Рішення № 137198092, 08.06.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
280/3215/26
Номер документу
137198092
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08 червня 2026 року Справа № 280/3215/26 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (м. Київ, вул. АКАДЕМІКА БОГОМОЛЬЦЯ, буд. 10, 01601, код ЄДРПОУ 43305056) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною відмову, викладену у формі відповіді №13617/02-2026 від 31.03.2026 (574817) на рапорт, Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у зарахуванні до стажу служби ОСОБА_1 у поліції періоду служби у Бюро економічної безпеки з 23.11.2022 до 11.02.2026;

зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10,м. Київ,0160, код ЄДРПОУ 43305056) зарахувати до стажу служби ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у Національній поліції України період служби у Бюро економічної безпеки з 23.11.2022 до 11.02.2026.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 2001 року проходив службу у Збройних силах України, Податковій міліції, Органах внутрішніх справ України, Національній поліції України, Службі в Бюро економічної безпеки України. Згідно Витягу з послужного списку позивачу, присвоювались наступні звання: рядовий Наказ в/ч НОМЕР_2 від 19.11.2004 №217; лейтенант податкової міліції - Наказ ДПА України від 01.07.2003 №795-о; старший лейтенант податкової міліції Наказ ДПА у Запорізькій області від 14.04.2005 №65-о; капітан податкової міліції Наказ ДПА у Запорізькій області від 21.04.2008 №141-о; №124-о; №606-к; майор податкової міліції Наказ ДПА у Запорізькій області від 10.05.2011- майор міліції Наказ МВС України від 28.09.2012 №812 о/с; майор поліції Наказ НП України від 11.11.2015 №167 о/с; лейтенант Бюро економічної безпеки України Наказ БЕБ від 01.12.2022- старший лейтенант Бюро економічної безпеки України з 01.12.2024 Наказ БЕБ від 28.11.2024 №456-л/ДСК-ДП; майор Бюро економічної безпеки України Наказ БЕБ від 05.02.2026 №69-к; з 23.11.2022 по 02.01.2023 детектив у Головному підрозділі детективів (на правах департаменту) Бюро економічної безпеки України (код посади 4.5.338); з 02.01.2023 по 20.03.2024 заступник керівника підрозділу детективів керівник відділу детективів у Головному підрозділі детективів (на правах департаменту) Бюро економічної безпеки України (код посади 4.3.1.289); з 20.3.2024 по 11.02.2026 - заступник керівника підрозділу детективів керівник відділу детективів у Головному підрозділі детективів (на правах департаменту) Бюро економічної безпеки України (код посади 4.3.1.254); 11.02.2026 звільнений із служби в Бюро економічної безпеки України. Також у Витязі з послужного списку вказано, що станом на 11.02.2026 вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 22 роки 08 місяців 06 днів. 30 березня 2026 року Позивач звернувся з Рапортом до Начальника Департаменту стратегічних розслідування Національної поліції України, в якому просив надати інформацію про стаж служби Позивача станом на перший робочий день у Департаменті стратегічних розслідування Національної поліції України та на 30 березня 2026 року, а також просив повідомити, чи зараховано до цього стажу період проходження ОСОБА_1 служби у Бюро економічної безпеки з 23 листопада 2022 року до 11 лютого 2026 року. Листом за №13617/02-2026 від 31.03.2026 відповідач повідомив, що станом на 02 березня 2026 року Ваш стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки становив 19 років 06 місяців 11 днів, а станом на сьогоднішній день 19 років 07 місяців 10 днів. Також у зазначеному листі з посиланням на частину 2 статті 78 Закону України «Про національну поліцію» зазначено, що ураховуючи те, що в зазначеному переліку відсутнє Бюро економічної безпеки України, тому в Департаменті відсутні законні підстави щодо зарахування вказаних періодів служби до стажу служби в поліції. З таким рішенням Департаменту стратегічних розслідування Національної поліції України ОСОБА_1 не погоджується, вважає відмову у зарахуванні до стажу служби в поліції періоду проходження позивачем служби у Бюро економічної безпеки з 23 листопада 2022 року до 11 лютого 2026 року - протиправною, у зв`язку з чим, звернувся з даною позовною заявою до суду.

