Рішення № 137202579, 08.06.2026, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
580/4559/26
Номер документу
137202579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2026 року справа № 580/4559/26 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі ГУ ПФУ в Черкаській області, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 08.04.2026 № 971010146231 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок, виданих Черкаським автотранспортним підприємством 17162 від 06.02.1996 № 33 про участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та від 17.03.1997 без номера про заробітну плату;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2025 на підставі довідок, виданих Черкаським автотранспортним підприємством 17162 від 06.02.1996 № 33 про участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та від 17.03.1997 без номера про заробітну плату, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог представниця позивача зазначила, що пенсію позивача обчислено із заробітної плати за роботу в зоні відчуження у жовтні 1986 року згідно із статтею 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991. № 796-ХІІ та відповідно до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Порядок 1210) на підставі довідок, виданих Черкаським автотранспортним підприємством 17162 від 06.02.1996 № 33 про участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та від 17.03.1997 без номера про заробітну плату. Однак, з часу призначення і до 01.09.2025 зауважень до вказаних довідок у відповідача не було. Тому, здійснюючи перерахунок пенсії позивача у бік зменшення без урахування довідок, виданих Черкаським автотранспортним підприємством 17162 від 06.02.1996 № 33 про участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та від 17.03.1997 без номера про заробітну плату Пенсійним фондом порушено принцип належного урядування та права на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 06 травня 2026 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11.05.2026 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представниця відповідача просила у задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що позивачу пенсію обчислено із заробітної плати за роботу в зоні відчуження у жовтні 1986 року згідно із статтею 54 Закону № 796 та Порядком № 1210 на підставі довідок: - від 06.02.1996 № 33, виданої Черкаським автотранспортним підприємством 17162 про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 18.10.1986 до 04.11.1986; - про заробітну плату від 17.03.1997 без номера, виданої Черкаським автотранспортним підприємством 17162 з урахуванням кратності оплати праці та понаднормових годин. За результатами документальної перевірки від 14.03.2012 (акт № 271) в архівах підприємства відсутні табелі обліку робочого часу та інформація про відрядження в зону відчуження, в особовому рахунку по заробітній платі за листопад 1986 року відображена сума за роботу в зоні (без розшифрування). Розмір пенсії по інвалідності приведено у відповідність до норм законодавства та обчислено із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно із статтею 54 Закону № 796 та Порядком № 1210. Із 01.09.2025 розмір пенсії становить 19106,20 грн, а саме: 20689,07 грн розмір пенсії по 2 групі інвалідності, обчислений згідно із статтею 54 Закону № 796, пунктом 9 Порядку № 1210 (25861,34 грн (8913,83 грн х 2,90126) х 80% (втрата працездатності)).

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає таке.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного із виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У відповідь на звернення позивача щодо обчислення його пенсії, листом від 15.08.2025 № 2300-0305-8/63504 відповідач повідомив, що пенсію обчислено із заробітної плати за роботу в зоні відчуження у жовтні 1986 року згідно із статтею 54 Закону №796 та Порядком № 1210 на підставі довідок: - від 06.02.1996 № 33, виданої Черкаським автотранспортним підприємством 17162 про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 18.10.1986 до 04.11.1986; - про заробітну плату від 17.03.1997 без номера, виданої Черкаським автотранспортним підприємством 17162 з урахуванням кратності оплати праці та понаднормових годин . За результатами документальної перевірки від 14.03.2012 (акт №271) в архівах підприємства відсутні табелі обліку робочого часу та інформація про відрядження в зону відчуження, в особовому рахунку по заробітній платі за листопад 1986 року відображена сума за роботу в зоні (без розшифрування). Враховуючи зазначене, розмір пенсії по інвалідності приведено у відповідність до норм законодавства та обчислено із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно із статтею 54 Закону № 796 та Порядком №1210. Із 01.09.2025 розмір пенсії становитиме 19106,20 грн, а саме: 20689,07 грн розмір пенсії по 2 групі інвалідності, обчислений згідно із статтею 54 Закону № 796, пунктом 9 Порядку № 1210 (25861,34 грн (8913,83 грн х 2,90126) х 80% (втрата працездатності)); 379,60 грн додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особі з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС; -1328,63 грн обмеження в індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168; -633,84 грн обмеження в індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209.

Вказана відмова стала предметом судового розгляду у справі № 580/12496/25.

На виконання рішення суду у вказаній справі відповідач прийняв рішення від 08 квітня 2026 року № 971010146231 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 . В обґрунтування зазначив, що оскільки в рішенні суду у справі № 580/12496/25 зобов`язання щодо проведення перерахунку пенсії відсутні, а за результатами акту документальної перевірки від 14.03.2012 № 271 в архівах підприємства відсутні табелі обліку робочого часу та інформація про відрядження в зону відчуження, в особовому рахунку по заробітній платі за листопад 1986 року відображена сума за роботу в зоні (без розшифрування), підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні.

Рішення ГУ ПФУ в Черкаській області про відмову у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням довідок, виданих Черкаським автотранспортним підприємством 17162 від 06.02.1996 № 33 про участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та від 17.03.1997 без номера про заробітну плату позивач вважає протиправним, а тому звернувся в суд з цим позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.01.1991 № 796-ХІІ (далі Закон № 796-ХІІ).

Згідно із ст. 54 Закону № 796-ХІІ порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Порядок № 1210).

Відповідно до пп. 4 п. 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 1210 механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи (пункт 2 Порядку № 1210). Згідно з підпунктом 3 пункту 3 Порядку № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно із статтею 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Постановою Ради міністрів Української РСР та Української республіканської Ради професійних спілок «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища» від 10 червня 1986 року № 207-7 установлено, що оплата праці робітників, зайнятих на роботах в третій, другій, першій зони небезпеки, проводиться відповідно в 4-, 3-, 2- кратному розмірі, понад розмір середньомісячної заробітної плати, виходячи із тарифної ставки (окладу), установленого за основним місцем роботи. Працівникам і службовцям, відрядженим у зону ЧАЕС та призваним на військові збори, за якими зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна зарплата, відповідно до абзацу 4 підпункту 1 пункту 1 постанови № 207-7, працю оплачували у ІІІ, ІІ та І зонах небезпеки у 4-, 3-, та 2-кратному розмірі, виходячи із тарифної ставки за основним місцем роботи, тобто на одну кратність менше, оскільки за основним місцем роботи за ними зберігається середня зарплата. А тому загальний показник кратності не може перевищувати 5-кратний розмір у найвищій ІІІ зоні небезпеки.

Суд встановив, що згідно з довідкою Черкаського автотранспортного підприємства 17162 від 06.02.1996 № 33 ОСОБА_1 виконував службові обов`язки із ліквідації на ЧАЕС. Строк перебування на ЧАЕС у період з 18.10.1986 до 04.11.1986.

Відповідно до довідки Черкаського автотранспортного підприємства 17162 від 17.03.1997 № б/н ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобиль-Прип`ять у період з 18.10.1986 до 04.11.1986 нарахована заробітна плата з урахуванням коефіцієнта 4.

Аналіз зазначених доказів у своїй сукупності вказує на те, що позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження у період з 18.10.1986 до 04.11.1986.

Суд відхиляє покликання відповідача про відсутність табелів обліку робочого часу та інформації про відрядження в зону відчуження, оскільки довідки Черкаського автотранспортного підприємства 17162 містять відомості про кількість днів, годин відпрацьованих позивачем у зоні відчуження та кратність, застосовану під час нарахування заробітної плати позивача. У свою чергу відповідач не зазначив обставин що вказували б на неточності/відмінності у даних про заробітну плату позивача у жовтні 1986 року.

З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що відомості про заробітну плату за жовтень-листопад 1986 року мають бути включені під час розрахунку пенсії позивача та, як наслідок, про протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати із 01.09.2025 без урахування відомостей про заробітну плату за період за жовтень-листопад 1986 року.

Підсумовуючи викладене суд констатує протиправність рішення відповідача від 08 квітня 2026 № 971010146231 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.09.2025 з урахуванням відомостей про заробітну плату за жовтень-листопад 1986 року згідно довідки Черкаського автотранспортного підприємства 17162 від 17.03.1997 № б/н про нараховану заробітну плату та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно із статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір» та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 08 квітня 2026 року № 971010146231 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 з урахуванням відомостей про заробітну плату за жовтень-листопад 1986 року згідно довідки Черкаського автотранспортного підприємства 17162 від 17.03.1997 № б/н про нараховану заробітну плату відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011 та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 );

2) відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 08.06.2026.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК