Рішення № 137202388, 08.06.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
560/18707/25
Номер документу
137202388
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/18707/25

РІШЕННЯ

іменем України

08 червня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К.

за участю:секретаря судового засідання Левицької Ю.О. представників відповідача Поліщука В.В., Цесліцької Ю.К. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КАРКОННЕКТ БУС ЮА" до Хмельницької митниці про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРКОННЕКТ БУС ЮА" звернулося в суд з позовом до Хмельницької митниці, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Хмельницької митниці про коригування митної вартості товарів № UA400000/2025/000262/2 від 27.10.2025.

В обґрунтування позову зазначає, що за результатами перевірки митної декларації 25UA400040040025269U7 та документів, що підтверджують визначену митну вартість товару митний орган відмовив у митному оформленні товару та прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 27.10.2025 UA400000/2025/000262/2 в сторону збільшення за резервним методом. Неможливість визнання заявленої декларантом митної вартості відповідач обґрунтовує наявністю розбіжностей, що впливають на правильність визначення митної вартості товарів в частині включення складових митної вартості. Вважає, що оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів не відповідає вимогам пунктів 2, 4 частини другої статті 55 Митного кодексу України, оскільки у ньому відсутнє належне обґрунтування числового значення митної вартості товару, скоригованої відповідачем, та фактів, які вплинули на таке коригування. Просить позов задовольнити.

Ухвалою від 03.11.2025 суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Гнап Д.Д. відкрила провадження в адміністративній справі №560/18707/25 за правилами спрощеного позовного провадження.

До суду надійшов відзив Хмельницької митниці на позовну заяву, у яуому представник зазначає, що пунктом 4 контракту №6 від 21.10.2025 передбачено, що умовами поставки товару є DAP Хмельницький. Стверджує, що витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України є однією із складових митної вартості, визначених частиною 10 статті 58 МК України. Для підтвердження витрат на транспортування декларантом відповідно до части 2 статті 53 МК України подаються транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів. Хоча й до митного оформлення заявлялися умови поставки DAP - Хмельницький, однак подана декларантом попередня митна декларація ЕЕ UA400000/2025/914012 від 22.10.2025 свідчить про те, що фірмою перевізником є ТОВ "КАРКОННЕКТ БУС ЮА", тобто позивач, що доводить обґрунтованість сумнівів митного органу у вказаних умовах поставки та щодо наявності витрат на перевезення товару з боку саме імпортера, тобто позивача. Також вказує на розбіжності в частині країни відправлення (Німеччина) та місця реєстрації автомобіля (Швеція), а продавець товару не відповідає його власнику, який зазначений в свідоцтві про реєстрацію на автомобіль, отже, існує ризик незаявлення до митного оформлення посередницьких послуг з продажу товару, в тому числі комісійної та брокерської винагороди. Відтак, виникають обґрунтовані сумніви у включені вартості транспортування до складових митної вартості товару. Також вважає, що оскаржуване рішення про коригування митної вартості містять інформацію про наявну в митного органу інформацію щодо митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів. Просить відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якій стверджує, що митний орган при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості зобов`язаний перевірити складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом. Водночас, приймаючи рішення про коригування митної вартості імпортованого ТЗ за резервним методом має зазначити, яким чином митна вартість автомобіля визначена саме в такому розмірі, які складові вплинули на формування такої вартості, навести порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за резервним методом. В свою чергу відповідач не навів достатніх підстав правомірності проведеного розрахунку митної вартості без врахування індивідуальних ознак товару, що безумовно впливає на митну вартість вказаного товару. Тобто, відповідач фактично не досліджував ціну за аналогічний товар (хоча такий товар наявний по базі, оскільки відповідні докази надані позивачем до адміністративного позову у вигляді копій митних декларацій щодо оформлення подібних ТЗ), втім послався на схожий товар, де вартість визначалась за інший транспортний засіб, митна вартість якого була взята митницею за зразок для обчислення. Крім того, згідно з контрактом № 06 від 21.10.2025 вартість транспортних засобів обумовлюється додатково в кожному конкретному випадку (рахунок-фактура тощо). Стверджує, що до митної декларації надав рахунок-фактуру (iнвойс) 06/10/25 від 21.10.2025 з визначеною ціною транспортного засобу (4000 євро). Згідно з пунктом 4 контракту 06 від 21.10.2025 умовами поставки товару згідно з цим контрактом є DAP - Хмельницький. За умовами DAP вантажовідправник передає товар одержувачу готовим до розвантаження в кінцевому пункті призначення. Всі транспортні витрати лягають на продавця, у той час як митне оформлення (для імпорту) оплачує покупець. Отже, поставка на умовах DAP Інкотермс не передбачає обов`язку позивача як покупця товару щодо оплати послуг з перевезення та страхування товару до позивача та, відповідно, обов`язку отримання від продавця товару документів, які підтверджують зазначені витрати. Використовуючи під час митного контролю повноваження щодо отримання від декларанта додаткових документів, які підтверджують числові значення митної вартості товару, поставленого на умовах DAP Інкотермс, задекларованого в митній декларації, відповідач не мав підстав покладати на позивача обов`язок щодо надання для підтвердження числових значень вартості товару транспортних (перевізних) документів та інших документів (в межах даних правовідносин). В свою чергу, декларування товару саме позивачем жодним чином не спростовує факт поставки товару на умовах DAP Інкотермс - Хмельницький. Щодо того, що продавець товару не відповідає його власнику, який зазначено в техпаспорті, зазначає, що вступав у правовідносини лише з продавцем фірмою "Auto und Landmaschinen NOVOSEL",- інформація щодо правовідносин між продавцем та іншими особами невідома. Крім того, вважає, що ця обставина не може слугувати беззаперечним доказом щодо визначення невірної ціни товару. Окрім цього, з третіми особами в договірні відносини (в межах вказаного контракту) не вступав, а тому відсутні підстави для комісійних та брокерських платежів. Поряд з цим, наявність у свідоцтві про реєстрацію ТЗ іншого власника свідчить про те, що фірма "Auto und Landmaschinen NOVOSEL" придбала ТЗ у попереднього власника, однак не ставила на облік на себе, а згодом продала цей ТЗ, не суперечить вимогам законодавства.