Ухвалою суду від 14.04.2026 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

17.04.2026 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечуючи проти задоволення позовних вимог вказає про те, що частиною другою статті 78 Закону №580-VIII визначено вичерпний перелік видів служби, які зараховуються до стажу служби в поліції. Так, до стажу служби в поліції зараховуються: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР. Відповідно до частини другої статті 19 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» служба в Бюро економічної безпеки України є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України. Час проходження служби в Бюро економічної безпеки України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону. Водночас зазначена норма не передбачає зарахування такого стажу до стажу служби в поліції. Таким чином, з огляду на відсутність прямого нормативного регулювання, правові підстави для зарахування часу служби в Бюро економічної безпеки України до стажу служби в поліції відсутні. Отже, з наведених вище норм права та висновків Верховного Суду висновується, що служба у Бюро економічної безпеки з 23.11.2022 по 11.02.2026 не може бути зарахована ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, оскільки у вичерпному переліку складових (посад, періодів служби) передбачених статтею 78 Закону № 580-VIII відсутні зазначені види служб. З рахуванням викладено у відзиві на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представником позивача подано відповідь на відзив у якій зазначено, що у відзиві відповідач не спростував позовних вимог та не довів правомірність свого рішення про відмову зарахувати стаж служби у Бюро економічної безпеки до стажу служби в Національній поліції України.

Представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив, які за змістом аналогічні відзиву на позовну заяву. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу Бюро економічної безпеки України від 02.02.2026 №28-к/ДСК-ДП звільнено зі служби в Бюро економічної безпеки України старшого лейтенанта Бюро економічної безпеки України ОСОБА_1 , заступника керівника Підрозділу детективів керівника пешого відділу детективів …, 11.02.2026, згідно з підпунктом 7 пунктом 72 Положення (за власним бажанням). Станом на 11.02.2026 вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 22 роки 08 місяців 06 днів.

Згідно відомостей трудової книжки серії НОМЕР_3 позивач з 13.02.2026 прийнятий на служюу до Національної поліції України (наказ №83о/с від 10.02.2026).

30.03.2026 ОСОБА_1 звернувся до начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України із рапортом, в якому просив надати інформацію про стаж служби Позивача станом на перший робочий день у Департаменті стратегічних розслідування Національної поліції України та на 30 березня 2026 року, а також просив повідомити, чи зараховано до цього стажу період проходження ОСОБА_1 служби у Бюро економічної безпеки з 23 листопада 2022 року до 11 лютого 2026 року.

Листом за №13617/02-2026 від 31.03.2026 Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України повідомлено позивача , що служба в Бюро економічної безпеки України не зазначена в переліку відповідно до ч.2 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію», а тому відсутні підстави щодо зарахування вказаних періодів служби до стажу служби в поліції.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що правові основи організації та діяльності Бюро економічної безпеки України визначає Закон України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 №1150-ІХ (далі - Закон №1150-ІХ).

Частиною 1 статті 1 Закону №1150-ІХ (у редакції, чинній станом на час призначення позивача на посаду 23.11.2022) визначено, що Бюро економічної безпеки України - це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.

Відповідно до покладених завдань Бюро економічної безпеки України виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №1150-ІХ діяльність Бюро економічної безпеки України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Закон України "Про центральні органи виконавчої влади", інші закони, що регулюють діяльність органів виконавчої влади, а також Закон України "Про державну службу" застосовуються до Бюро економічної безпеки України та його працівників у частині, що не суперечить цьому Закону.

Серед основних завдань Бюро економічної безпеки України, визначених частиною 1 статті 4 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України», зазначено забезпечення економічної безпеки держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави.

Аналіз вказаного свідчить про те, що сферою діяльності Бюро економічної безпеки України є здійснення правоохоронної діяльності, що спрямовується на запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.

