Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2026 року Київ справа № 320/42788/25
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
Рух справи
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
1. Визнати протиправними та скасувати рішення №262340005822 від 19.07.2025 року Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , згідно ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області переглянути повторно розглянути заяву на перерахунок пенсії, ОСОБА_1 , згідно ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058- IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058- IV ). Позивач 22.07.2025 звернувся до органу ПФ України із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком, однак рішенням від 29.07.2025 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV. Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 29.08.2025 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Від Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві витребував матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований належним чином, шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі в електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд», про що свідчить довідка про доставку електронного листа, сформована програмним забезпеченням «Діловодство спеціалізованого суду».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання ухвали суду надано копії витребуваних матеріалів.
Обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та одержує пенсію за віком відповідно до Закон № 1058- IV, є працюючою особою.
22.07.2025 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, якою просив здійснити перерахунок пенсії за віком, на найбільш вигідних умовах з метою оптимізації розміру пенсії та нарахування всіх належних надбавок.
Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області рішенням від 29.07.2025 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивачу, зазначило, що 01.04.2024 позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до встановлених норм Закону № 1058- IV. До страхового стажу враховано період роботи по 29.02.2024. Здійснити перерахунок пенсії, станом на момент подання заяви не можливо, оскільки право на перерахунок пенсії позивач, відповідно до ст. 42 Закону № 1058- IV, набуде у разі набуття 24 страхових місяців або через два роки після попереднього перерахунку, тобто після 01.04.2026.
Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-IV ( далі - Закон № №1058-IV), яким передбачено, зокрема
- відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника. ( ч. 1 ст. 9 Закону № №1058-IV),
- для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. ( ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV)
- заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. (ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV)
- для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. (ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV)
- у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. ( ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV)
Подібні за змістом положення містяться і у приписах Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV (затверджений постановою Правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.06.2018 за №714/32166) (далі - Порядок 10-1), відповідно до пункту 3 якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії: 1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону №1058-IV, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії; 2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду
Насамперед суд звертає увагу, що позовна заява не містить конкретного обгрунтування протиправності рішення відповідача та містить загальне цитування норм законодавства.
Поряд з цим, в оскаржуваному рішенні Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області наведить конкретні мотиви відмови в проведенні перерахунку, а саме те, що попередній перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» був проведений автоматично з 01.04.2024 року стаж позивачу зараховано по 29.02.2024.
Суд погоджується з тим, що оскільки, станом на час звернення позивача до органу ПФУ із заявою від 22.07.2025 про перерахунок пенсії, після попереднього перерахунку з квітня 2024 року позивач не набув 24 місяці страхового стажу, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV.
Таким чином, рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 29.07.2025 №262340005822 про відмову в перерахунку пенсії прийнято відповідачем в межах його повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства, та відсутні законні підстави для його скасування.
Відповідно, й відсутні правові підстави для зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії позивача.
Таким чином, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено повністю, повернення судових витрат не передбачено.
Керуючись статтями 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області місцезнаходження: м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43; код ЄДРПОУ: 21108013.
Суддя Сас Є.В.