та звільнення з займаної посади;
15. затвердження річних звітів та річної бухгалтерської (фінансової) звітності Господарства, розподіл прибутку Господарства;
16. прийняття рішення про реорганізацію чи ліквідацію Господарства.
Голова господарства являється виконавчим органом Господарства.
Разом з тим, 17.03.2023 ОСОБА_5 , як власником та головою «КФХ «ХИЖНЯК» створено т.зв. «заяву про включення до переліку потенційних отримувачей субсидії на проведення агротехнологічних робіт».
В подальшому, 25.07.2023 т.зв. «урядом лнр» з метою створення вертикалі незаконної влади, враження законності їх діяльності, впровадження та нав`язування ідеології держави-агресора, інтеграції підприємств, установ та організацій, зареєстрованих за українським законодавством які знаходяться на тимчасово окупованій території у т.зв. «правове та законодавче поле» окупаційної адміністрації держави агресора («лнр») прийнято т.зв. «постанову про державну підтримку розвитку сільського господарства, харчової та переробної промисловості в лнр» (мовою оригіналу «О государственной поддержке развития сельского хозяйства, пищевой и перерабатывающей промышленности в лнр») № 26/23, якою затверджено т.зв. «порядок надання субсидії з бюджету лнр сільськогосподарським організаціям на проведення агротехнологічних робіт» (далі «Порядок»).
Відповідно до ст. 70 т.зв. «конституції лнр» від 30.12.2022 (в редакції яка діяла на час прийняття вказаної «постанови») т.зв. «уряд лнр» є постійно діючим вищим виконавчим органом державної влади лнр. Уряд лнр очолює систему виконавчих органів, тобто є незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Згідно вказаного «Порядку» для отримання субсидії учасник відбору повинен надати до т.зв. «МСГтП лнр» у строк, встановлений у Порядку, заяву про надання субсидії на проведення агротехнологічних робіт із долученням відповідних документів.
В подальшому, т.зв. «МСГтП лнр» укладає угоду про надання субсидії за формою затвердженою відповідно до типової форми угоди, встановленої т.зв. «міністерством фінансів лнр».
ОСОБА_5 , як власником та головою «КФХ «ХИЖНЯК» наприкінці липня початку серпня 2023 року, добровільно та за власною ініціативою, організовано підготовку та подальшу подачу до т.зв. «МСГтП лнр» заяви про надання субсидії на проведення агротехнологічних робіт із долученням відповідних документів (за формою згідно з додатками до «Порядку»).
25.08.2023 на т.зв. «розрахунковий рахунок «КФХ «ХИЖНЯК» нараховано субсидію в розмірі 2 022 735 (два мільйони двадцять дві тисячі сімсот тридцять п`ять) російських рублів (платіжне доручення № 60488) в тому числі на проведення агротехнологічних робіт.
08.11.2023 ОСОБА_5 , будучи власником та головою «КФХ «ХИЖНЯК» подав до т.зв. «управління россільгоспнагляду по Луганській народній республіці» (мовою оригіналу: «управление россельхознадзора по Луганской народной республике», далі «управління россільгоспнагляду по лнр») заяву на відбір проб та (або) зразків та встановлення карантинного фітосанітарного стану підкарантинної продукції (для отримання висновку про карантинний фітосанітарний стан підкарантинної продукції з метою видачі карантинного сертифікату), а саме з насіння соняшнику, врожаю 2023 року з метою його подальшого вивезення до рф.
Так зване «управління россільгоспнагляду по лнр» реорганізовано у т.зв. «управління россільгоспнагляду по днр та лнр» та є територіальним органом федеральної служби з ветеринарного та фітосанітарного нагляду, який здійснює функції з контролю та нагляду у сфері ветеринарії, обігу лікарських засобів для ветеринарного застосування, карантину та захисту рослин, безпечного поводження з пестицидами та агрохімікатами при здійсненні державного ветеринарного нагляду, тобто є незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
09.10.2024 ОСОБА_5 , будучи директором «КФХ «ХИЖНЯК» подав до т.зв. «управління россільгоспнагляду по лнр» заяву на відбір проб та (або) зразків та встановлення карантинного фітосанітарного стану підкарантинної продукції (для отримання висновку про карантинний фітосанітарний стан підкарантинної продукції з метою видачі карантинного сертифікату), а саме з насіння соняшнику, врожаю 2024 року з метою його подальшого вивезення до рф.