Крім того стаття 8 Закону №1150-ІХ визначає повноваження Бюро економічної безпеки України, а частина 2 статті 8 цього Закону встановлює, що особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, крім працівників інформаційно-аналітичного підрозділу, під час здійснення заходів із запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, віднесених законом до підслідності Бюро економічної безпеки України, уповноважені у межах компетенції застосовувати поліцейські заходи, визначені статтями 32-34, пунктами 3, 5 частини першої, частинами другою і третьою статті 35, статтями 36 і 37, пунктом 2 частини першої та частиною третьою статті 38, пунктом 1 частини першої статті 40, статтями 42-46 Закону України "Про Національну поліцію", на підставах і в порядку, передбачених законодавством.

Наведене у своїй сукупності свідчить про те, що Бюро економічної безпеки України є правоохоронним органом та здійснює правоохоронну діяльність.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону №1150-ІХ визначено, що структура Бюро економічної безпеки України може включати підрозділи детективів, інформаційно-аналітичні, оперативно-технічні та інші підрозділи.

Структура, штатний розпис Бюро економічної безпеки України, положення про структурні підрозділи центрального апарату та територіальних управлінь, посадові інструкції працівників Бюро економічної безпеки України затверджуються Директором Бюро економічної безпеки України.

Згідно частини 1 статті 19 Закону №1150-ІХ визначено, що до працівників Бюро економічної безпеки України належать особи, які є гласними і негласними штатними працівниками, з числа осіб, які мають спеціальні звання, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір з Бюро економічної безпеки України.

За правилами частини 2 статті 19 Закону №1150-ІХ встановлено, що служба в Бюро економічної безпеки України є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України. Час проходження служби в Бюро економічної безпеки України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.

Частиною 3 статті 19 Закону №1150-ІХ встановлено, що на службу до Бюро економічної безпеки України приймаються на конкурсній основі в добровільному порядку громадяни України, які здатні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, віком, освітнім і професійним рівнем та станом здоров`я ефективно виконувати відповідні службові обов`язки.

За приписами частини 4 статті 19 Закону №1150-ІХ трудові відносини працівників Бюро економічної безпеки України регулюються цим Законом, законодавством про працю, державну службу та укладеними трудовими договорами. На державних службовців Бюро економічної безпеки України поширюється дія Закону України "Про державну службу". Посади державних службовців Бюро економічної безпеки України відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством.

Частиною 5 статті 19 Закону №1150-ІХ передбачено, що порядок проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, визначається цим Законом, Положенням про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, що затверджується Кабінетом Міністрів України, а також іншими нормативно-правовими актами. На осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, поширюється Дисциплінарний статут Національної поліції України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

В силу вимог частини 2 статті 30 Закону №1150-ІХ особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, користуються соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та інших законів України з урахуванням положень, встановлених цим Законом.

Пенсійне забезпечення державних службовців Бюро економічної безпеки України здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Частиною 1 статті 26 Закону №1150-ІХ установлюються такі спеціальні звання Бюро економічної безпеки України: 1) спеціальні звання середнього начальницького складу: лейтенант Бюро економічної безпеки України; старший лейтенант Бюро економічної безпеки України; капітан Бюро економічної безпеки України; 2) спеціальні звання старшого начальницького складу: майор Бюро економічної безпеки України; підполковник Бюро економічної безпеки України; полковник Бюро економічної безпеки України; 3) спеціальні звання вищого начальницького складу: генерал-майор Бюро економічної безпеки України; генерал-лейтенант Бюро економічної безпеки України; генерал-полковник Бюро економічної безпеки України.

За правилами частини 2 статті 26 Закону №1150-ІХ присвоєння і позбавлення спеціальних звань, а також пониження і поновлення у спеціальному званні здійснюються в установленому порядку.

Крім того, можуть присвоюватися вищі спеціальні звання в установленому законодавством порядку.

Водночас Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 року №1333 затверджено Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, яке визначає порядок проходження служби особами, які мають спеціальні звання БЕБ, у частині, що не суперечить законодавству про державну таємницю, а також їх права та обов`язки, особливості обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років таким особам, регулює питання про надання їм відпусток, призначення, переведення та звільнення їх із служби.

