Ухвала суду № 137198129, 05.06.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2026
Номер справи
280/5152/25
Номер документу
137198129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

05 червня 2026 рокуСправа № 280/5152/25 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, та видачу виконавчого листа у паперовій формі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі № 280/5152/25 позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - задоволений, суд, зокрема, вирішив:

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2026 року рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року в адміністративній справі № 280/5152/25 змінене в частині.

19 березня 2026 року у справі виданий в електронній формі виконавчий лист про стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судових витрат зі сплати судового збору сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).

26 травня 2026 року до суду надійшла заява, у якій позивач просить суд:

1. Визнати виконавчий лист у справі № 280/5152/25, виданий Запорізьким окружним адміністративним судом в електронній формі, таким, що не підлягає виконанню.

2. Видати виконавчий лист у справі № 280/5152/25 на паперовому носії (у паперовій формі) для його подальшого пред`явлення на виконання до органів Державної казначейської служби України.

3. Паперовий виконавчий лист видати особисто на руки.

В обґрунтування поданої заяви позивач повідомляє, що через відсутність механізму реалізації та технічної можливості виконання електронного документа органами Казначейства, сформований судом електронний виконавчий лист фактично не підлягає виконанню з технічних причин.

За розпорядженням керівника апарату суду від 26.05.2026 №95 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу додаткових матеріалів справи (КДМ)", у зв`язку із припиненням виконання суддею Семененко М.О. повноважень судді Запорізького окружного адміністративного суду, додаткові матеріали (КДМ), відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.05.2026 передано на розгляд судді Богатинському Б.В.

Розгляд заяви призначено на 05 червня 2026 року, учасникам справи направлені судові повістки.

Учасники справи в судове засідання не з`явились, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина друга статті 374 КАС України).

Суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання (частина третя статті 374 КАС України).

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст.ст. 14, 370 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Закон передбачає можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявними є обставини, які виключають необхідність проведення виконавчих дій за цим виконавчим документом.

Підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, поділяються на дві групи: матеріально-правові та процесуально-правові.

Матеріально-правові підстави свідчать про відсутність у боржника матеріально-правового обов`язку повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа.

Згідно п.п. 18.1 Розділ VII Перехідних положень КАС України оформлення і видача виконавчих документів здійснюються судом, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.

Одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах не допускається

У цій справі виконавчий лист про стягнення сплаченого судового збору виданий судом за заявою позивача у електронній формі.

Разом з тим, відповідно до листа Державної судової адміністрації України щодо видачі електронних виконавчих документів від 22.05.2026 № 15-10972/26 повідомлено, що у разі, якщо виконавчий документ згідно із законодавством підлягає виконанню Державною казначейською службою України або її територіальними органами, податковими органами, установами банків чи будь-яким іншим органом, виконавчі документи необхідно видавати виключно в паперовій формі. Зазначена вимога зумовлена відсутністю на поточному етапі двосторонньої автоматизованої електронної взаємодії між модулями Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми з (модуля) та інформаційними ресурсами Державної казначейської служби України й інших вище перелічених органів влади. Якщо після надсилання відомостей про електронний виконавчий документ до Електронного кабінету стягувана судом було виявлено технічні помилки або неточності у реквізитах, працівник суду має негайно скасувати ці відомості в АСДС шляхом встановлення ознаки "Анульовано". Після анулювання формуються нові відомості щодо виконавчого документа з виправленими даними. Аналогічний алгоритм дій (проставлення ознаки "Анульовано") застосовується у випадках, коли за наявності вже сформованого в системі електронного виконавчого документа суд отримує офіційну заяву від стягувана про бажання отримати цей документ у паперовій формі.

Таким чином, зазначений вище виконавчий документ підлягає виконанню Державною казначейською службою України, яка не має можливості прийняти його в електронній формі через відсутність відповідної автоматизованої електронної взаємодії.

Водночас, враховуючи надані Державною судовою адміністрацією України роз`яснення, за наявності вже сформованого в системі електронного виконавчого документа, у разі якщо суд отримує офіційну заяву від стягувана про бажання отримати цей документ у паперовій формі працівник суду має негайно скасувати ці відомості в АСДС шляхом встановлення ознаки "Анульовано". Після анулювання формуються нові відомості щодо виконавчого документа з виправленими даними.

Отже, анулювання виконавчого листа в електронній формі здійснюється за заявою позивача, шляхом проставлення відповідальним працівником суду відповідної відмітки в АСДС (після чого видається виконавчий лист у паперовій формі) а не визнанням його таким, що не підлягає виконанню у порядку визначеному статтею 374 КАС України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав, передбачених частиною другою статті 374 КАС України, для визнання виконавчого документа, таким, що не підлягає виконанню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241, 243, 248, 374 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, та видачу виконавчого листа у паперовій формі у справі №280/5152/25, - відмовити.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України з моменту підписання, та може бути оскаржена, апеляційна скарга на ухвалу суду подається в порядку та у строки встановлені ст.ст.295, 297 КАС України протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Ухвалу складено та підписано 05.06.2026.

Суддя Б.В. Богатинський