28.03.2024 ОСОБА_5 будучи власником та головою «КФХ «ХИЖНЯК» подав інформаційну довідку про діяльність господарства за 2023 рік до т.зв. «міжрайонної інспекції федеральної податкової служби № 4 по лнр» (мовою оригіналу: «межрайонной инспекции федеральной налоговой службы № 4 по лнр», адреса: лнр, м. Старобільськ, вул. Харківська, буд. 6, далі «МІ ФПС № 4 по лнр»).
В свою чергу, «МІ ФПС № 4 по лнр» є структурним підрозділом «федеральної податкової служби», яка згідно «положення», що затверджене постановою уряду рф № 506 від 30.09.2004 є федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з контролю та нагляду за дотриманням законодавства про податки та збори, за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю внесення до відповідного бюджету податків, зборів та страхових внесків, у випадках, передбачених законодавством рф, за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю внесення до відповідного бюджету інших обов`язкових платежів, за застосуванням контрольно-касової техніки, а також функції органу валютного контролю в межах компетенції податкових органів, тобто є органом влади держави-агресора.
28.08.2024 ОСОБА_5 , будучи власником та головою «КФХ «ХИЖНЯК» уклав із «федеральною державною бюджетною науковою установою «Аграрний науковий центр «Донський» (мовою оригіналу: «Федеральное государственное бюджетное научное учреждение «Аграрный научный центр «Донской», далі «ФДБНУ «АНЦ «ДОНСЬКИЙ»), договір поставки № 285-Э насіння сільськогосподарських культур.
У свою чергу «ФДБНУ «АНЦ «ДОНСЬКИЙ» є підвідомчою установою Міністерства науки та вищої освіти рф, виконує фундаментальні та пріоритетні дослідження з найважливіших напрямів подальшого розвитку та підвищення ефективності функціонування агропромислового комплексу рф, тобто є структурним підрозділом органу влади рф (держави агресора).
22.10.2024 ОСОБА_5 будучи власником та головою «КФХ «ХИЖНЯК» звернувся до «Донського філіалу федеральної державної бюджетної установи «федеральний центр оцінки безпеки та якості зерна та продуктів його переробки» (мовою оригіналу: «Донской филиал федерального государственного бюджетного учреждения «федеральный центр оценки безопасности и качества зерна и продуктов его переработки», далі «Донський філіал ФДБУ «ЦОЯЗ») з метою отримання консультаційних послуг з підвищення кваліфікації в формі навчального семінару по темі: «актуальні питання якості та безпеки зерна, вимоги карантинного законодавства. Правила зберігання зерна, фумігації, знезараження. Основні вимоги країн імпортерів російського зерна. Діяльність учасників ринку зерна у «ФГИС «Семеноводство». Поводження з пестецидами та агрохімікатами «ФГИС «САТУРН». Нормативні основи звернення побічних продуктів тваринництва.
У свою чергу «Донський філіал ФДБУ «ЦОЯЗ» є підвідомчою установою федеральної служби з ветеринарного та фітосанітарного нагляду (россільгоспнагляд), випробувальною лабораторією, органом із сертифікації в системі сертифікації харчових продуктів, продовольчої сировини та кормів, органом інспекції, провайдером у проведенні перевірок кваліфікації випробувальних (аналітичних) лабораторій за допомогою міжлабораторних порівняльних випробувань, тобто є органом влади рф (держави агресора).
06.11.2024 ОСОБА_5 , будучи власником та головою «КФХ «ХИЖНЯК» подав до т.зв. «управління федеральної служби з ветеринарного та фітосанітарного нагляду по Донецькій народній республіці та Луганській народній республіці» (мовою оригіналу: «управление федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору по Донецкой народной республике и Луганской народной республике», далі «управління россільгоспнагляду по днр та лнр») заяву на відбір проб та (або) зразків та встановлення карантинного фітосанітарного стану підкарантинної продукції (для отримання висновку про карантинний фітосанітарний стан підкарантинної продукції з метою видачі карантинного сертифікату), а саме з насіння соняшнику, врожаю 2024 року з метою його подальшого вивезення до рф.
У свою чергу, т.зв. «управління россільгоспнагляду по днр та лнр» є територіальним органом федеральної служби з ветеринарного та фітосанітарного нагляду, який здійснює функції з контролю та нагляду у сфері ветеринарії, обігу лікарських засобів для ветеринарного застосування, карантину та захисту рослин, безпечного поводження з пестицидами та агрохімікатами при здійсненні державного ветеринарного нагляду, тобто є незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Цього ж дня, ОСОБА_5 , будучи директором «КФХ «ХИЖНЯК» подав до «Ростовського філіалу федеральної державної бюджетної установи «федеральний центр оцінки безпеки та якості зерна та продуктів його переробки» (мовою оригіналу: «Ростовский филиал федерального государственного бюджетного учреждения «федеральный центр оценки безопасности и качества зерна и продуктов его переработки», далі «Ростовський філіал ФДБУ «ЦОЯЗ»), заявку на встановлення карантинного фітосанітарного стану підкарантинної продукції/об`єкта, а саме насіння соняшнику, врожаю 2024 року з метою його подальшого вивезення до рф.