Підпунктом 4 пункту 58 Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України встановлено, що особи, які мають спеціальні звання БЕБ у повному обсязі користуються гарантіями соціального захисту, передбаченими Законом України Про Національну поліцію та іншими актами законодавства.

Разом з цим правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII).

Статтею 1 Закону №580-VIII регламентовано, що Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

В силу вимог частини 1 та 2 статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з статтею 60 Закону №580-VIII відносини, що виникають у зв`язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.

Між тим положеннями статті 78 Закону №580-VIII врегульовано питання стажу служби в поліції.

Зокрема, частина перша статті 78 Закону №580-VIII встановлює, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

В розрізі положень частини 2 статті 78 Закону №580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення (ч. 4 ст. 78 Закону № 580-VIII).

Аналіз наведеного дає суду підстави дійти висновку, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. Одночасно до стажу служби в поліції, зокрема, зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

У постанові Верховного Суду від 13.08.2021р. у справі № 440/1564/20, суд сформував висновки про те, що визначаючи наявність чи відсутність права на зарахування спірного стажу служби необхідно враховувати не підпорядкування органів державної влади, а суть діяльності особи, функції, які нею виконувались та визначення чинним на момент проходження служби, статусу такої служби.

Також у постанові Верховного Суду від 07.10.2020 по справі № 826/16143/18 сформовано висновки про таке:

«Аналізуючи повноваження, завдання та функції цих органів, Верховний Суд приходить до висновку, що і податкова міліція, і відповідні підрозділи поліції здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Визначаючи наявність чи відсутність такого права необхідно враховувати не підпорядкування органів державної влади, а суть діяльності особи, функції, які нею виконувались та визначення чинним на момент проходження служби, статусу такої служби.

Верховний Суд, враховуючи вказані правові норми, приходить до висновку, що чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством статус осіб, які проходили службу в органах податкової служби України прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ України. Даний висновок підтверджується також тим, що позивачу під час проходження служби у податковій міліції було присвоєно спеціальне звання - лейтенант податкової міліції, а в подальшому старший лейтенант податкової міліції, яке у свою чергу призначалось на підставі Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року №114.».

Отже, в подібних правовідносинах Верховний Суд сформував висновки, що однією з ключових ознак для зарахування стажу служби в правоохоронних органах (органах внутрішніх справ) до стажу в поліції є не наявність ознаки підпорядкування органів державної влади, а безпосередньо суть діяльності особи, функції, які нею виконувались та визначення чинним на момент проходження служби, статусу такої служби.

Частиною 1 статті 38 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) регламентовано, що органами досудового розслідування є органи, що здійснюють досудове слідство і дізнання.

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 38 Кримінального процесуального кодексу України досудове слідство здійснюють органи підрозділи детективів органів Бюро економічної безпеки України.

Відповідно до частини 1 статті 39 КПК України керівник органу досудового розслідування організовує досудове розслідування.

Згідно Витягу з послужного списку архівної особової справи ОСОБА_1 від 02 лютого 2026 року, позивачу присвоєні спеціальні звання: лейтенант Бюро економічної безпеки України Наказ БЕБ від 01.12.2022 №606-к; старший лейтенант Бюро економічної безпеки України з 01.12.2024 Наказ БЕБ від 28.11.2024 №456-л/ДСК-ДП; майор Бюро економічної безпеки України Наказ БЕБ від 05.02.2026 №69-к. Крім того, позивач працював на наступних посадах у Бюро економічної безпеки України: з 23.11.2022 по 02.01.2023 детектив у Головному підрозділі детективів (на правах департаменту) Бюро економічної безпеки України (код посади 4.5.338); з 02.01.2023 по 20.03.2024 заступник керівника підрозділу детективів керівник відділу детективів у Головному підрозділі детективів (на правах департаменту) Бюро економічної безпеки України (код посади 4.3.1.289); з 20.3.2024 по 11.02.2026 - заступник керівника підрозділу детективів керівник відділу детективів у Головному підрозділі детективів (на правах департаменту) Бюро економічної безпеки України (код посади 4.3.1.254).

Таким чином, фактичні обставини свідчать, про те, що проходження позивачем служби в Бюро економічної безпеки України із 23.11.2022 до 11.02.2026 включно є правоохоронною діяльністю, оскільки службові обов`язки, які виконувалися позивачем під час несення служби в Бюро економічної безпеки України, за свою суттю та змістом є притаманними функціями органів внутрішніх справ.

Норми Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» служба в Бюро економічної безпеки України та служба в Національній поліції України проходить у одному законодавчому порядку та особи, які проходять службу в Бюро економічної безпеки України та службу в Національній поліції України, мають ті самі гарантії соціального і правового захисту, а отже, служба у Бюро економічної безпеки України прирівняна до служби в Національній поліції України.

Також, з аналізу повноважень, завдань та функцій Бюро економічної безпеки України та Національної поліції України, випливає висновок, що і Бюро економічної безпеки України, і відповідні підрозділи Національної поліції України здійснюють оперативно-розшукову та кримінально-процесуальну функції.

Тобто на працівників Бюро економічної безпеки України під час проходження ними служби в період, що досліджується, розповсюджується дія нормативно правових актів поліції.

Всі обов`язки, обмеження служби в органах внутрішніх справ та поліції, її специфічні умови, порядок та підстави дисциплінарної відповідальності визнані законодавцем тотожними умовам проходження служби працівниками Бюро економічної безпеки України.

Враховуючи, що позивачу присвоєні спеціальні звання під час проходження служби в Бюро економічної безпеки України, а також, те, що позивач у цей період обіймав посади «детектив у Головному підрозділі детективів (на правах департаменту) Бюро економічної безпеки України» та «заступник керівника підрозділу детективів», то проходження позивачем служби в Бюро економічної безпеки України із 23.11.2022 до 11.02.2026 включно є правоохоронною діяльністю, оскільки службові обов`язки, які виконувалися позивачем під час несення служби в Бюро економічної безпеки України, за свою суттю та змістом є притаманними функціями органів внутрішніх справ, тому до стажу служби позивача у поліції підлягає зарахуванню період служби у Бюро економічної безпеки України із 23.11.2022 до 11.02.2026, оскільки норми, які врегульовують порядок і умови проходження служби поліцейськими, поширюються на працівників Бюро економічної безпеки України.

З урахуванням наведеного, суд вважає необхідним визнати протиправною відмову, викладену у формі відповіді на рапорт, Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у зарахуванні до стажу служби ОСОБА_1 у поліції періоду служби у Бюро економічної безпеки України з 23.11.2022 до 11.02.2026.

Як наслідок, наявні правові підстави для зобов`язання відповідача вчинити такі дії.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Інші доводи та заперечення сторін не впливають на вирішення спору по суті.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1331,50 грн. за подання данної позовної заяви з вимогою немайнового характеру.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За змістом статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2026 року становить 3328,00 грн.

Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи положення частини третьої ст. 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, подання цього позову в електронній формі через підсистему «Електронний суд» сплаті підлягав судовий збір з урахуванням коефіцієнта 0,8 у розмірі 1064,96 грн.

Суд вважає, що по цій справі з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн. Що стосується надмірно сплаченого судового збору, він підлягає поверненню позивачу у порядку ст. 7 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 90, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (м. Київ, вул. АКАДЕМІКА БОГОМОЛЬЦЯ, буд. 10, 01601, код ЄДРПОУ 43305056) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною відмову, оформленою листом № 13617/02-2026 від 31.03.2026, Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у зарахуванні до стажу служби ОСОБА_1 у поліції періоду служби у Бюро економічної безпеки з 23.11.2022 до 11.02.2026.

Зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати до стажу служби ОСОБА_1 у Національній поліції України період служби у Бюро економічної безпеки з 23.11.2022 до 11.02.2026.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України суму сплаченого судового збору у розмірі 1064,96 грн. (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 08.06.2026.

Суддя А.В. Сіпака