Митний орган подав до суду заперечення на відповідь на відзив, у якій представник вказує, що хоча й до митного оформлення заявлялися умови поставки DAP Хмельницький, однак відповідно до інформації, внесеної під час перетину митного кордону у документі контролю за доставкою задекларованого товару (попередній митній декларації), фактичним перевізником оцінюваного транспортного засобу - ТОВ "КАРКОННЕКТ БУС ЮА", тобто позивач, що доводить обґрунтованість сумнівів митного органу у вказаних умовах поставки та щодо наявності витрат на перевезення товару з боку саме імпортера. При здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості за поданою митною декларацією у митного органу виникли сумніви щодо дійсної вартості та у правильності визначення митної вартості оцінюваного транспортного засобу, оскільки заявлений рівень митної вартості 5500 євро не відповідає рівню, за яким здійснюється митне оформлення подібних товарів на інших митницях Держмитслужби, тобто не відповідає дійсній вартості в розумінні статті VII ГАТТ. Оскільки товар є транспортним засобом товарної позиції згідно з УКТ ЗЕД 8702 (графа 33 МД), який підлягає реєстрації, незалежно від кількості, кожен транспортний засіб декларується окремим товаром. Отже, коригувань на обсяг партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів не здійснювалось, оскільки усі ідентичні моделі декларувались у кількості однієї одиниці.

На підставі Указу Президента України від 24.02.2026 №171/2026 та згідно із наказом в.о. голови Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.03.2026 №36-П суддя Гнап Д.Д. виключена зі штату суддів Хмельницького окружного адміністративного суду у зв`язку із призначенням на посаду судді Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Розпорядженням керівника апарату Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.03.2026 №700 призначений повторний автоматизований розподіл справи №560/18707/25 у частині заміни головуючого судді.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2026 адміністративна справа №560/18707/25 передана на розгляд головуючій судді Ковальчук О.К.

Ухвалою від 05.03.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв до розгляду справу №560/18707/25, клопотання представника Хмельницької митниці задовольнив, вирішив справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 07.04.2026 о 10:45 год.