У свою чергу «Ростовський філіал ФДБУ «ЦОЯЗ» є підвідомчою установою федеральної служби з ветеринарного та фітосанітарного нагляду (россільгоспнагляд), випробувальною лабораторією, органом із сертифікації в системі сертифікації харчових продуктів, продовольчої сировини та кормів, органом інспекції, провайдером у проведенні перевірок кваліфікації випробувальних (аналітичних) лабораторій за допомогою міжлабораторних порівняльних випробувань, тобто є органом влади рф (держави агресора).
З 26.05.2022, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів та бажання, організував провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, зокрема здійснив збір зернової продукції з подальшим вивезенням через тимчасово окуповані території Луганської області до території рф для реалізації.
На перших місцевих виборах депутатів Білолуцької селищної ради Старобільського району Луганської області 25.10.2020 ОСОБА_5 , зареєстровано кандидатом та визнано обраним депутатом указаної ради від Луганської регіональної організації Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ».
В подальшому, 02.12.2020 ОСОБА_5 взяв участь у першій сесії Білолуцької селищної ради Старобільського району Луганської області VIII скликання, як депутат вказаної ради
Враховуючи наведені вище обставини, керівником обласної прокуратури прокурором 01.05.2026, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 та 481 КПК України, ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України шляхом опублікування повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур`єр» № 92 (8284) від 01.05.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження. Крім того, скановане повідомлення про підозру направлено на електронні поштові скриньки, якими користується ОСОБА_5 .
Надалі, цього ж дня, прокурором у кримінальному провадженні відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 96-3 КК України прийнято рішення про здійснення кримінального провадження щодо застосування до юридичної особи ФГ «ХИЖНЯК» (ЄДРПОУ 34780626) заходів кримінально - правового характеру у спеціальному порядку, про що повідомлено вказане господарство, а також повідомлено про необхідність прибуття уповноваженого представника до слідчого управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях на 05.05.2026, 06.05.2026 та 07.05.2026.
Водночас у визначений час та місце уповноважений представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, тобто представник ФГ «ХИЖНЯК» не прибув.
У зв`язку із вищенаведеним, 08.05.2026 залучено представника ФГ «ХИЖНЯК» - адвоката ОСОБА_6 .
У зв`язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій та захопленням с. Новобіла, Старобільського району, Луганської області конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Враховуючи зазначені обставини до Соборного районного суду м. Дніпра подано клопотання в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_5 .
Для розгляду вказаного клопотання, підозрюваний за судовим викликом в судове засідання не з`явився.
За результатами судового розгляду 15.05.2026 слідчим суддею Соборного районного суду м. Дніпра задоволено клопотання та обрано стосовно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Підозра ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, а також факт перебування останнього на тимчасово окупованій території, повністю обґрунтовується зібраними у провадженні доказами:
- повідомленням про вчинення злочину від 01.01.2024 згідно якого ОСОБА_5 вчинив дії направлені на реєстрацію в окупаційних органах влади т.зв. «ФГ «ХИЖНЯК» та розпочав ведення господарської діяльності на території т.зв. «лнр»;
- інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, якою встановлено, що ОСОБА_5 є єдиним засновником, кінцевим бенефіціарним власником та керівником ФГ «ХИЖНЯК» (код ЄДРПОУ 34780626, адреса: Луганська область, Старобільський район, с. Новобіла, вул. Миру, буд. 11), де також вказано види діяльності;
- протоколом огляду від 29.02.2024 сайту т.зв. «Федеральной налоговой службы россии» (мовою оригіналу) на якому сформовано т.зв. «Выписку из единого государственного реестра юридических лиц» (мовою оригіналу), стосовно т.зв. «КФХ «ХИЖНЯК», де вказано адресу розташування, види діяльності, а також, що ОСОБА_5 є керівником та одним із засновників т.зв. «юридичної особи», а також містяться відомості про подачу заяви за формою Р13014 «заявление о приведении учредительных документов к законодательству рф» (мовою оригіналу);
- протоколом огляду мережі Інтернет від 19.03.2026, під час якого встановлено інформацію про отримання «ФХ «ХИЖНЯК» т.зв. «субсидії» від т.зв. «міністерства сільського господарства лнр»;
- протоколом огляду (дослідження) матеріалів, отриманих в ході проведення НСРД від 29.04.2025, яким встановлено відповідні документи, що підтверджують факт реєстрації «ФХ «ХИЖНЯК»» (мовою оригіналу) в т.зв. «державних органах лнр» та провадження ОСОБА_5 господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, зокрема укладання договорів, листування (обмін документами) з окупаційною адміністрацією, отримання «субсидій» і т.п.;
- інформацією з державної прикордонної служби України, згідно якої 29.04.2026 починаючи з 08.11.2017 ОСОБА_5 державний кордон України у контрольно-пропускних пунктах Державної прикордонної служби України та (або) лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями не перетинав;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , який показав, що особисто знайомий з ОСОБА_5 , а також, що він був на співбесіді з останнім на «ФХ «ХИЖНЯК», яке зареєстровано в окупаційних органах влади, в ході якої ОСОБА_5 розказав про своє «господарство» та про взаємодію з окупаційною адміністрацією;
- іншими доказами у даному кримінальному провадженні.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на час подання клопотання, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 територія Білолуцької селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області в яку входить село Новобіла з 24.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Таким чином, факт тимчасової окупації території Білолуцької селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області в яку входить село Новобіла є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України, крім того він визнаний Кабінетом Міністрів України.
Той факт, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищеназваними матеріалами кримінального провадження.
Про те, що підозрюваний переховується від слідства та суду свідчить таке:
- з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України в газеті «Урядовий кур`єр» № 87 (8279) від 24.04.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик ОСОБА_5 на 28.04.2026, 29.04.2026 та 30.04.2026 за зазначеною в повістках адресою для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту в якості підозрюваного та проведення слідчих дій у кримінальному провадженні № 22024130000000005 від 02.01.2024;
- з дотриманням вимог ст. ст. 111, 133, 135 та 137 КПК України в газеті «Урядовий кур`єр» № 92 (8284) від 01.05.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_5 на 05.05.2026, 06.05.2026 та 07.05.2026 за зазначеною в повістці адресою для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту в якості підозрюваного та проведення слідчих дій у кримінальному провадженні № 22024130000000005 від 02.01.2024.
Жодного разу у призначений час підозрюваний ОСОБА_5 у визначене місце не з`явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з`явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно показань свідків, оглядів мережі Інтернет перебуває на тимчасово окупованій території, необхідно вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 :
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибула на виклик без поважної причини більше 2 разів);
- перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, слідчий вказує, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні №22024130000000005 від 02.01.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник у судовому засіданні просив винести рішення на розсуд суду.
Заслухавши доводи слідчого та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Так у судовому засіданні встановлено, що слідчим управлінням ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000005 від 02.01.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України та щодо застосування заходів кримінально-правового характеру стосовно ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ХИЖНЯК» (ЄДРПОУ 34780626).
У зв`язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням території с. Новобіла, Старобільського району, Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України, в газеті «Урядовий кур`єр» № 87 (8279) від 24.04.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик останнього на 28.04.2026, 29.04.2026 та 30.04.2026 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000005 від 02.01.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного, тощо.
Жодного разу у визначений час громадянин України ОСОБА_5 у призначене місце не з`явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи наведені вище обставини, керівником обласної прокуратури прокурором 01.05.2026, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 та 481 КПК України, ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України шляхом опублікування повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур`єр» № 92 (8284) від 01.05.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Надалі, цього ж дня, прокурором у кримінальному провадженні відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 96-3 КК України прийнято рішення про здійснення кримінального провадження щодо застосування до юридичної особи ФГ «ХИЖНЯК» (ЄДРПОУ 34780626) заходів кримінально - правового характеру у спеціальному порядку, про що повідомлено вказане господарство, а також повідомлено про необхідність прибуття уповноваженого представника до слідчого управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях на 05.05.2026, 06.05.2026 та 07.05.2026.
Одночасно з повідомленням ОСОБА_5 про підозру в порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, опубліковано оголошення із повісткою про виклик останнього до слідчого управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях на 05.05.2026, 06.05.2026 та 07.05.2026, для вручення йому письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, допиту як підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій. Крім того, вказана повістка розміщена на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».
Жодного разу у призначений час підозрюваний ОСОБА_5 у визначене місце не з`явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред`явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв`язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.
Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрюваний постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.
Постановою слідчого від 08.05.2026 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов`язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з`явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_5 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого 2 відділення 2 відділу слідчого управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000005 від 02.01.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за № 22024130000000005 від 02.01.2024 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений і оголошений о 14-05 годині 05.06.2026 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1