07.04.2026, 21.04.2026 суд відкладав розгляд справи та призначив судове засідання на 05.05.26 о 10:30 год.

Ухвалою від 05.05.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд закрити підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду на 18.05.2026 о 12:30 год.

18.05.2026 суд відкладав розгляд справи на 26.05.2026 о 12:20 год.

26.05.2026 суд перейшов до стадії прийняття рішення та оголосив перерву до 08.06.2026 10:45 год.

У судовому засіданні представники митного органу наполягали на правомірності оскаржуваного рішення та просили відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив таке.

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "КАРКОННЕКТ БУС ЮА" зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 19.03.2024. Основний вид господарської діяльності - торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами.

21.10.2024 між позивачем (покупець) та фірмою "Auto und Landmaschinen NOVOSEL" (продавець) укладений контракт №06, згідно з яким продавець зобов`язується передати покупцю у власність транспорті засоби згідно з рахунком, а покупець зобов`язується прийняти цей товар і сплатити за нього визначену цим контрактом грошову суму, зазначену у рахунку-фактурі (пункт 1). Відповідно до пункту 4 умовами поставки товару є DAP - Хмельницький.

На виконання контракту здійснена поставка товару, а саме: моторний транспортний засіб для перевезення 10-ти осіб і більше: автобус марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER, ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_1 , Tnn двигуна - дизельний, робочий об`єм циліндрів 2143 см3., потужність 120 кВт, загальна кількість сидячих місць, включаючи місце водія за реєстраційними документами - 20, призначений для перевезення пасажирів, бувший у використанні, календарний рік виготовлення - 2013, модельний рік виготовлення - 2013, виробник MERCEDES- BENZ (ОЕ) торговельна марка: MERCEDES-BENZ та 27.10.2025 до митного оформлення подана митна декларація №25UA400040025269U7. Митна вартість товару заявлена в розмірі 4000,00 дол. США (графа 45 МД) з розрахунку ціни товару в розмірі 4000,00 дол. США (графа 42 МД), а метод визначення митної вартості вказаний основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції) (лівий підрозділ графи 43 МД). На підтвердження заявлених відомостей позивач долучив: рахунок-фактуру (iнвойс) (Commercial invoice) 06/10/25 від 21.10.2025, декларацiю про походження товару (Declaration of origin) 06/10/25 від 21.10.2025, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу 132318314 від 20.10.2025, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів, подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 06 від 21.10.2025, сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу UA.020.014360-25 від 24.10.2025.

20.12.2025 відповідач просив надати документи, що підтверджують заявлену митну вартість, а саме: якщо рахунок оплачено, банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваного товару; якщо здійснювалося страхування, страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування; договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); виписку з бухгалтерської документації; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями; копію митної декларації країни відправлення.

Листами від 27.10.2025 декларант повідомив, що для підтвердження митної вартості товару всі основні документи надані, інших документів надати нема змоги

Розглянувши подані документи, відповідач 27.10.2025 надіслав позивачу рішення про коригування митної вартості товарів № UA400000/2025/000262/2 в сторону збільшення за резервним методом. У рішенні відповідач зазначив, що: заявлена митна вартість 4000 Євро не відповідає рівню, за яким здійснюється митне оформлення ідентичних товарів на інших митницях Держмитслужби (19 100 євро); існуєризик незаявлення до митного оформлення витрат на перевезення товару до місця ввезення на митну територію України, оскільки товар переміщується на митну територію України безпосередньо імпортером, що випливає з зазначеного в поданій попередній митній декларації, при цьому до митного оформлення заявлені умови поставки DAP, згідно з якими витрати на доставку товару мають здійснюватись продавцем; наявні розбіжності в частині країни відправлення (Німеччина) та місця реєстрації автомобіля (Швеція); вартість подібних транспортних засобів на міжнародних сайтах продажу автомобілів в мережі інтернет становить від 19 000 євро;- продавець товару не відповідає його власнику, який зазначений в свідоцтві про реєстрацію на автомобіль, отже, існує ризик незаявлення до митного оформлення посередницьких послуг з продажу товару, в тому числі комісійної та брокерської винагороди. Подані до митного оформлення документи не містять визначних частиною 10 статті 58 МК України, числових значень витрат на транспортування оцінюваних товарів до місця ввезення на митну територію України; витрат на обробку оцінюваних товарів, пов`язані з їх транспортуванням до місця ввезення на митну територію України; витрат на страхування товару; комісійної та брокерської винагороди, за винятком комісійних за закупівлю, що є платою покупця своєму агентові за надання послуг, пов`язаних із представництвом його інтересів за кордоном для закупівлі оцінюваних товарів.

Джерелами числового значення митної вартості товару є аналогічна модель транспортного засобу - МД від 15.01.2025 №25UA204130000689U0 та МД від 11.04.2025 №25UA400040008665U7, згідно з якими здійснене митне оформлення в максимально наближений час.

Вважаючи оскаржуване рішення митного органу протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов`язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються МК України та іншими законами України.

Статтею 49 МК України визначено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Відповідно до частини першої статті 51 МК України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.

Згідно із частинами першою третьою статті 52 Кодексу заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; 2) подавати митному достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, мають право: 1) надавати митному органу (за наявності) додаткові відомості у разі потреби уточнення інформації; 2) на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі визнання митним органом заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю; у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої статті 55 цього Кодексу; 3) проводити цінову експертизу договору (контракту) шляхом залучення експертів за власні кошти; 4) оскаржувати у порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу, рішення митного органу щодо коригування митної вартості оцінюваних товарів та бездіяльність митного органу щодо неприйняття протягом строків, встановлених статтею 255 цього Кодексу для завершення митного оформлення, рішення про визнання митної вартості оцінюваних товарів; 5) приймати самостійне рішення про необхідність коригування митної вартості після випуску товарів; 6) отримувати від митного органу інформацію щодо підстав, з яких митний орган вважає, що взаємозв`язок продавця і покупця вплинув на ціну, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари; 7) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, вимагати від митного органу надання письмової інформації про причини, за яких заявлена ними митна вартість не може бути визнана; 8) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, вимагати від митного органу надання письмової інформації щодо порядку і методу визначення митної вартості, застосованих при коригуванні заявленої митної вартості, а також щодо підстав для здійснення такого коригування.

Як передбачено частинами другою третьою статті 53 МК України, документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування. У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Частинами першою третьою статті 54 вказаного Кодексу визначено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу. За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої, другої, п`ятої, шостої статті 55 МК України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів. Прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду. Декларант може провести консультації з митним органом з метою обґрунтованого вибору методу визначення митної вартості на підставі інформації, яка наявна в митного органі. На вимогу декларанта консультації проводяться у письмовому вигляді.

Згідно з частинами першою, другою статті 57 вказаного Кодексу передбачено, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний. Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

За приписами частин першої, другої статті 64 МК України у разі якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GATT). Митна вартість, визначена згідно з положеннями цієї статті, повинна ґрунтуватися на раніше визнаних (визначених) митними органами митних вартостях.

27.10.2025 подана до митного органу митна декларація № 25UA400040025269U74, якою заявлений до митного оформлення імпортований товар. Митна вартість визначена за ціною контракту. Умовами поставки товару є DAP - Хмельницький.

Термін DAP Інкотермс 2010 (поставляється на місце) означає, що продавець доставляє товар, коли товар знаходиться у розпорядженні покупця на транспортних засобах, що прибувають, готових до розвантаження у зазначеному місці призначення. Відповідно до умов DAP, ризик переходить від продавця до покупця з пункту призначення, зазначеного у договорі постачання. Продавець здійснює поставку, коли товар надано у розпорядження покупця на транспортному засобі, що прибув, готовим до розвантаження, у погодженому місці призначення.

Таким чином, згідно з умовами поставки Інкотермс, які вказані у графі 20 митної декларації, - DAP, Хмельницький, - саме продавець (тобто фірма "Auto und Landmaschinen NOVOSEL") зобов`язаний забезпечити перевезення товару до погодженого сторонами місця призначення - м. Хмельницький.

Відповідно до Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №651 від 30.05.2012 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1327/21684) графа 40 митної декларації "Загальна декларація / попередній документ" заповнюється, якщо поданню митної декларації передувало оформлення тимчасової, попередньої, періодичної, спрощеної МД, МД, за якою ці товари помішувалися в останній митний режим, що передує заявленому, або іншого документа, який при оформленні товару в митний режим, що передує заявленому, використовувався замість митної декларації.

За змістом статті 259 МК України попередня митна декларація подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України. Попередня митна декларація подається декларантом до митного органу, в зоні діяльності якого товари, транспортні засоби комерційного призначення будуть пред`явлені для митного оформлення, з метою проведення аналізу ризиків та прискорення виконання митних формальностей. Попередня митна декларація повинна містити відомості, достатні для ввезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України та забезпечення доставки їх до митного органу призначення.

Порядок виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень затверджено Наказом Міністерства фінансів України 09.10.2012 за №№ 1066 (зареєстровано Міністерством юстиції України 19.12.20212 за № 2120/22432). Цей Порядок регламентує дії посадових осіб митних органів, перевізників, декларантів або уповноважених ними осіб під час здійснення контролю за переміщенням товарів та/або транспортних засобів комерційного призначення, що перебувають під митним контролем, між двома митними органами України або в межах зони діяльності одного митного органу юридичними та фізичними особами незалежно від виду транспорту, крім товарів, що переміщуються стаціонарними засобами транспортування (трубопроводи та лінії електропередачі) без застосування заходів гарантування, у: 1) вантажних відправленнях; 2) супроводжуваному багажі; 3) несупроводжуваному багажі; 4)ручній поклажі.

Згідно інформації по контролю доставки по поданій декларантом попередній митній декларації EE UA400000/2025/914012 від 22.10.2025, фірмою перевізником є ТОВ "КАРКОННЕКТ БУС ЮА". Однак, до митного оформлення не надані документи щодо наявності витрат на перевезення товару з боку саме імпортера, тобто позивача.

Також суд враховує, що в поданому рахунку-фактурі зазначена сума рахунку-фактури отримана готівкою та дата доставки після оплати 21.10.2025, хоча жодних документів, які б підтверджували розрахунок між сторонами до митного оформлення не надані позивачем. Крім того, це суперечить умовам оплати, передбачених зовнішньоекономічним контрактом, відповідно до умов якого оплата за товар повинна проводитись на рахунок продавця (пункт 6 контракту №06).

Посилання представника позивача на відсутність у спірному рішенні порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за резервним методом суд вважає необґрунтованим, оскільки у графі 33 оскаржуваного рішення наведене порівняння характеристик оцінюваного товару, впливу, здійснене пояснення щодо коригувань на обсяг партії, умови поставки.

Відповідно до пунктів 7 та 8 частини 3 статті 52 МК України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, мають право вимагати від митного органу надання письмової інформації про причини, за яких заявлена ними митна вартість не може бути визнана, а також надання письмової інформації щодо порядку і методу визначення митної вартості, застосованих при коригуванні заявленої митної вартості, а також щодо підстав для здійснення такого коригування. Проте, ні у позовній заяві, ні у долучених до відзиву документів відсутня вимога товариства щодо такого роз`яснення.

Враховуючи розбіжності в документах, поданих декларантом, відсутність усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, суд зазначає про обґрунтовані сумніви митниці щодо відомостей стосовно ціни, що фактично сплачена за товар.

Документи, подані позивачем не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, та відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, містили розбіжності, і не підтверджують відсутність впливу взаємозв`язку продавця і покупця на ціну, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товар.

Враховуючи викладене, відповідач правомірно визначив митну вартість імпортованого транспортного засобу не за ціною договору як основним методом, а із застосуванням резервного методу, який застосовано з врахуванням поданих документів доданих до митної декларації.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведена правомірність рішення про коригування митної вартості товарів № UA400000/2025/000262/2 від 27.10.2025.

Тому, позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у зв`язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати на користь позивача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРКОННЕКТ БУС ЮА" до Хмельницької митниці про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів № UA400000/2025/000262/2 від 27.10.2025 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРКОННЕКТ БУС ЮА" (Автодорога Житомир-Чернівці,, 143км+558м,с. Григорівка,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,31150 , код ЄДРПОУ - 45438639) Відповідач:Хмельницька митниця (вул. Пілотська, 2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29010 , код ЄДРПОУ - 43997560)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук